Umowa kupna-sprzedaży samochodu 2022. Wzór pdf gotowy do druku

Pobierz darmowy i aktualny wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu i nie martw się, że pominiesz jakikolwiek ważny szczegół.

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Autor
Redaktorka HelloFinance
Piotr Smolarczyk - Adwokat
Recenzja
Adwokat
5 min
Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Pobierz aktualny pdf umowy kupna-sprzedaży samochodu za darmo!

 • Łatwa do pobrania

 • Gotowa do druku

 • Bezpieczna dla sprzedającego

Umowa kupna-sprzedaży samochodu pdf

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór do edytowania

Wzór umowy został przygotowany z pomocą adwokata Piotra Smolarczyka z kancelarii Smolarczyk_Adwokaci.

Powiązane artykuły:

Co to jest umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest umową sprzedaży, do której zastosowanie znajduje art. 535 Kodeksu cywilnego. To umowa cywilnoprawna, w ramach której:

 • sprzedawca przenosi na kupującego własność samochodu i zobowiązuje się go wydać;

 • kupujący zobowiązuje się odebrać samochód i zapłacić za niego umówioną cenę.

Umowę należy sporządzić co najmniej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – jedna kopia przeznaczona jest dla kupującego, druga dla sprzedającego. 

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – o czym warto pamiętać?

Umowa, którą dla Ciebie przygotowaliśmy, jest prosta i intuicyjna do wypełnienia – każde pole zostało jasno opisane. Jednak przed jej podpisaniem warto sprawdzić dokładnie kilka rzeczy, aby oszczędzić sobie dodatkowego wysiłku. O czym należy pamiętać?

 • Zrób przegląd techniczny auta – jeśli sprzedajesz samochód, powinieneś poinformować kupującego o wszelkich wadach technicznych pojazdu. Jeśli umieścisz w umowie kompleksową informację o stanie technicznym pojazdu, jesteś zwolniony od odpowiedzialności za wady z tytułu rękojmi (prawo do rękojmi przysługuje kupującemu na mocy art. 556 Kodeksu cywilnego). 

 • Sprawdź poprawność danych – w umowie kupna-sprzedaży samochodu oprócz danych kupującego i sprzedającego, podajesz także dane pojazdu. Upewnij się, że wszystkie dane zostały wpisane prawidłowo. Szczególną uwagę zwróć na numer VIN (Vehicle Identification Number) oraz numer rejestracyjny, który będzie istotny przy ubezpieczeniu. 

 • Pamiętaj o zapasowych kluczykach i karcie pojazdu – sprzedający oprócz auta powinien przekazać kupującemu także zapasowe kluczyki do auta, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Zadbaj o to, aby w dniu odbioru samochodu przekazać wszystkie te przedmioty. 

Obowiązek poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży auta spoczywa na sprzedającym. Masz na to 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jeśli kupujesz auto, sprawdź koniecznie, czy ma ono ważne OC – a jeśli nie, to wykup polisę w dniu zawarcia umowy. 

Zobacz, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony.

Sprawdź także: Najlepsze oferty ubezpieczenia samochodu (OC i AC): porównywarka i kalkulator.

Przygotowaliśmy dla Ciebie umowę kupna-sprzedaży samochodu, aby oszczędzić Twój czas i uprościć wszelkie formalności. Daj nam znać, czy przydała Ci się przy sprzedaży albo kupnie samochodu. A może coś wymaga poprawy lub masz dodatkowe pytania? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!

FAQ

Zobacz, o co pytali inni!

Jak przygotować umowę w przypadku dwóch sprzedających albo dwóch kupujących?

Zarówno w przypadku dwóch sprzedających, jak i dwóch kupujących, procedura jest podobna. Wystarczy umieścić dane wszystkich stron dokonujących transakcji. W przypadku dwóch lub więcej współwłaścicieli pojazdu to bardzo ważne. Jeżeli umowę podpisuje tylko jeden z nich, dojdzie do sprzedaży wyłącznie jego udziału w aucie. Jeżeli tylko jeden ze współwłaścicieli ma podpisywać umowę (np. z przyczyn losowych nie wszyscy mogą być obecni przy podpisywaniu), konieczne jest pisemne upoważnienie do dokonania transakcji wydane przez pozostałych.

Z kolei w przypadku kupujących – ważne, ile środków każdy z nich przeznaczył na zakup pojazdu. Takie informacje można zawrzeć w umowie, nie jest to jednak wymóg prawny. Wszystko zależy od ustaleń między Wami.

Jak długo mam przechowywać umowę kupna-sprzedaży samochodu?

Z zasady umowy warto przechowywać tak długo, jak długo mogą być dochodzone z nich roszczenia. W przypadku umowy kupna-sprzedaży samochodu zawartej między osobami poza ich działalnością gospodarczą – wszelkie roszczenia przedawniają się po 6 latach od dnia podpisania. W przypadku umowy zawartej w ramach działalności gospodarczej – po 3 latach od dnia podpisania umowy.

Jeśli kupujesz auto, warto przed podpisaniem umowy lub zaraz po tym poddać pojazd przeglądowi – i upewnić się, że jego stan odpowiada deklaracji sprzedającego. Dodatkowo możesz też jeszcze przed podpisaniem umowy poprosić o opinię rzeczoznawcy.

Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży samochodu, jeśli sprzedaję auto obcokrajowcowi?

Nie ma specjalnych wymogów w przypadku sprzedaży samochodu obcokrajowcowi. Treść umowy może pozostać bez zmian tj. być taka sama jak w przypadku dokonywania sprzedaży między dwoma polskimi podmiotami.

Ile wynosi podatek od kupna-samochodu?

Podatek należny w przypadku transakcji sprzedaży samochodu wynosi 2% wartości rynkowej auta. Opłaca go kupujący, a na jego uregulowanie ma 14 dni od daty zawarcia umowy. To tak zwany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), naliczany mocy ustawy z 9 września 2000 roku.

Czy mogę odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Jak w przypadku każdej umowy sprzedaży, również przy zakupie auta, kupującemu przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi. Gdy doszło do wykrycia istotnych wad auta (technicznych lub prawnych) lub istotnych niezgodności auta z opisem zawartym w umowie, w niektórych przypadkach można odstąpić od umowy zakupu (lub żądać obniżenia ceny). Kwestię tę reguluje art. 560 Kodeksu cywilnego. O istotnej wadzie mówimy, gdy np.:

 • sprzedający zataił wadę techniczną samochodu wymagającą poniesienia istotnych kosztów naprawy;
 • auto miało wypadek, a nie zostało to wspomniane w umowie;
 • okaże się, że sprzedający nie był jedynym właścicielem samochodu;
 • na aucie ciąży zastaw.
Agata Jach - Redaktorka HelloFinance

Redaktorka HelloFinance

Agata Jach

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Piotr Smolarczyk - Adwokat

Adwokat

Piotr Smolarczyk

Adwokat zajmujący się prawem od 2006 roku. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz University of Cambridge. Skupia się na bieżącym doradztwie przedsiębiorcom w działalności biznesowej, w szczególności na negocjacji złożonych umów i prowadzeniu sporów sądowych. Przepracował ponad dekadę w międzynarodowych kancelariach. Obecnie prowadzi własną kancelarię Smolarczyk_Adwokaci.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Umowa B2B – co to jest, jakie są korzyści i na co uważać?

sie 03

Umowa B2B – co to jest, jakie są korzyści i na co uważać?

Co to jest umowa B2B? Sprawdź jakie korzyści daje podpisanie umowy B2B, jakie są jej wady i na co uważać sporządzając umowę łączącą przedsiębiorców.undefined

Nowe progi podatkowe od lipca 2022 [Polski Ład] + Tabela

lip 29

Nowe progi podatkowe od lipca 2022 [Polski Ład] + Tabela

Z początkiem lipca 2022 ukazały się zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu w kolejnej (uproszczonej) odsłonie.undefined

Zasiłek dla bezrobotnych 2022. Ile wynosi? Komu przysługuje?

lip 25

Zasiłek dla bezrobotnych 2022. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Stało się. Jeżeli tu trafiłeś, prawdopodobnie straciłeś pracę lub jesteś zmuszony zawiesić działalność. Nie załamuj się! Państwo wyciąga rękę do osób w twojej sytuacji – gwarantując zasiłek dla bezrobotnych.undefined