Płatne ankiety online: ile można zarobić? Czy to bezpieczne?

Wypełnianie ankiet przez internet to zajęcie, które nie wymaga praktycznie żadnego doświadczenia, ani nawet wysłania CV. Jednak czy to faktycznie dobry sposób na zarabianie?
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Fact-checking

Mateusz Podlecki

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Fact-checking
Mateusz Podlecki
Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Fact-checking:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

9 min
Media o nas:
Spis treści:

Widzisz w internecie hasło: „Wypełniaj ankiety online i zarabiaj, nie wychodząc z domu”. Myślisz sobie: „Brzmi świetnie, wymarzona praca dla mnie. Zaczekaj! Zanim zarejestrujesz się na stronie i zaczniesz wypełniać ankiety, przeczytaj ten artykuł.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Dowiesz się z niego:

  • Ile realnie zarobisz na wypełnianiu ankiet przez internet?
  • Jak znaleźć strony, które oferują najlepsze płatne ankiety?
  • Czy płatne ankiety internetowe są bezpieczne (i legalne)?
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Wypełnianie ankiet online – na czym polega ta praca?

Żeby zacząć wypełniać płatne ankiety, potrzebujesz tylko komputera (lub smartfona) z dostępem do internetu. Ta praca nie wymaga właściwie żadnych kwalifikacji, doświadczenia zawodowego ani wykształcenia. 

Brzmi jak bajka? Otóż nie do końca. 

Płatne ankiety online to dość żmudne zadanie, na którym nie zarobisz kokosów. Ale o zarobkach za chwilę. Zacznijmy od podstaw – kto płaci za wypełnianie ankiet, na czym to dokładnie polega i czy jest legalne?

Chcesz zarobić, nie wychodząc z domu? Może w takim razie zainteresuje Cię artykuł: Jak zarabiać w domu: przez Internet i nie tylko (12 pomysłów)

Kto płaci za wypełnianie ankiet?

Twoim bezpośrednim zleceniodawcą będzie najczęściej ośrodek badania opinii (jak cytowany często w programach informacyjnych Kantar). Ośrodki badawcze działają na zlecenie:

  • dużych firm, które zlecają im badania konsumenckie
  • uniwersytetów
  • stacji radiowych i telewizyjnych
  • prasy
  • instytucji publicznych i niepublicznych

Jak widzisz, rozstrzał Twoich zleceniodawców jest dość duży. W praktyce serwis,  który proponuje płatne ankiety to tylko platforma, łącząca Cię z podmiotem, który chce przeprowadzić badanie. 

Po rejestracji i kliknięciu danej ankiety serwis przekieruje Cię na stronę firmy (lub instytucji), która zleca badanie. A skoro już mówimy o rejestracji – przyjrzyjmy się jej bliżej.

Może Cię zainteresować: Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować

Jak zacząć wypełniać ankiety online?

Aby zacząć zarabiać na ankietach, najpierw zarejestruj się na stronie. Część badań kierowana jest do konkretnej grupy docelowej (np. mężczyzn poniżej trzydziestu lat, z wyższym wykształceniem). Dlatego w większości formularzy rejestracyjnych pola obowiązkowe to:

  • imię i nazwisko
  • wiek
  • poziom wykształcenia
  • dane kontaktowe (nr telefonu i adres e-mail)

Szczególnie istotne jest podanie właściwego adresu mailowego, ponieważ tą drogą otrzymasz powiadomienia o ankietach do wypełnienia. 

UWAGA!

Niestety ankiety online przyciągają oszustów, którzy pod pozorem badań konsumenckich, chcą wyciągnąć Twoje wrażliwe dane. Dlatego pod żadnym pozorem nie podawaj w formularzu numeru PESEL ani numeru dowodu osobistego, nie wysyłaj także skanu dowodu ani paszportu. 

Po poprawnym zarejestrowaniu konta otrzymasz (na maila) link do swojego profilu i gotowe! Teraz możesz już w spokoju oczekiwać na powiadomienia o ankietach do wypełnienia. 

Płatne ankiety internetowe – czy to bezpieczne (i legalne)?

Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnego serwisu – wśród platform z płatnymi ankietami zdarzają się strony, które chcą wyłudzić Twoje dane lub pieniądze. Jednak samo wypełnianie ankiet za pieniądze nie jest sprzeczne z prawem.

Jeśli wczytasz się w regulamin popularnych platform z ankietami online (np. e–Panel), dowiesz się, że za udział w badaniu przysługują Ci punkty – a nie wynagrodzenie pieniężne. Dopiero punkty wymieniasz na wybrane nagrody.

W związku z tym Twoje „wynagrodzenie” to zgodnie z prawem nagroda pieniężna, od której nie płacisz podatku dochodowego. Smutna prawda jest taka, że istnieje marna szansa, aby zarobić na ankietach więcej, niż 200 zł miesięcznie (a taka nagroda jest zwolniona od opodatkowania). 

WAŻNE!

Wypełnianie ankiet online w świetle prawa nie jest pracą – nie otrzymasz więc żadnej umowy (ani o pracę, ani zlecenia, ani umowy o dzieło).

Chociaż najczęściej wypełnianie ankiet przez internet nie jest opodatkowane i firmy ankietowe nie wiążą się z uczestnikami stosunkiem pracy, nie oznacza to, że nie muszą przestrzegać żadnych zasad. Wszystkie muszą bezwzględnie przestrzegać zasad RODO. Godne zaufania platformy z płatnymi ankietami stosują się także do:

  • Kodeksu OFBOR – czyli Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku.
  • Standardów jakości  PKJPA – czyli Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów.
  • Międzynarodowego Kodeksu Badań Rynku i Opinii Publicznej ESOMAR.

No dobrze – czas na konkrety! Które z popularnych platform stosują się do powyższych norm i ile możesz zarobić na współpracy z nimi?

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Strony z płatnymi ankietami – ranking

Jeśli szukasz ankiet online, na których zarobisz drugą pensję – muszę Cię rozczarować. Na wypełnianiu ankiet w internecie możesz zyskać najwyżej niewielkie nagrody pieniężne

W poniższym rankingu skupiam się na bezpieczeństwie i przejrzystości serwisów, a także sposobie zapłaty, jaki oferują (wynagrodzenie na konto, vouchery, doładowania telefonu). 

Klub Kantar

Kantar to uznana agencja badawcza, która działa w 100 krajach świata. Specjalizuje się w doradztwie marketingowym i korzysta z doświadczenia agencji Millward Brown i TNS. Wybierając tę platformę, masz pewność, że:

  • To sprawdzona agencja, która nie chce wyłudzić Twoich danych.
  • Ma certyfikaty OFBOR, PKJPA, ESOMAR.
  • Współpracujesz z podmiotem, który istnieje na rynku od lat – jest więc mała szansa, że upadnie z dnia na dzień i nie wypłaci Ci wynagrodzenia.

Co możesz zyskać?

Wypełniając ankiety dla Klubu Kantar, zbierasz punkty, które potem wymieniasz na bony Empiku, doładowania telefonu lub gotówkę. 

Ile punktów musisz zebrać, aby zdobyć nagrody? 

  • 1 000 punktów – bon do Empiku o wartości 40 zł
  • 500 punktów – doładowanie Plus Plush za 20 zł
  • 1 000 punktów – przelew bankowy o wartości 32 zł

To ile zdobędziesz punktów za daną ankietę, zależy od jej stopnia skomplikowania i czasu, który potrzebujesz na wypełnienie. Przykładowa ankieta, którą otrzymałam w celu sprawdzenia funkcjonalności serwisu, była warta 160 punktów i na jej wypełnienie potrzebne było 18 minut. 

epanel.pl

Epanel to jedno z największych w Polsce centrów badania opinii publicznej, które oprócz ankiet, oferuje także programy partnerskie i liczne konkursy.

Jakie są jego zalety?

  • Posiada przejrzysty regulamin serwisu.
  • Oferuje wynagrodzenie w gotówce w przejrzystym modelu: 1 punkt = 1 złoty.
  • Zanim przystąpisz do wypełniania ankiet, odpowiadasz na serię pytań (o zawód, preferencje konsumenckie, posiadanie dzieci, itp.). Dzięki temu w przyszłości dostaniesz tylko ankiety dla swojej grupy docelowej (w innych serwisach dostajesz ankiety dla wszystkich i jeśli nie jesteś grupą docelową, to po prostu odpadasz po kilku pierwszych pytaniach i tylko tracisz czas). 

Co możesz zyskać?

W serwisie epanel.pl zbierasz punkty, które potem możesz wymienić na:

  • Wynagrodzenie pieniężne (1 punkt to 1 złotówka)
  • Wsparcie dla akcji charytatywnej 

UWAGA!

Epanel zastrzega sobie, że na wypłatę wynagrodzenia ma 45 dni. Weź więc pod uwagę, że na pieniądze będziesz czekać ponad miesiąc. 

Answeo

To platforma, zbierająca dane ankietowe dla uniwersytetów. Jej główne zalety:

  • Bardzo szybka rejestracja konta – 2 minuty i gotowe.
  • W odróżnieniu od innych platform nie zbierasz punktów – ale od razu gotówkę. 
  • W ramach swojego profilu możesz stworzyć własną ankietę – i korzystać z danych uzyskanych w serwisie. 
  • Program lojalnościowy – możesz polecać platformę znajomym i zarabiać na tym drobne kwoty.

Co możesz zyskać?

W Answeo nie zbierasz punktów, a gotówkę (w dolarach). Po wypełnieniu każdej ankiety możesz obserwować, jak kwota zebrana na Twoim koncie rośnie. Nie są to jednak kwoty zawrotne. Przykładowo – za ankietę, której wypełnienie zajęło mi 2 minuty „zarobiłam” 10 centów. 

Pozostałe serwisy z płatnymi ankietami

Oprócz wyróżnionych 3 serwisów warte uwagi (i spełniające wymogi bezpieczeństwa) są również:

PAMIĘTAJ! 

Zawsze przed rejestracją w serwisie z płatnymi ankietami przeczytaj dokładnie regulamin. Dowiesz się z niego, w jakiej formie otrzymasz zapłatę za wypełnione ankiety, kiedy to się stanie i czy istnieją dodatkowe restrykcje.

Chcesz pracować w domu? Zobacz, gdzie szukać ofert: Praca w domu: przez internet, chałupnicza, dla mam. Jak szukać?

Dobrze płatne ankiety online – prawda czy mit?

„Zarabiaj nawet 400 zł tygodniowo!”, „Druga wypłata na wyciągnięcie ręki”, „Nawet 30 zł za jedną ankietę” – takie clickbaity przeczytasz na banerach internetowych serwisów, które oferują wypełnianie ankiet przez internet. Ale czy faktycznie możesz na tym dobrze zarobić? 

Nie. Powodów jest kilka:

  • Nieregularne zlecenia – na większości serwisów nie masz dostępu do bazy ankiet, które w każdej chwili możesz wypełnić. Musisz czekać, aż jakieś badanie przyjdzie do Ciebie na maila. Czasem ankiety przychodzą codziennie, czasem raz w tygodniu. Przy stawce, która pozwala zarobić kilkadziesiąt groszy na jednej ankiecie, nie zarobisz fortuny. 
  • Niskie stawki – w reklamie przeczytasz o 30 zł za jedną ankietę, w rzeczywistości – otrzymasz kilkadziesiąt groszy. No, może złotówkę. 
  • Limity wypłat – wypełniasz ankietę – zarabiasz – wpłacasz kasę na konto. Proste? Nie do końca – ponieważ monetyzacji środków możesz dokonać dopiero po przekroczeniu określonego limitu. Limit bywa różny – czasem to 30 zł, innym razem 50 zł. Jednak przy kilkudziesięciu groszach za jedną ankietę, zebranie 30 zł to niezły wyczyn.  
  • Długi czas czekania na wynagrodzenie – na wypłatę poczekasz  nawet 45 dni (ePanel). Zanim dostaniesz pieniądze, zdążysz zapomnieć, że w ogóle Ci przysługują.
  • Niedopasowana grupa docelowa – dostajesz na maila powiadomienie o ankiecie, otwierasz ją z ekscytacją… i po kilku pytaniach okazuje się, że nie jesteś grupą docelową, bo chodzi tylko o matki dzieci do lat trzech. Co w tym wypadku? Niestety odchodzisz z kwitkiem (a raczej z symboliczną ilością punktów, które są równowartością 10 groszy). 

Na ankietach dorobisz może kilkadziesiąt złotych do wypłaty, albo studenckiego stypendium. Jednak nie nastawiaj się na stały i pewny zarobek – ankiety trudno nawet traktować jak pracę dodatkową. To raczej forma konkursu z nagrodami. 

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Szukasz pomysłów na pracę w domu? Zajrzyj tu:

Podsumowanie

Zastanawiasz się, czy warto?

Płatne ankiety to praca łatwa i niewymagająca specjalnych kwalifikacji. Nie powiedziałabym jednak, że jest to praca lekka – jeśli chcesz zarobić więcej niż kilkadziesiąt groszy dziennie, musisz zainwestować mnóstwo czasu. A wypełnianie ankiet przez kilka godzin z rzędu może być wyjątkowo żmudne.

  • Jeśli chcesz zarobić konkretne pieniądze (i tak pewnie nie więcej niż kilkaset zł/miesiąc) zarejestruj się w kilku (albo nawet kilkunastu) portalach. Ankiety pojawiają się nieregularnie i często po kilku wstępnych pytaniach okazuje się, że nie należysz do grupy docelowej i nic na tym nie zarobisz. 
  • Przed rejestracją na portalu przeczytaj dokładnie regulamin – i dowiedz się, w jakiej formie otrzymasz wynagrodzenie (przelew na konto, voucher, doładowanie telefonu) i po jakim czasie dotrą do Ciebie pieniądze (może to być nawet 45 dni).
  • Jeśli w formularzu zgłoszeniowym masz podać swój numer PESEL, numer lub skan dowodu – uciekaj! Ten portal prawdopodobnie chce wyłudzić Twoje wrażliwe dane. 

Mam nadzieję, że pomogłam Ci w podjęciu decyzji, czy chcesz zarabiać na ankietach online. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania – zapraszam do komentarzy. 

FAQ

Zobacz, o co pytali inni:

Jak zrezygnować z wypełniania płatnych ankiet?

Swój profil możesz dezaktywować w każdej chwili. W zależności od serwisu – albo wyślij maila na wskazany adres, albo zaznacz opcję rezygnacji na swoim koncie.

Czy wyniki ankiet są anonimowe?

Tak, wyniki ankiet są anonimowe, każda inna konfiguracja łamałaby zasady RODO.

Czy muszę wypełniać wszystkie ankiety?

Nie, jednak osoby aktywne dostają ankiety częściej. Jeśli przez dłuższy czas nie bierzesz udziału w żadnych ankietach, może to być podstawą do usunięcia Cię z portalu.

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować

lip 29

Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować?

Praca dla nieletnich to wolność i niezależność. Sprawdź, od ilu lat można zarabiać i jak zacząć.

Uczciwa praca chałupnicza w domu w 2023 (oferty pracy z dowozem i bez)

lip 28

Uczciwa praca chałupnicza w domu 2023 [oferty pracy, porady]

Sprawdź, na czym polega praca chałupnicza i chałupnictwo z dowozem do domu. Uczciwa praca chałupnicza: co to znaczy i jak znaleźć najlepsze oferty?

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

lip 29

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

Praca zdalna bez doświadczenia to pomysł dla tych, którzy chcą dodatkowo zarobić, zaczynają lub zmieniają swoją karierę zawodową.