Sprawdzenie OC: jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Przeczytaj, jak sprawdzić OC pojazdu online.
Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Tekst

Mateusz Podlecki

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Tekst
Mateusz Podlecki
Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

7 min
Media o nas:
Spis treści:

Kupno auta, kolizja, wypadek, zbliżający się termin ważności ubezpieczenia – sytuacji, w których musisz sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone jest sporo. Jak to zrobić w ciągu kilku minut?

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym w czasach powszechnej cyfryzacji jest naprawdę proste. Dostępne technologie i cyfrowa administracja umożliwiają nie tylko sprawdzenie ważności ubezpieczenia lub OC sprawcy, ale też całej historii ubezpieczeniowej i danych przydatnych przed zakupem auta. Dostępnych jest kilka możliwości sprawdzenia OC – wystarczy Ci laptop lub smartfon z dostępem do internetu. Która z nich jest najszybsza?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?
 • Kiedy warto sprawdzić OC?
 • Jakie kary grożą Ci za brak ważnej polisy OC?
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Wybierz najlepsze ubezpieczenie OC/AC i dbaj o bezpieczeństwo na drodze!

Koniecznie sprawdź nasz prosty i darmowy kalkulator OC!

Zobacz też:

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

Nie potrzebujesz do tego stosu wniosków i dokumentów. Nie musisz pisać podań i czekać 14 dni roboczych na rozpatrzenie. Wystarczy, że skorzystasz z internetowych baz danych lub aplikacji mobilnych.

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

To zdecydowanie najszybszy sposób na sprawdzenie OC pojazdu. UFG od 2004 gromadzi dane dotyczące ubezpieczeń OC, a od 2006 roku poszerzył swoją bazę o ubezpieczenia AC. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek przekazania wszystkich informacji dotyczących zarówno nowych, jak i odnowionych umów. 

Sprawdzenie OC na dany dzień w bazie UFG to dosłownie 4 kroki:

 • Wpisz numer rejestracyjny samochodu lub numer VIN.
 • Podaj dokładną datę, dla której chcesz sprawdzić ważność OC.
 • Kliknij przycisk „Dalej”.
 • Potwierdź zgłoszenie.

W odpowiedzi dostaniesz następujące informacje:

 • Numer polisy OC
 • Marka pojazdu
 • Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę
 • Dane adresowe ubezpieczyciela

Jeśli w danym dniu pojazd nie jest objęty polisą OC – dostaniesz taką informację.

System wygeneruje odpowiedź na Twoje zapytanie także w formie pliku PDF, który możesz pobrać lub wydrukować.

CEPiK i usługa „Historia Pojazdu”

System CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców zawiera informacje zarówno o zarejestrowanych w Polsce pojazdach, jak i o kierowcach, którzy mają uprawnienia do kierowania nimi. Jego działanie reguluje Prawo o Ruchu Drogowym.

Sprawdzenie OC w CEPiK jest możliwe w serwisie „Historia Pojazdu”. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji w Polsce.

Oprócz tego, w ramach raportu otrzymasz paczkę przydatnych danych, jak choćby:

 • podstawowe dane pojazdu (np. marka i model)
 • dane specyfikacyjne pojazdu (np. pojemność, moc silnika, liczba miejsc, rodzaj paliwa, rok produkcji, masa całkowita)
 • informacje o badaniach technicznych i stanie licznika
 • zmiany właścicielskie
 • historia auta i najważniejsze zdarzenia, jak kradzież, odnalezienie, wyrejestrowanie, sprzedaż

Wszystko, co musisz wiedzieć, o ubezpieczeniu samochodu znajdziesz w artykule Agaty Jach: Ubezpieczenie samochodu OC/AC. Porównywarka + kalkulator.

Kiedy warto sprawdzić OC?

Każdy pojazd zarejestrowany w naszym kraju musi posiadać ubezpieczenie OC – wynika to z Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Ważność polisy warto sprawdzać zawsze, kiedy masz wątpliwości odnośnie do daty zakończenia umowy z ubezpieczycielem. Są jednak dwie sytuacje, w których jest to szczególnie istotne.

Zakup używanego auta

Właściciel powinien przekazać Ci polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu, jeśli ta została wydana. Po przerejestrowaniu auta wykupisz ubezpieczenie na swoje nazwisko. Zanim sporządzisz umowę kupna–sprzedaży samochodu, sprawdź, czy auto ma ważne OC.

Uczestnictwo w kolizji lub wypadku drogowym

Możesz samodzielnie sprawdzić online OC sprawcy kolizji lub wypadku. Będzie to przydatne zwłaszcza jeśli w przypadku niegroźnej stłuczki zdecydujesz się na spisanie oświadczenia, bez wzywania policji na miejsce zdarzenia.

Może Cię zainteresuje:

Ubezpieczenie NNW: czy warto?

Jakie kary grożą Ci za brak ważnej polisy OC?

W bazie prowadzonej przez UFG na koniec czerwca 2022 znalazło się ponad 27,3 mln aktywnych umów OC. Dla porównania, aktywnych umów AC w tym czasie było jedynie 6,9 mln.

Konsekwencje za brak ważnego OC mogą okazać się bardzo dotkliwe – zwłaszcza dla Twojego portfela.

Kara finansowa za każdy dzień zwłoki

Kary finansowe grożą Ci już za jeden dzień bez ubezpieczenia OC. Wysokość opłat za brak OC uzależniona jest od trzech czynników: 

Najwięcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów (maksymalnie trzykrotność minimalnego wynagrodzenia). Właściciele samochodów osobowych muszą liczyć się z karami w wysokości dwukrotności najniższej krajowej. Właściciele pozostałych pojazdów zapłacą równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość kar w zależności od liczby dni bez ubezpieczenia OC przedstawia się następująco: 

 • do 3 dni – 20% pełnej opłaty
 • od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty
 • powyżej 14 dni – 100% opłaty

Zarówno wysokość, jak i tryb nakładania kar ściśle określają przepisy prawa, dlatego nie podlegają one żadnym negocjacjom.

Przykład: jesteś właścicielem Toyoty Avensis i ważność Twojego OC skończyła się 13 dni temu. W przypadku kontroli zapłacisz równowartość jednego minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku jest to 3010 zł, jednak w 2023 będzie to o ponad 400 zł więcej.

Konsekwencje w razie wypadku

Tutaj zasada jest bardzo prosta. Nie masz OC, za wszystko płacisz sam! Dosłownie za wszystko. 

Jeśli spowodujesz wypadek, UFG wypłaci odszkodowanie, które będzie pokrywać zarówno szkody majątkowe (naprawa czy szkoda całkowita), ale też koszty leczenia i zadośćuczynienie za utratę zdrowia lub życia. To jedno z głównych zadań Funduszu. Jednak potem zwróci się do Ciebie z roszczeniem regresowym i będziesz musiał oddać całą kwotę.

Co więcej, jeśli jeden z uczestników wypadku doznał poważnych obrażeń i ma trwały uszczerbek na zdrowiu, który nie pozwala wrócić mu do normalnego funkcjonowania sprzed wypadku, będziesz musiał wypłacać mu comiesięczną rentę.

Stać Cię na to?

Brak OC zwyczajnie się nie opłaca!

Teoretycznie możesz mieć pojazd bez OC, jednak to się po prostu nie opłaca. Dosłownie jedyne, co możesz z nim wtedy legalnie zrobić, to do niego wsiąść.

 • Nie wyjedziesz nim legalnie na drogę publiczną
 • Nie sprzedasz go ani nie podarujesz w prezencie
 • Nie możesz go zezłomować ani wyrejestrować

Brak polisy OC może zostać wykryty nie tylko w trakcie kontroli drogowej, stłuczki czy kolizji. Algorytmy systemu UFG potrafią wyłapać przerwy lub opóźnienia w ubezpieczeniu aut zarówno nowych, jak i używanych, a także tych sprowadzanych z zagranicy (samochód powinien zostać ubezpieczony tego samego dnia, w którym go zarejestrowano w Polsce). 

Informacje weryfikowane są w CEPiK, a potem, w razie konieczności, wysłane zostanie wezwanie do zapłaty. Od kary nałożonej przez UFG nie można się odwołać. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pojazd miał ważne OC, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie dopełniło formalności związanych ze zgłoszeniem polisy.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie

Zapamiętaj:

 • Ubezpieczenie OC pojazdu sprawdzisz online przy pomocy baz danych UFG lub CEPiK, a także w aplikacjach “UFG Kup Auto” i “Na Wypadek”.
 • Oprócz informacji na temat ubezpieczenia znajdziesz tam dane na temat samochodu, ubezpieczyciela czy zmian właścicielskich.
 • Sprawdzanie OC pojazdu konieczne jest w czasie kolizji (sprawdzenie OC sprawcy), a także gdy planujesz kupić używane auto.
 • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy.
 • Brak ważnego OC wiąże się z karami finansowymi, a także płaceniem odszkodowań z własnej kieszeni w razie spowodowania kolizji czy wypadku.

Dzięki za przeczytanie artykułu. Jak widzisz, brak ubezpieczenia OC jest ryzykowny (także dla Twoich finansów) i zwyczajnie się nie opłaca. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, napisz o nich – odpowiemy na wszystkie pytania! 

FAQ

A teraz sprawdź, o co najczęściej pytają inni czytelnicy.

Jakie dane są potrzebne do sprawdzenia OC?

Najczęściej wystarczy numer rejestracyjny lub numer VIN.

Czy dane w UFG są zawsze aktualne? Jak długo ważne są informacje uzyskane w UFG?

Dane w UFG są aktualne na dzień złożenia zapytania. Jest możliwość, że w UFG dostaniesz informację o braku ubezpieczenia, podczas gdy pojazd ma ważne OC. Może to wynikać z opóźnień w obiegu danych między UFG a ubezpieczycielami. Firmy ubezpieczeniowe mają na to 7 dni.

Czy ktoś pozna moje dane w trakcie sprawdzania ubezpieczenia OC?

W bazie UFG nie ma żadnych danych osobistych czy kontaktowych właściciela pojazdu. W raporcie otrzymasz informacje o marce i modelu auta, a także nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiono polisę.

Czy w UFG widoczna jest cała historia mojego ubezpieczenia OC?

Po rejestracji w serwisie UFG możesz pobrać całą historię polis OC i AC, a także zaświadczenie o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia.

Jak sprawdzić, gdzie jest ubezpieczony samochód?

Dane o ubezpieczycielu znajdziesz w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Jak sprawdzić do kiedy jest ubezpieczony pojazd?

Ważność polisy i termin wygaśnięcia ubezpieczenia sprawdzisz zarówno w bazach UFG, jak i CEPiK.

Jak sprawdzić zniżki OC?

Swoje zniżki OC i AC sprawdzisz na stronie UFG w zakładce: Przebieg ubezpieczeń OC i AC. Do tego konieczne będzie założenie konta i złożenie odpowiedniego wniosku.

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje i co obejmuje?

wrz 09

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje i co obejmuje?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala dostać się bez kolejek do lekarza specjalisty. Oferty polis zdrowotnych zaczynają się od 43 zł miesięcznie.

Ubezpieczenie AC – co to, co obejmuje + przegląd ofert 2023

maj 30

Ubezpieczenie AC – co to, co obejmuje + przegląd ofert 2023

„Mądry Polak po szkodzie” – brzmi znane porzekadło. Sztuką jest jednak być mądrym i przed szkodą, czyli właściwie się zabezpieczyć.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta online – UFG, CEPiK

sty 11

Jak i gdzie sprawdzić ubezpieczenie auta [online + za darmo]

Zobacz, jak szybko sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony i jakich danych potrzebujesz, żeby to zrobić. Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku?