Ubezpieczenia
Ubezpieczenie to forma kontraktu pomiędzy Tobą a ubezpieczycielem. Ty zobowiązujesz się do opłacania składek, ubezpieczyciel – do wypłaty odszkodowania, gdy coś Ci się stanie albo ubezpieczonemu przedmiotowi. Globalny rynek ubezpieczeń wyceniany jest na 6 bilionów dolarów i każdego roku rośnie.
Dlaczego możesz nam zaufać
Artykuły na HelloFinance są pisane na podstawie badań naukowych, danych ze stron rządowych oraz innych rzetelnych źródeł. Teksty powstają przy współpracy ze specjalistami ds. bankowości, finansów i ubezpieczeń. Artykuły są opiniowane przed publikacją oraz podczas znaczących aktualizacji.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na HelloFinance mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Ubezpieczeniami w na terenie Polski zajmują się firmy ubezpieczeniowe. Reguły ich funkcjonowania opisane są w Ustawie z dnia 11 września 2015 r. „O działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej”. W Polsce działa kilkadziesiąt firm ubezpieczeniowych, które oferują polisy na życie, zdrowie, komunikacyjne, OC w życiu prywatnym, NNW, szkolne, mienia, nieruchomości i inne bardziej szczegółowe polisy.
Decydując się na konkretną polisę, podpisujesz umowę z ubezpieczycielem. Najważniejsze zasady umowy zapisane zostaną w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy), z którymi musisz zapoznać się, zanim złożysz swój podpis.
Ogólne założenia każdej umowy ubezpieczeniowej są uniwersalne. W zamian za regularne opłacanie składki ochroną objęte jest Twoje zdrowie, życie i przedmioty materialne. W razie, gdy cokolwiek stanie się z przedmiotem ubezpieczenia, ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić odszkodowanie w wysokości zapisanej w umowie.
Pamiętaj!
Praktycznie każda umowa z ubezpieczycielem będzie posiadała kwestionariusz, który pozwoli oszacować ryzyko udzielenia ubezpieczenia. W kwestionariuszu poświadczaj tylko i wyłącznie prawdę. Jakiekolwiek przekłamanie może być podstawą do niewypłacenia odszkodowania.
Rodzaje ubezpieczeń w Polsce
Ubezpieczenia różnią się pod względem zakresu ochrony i miejsca obowiązywania. Do najpopularniejszych ubezpieczeń należą:
- Ubezpieczenie samochodu
- Ubezpieczenie zdrowotne
- Ubezpieczenie turystyczne
- Ubezpieczenie na życie
- Ubezpieczenie mieszkania
- Ubezpieczenie samochodu
- Ubezpieczenie podróżne
- Ubezpieczenie NNW
- Ubezpieczenie szkolne
Ubezpieczenie samochodu (komunikacyjne)
Ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe. W raporcie Polskiej Izby Ubezpieczeń wyczytać można, że firmy ubezpieczeniowe sprzedały 26 911 979 polis samochodowych. Ubezpieczenie samochodu (czasem nazywane ubezpieczeniem komunikacyjnym) chroni Cię przed kosztami naprawy pojazdu na skutek wypadku. Nawet jeżeli zderzysz się z najnowszym modelem Bugatti, ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę za szkodę w Twoim imieniu. Pozwoli to uniknąć przykrej sytuacji, w której musisz pokryć szkodę z własnej kieszeni.
Kary za brak OC mogą być, bardzo dotkliwe. Ustawodawca przewidział kary od 1 200 zł do nawet 6020 zł.
Szczegółowe prawa i obowiązki stron reguluje Ustawa z 22 maja 2003 roku „O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych”.
Oprócz podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC ubezpieczenie samochodu można rozszerzać o dodatkowy zakres ochrony.
Wysokość całkowitego ubezpieczenia OC i AC policzysz w kalkulatorze zamieszczonym na HelloFinance.
Dodatkowym ubezpieczenie komunikacyjne to:
- AC (Autocasco) – ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy wszystkich aut uczestniczących w zdarzeniu, nawet jeżeli doszło do stłuczki z Twojej winy.
- NNW – ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (obejmuje zdrowie kierowcy i pasażera, a także gwarantuję wypłatę w wyniku zdarzeń losowych np. gdy na auto spadnie gałąź w trakcie wichury).
- Assistance – dodatkowa ochrona, która gwarantuje Ci holowanie i transport auta w razie awarii. W zależności od wybranej opcji assistance obowiązuje w kraju i za granicą. Często ograniczony jest też limitem kilometrów.
- Ubezpieczenie części pojazdu – gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeżeli ktoś wybije Ci szybę albo w momencie, gdy „złapiesz gumę”.
- Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży – nazwa tego ubezpieczenia tłumaczy się sama. Ubezpieczając auto od kradzieży, warto sprawdzić, jaką część wartości ubezpieczenia wypłaci ubezpieczyciel.
Wszystkiego o ubezpieczeniu OC i ubezpieczeniu AC dowiesz się z tekstów opublikowanych na HelloFinance.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to polisa, która daje dostęp do prywatnych usług medycznych. W obliczu niewydolności państwowego systemu ochrony zdrowia, Polacy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie, żeby móc korzystać z konsultacji lekarskich i nie czekać w kolejkach do niektórych zabiegów. Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeniowa, już prawie 3.7 milionów Polaków korzysta z prywatnej służby zdrowia.
Ubezpieczenie zdrowotne coraz częściej oferowane jest przez pracodawców jako benefit dla pracowników. Najczęściej biorą na siebie część kosztów związanych z opłacaniem składek.
Ubezpieczenie zdrowotne – w zależności od wysokości składki – obejmuje różny profil usług.
W ramach podstawowych pakietów prywatne firmy medyczne oferują dostęp do kilkunastu specjalizacji lekarskich, podstawowych badań i zabiegów ambulatoryjnych. Wraz ze wzrostem wysokości składki liczba dostępnych specjalistów i zabiegów w ramach polisy rośnie.
W pakietach premium dostaniemy dostęp nie tylko do tak zaawansowanych badań, jak USG czy odczulanie, ale nawet opiekę dentystyczną czy prowadzenie ciąży.
Lista usług, które mogą być objęte prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym:
- Dostęp do lekarzy specjalistów: internista, endokrynolog, alergolog, okulista czy nawet kardiolog
- Badania laboratoryjne: badania krwi, badania moczu, badania hormonalne
- Badania diagnostyczne: USG, RTG, EKG, rezonans magnetyczny
- Zabiegi ambulatoryjne: odczulanie, szycie ran, płukanie ucha, usunięcie kleszcza
- Dostęp do fizjoterapeuty i rehabilitacja
- Szczepienia
- Wizyty domowe
- Konsultacje online i telefoniczne
- Prowadzenie ciąży
Przed wyborem konkretnego ubezpieczenia weź pod uwagę liczbę prywatnych placówek świadczących usługi w ramach Twojej polisy oraz to, w jakiej odległości znajdują się od Twojego domu i miejsca pracy.
Wszystkiego o polisach zdrowotnych, dowiesz się z naszego szczegółowego tekstu opublikowanego na HelloFinance.
Ubezpieczenie na życie
Polisa na życie chroni Twoich najbliższych przed przykrymi następstwami Twojej śmierci. Wysokość wypłaconego odszkodowania zależeć będzie od wysokości składki i czasu jej opłacania. Na wysokość składki wpływać będzie Twój aktualny stan zdrowia i tryb życia jaki prowadzisz.
Cena polisy na życie zależy od:
- Wysokości odszkodowania
- Czy w ramach ubezpieczenia na życie jest ubezpieczony ktoś jeszcze (np. członkowie rodziny)
- Twojego obecnego stanu zdrowia
- Czy posiadasz jakieś nałogi
- W jakim wieku przystępujesz do ubezpieczenia
- Czasu trwania polisy i czy po osiągnięciu pewnego wieku ma być wypłacona w formie świadczenia emerytalnego
- Czy uprawiasz sport zawodowy lub ekstremalny
Polisa na życie może obejmować wydarzenia nawet tak ekstremalne, jak samobójstwo, nie może jednak ono nastąpić poniżej dwóch lat od podpisania umowy z ubezpieczycielem.
Często w ramach polisy ubezpieczyciele oferują pomoc w organizacji pochówku osoby zmarłej.
Wszystko, co musisz wiedzieć o polisach na życie, znajdziesz w artykule Agaty Jach: Ubezpieczenie na życie - ile kosztuje, jak wybrać najlepsze.
Ubezpieczenie turystyczne
Jest to forma polisy, która zapewnia ochronę na czas wyjazdu. Ubezpieczenie podróży dotyczy wyjazdów krajowych i zagranicznych. Jego zakres możesz dowolnie rozszerzać. Wykupisz je samodzielnie lub w pakiecie z wycieczką w biurze podróży.
Co może obejmować ubezpieczenie turystyczne:
- transport medyczny lub ambulatoryjny w miejscu wypadku
- holowanie samochodu za granicą
- pomoc tłumacza na miejscu kraju pobytu
- wizyty lekarskie w kraju przebywania
- niezbędne badania lekarskie
- pobyt w szpitalu
- koszty odwołania lub skrócenia wyjazdu
Wszystko, co musisz wiedzieć o polisach na życie, znajdziesz w artykule Mateusza Podleckiego: Ubezpieczenie Turystyczne.
Ubezpieczenie mieszkania i domu
Polisy mienia stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Raport Polskiej Izby Ubezpieczeń „Ubezpieczenia w liczbach 2021” wskazuje, że polisy majątkowe wykupiło już prawie 2 miliony Polaków.
Ubezpieczenie nieruchomości gwarantuje wypłatę odszkodowania w momencie, gdy w wyniku zdarzeń losowych uszkodzone zostanie nasz dom lub mieszkanie. Polisa może obejmować takie zdarzenia jak pożar, zalanie, klęski żywiołowe, włamanie. Jeżeli ich wyniku zniszczone zostaną elementy domu lub mieszkania, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie.
Ubezpieczenie mieszkania gwarantuje spokój za każdym razem, gdy zostawisz dom bez opieki. W ramach ubezpieczenia mieszkania możesz ubezpieczyć wszystkie najważniejsze elementy konstrukcyjne domu lub mieszkania, mienie, garaż, a nawet ogrodzenie.
W ramach podstawowej polisy nieruchomości ubezpieczenie obejmuje:
- mury i elewację
- instalacje
- okna
- drzwi
- armaturę
- podłogi
- schody
- meble
- elementy wystroju (dywany i inne ozdoby)
- sprzęt AGD (zmywarkę, lodówkę itp.)
- sprzęt RTV (telewizor, konsola)
- komputery
- ubrania
- rowery
- a nawet zwierzęta
Ciekawym rozwiązaniem jest home assistance. Gwarantuje ono pomoc w usuwaniu skutków zdarzenia, zakwaterowanie do czasu znalezienia nowego lokum, a nawet przechowanie rzeczy, które ocalały po pożarze czy powodzi.
Polisę nieruchomości można rozszerzyć o dodatkowe elementy, jak ubezpieczenie od włamania, NNW w domu czy nawet ubezpieczenie zastawy i szklanek.
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania i domu, dowiesz się w artykule Filipa Żyro: Ubezpieczenie mieszkania.
Ubezpieczenie NNW
Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków może być dodatkowym ubezpieczeniem, które obowiązuje na drodze, w domu, szkole czy miejscu pracy. Polisa NNW może obejmować m.in. pomoc w momencie, gdy ubezpieczony nie będzie mógł pracować na skutek wypadku. W razie trwałego uszczerbku na zdrowiu to właśnie z polisy NNW zostanie wypłacone odszkodowanie.
Polisa NNW może obejmować:
- pomoc medyczną po wypadku
- wypłatę świadczenia podczas rekonwalescencji
- opłacenie rehabilitacji
- refundację leków
- pomoc finansową w przypadku czasowej niezdolności do pracy
- wypłatę świadczenia w przypadku całkowitej niezdolności do pracy
- przeszkolenie zawodowe dla inwalidów
- finansowanie kosztów związanych z pogrzebem i pochówkiem
Polisa NNW często sprzedawana jest w pakiecie z polisą na życie, ubezpieczeniem mienia, a w przypadku polisy OC jest obowiązkowa. Dodatkowe NNW można wykupić w życiu prywatnym, dla uczniów i studentów.
Wszystko, co musisz wiedzieć o polisie NNW, znajdziesz w artykule Mateusza Podleckiego: Ubezpieczenie NNW.
Ubezpieczenie szkolne
Ubezpieczenie szkolne to rodzaj ubezpieczenia NNW, które obowiązuje na terenie szkoły, podczas wycieczek szkolnych i w drodze do szkoły. Szkolne ubezpieczenie NNW w imieniu osoby niepełnoletniej wykupuje rodzic. Wbrew obiegowej opinii, świadczenie NNW na terenie szkoły jest dobrowolne i to rodzic podejmuje decyzję, czy chce ubezpieczyć dziecko. Zdrowy rozsądek i praktyka, pokazują jednak, że ubezpieczenie NNW dla dzieci jak najbardziej ma sens.
Ubezpieczenie szkolne przewiduje wypłatę świadczeń na wypadek:
- złamania lub zwichnięcia
- wypadku na terenie szkoły i pobytu w szpitalu
- oparzenia
- odmrożenia
- pogryzienia przez zwierzęta
- śmierci dziecka
Wszystkiego o ubezpieczeniach szkolnych dowiesz się z naszego szczegółowego tekstu, opublikowanego na HelloFinance.
Podsumowanie
Liczba wszystkich polis z roku na rok w Polsce rośnie. Najpopularniejsze polisy obejmują ochronę życia, zdrowia, nieruchomości, samochody i mienie. Zaczęliśmy się chętnie ubezpieczać, bo widzimy w tym korzyści.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat polis ubezpieczeniowych sprawdź naszą zakładkę ubezpieczenia, gdzie każdy rodzaj został przez nas szczegółowo opisany.
Produkty ubezpieczeniowe można rozszerzać o dodatkowy zakres ochrony, a suma świadczeń zależeć będzie od wysokości comiesięcznej składki.
Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej polisy porównaj oferty ubezpieczycieli. Ich ceny, przy takim samym zakresie ochrony, mogą się różnić, ponieważ każdy ubezpieczyciel szacuje ryzyko na podstawie własnych wytycznych.
Pamiętaj, że na ubezpieczającym ciążą też pewne obowiązki. Wypełniając kwestionariusz od ubezpieczalni, pisz zawsze tylko prawdę. Kłamstwo może skutkować nieważnością polisy. W przypadku ubezpieczenia mienia lub samochodu, ubezpieczający musi zadbać o odpowiedni stan techniczny przedmiotu ubezpieczenia i dokonywać przeglądów okresowych.
Redakcja
Poznaj zespółRedaktor HelloFinance
Dziennikarz z doświadczeniem w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz INNPoland. W HelloFinance objaśnia zawiłości świata finansów i bankowości. Dzięki prawniczemu wykształceniu pomaga czytelnikom odnaleźć właściwą drogę w labiryncie stale zmieniających się przepisów i regulacji.
Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste
Zobacz inne treści30 maj
„Mądry Polak po szkodzie” – brzmi znane porzekadło. Sztuką jest jednak być mądrym i przed szkodą, czyli właściwie się zabezpieczyć.
11 sty
Zobacz, jak szybko sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony i jakich danych potrzebujesz, żeby to zrobić. Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku?
10 sty
Na co zwrócić uwagę podczas wyjazdu samochodem za granicę? Co obejmuje OC za granicą? Czy AC zadziała za granicą? Jakie assistance wybrać?