- Prawo
- Umowa kupna-sprzedaży samochodu
Umowa kupna-sprzedaży samochodu 2023 (wzór PDF gotowy do druku)
Dlaczego możesz nam zaufać
Artykuły na HelloFinance są pisane na podstawie badań naukowych, danych ze stron rządowych oraz innych rzetelnych źródeł. Teksty powstają przy współpracy ze specjalistami ds. bankowości, finansów i ubezpieczeń. Artykuły są opiniowane przed publikacją oraz podczas znaczących aktualizacji.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na HelloFinance mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Pobierz aktualny pdf umowy kupna-sprzedaży samochodu za darmo!
-
Łatwa do pobrania
-
Gotowa do druku
-
Bezpieczna dla sprzedającego
Umowa kupna-sprzedaży samochodu pdf
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór do edytowania
Wzór umowy został przygotowany z pomocą adwokata Piotra Smolarczyka z kancelarii Smolarczyk_Adwokaci.
Powiązane artykuły:
Co to jest umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest umową sprzedaży, do której zastosowanie znajduje art. 535 Kodeksu cywilnego. To umowa cywilnoprawna, w ramach której:
-
sprzedawca przenosi na kupującego własność samochodu i zobowiązuje się go wydać;
-
kupujący zobowiązuje się odebrać samochód i zapłacić za niego umówioną cenę.
Umowę należy sporządzić co najmniej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – jedna kopia przeznaczona jest dla kupującego, druga dla sprzedającego.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – o czym warto pamiętać?
Umowa, którą dla Ciebie przygotowaliśmy, jest prosta i intuicyjna do wypełnienia – każde pole zostało jasno opisane. Jednak przed jej podpisaniem warto sprawdzić dokładnie kilka rzeczy, aby oszczędzić sobie dodatkowego wysiłku. O czym należy pamiętać?
-
Zrób przegląd techniczny auta – jeśli sprzedajesz samochód, powinieneś poinformować kupującego o wszelkich wadach technicznych pojazdu. Jeśli umieścisz w umowie kompleksową informację o stanie technicznym pojazdu, jesteś zwolniony od odpowiedzialności za wady z tytułu rękojmi (prawo do rękojmi przysługuje kupującemu na mocy art. 556 Kodeksu cywilnego).
-
Sprawdź poprawność danych – w umowie kupna-sprzedaży samochodu oprócz danych kupującego i sprzedającego, podajesz także dane pojazdu. Upewnij się, że wszystkie dane zostały wpisane prawidłowo. Szczególną uwagę zwróć na numer VIN (Vehicle Identification Number) oraz numer rejestracyjny, który będzie istotny przy ubezpieczeniu.
-
Pamiętaj o zapasowych kluczykach i karcie pojazdu – sprzedający oprócz auta powinien przekazać kupującemu także zapasowe kluczyki do auta, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Zadbaj o to, aby w dniu odbioru samochodu przekazać wszystkie te przedmioty.
Obowiązek poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży auta spoczywa na sprzedającym. Masz na to 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jeśli kupujesz auto, sprawdź koniecznie, czy ma ono ważne OC – a jeśli nie, to wykup polisę w dniu zawarcia umowy.
Zobacz, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony.
Sprawdź także: Najlepsze oferty ubezpieczenia samochodu (OC i AC): porównywarka i kalkulator.
Przygotowaliśmy dla Ciebie umowę kupna-sprzedaży samochodu, aby oszczędzić Twój czas i uprościć wszelkie formalności. Daj nam znać, czy przydała Ci się przy sprzedaży albo kupnie samochodu. A może coś wymaga poprawy lub masz dodatkowe pytania? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!
FAQ
Zobacz, o co pytali inni!
Jak przygotować umowę w przypadku dwóch sprzedających albo dwóch kupujących?
Zarówno w przypadku dwóch sprzedających, jak i dwóch kupujących, procedura jest podobna. Wystarczy umieścić dane wszystkich stron dokonujących transakcji. W przypadku dwóch lub więcej współwłaścicieli pojazdu to bardzo ważne. Jeżeli umowę podpisuje tylko jeden z nich, dojdzie do sprzedaży wyłącznie jego udziału w aucie. Jeżeli tylko jeden ze współwłaścicieli ma podpisywać umowę (np. z przyczyn losowych nie wszyscy mogą być obecni przy podpisywaniu), konieczne jest pisemne upoważnienie do dokonania transakcji wydane przez pozostałych.
Z kolei w przypadku kupujących – ważne, ile środków każdy z nich przeznaczył na zakup pojazdu. Takie informacje można zawrzeć w umowie, nie jest to jednak wymóg prawny. Wszystko zależy od ustaleń między Wami.
Jak długo mam przechowywać umowę kupna-sprzedaży samochodu?
Z zasady umowy warto przechowywać tak długo, jak długo mogą być dochodzone z nich roszczenia. W przypadku umowy kupna-sprzedaży samochodu zawartej między osobami poza ich działalnością gospodarczą – wszelkie roszczenia przedawniają się po 6 latach od dnia podpisania. W przypadku umowy zawartej w ramach działalności gospodarczej – po 3 latach od dnia podpisania umowy.
Jeśli kupujesz auto, warto przed podpisaniem umowy lub zaraz po tym poddać pojazd przeglądowi – i upewnić się, że jego stan odpowiada deklaracji sprzedającego. Dodatkowo możesz też jeszcze przed podpisaniem umowy poprosić o opinię rzeczoznawcy.
Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży samochodu, jeśli sprzedaję auto obcokrajowcowi?
Nie ma specjalnych wymogów w przypadku sprzedaży samochodu obcokrajowcowi. Treść umowy może pozostać bez zmian tj. być taka sama jak w przypadku dokonywania sprzedaży między dwoma polskimi podmiotami.
Ile wynosi podatek od kupna-samochodu?
Podatek należny w przypadku transakcji sprzedaży samochodu wynosi 2% wartości rynkowej auta. Opłaca go kupujący, a na jego uregulowanie ma 14 dni od daty zawarcia umowy. To tak zwany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), naliczany mocy ustawy z 9 września 2000 roku.
Czy mogę odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu?
Jak w przypadku każdej umowy sprzedaży, również przy zakupie auta, kupującemu przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi. Gdy doszło do wykrycia istotnych wad auta (technicznych lub prawnych) lub istotnych niezgodności auta z opisem zawartym w umowie, w niektórych przypadkach można odstąpić od umowy zakupu (lub żądać obniżenia ceny). Kwestię tę reguluje art. 560 Kodeksu cywilnego. O istotnej wadzie mówimy, gdy np.:
- sprzedający zataił wadę techniczną samochodu wymagającą poniesienia istotnych kosztów naprawy;
- auto miało wypadek, a nie zostało to wspomniane w umowie;
- okaże się, że sprzedający nie był jedynym właścicielem samochodu;
- na aucie ciąży zastaw.
Redakcja
Poznaj zespółAdwokat
Adwokat zajmujący się prawem od 2006 roku. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz University of Cambridge. Skupia się na bieżącym doradztwie przedsiębiorcom w działalności biznesowej, w szczególności na negocjacji złożonych umów i prowadzeniu sporów sądowych. Przepracował ponad dekadę w międzynarodowych kancelariach. Obecnie prowadzi własną kancelarię Smolarczyk_Adwokaci.
Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste
Zobacz inne treścicze 20
Upadłość konsumencka to procedura sądowa stworzona dla osób, których nie stać na spłatę długów. Pozwala na ustalenie realnego planu spłaty wierzycieli, a w wyjątkowych przypadkach całkowicie uwalnia od długów.
mar 13
Tłumaczymy, jak krok po kroku przekazać 1,5% podatku na Organizację Pożytku Publicznego i jak wybrać organizację, której chcesz pomóc.
sty 11
Sprawdź, jak zarejestrować samochód krok po kroku i ile zaoszczędzisz na najnowszej zmianie przepisów. Jakie dokumenty musisz przygotować?