Najlepsze oferty ubezpieczenia samochodu (OC i AC): porównywarka i kalkulator

Zobacz, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu (OC i AC) i czym się kierować przy wyborze polisy. Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?
Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst

Agata Jach

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst
Agata Jach
Redaktorka HelloFinance

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

8 min
Media o nas:
Spis treści:

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, a za jego brak możesz zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zobacz, od czego zależy jego cena i gdzie kupisz najtańsze. Jakie jeszcze ubezpieczenie samochodu warto mieć?

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Skorzystaj z kalkulatora OC i zobacz, ile będzie Cię kosztować polisa.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

PAMIĘTAJ: Kalkulator OC pokazuje Ci szacunkową wysokość ubezpieczenia. Aby poznać dokładną ofertę, skontaktuj się z wybranym ubezpieczycielem. 

Porównywarka ubezpieczeń – wybierz najlepsze ubezpieczenie samochodu

Porównaj ofertę różnych ubezpieczycieli i wybierz ubezpieczenie, które spełnia wszystkie Twoje wymagania.

Sprawdź także:

Ubezpieczenie samochodu – podstawowe informacje

Ubezpieczenie samochodu (albo ubezpieczenie komunikacyjne) to dokument, który chroni Cię przed kosztami powstałymi w czasie wypadków na drodze. Szczegółowe prawa i obowiązki stron regulują: Ustawa z 22 maja 2003 roku i Kodeks cywilny

Ubezpieczenia samochodowe dzielimy na:

Obowiązkowe 

W Polsce masz obowiązek posiadać tylko ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). Za jego brak grożą wysokie kary.

Dobrowolne

Tych jest bardzo wiele, bo auto możesz ubezpieczyć prawie od wszystkiego. Najpopularniejsze ubezpieczenia dobrowolne to:

  • AC (Autocasco) – ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy Twojego pojazdu w wyniku wypadku.

  • NNW – ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (obejmuje zarówno kierowcę, jak i pasażerów).

  • Assistance – ubezpieczenie samochodu polisą Assistance najbardziej przydaje się w podróży. Zapewnia Ci ona pomoc ubezpieczyciela w nieprzewidzianych wypadkach (na przykład gdy popsuje Ci się auto, ubezpieczyciel zapewnia Ci holowanie pojazdu, nocleg w hotelu itp.).

  • Ubezpieczenie poszczególnych części auta – na przykład szyb czy opon. Tego typu ubezpieczenia funkcjonują najczęściej jako dodatki do OC.

  • Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży – podobne do Autocasco ubezpieczenia, które nie obejmują całości szkód, tylko zniszczenie w ściśle określonej sytuacji (np. pożar). Budżetowa alternatywa dla Autocasco – jak Minicasco, Smart Casco, AC mini. 

Może Cię zainteresować: Ubezpieczenie turystyczne: czy warto i jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie OC 

Ubezpieczenie OC (czyli odpowiedzialności cywilnej) ma obowiązek wykupić każdy, kto posiada zarejestrowany pojazd. OC chroni Cię przed odpowiedzialnością cywilną za szkody powstałe w wyniku wypadku. 

Mówiąc prościej: jeśli zdarzy Ci się stłuczka, w wyniku której poszkodowane zostanie cudze auto – Twój ubezpieczyciel pokrywa koszty jego naprawy, w ramach ubezpieczenia OC. 

Ubezpieczenie OC wykupujesz na 12 miesięcy, a jeśli po tym czasie nie rozwiążesz umowy – polisa przedłuży się automatycznie. Taka praktyka ma na celu ochronę kierowców przed jazdą bez ubezpieczenia (za którą grożą wysokie kary). 

UWAGA: Jeśli kupujesz używane auto, polisa ubezpieczeniowa będzie ważna tylko do momentu wygaśnięcia i nie odnowi się automatycznie. 

Najlepiej już w momencie zakupu sprawdź kiedy wygasa OC auta – i po tym terminie albo odnów polisę u dotychczasowego ubezpieczyciela, albo wybierz innego. 

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Cena ubezpieczenia auta polisą OC zależy od tego, jak towarzystwo ubezpieczeniowe oceni prawdopodobieństwo spowodowania przez Ciebie wypadku. 

Kalkulacja jest prosta – jeśli Ty powodujesz wypadek, ubezpieczyciel płaci za szkody poszkodowanego. Dlatego najmniej za polisę zapłacą osoby, które jeżdżą bezkolizyjnie od dawna.

Ubezpieczyciel przy wycenie OC bierze pod uwagę:

  • Wiek kierowcy – jak wynika z raportu GUS-u, najmłodsi kierowcy (między 19. a 24. rokiem życia) powodują najwięcej wypadków (32% wszystkich wypadków). Dlatego im mniej masz lat – tym wyższą składkę OC zapłacisz. 
  • Staż kierowcy na drodze – jeśli masz prawo jazdy od niedawna, zapłacisz wyższą składkę. 
  • Miejsce zamieszkania – ubezpieczyciele analizują ryzyko powstania szkody na drodze, między innymi opierając się na statystykach z danych regionów. Im więcej wypadków w Twoim regionie – tym wyższa składka. 
  • Stan cywilny i dzieci – to zaskakujące, ale tylko na pierwszy rzut oka. Osoby pozostające w związkach małżeńskich i posiadające dzieci zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych prowadzą ostrożniej. 
  • Parametry auta – liczy się wiek, model i marka samochodu, ale przede wszystkim – pojemność silnika. Im większa pojemność – tym droższa polisa. Powód? Większy silnik to większa prędkość w krótszym czasie. A co za tym idzie – większa szansa na wypadek. 

Oprócz powyższych czynników obiektywnych na cenę OC u poszczególnych ubezpieczycieli wpływa także sytuacja na rynku ubezpieczeń (np. nagła zmiana w przepisach) i koniunktura gospodarcza. Nie jest tajemnicą, że towarzystwa ubezpieczeniowe chcą zarabiać jak najwięcej – ale nie tracąc przy tym potencjalnych klientów. 

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Najtańsze OC – czy warto?

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo (szczegółowe wytyczne dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń wydał także KNF). Oznacza to, że każdy ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić poszkodowanej przez Ciebie osobie dokładnie ten sam zakres naprawy auta. 

Czy to oznacza, że ubezpieczenia OC nie różnią się niczym oprócz ceny – i że warto wybrać po prostu najtańsze? Tanie OC to na pewno oszczędność, ale porównując oferty, zwróć także uwagę na:

  • Wiarygodność ubezpieczyciela – firmy, które „są w biznesie” od lat (jak wybierane przez większość Polaków PZU czy Warta) są bardziej odporne na koniunkturalne zmiany i zawirowania. Gdy ubezpieczyciel jest stabilny – Ty możesz spać spokojnie. 
  • Parametry pozapłacowe ubezpieczenia – czyli dodatkowe benefity ubezpieczenia, jak możliwość otrzymania auta zastępczego, pomoc drogowa, holowanie, itp. 

WAŻNE: Większość ubezpieczycieli przy wyliczaniu składki OC bierze pod uwagę te same (lub podobne) czynniki, ale może oceniać je inaczej. Dlatego, zanim wybierzesz ubezpieczenie OC, porównaj oferty kilku towarzystw. 

Zobacz:

Kara za brak OC

Kary za brak OC w ekstremalnych wypadkach mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – jeśli spowodujesz wypadek bez ważnego OC, pokrywasz koszty naprawy poszkodowanego auta z własnej kieszeni. 

Kto może sprawdzić, czy masz ważne OC?

  • Policja
  • Straż Graniczna
  • organy celne
  • Inspekcja Transportu Drogowego
  • Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjnyinne organy, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego 

Jeśli nie masz ważnego OC, musisz liczyć się z karą, która może mocno uderzyć Cię po kieszeni. 

To ile zapłacisz za brak OC, zależy od:

  • Rodzaju pojazdu – za auta osobowe obowiązuje opłata w wysokości 2-kroknego minimalnego wynagrodzenia, za ciężarowe – 3-krotnego, a za pozostałe pojazdy (np. motocykle) – ⅓ minimalnego wynagrodzenia. 
  • Czasu bez OC – ubezpieczenie OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta (wtedy przed rejestracją nie możesz nim jeździć). Jeśli nie masz OC przed 3 dni – płacisz 20% pełnej kary, jeśli 3–14 dni – 50%, a jeśli nie masz ubezpieczenia dłużej niż 14 dni – 100% kary. 
  • Minimalnego wynagrodzenia w roku kontroli – minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wynosi 3 010 zł brutto

WAŻNE: maksymalna kara za brak ważnego ubezpieczenia OC wynosi obecnie 6 020 zł, jednak to nie koniec kosztów. Jeśli nie mając OC, spowodujesz wypadek, to Ty pokrywasz koszty straty po stronie poszkodowanego – a te mogą iść w dziesiątki albo nawet setki tysięcy złotych. 

Ubezpieczenie AC 

Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) na 24 miliony aut ubezpieczonych w Polsce, tylko 6 milionów ma ubezpieczenie Autocasco (AC). To daje 26% wśród wszystkich ubezpieczonych. Czy AC to jedynie opcjonalny dodatek, czy faktycznie warto w nie zainwestować?

  • Ubezpieczenie Autocasco – to ubezpieczenie dobrowolne na wypadek kradzieży, pożaru lub konieczności naprawy auta. 
  • Firmy ubezpieczeniowe wyliczając wysokość składki biorą pod uwagę kryteria takie, jak przy OC (powyżej), a także: wiek i wartość pojazdu, miejsce parkowania (możliwość kradzieży) i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych.
  • Porównując oferty różnych ubezpieczycieli oprócz ceny, weź pod uwagę zakres usług – ponieważ w odróżnieniu od OC poszczególne ubezpieczenia Autocasco mogą się znacznie różnić. Zwróć uwagę na zakres szkody, którą pokryje ubezpieczyciel, wybór możliwych warsztatów napraw, a także możliwe wyłączenia.

WAŻNE: Część ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenia łączone – OC+AC, często w pakiecie z NNW i Assistance. Osoby wybierające pakiety łączone mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja niekomercyjna, zrzeszająca towarzystwa ubezpieczeniowe, działające na terenie Polski. Jeśli towarzystwo, w którym masz ubezpieczenie upadnie, wjedzie w Ciebie ktoś bez OC albo sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia – wtedy do akcji wkracza UFG. 

Co należy do obowiązków UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powstał, by chronić osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, które z jakiegoś powodu nie mogą w żadnym innym miejscu ubiegać się o rekompensatę. Podstawa jego funkcjonowania to Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku. 

Co należy do obowiązków Funduszu?

  • Wypłata świadczenia – jeśli masz kolizję lub wypadek z autem, którego właściciel nie wykupił OC lub zbiegł z miejsca wypadku. 
  • Wypłata świadczenia – jeśli firma, w której masz wykupione ubezpieczenie upadła. 
  • Kontrola i karanie – osób, które mają zarejestrowane auto bez wykupionego ubezpieczenia OC. 
  • Działalność informacyjna – Fundusz prowadzi także akcje informacyjne, które mają uświadomić Polakom konieczność ubezpieczenia auta. 

WAŻNE: Na stronie Funduszu możesz sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym auta. W ten sposób możesz skontrolować, czy Twoje auto jest ubezpieczone, a także sprawdzić OC sprawcy wypadku. 

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie: ubezpieczenie samochodu – o czym trzeba pamiętać?

W skrócie

Ubezpieczenie auta powinno być pierwszą rzeczą, którą zrobisz po zarejestrowaniu pojazdu. Bez części polis nie sposób się obyć, inne są opcjonalne.

  • Ubezpieczenie OC – jest obowiązkowe i zabezpiecza Cię przed ceną szkód, które możesz spowodować na drodze (w czasie wypadku lub stłuczki z innym pojazdem). Cena OC zależy Twojego wieku, doświadczenia za kierownicą, miejsca zamieszkania, a także parametrów auta.
  • Ubezpieczenie AC (Autocasco) – jest dobrowolne i chroni Cię przed kosztami naprawy auta i konsekwencjami kradzieży, pożaru i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Porównując oferty ubezpieczycieli, oprócz ceny polisy zwróć uwagę na zakres usług oferowany przez towarzystwo.
  • Pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne – NNW, Assistance, ubezpieczenia konkretnych części auta warto wykupić w pakiecie (z OC lub AC). Ubezpieczenia łączone objęte są często atrakcyjnymi zniżkami.

A Ty, czym kierujesz się w wyborze ubezpieczenia samochodu? Patrzysz tylko na cenę, czy wnikliwie studiujesz ofertę każdego ubezpieczyciela? Zapraszam do odpowiedzi w komentarzach do artykułu!

FAQ

O co najczęściej pytali nasi czytelnicy?

Kto pokrywa koszt kary za brak OC – kierowca czy właściciel pojazdu?

Karę za brak OC obciążony zostaje właściciel. Gorzej z kosztami naprawy auta poszkodowanego: UFG wypłaci co prawda odszkodowanie, ale zwrotu pieniędzy zażąda i od kierowcy i od właściciela pojazdu.

Czy można wykupić ubezpieczenie samochodu OC na miesiąc?

Standardowo OC wykupujesz na 12 miesięcy – a jeśli nie rozwiążesz umowy, polisa przedłuży się automatycznie. Można ubezpieczyć auto na okres 30 dni lub 3 miesiące w ramach ubezpieczenia krótkoterminowego, ale dotyczy to tylko określonych grup pojazdów. 

Są to między innymi: auta zarejestrowane czasowo, historyczne, sprowadzane z zagranicy, wykorzystywane do jazd próbnych, czy wynajmowanych na specjalne okazje jak śluby.

Czy karę od UFG za brak OC można dostać wstecz?

UFG może wystawić karę za brak ważnego OC tylko jeśli nie masz polisy w momencie kontroli – nigdy wstecz.

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance

Redaktorka HelloFinance

Agata Jach

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje i co obejmuje?

wrz 09

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje i co obejmuje?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala dostać się bez kolejek do lekarza specjalisty. Oferty polis zdrowotnych zaczynają się od 43 zł miesięcznie.

Ubezpieczenie AC – co to, co obejmuje + przegląd ofert 2023

maj 30

Ubezpieczenie AC – co to, co obejmuje + przegląd ofert 2023

„Mądry Polak po szkodzie” – brzmi znane porzekadło. Sztuką jest jednak być mądrym i przed szkodą, czyli właściwie się zabezpieczyć.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta online – UFG, CEPiK

sty 11

Jak i gdzie sprawdzić ubezpieczenie auta [online + za darmo]

Zobacz, jak szybko sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony i jakich danych potrzebujesz, żeby to zrobić. Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku?