Ranking kont oszczędnościowych 2023 [Jak wybrać najlepsze?]

Nie trzeba zadawać sobie pytania, czy warto oszczędzać pieniądze. Prawidłowe pytanie brzmi: w jaki sposób? Oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają spać spokojnie. Najbezpieczniejszym miejscem dla pieniędzy jest konto oszczędnościowe.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Nina Wawryszuk - Fact-checker
Fact-checking

Nina Wawryszuk

Nina Wawryszuk - Fact-checker
Fact-checking
Nina Wawryszuk
Fact-checker

Nina Wawryszuk zajmuje się weryfikacją cytowanych źródeł i sprawdza, czy publikowane treści są zgodne z prawdą.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
6 min
Media o nas:
Spis treści:

Sposobów na oszczędzanie pieniędzy są dziesiątki. Jedni kupują złoto, inni akcje, jeszcze inni uważają, że najlepiej trzymać pieniądze w skarpecie. Jednak gdy zdamy sobie sprawę, że złoto trzeba gdzieś przechować, kursy akcji zmieniają się z dnia na dzień, a gotówkę ze skarpety ktoś może nam ukraść, okazuje się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. 

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Oprocentowane konto na oszczędności w banku jest połączeniem bezpieczeństwa i korzyści. Sprawdź ofertę najlepszych kont oszczędnościowych.

Najlepsze konta oszczędnościowe

Spis treści:

  • Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe
  • Oprocentowanie kont oszczędnościowych
  • Koszty przelewów
  • Limity kwot objętych oprocentowaniem
  • Zakładanie konta oszczędnościowego krok po kroku
  • Jak najszybciej założyć konto oszczędnościowe
  • Konto oszczędnościowe a lokata
  • Podsumowanie
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe jest produktem podobnym do zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, na który wpływa Twoja comiesięczna pensja. Wraz z kontem oszczędnościowym zostanie przypisany do niego numer, który będzie umożliwiał przelewy oszczędzanych kwot. Wybierając konto oszczędnościowe, przede wszystkim zwróć uwagę na podstawowe oprocentowanie, oprocentowanie promocyjne, maksymalne kwoty objęte oprocentowaniem i koszty przelewów.

Konto oszczędnościowe – oprocentowanie

Najważniejszym kryterium, którym powinieneś się kierować przy wyborze rachunku oszczędnościowego, jest jego oprocentowanie. Aktualnie konta oszczędnościowe oferują od 1 do 2% w ramach standardowego oprocentowania i nawet do 7% w ramach oprocentowania promocyjnego. Jest to skutek podwyżki stóp procentowych.

Pamiętaj, że oprocentowanie promocyjne obowiązuje tylko przez pewien okres. Z reguły jest to kilka pierwszych miesięcy. Często są to promocje tylko dla nowych środków na rachunku. Po upływie okresu promocyjnego odsetki będą naliczane na zasadach standardowych.

Środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym powiększane będą regularnie o odsetki zależne od wysokości oprocentowania. Poniżej przedstawiamy dwie symulacje dla kont oszczędnościowych oprocentowanych na poziomie 3% i 5% po upływie 6 miesięcy dla środków w wysokości 20 000 zł.

Oprocentowanie konta 

Wpłacone środki 

Odsetki 

Suma oszczędności po 6 mies. 

Konto oprocentowane 3% 

20 000 zł

243 zł

20 243 zł

Konto oprocentowane 5%

20 000 zł

405 zł

20 405 zł

W ofercie banków można znaleźć konta, których oprocentowanie uzależnione jest od WIBORu. Na ogół oferta składa się z waloryzacji oprocentowania na podstawie wskaźnika WIBOR 3M minus marża banku. 

Przykład

W momencie, gdy WIBOR wynosi 8%, a marża banku 4%, konto oprocentowane jest na poziomie 4%. Gdy WIBOR pójdzie w górę, marża banku nie zostanie zmieniona, a oprocentowanie konta będzie wyższe.

Uważaj na oferty, w których promocyjne warunki obowiązują tylko w przypadku niewypłacania środków w danym miesiącu.

Ile kosztuje prowadzenie konta oszczędnościowego?

Istotnym kryterium, którym powinieneś się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego, są opłaty za przelewy i prowadzenie konta.

W większości wypadków banki przyjęły zasadę pierwszego darmowego przelewu w miesiącu (nieliczne oferują 3 lub 5 darmowych przelewów). Za kolejne z reguły trzeba płacić. Każdy następny przelew będzie kosztować od kilku do kilkunastu złotych w zależności od banku. Koszty przelewów wyszczególnione będą od tabeli opłat, z którą powinieneś się zapoznać, zanim podpiszesz umowę. 

Upewnij się, że pieniądze zgromadzone na rachunku, nie będą przelewane zbyt często, a najlepiej w ogóle. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, w której wydasz więcej na przelewy, niż zarobisz na odsetkach.

Zobacz nasz tekst o darmowych kontach bankowych.

Limity kwot objętych oprocentowaniem

Zanim zdecydujesz się na konkretne konto, sprawdź limity oprocentowania dla różnej wysokości depozytu. Często banki oferują wyższe oprocentowanie do określonej kwoty (np. 20 tys. zł), a następnie inne dla każdej złotówki powyżej. Niektóre banki posiadają konta oszczędnościowe bez limitu gotówkowego. Konta oszczędnościowe bez górnego limitu często oferowane są w ramach tzw. private banking.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kontach osobistych, sprawdź nasz tekst na temat darmowego konta bankowego i co mówi o nim ekspert.

Zakładanie konta oszczędnościowego krok po kroku

Konto oszczędnościowe bez problemu założysz bez wychodzenia z domu. W niektórych bankach założysz samodzielne konto oszczędnościowe, w innych – musisz najpierw posiadać rachunek podstawowy bankowy.

Zakładanie nowego konta oszczędnościowego zacznij od wybrania odpowiedniej oferty na podstawie kryteriów przedstawionych powyżej. 

W momencie, kiedy będziesz już zdecydowany, konto otworzysz na kilka sposobów:

  • w oddziale,
  • przez Internet,
  • na infolinii.

Dokumenty potrzebne do założenia konta oszczędnościowego

Będą Ci potrzebne następujące informacje i dokumenty:

  • Imię i nazwisko panieńskie matki
  • Data i miejsce urodzenia, obywatelstwo 
  • Nr PESEL
  • Seria i numer dowodu osobistego
  • Numer telefonu komórkowego (polskiego operatora) 
  • Adres e-mail
  • Adres zamieszkania i adres korespondencyjny
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Jak najszybciej założyć konto oszczędnościowe? 

Obecnie procedura zdalnego zakładania konta została uproszczona, wystarczy wyrażenie zgód i wypełnienie oświadczenia o zapoznaniu się z umową. Będziesz jednak musiał potwierdzić swoją tożsamość. 

Zakładanie konta oszczędnościowego w oddziale

Jeżeli zdecydujesz się pójść do oddziału, Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana przez pracownika banku i w ciągu 15 minut staniesz się posiadaczem konta oszczędnościowego. W banku podpiszesz również umowę. Będziesz musiał jednak poświęcić czas na dojazd i procedurę.

Zakładanie konta oszczędnościowego na infolinii

Możesz też złożyć dyspozycję otwarcia konta oszczędnościowego na infolinii. Każdy bank ma numer do obsługi klientów, pod którym wydasz dyspozycję założenia konta. Będziesz jednak musiał podpisać umowę, która zostanie Ci wysłana mailowo albo kurierem. Pracownik banku wypyta Cię o najważniejsze dane, przygotuje i wypełni dla Ciebie dokumenty. 

Zakładanie konta oszczędnościowego przez internet

Zdecydowanie najpopularniejszą formą zakładania konta oszczędnościowego jest procedura online. Banki udostępniają łatwe w „przeklikaniu” formularze, których wypełnienie zajmuje kilkanaście minut. Podpisywanie umów za pośrednictwem internetu reguluje Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Zakładając konto on-line swoją tożsamość potwierdzisz za pomocą:

  • przelewu weryfikacyjnego,
  • wideoweryfikacji,
  • biometrii (tzw. konto na selfie).

Konto oszczędnościowe a lokata

Konto oszczędnościowe, tak samo jak lokata, służy do oszczędzania pieniędzy. Różni się jednak zasadniczo sposobem przechowywania pieniędzy. Lokata jest umową terminową. Bank wypłaci Ci środki powiększone o oprocentowanie tylko w wypadku, gdy pieniądze zostaną nietknięte przez cały okres umowy. Lokaty są atrakcyjniej oprocentowane w stosunku do kont oszczędnościowych, które to mogą konkurować na oprocentowanie tylko w okresie promocyjnym. 

Lokaty dają możliwość wpłacania znacznie wyższych kwot, które zostaną objęte wysokim oprocentowaniem. Niektóre z nich dają możliwość przechowywania pieniędzy w kwotach wyższych niż 500 tys. zł.

Lokaty objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, dzięki czemu masz pewność, że nawet w przypadku bankructwa banku, zostanie zwrócone Ci do 100 tys. Euro.

Podsumowanie

Złoto można zgubić, skarpeta z oszczędnościami może być dziurawa, a akcje z dnia na dzień mogą stracić połowę swojej wartości. Konto oszczędnościowe gwarantuje przechowywanie pieniędzy na oprocentowanym koncie w banku. To rozwiązanie dla osób, które chcą odkładać pieniądze w bezpiecznym miejscu. 

  • Konta oszczędnościowe z reguły posiadają atrakcyjne oprocentowanie tylko w czasie obowiązywania promocji. 
  • Maksymalne kwoty, objęte lepszym oprocentowaniem, ustalane są indywidualnie przez banki.
  • Pamiętaj, że konta oszczędnościowego nie powinno używać się jak podstawowego rachunku rozliczeniowego. Do rachunku nie dostaniesz karty debetowej, a liczba darmowych przelewów będzie ograniczona do jednego w miesiącu (w najlepszym wypadku kilku).

Widzę, że lubisz oszczędzać! Jeżeli masz jakieś pytania co do oszczędzania albo kont oszczędnościowych, zostaw swój komentarz poniżej. Chętnie wezmę udział w dyskusji.

FAQ

Czy do konta oszczędnościowego dołączana jest karta?

Na ogół nie. Konta oszczędnościowe obarczone są opłatami za wyciąganie pieniędzy, co mogłoby skutkować zbyt szybkim wyparowywaniem oszczędności. W przeszłości były pojedyncze konta oszczędnościowe z kartami debetowymi, jednak po zmianach w tabelach opłat, żaden bank obecnie nie oferuje konta oszczędnościowego z kartą.

Czy można otworzyć konto oszczędnościowe bez konta podstawowego?

Tak, niektóre banki oferują możliwość otwarcia konta oszczędnościowego bez otwierania konta osobistego. 

Czy będę mieć dostęp do konta oszczędnościowego w bankowości internetowej?

Tak. Po zalogowaniu do swojej bankowości internetowej będziesz miał możliwość swobodnego przelewania pieniędzy z rachunku oszczędnościowego. Pamiętaj tylko, że przelewy z konta oszczędnościowego kosztują więcej niż zwykły przelew.

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Nina Wawryszuk - Fact-checker

Fact-checker

Nina Wawryszuk

Nina Wawryszuk zajmuje się weryfikacją cytowanych źródeł i sprawdza, czy publikowane treści są zgodne z prawdą.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Wspólne konto bankowe: wszystkie za i przeciw + ranking

lut 13

Wspólne konto bankowe: czy warto? [poradnik i ranking]

Wspólne konto bankowe to nie tylko domena par. Sprawdź, jakie są wady i zalety posiadania wspólnego rachunku. Czego jest więcej?

Ranking 10+ kont firmowych. Najlepsze dla biznesu: maj 2023

maj 29

Ranking 10+ kont firmowych. Najlepsze dla biznesu: maj 2023

Dobre konto dla firmy powinno być tanie w prowadzeniu i obsłudze i wygodne. I tylko takie produkty znajdziesz w tym rankingu najlepszych kont bankowych dla firm.

Darmowe konto bankowe: 10+ top ofert bez opłat (maj 2023)

wrz 01

Darmowe konto bankowe: 10+ top ofert bez opłat (maj 2023)

Całkowicie darmowe w założeniu i obsłudze – tylko takie konta znajdziesz w poniższym zestawieniu.