Pożyczka bez zaświadczeń o dochodach: na dowód, bez BIK, od ręki

To jedna z najbardziej pożądanych form wsparcia finansowego. Minimum formalności. Szybka wypłata. Czy można chcieć więcej? Sprawdź, czy pożyczka bez zaświadczeń jest dla Ciebie!

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Autor
Redaktor HelloFinance
8 min
Media o nas:

Zazwyczaj zaciągnięcie kredytu czy pożyczki wiąże się ze stosem dokumentów i mnóstwem formalności, które ciągną się całymi dniami i stosem dokumentów. Ty potrzebujesz gotówki na już, a czas ucieka! Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku są pożyczki bez zaświadczeń. 

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na czym polega pożyczka bez zaświadczeń?
 • Dlaczego pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach są tak popularne?
 • Jak znaleźć najlepszą pożyczkę i na co zwracać uwagę?
 • Dla kogo będzie ona najlepszym rozwiązaniem?

Ranking pożyczek bez zaświadczeń o dochodach

Sprawdź oferty dostępne na rynku. Wybierz tę, która odpowiada Twoim możliwościom i spełni Twoje potrzeby!

Zobacz też:

Na czym polega pożyczka bez zaświadczeń?

Pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach to oferty, w których nie wymaga się dołączania do wniosku zaświadczenia od pracodawcy. W praktyce oznacza to, że pożyczka będzie przyznana na dowód osobisty lub w oparciu o oświadczenie na temat dochodów, wydatków i innych zobowiązań.

Dlaczego szybkie pożyczki bez zaświadczeń o dochodach są tak popularne? 6 największych korzyści

Pożyczki bez zaświadczeń już na dobre zagościły w ofercie firm pożyczkowych. Praktycznie od razu stały się jednymi z najbardziej pożądanych pożyczek pozabankowych. Jak wynika z danych BIK, tylko w lipcu 2022 roku podpisano ponad 307 tys. umów, a łączna kwota zobowiązań w całym sektorze pozabankowym wyniosła 793,4 mln zł.

Najważniejsze korzyści płynące z tego rozwiązania, to:

 • Minimum formalności – krótka lista wymagań, praktycznie żadnych dokumentów. Wszystko załatwisz online lub w inny wygodny dla siebie sposób (przez telefon, w trakcie wizyty w placówce lub podczas spotkania w swoim domu).
 • Bardzo wysoka przyznawalność – firmy pożyczkowe chętnie udzielają pożyczek nawet osobom ze złą historią kredytową. Zdarza się, że nawet nie sprawdzają ani wpisów w BIK, ani w innych bazach informacji gospodarczej czy dłużników
 • Szybka decyzja pożyczkowa – wystarczy poczekać kilka minut i wszystko będzie jasne.
 • Błyskawiczna wypłata środków – pieniądze trafią na Twoje konto następnego dnia roboczego lub w czasie kolejnej sesji Elixir. Wiele parabanków praktykuje też przelewy natychmiastowe lub ekspresowe.
 • Elastyczna oferta – możesz pożyczyć 150 zł lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. I całą kwotę możesz wydać na dowolny cel.
 • Relatywnie niskie koszty – w morzu ofert znajdziesz też te bez opłat czy z niskim RRSO. Dla nowych klientów wiele parabanków ma w zanadrzu pierwszą pożyczkę za darmo. A jeśli chcesz sprawdzić, jakie raty zapłacisz, wykorzystaj nasz kalkulator pożyczki.

Kto udziela pożyczek bez zaświadczeń o dochodach?

Zastanawiasz się, gdzie wziąć pożyczkę z minimum formalności i bez zbędnych dokumentów? Takich zobowiązań – również w trybie online – udzielają tylko firmy pożyczkowe i parabanki. Pożyczka bez zaświadczeń to jeden z ich flagowych produktów. W sieci znajdziesz też sporo ofert od osób prywatnych. Pamiętaj, żeby zachować w takich przypadkach szczególną ostrożność i – w myśl Kodeksu Cywilnego – każdą pożyczkę o wartości powyżej 1000 zł należy zawrzeć w formie dokumentowej lub pisemnej (czyli umowy) dla celów dowodowych.

Banki w Polsce zasadniczo nie mają w swojej ofercie takich produktów. Wynika to z Prawa Bankowego, które przed podjęciem decyzji kredytowej nakłada na bank obowiązek przeprowadzenia wnikliwej analizy zdolności kredytowej.

Owszem, znajdziesz wiele promocji czy specjalnych ofert, jednak kredyty bez zaświadczeń są kierowane głównie do stałych klientów banku, którzy od lat mają w nim konto osobiste i nie mają zobowiązań w innych bankach. Dzięki temu można obejść wiele formalności związanych z zaświadczeniem o zarobkach. Wystarczy wyciąg z konta obejmujący ostatnie kilka miesięcy – ten wymaga kilku kliknięć na klawiaturze.

Chcesz sprawdzić, czy dostaniesz kredyt gotówkowy w banku? Wykorzystaj nasz kalkulator zdolności kredytowej!

Jakie są sposoby weryfikacji klienta?

Skoro do zaciągnięcia pożyczki bez zaświadczeń nie potrzeba szczegółowej dokumentacji, parabanki muszą jakoś weryfikować swoich klientów. Leży to zarówno w ich interesie, jak i Twoim. 

Taka weryfikacja ma na celu przede wszystkim zapewnienie obu stronom bezpieczeństwa. Firma pożyczkowa chce się zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami w spłacie i uciążliwą windykacją. Z drugiej strony, ten proces chroni też przed oszustami, podszywającymi się pod inną osobę. Chcą oni często pożyczkę na podstawie skradzionego dowodu osobistego.

We wniosku o pożyczkę zawsze będziesz musiał przedstawić serię dowodu osobistego i numer PESEL. Niektóre parabanki poproszą Cię też o skan lub zdjęcie dowodu. Ale to nie koniec…

Firmy pożyczkowe najczęściej korzystają z kilku sposobów weryfikacji:

 • Przelew bankowy – powinien być wykonany z konta osobistego. Najczęściej opiewa na 1 gr lub 1 zł (stąd nazwa przelew groszowy). Możesz wykonać też wykonać przelew przez telefonw ramach bankowości elektronicznej. Oczywiście kwota jest zwracana wraz ze środkami z pożyczki.
 • Rozmowa telefoniczna z infolinią – konsultant sprawdza poprawność podanych danych i poprosi Cię o dodatkowe informacje potrzebne do rozpatrzenia wniosku.
 • Instantor – wiele firm pożyczkowych korzysta z innowacyjnej metody pozyskiwania i analizy danych finansowych. Na podstawie pobranej z konta historii operacji z ostatnich 12 miesięcy, algorytm jest w stanie przeanalizować i ocenić zdolność kredytową. Wszystko zostanie podane w specjalnie wygenerowanym raporcie. To obecnie najszybsza i w pełni bezpieczna forma weryfikacji klientów.

Bieżących środków ani oszczędności nie warto trzymać na jednym koncie. Znasz wszystkie rodzaje kont i ich możliwości?

Zobacz też:

Jak znaleźć najlepszą pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń o zarobkach? Na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą sprawą dla Ciebie zawsze będą koszty całkowite danej pożyczki czy kredytu. To one powiedzą Ci najdokładniej, ile będziesz musiał za tę pożyczkę de facto zapłacić. W tym również będzie zawierał się zarobek firmy pożyczkowej. 

Najlepszym wyborem będą te pożyczki, za które zapłacisz najmniej. Na początek zawsze sprawdzaj RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To ona wyraża wszystkie koszty, jakie poniesiesz w ciągu roku. RRSO uwzględnia oprocentowanie, czas spłaty i pozostałe koszty, jak prowizje, ubezpieczenia czy opłaty administracyjne. Co ważne, obejmuje również zmianę wartości pieniądza w czasie.

Warto pamiętać, że różnego rodzaju prowizje lub opłaty za udzielenie pożyczek bez zaświadczeń mają swój limit i nie mogą przekroczyć maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu.

Korzystaj z usług wiarygodnych firm pożyczkowych. Przed złożeniem wniosku dokładnie sprawdź dostępne informacje na ich temat: dane kontaktowe, wpisy do KRS i specjalnego rejestru KNF, opinie byłych i obecnych klientów. Koniecznie przejrzyj listę ostrzeżeń publicznych KNF – jeśli znajdziesz tam firmę, od której chcesz pożyczyć pieniądze, czym prędzej zabieraj nogi za pas.

Pożyczki bez udokumentowanego dochodu będą zdecydowanie droższe niż te, których bank lub firma pożyczkowa udzielą nam po analizie zdolności kredytowej. Pamiętaj, że jeżeli nie będziesz regulować spłat w terminie, narażasz się na wpisy w bazach BIK czy rejestrze dłużników, potencjalną windykację oraz gorszą wiarygodność kredytową w przyszłości.

Paweł Bartnik ekspert finansowy

Ważne!

Jeśli w trakcie trwania umowy pojawią się jakieś problemy czy niejasności, zawsze możesz zwrócić się do Rzecznika Finansowego lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Kto może starać się pożyczkę bez zaświadczeń o dochodach? Dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie?

Pożyczki bez zaświadczeń to dobry sposób na szybką gotówkę od ręki – niezależnie od statusu majątkowego czy sytuacji zawodowej. Oferty kierowane są do każdego, kto w danym momencie takiego wsparcia potrzebuje. Są to na przykład:

 • osoby, którym zależy na czasie więc nie chcą kompletować zaświadczeń czy dokumentów.
 • osoby bezrobotne lub bez stałego zatrudnienia, które utrzymują się ze świadczeń socjalnych, w tym z zasiłku dla bezrobotnych.
 • osoby zatrudnione na tzw. umowy śmieciowe, które chcą podreperować domowy budżet
 • osoby utrzymujące się z innych źródeł niż stała praca, które trudno uznać za formalne źródło dochodu – emeryci, renciści, studenci, którym nie wystarcza stypendium.
 • osoby, które chcą zbudować swoją historię kredytową – pożyczki na małe i średnie kwoty to świetny sposób na budowanie swojej wiarygodności. Potem będzie zdecydowanie łatwiej o kredyt hipoteczny.
Takie pożyczki kierowane są do osób, które chcą uniknąć przedłużania się procedur związanych z uzyskaniem potrzebnych zaświadczeń. Korzystają z nich również ci, którzy z różnych powodów nie chcą, aby pracodawca czy koledzy z pracy wiedzieli, że chce zaciągnąć pożyczkę. Jeszcze inną grupą są osoby z tzw. szarej strefy – zazwyczaj są w stanie terminowo ją spłacać, ale nie mogą tego udokumentować.

Paweł Bartnikekspert finansowy

Choć każda firma pożyczkowa ma swoje zasady przyznawania pożyczek, to jednak praktycznie zawsze pojawiają się następujące wymagania: 

 • ukończenie 18, 21 lub 23 lat
 • numer PESEL i dowód tożsamości
 • polskie obywatelstwo
 • adres zamieszkania
 • aktywny e-mail i numer telefonu
 • osobiste konto bankowe (choć nie jest to wymóg konieczny)
 • pełna zdolność do czynności prawnych
 • poświadczenie lub oświadczenie na temat źródła legalnego dochodu
 • weryfikacja tożsamości

Chwilówki i inne tego typu pożyczki to nie lekarstwo na problemy finansowe. Na szczęście jest wiele sposobów na zdobycie dodatkowych pieniędzy.

Zobacz też:

Podsumowanie

 • Pożyczki bez zaświadczeń otrzymasz przede wszystkim w parabankach.
 • To oferta dla osób, które nie mają stałego źródła dochodu lub po prostu potrzebują środków na już i nie mają czasu gromadzić potrzebnych dokumentów.
 • W ramach pożyczki bez zaświadczeń możesz wziąć zarówno chwilówki, jak i pożyczki na raty.
 • Decyzję pożyczkową dostaniesz nawet w 15 minut, a pieniądze trafią na konto nawet tego samego dnia – w zależności od bankowych sesji Elixir.
 • Wiele firm korzysta z przelewów natychmiastowych, więc środki możesz otrzymać praktycznie od razu.

Dzięki za przeczytanie artykułu. Mam nadzieję, że teraz wiesz, jak wybrać najlepszą pożyczkę bez zaświadczeń o zarobkach. Jeśli w międzyczasie pojawiły się kwestie, które trzeba wyjaśnić, napisz o nich w komentarzu. Z ekspertami zaspokoimy Twoją ciekawość.

A teraz sprawdź, o co najczęściej pytają inni.

FAQ

Czy pożyczka bez zaświadczeń oznacza to samo, co pożyczka bez dochodów?

Zdecydowanie nie! Ani bank, ani żadna instytucja pozabankowa nie pożyczą Ci pieniędzy jeśli będziesz niewypłacalny. Nie musisz mieć stałej umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy B2B. Wystarczy, że wykażesz wpływy z innych źródeł. 

Czy dostanę kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Kredyty zarezerwowane są tylko dla banków. Oferty takich pożyczek są dostępne, ale najczęściej tylko dla stałych klientów. Wtedy weryfikację przeprowadza się na podstawie wyciągu z konta. Można też to zrobić przy pomocy oświadczenia o zarobkach czy deklaracji podatkowej PIT.

Spis treści:
Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Gwarantowana pożyczka dla zadłużonych – czy to rzeczywiście możliwe?

lut 13

Gwarantowana pożyczka dla zadłużonych – fakt czy mit?

Czy gwarantowane pożyczki dla zadłużonych są rzeczywiście możliwe? Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać osoby z długami!

Pożyczki prywatne – bez sprawdzania baz, uczciwe, od ręki. Jak nie dać się oszukać? [Wzór umowy do pobrania]

gru 09

Pożyczki prywatne: od zaraz, na dowód, online. Na co uważać?

Najważniejsze informacje o pożyczkach prywatnych – często ostatniej formie pomocy ludziom w trudnej sytuacji życiowej.

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej online 2023 (Top oferty i porady)

paź 14

Top pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej online

W przeszłości miałeś problemy ze spłatą zobowiązań? Potrzebujesz zastrzyku gotówki na już? Jednym z rozwiązań mogą pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej online.