Rejestracja samochodu 2023 – ile to kosztuje i jakie dokumenty musisz mieć?

Sprawdź, jak zarejestrować samochód krok po kroku i ile zaoszczędzisz na najnowszej zmianie przepisów. Jakie dokumenty musisz przygotować?
Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst

Agata Jach

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst
Agata Jach
Redaktorka HelloFinance

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
11 min
Media o nas:
Spis treści:

Na rejestrację samochodu masz 30 dni od momentu podpisania umowy sprzedaży. Wydaje się, że to dużo czasu – jednak nie warto zwlekać. Na umówienie wizyty w urzędzie możesz czekać nawet kilka tygodni.

Z założenia rejestracja auta jest bardzo prosta. Przygotowujesz wymagane dokumenty, uiszczasz opłatę, rezerwujesz wizytę w urzędzie i już za kilka dni masz formalności z głowy. Jednak liczba miejsc w kolejkach do urzędów jest ograniczona, więc żeby dostać upragniony numerek, trzeba swoje odczekać.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Sprawdź także:

Rejestracja samochodu – nowe przepisy

4 września 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, która upraszcza procedurę rejestracji pojazdów w Polsce. Urzędy przestaną wydawać karty pojazdu i nalepki kontrolne – ponieważ wszystkie konieczne dane będą dostępne w internetowej bazie centralnej ewidencji pojazdów.

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Płacisz mniej za rejestrację samochodu – bo nie dopłacasz za wydanie karty pojazdu i nalepki kontrolne. Koszt rejestracji pojazdu spada najbardziej dla aut sprowadzanych z zagranicy (o 94,5 zł). W przypadku auta używanego koszt rejestracji po wprowadzeniu nowych przepisów spada o 19 zł.
 • Nie musisz wozić ze sobą dokumentów – prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.
 • Możesz samodzielnie sprawdzić historię auta online – w aplikacji mPojazd.
 • Możesz zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu używanego – jeśli się na to zdecydujesz, za rejestrację auta zapłacisz 81 zł. To udogodnienie weszło w życie już 31 stycznia 2022 roku.
 • Nie musisz samodzielnie rejestrować nowego auta, motocykla czy przyczepki – formalności może za Ciebie załatwić autoryzowany salon sprzedaży.

Przy odbiorze nowego dowodu rejestracyjnego możesz zachować swoją dotychczasową kartę pojazdu – albo zostawić ją w urzędzie i unieważnić.

Rejestracja samochodu – podstawowe informacje

Procedura rejestracji auta po zmianie przepisów uległa znacznemu uproszczeniu. Dzięki nowym przepisom za rejestrację pojazdu zapłacisz mniej. Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą Ci zarejestrować auto szybko i bez problemu.

Kto może zarejestrować auto?

Rejestracji samochodu może dokonać:

 • Właściciel pojazdu – jeśli auto ma współwłaścicieli, to wszyscy powinni być obecni przy rejestracji (lub udzielić pełnomocnictwa).
 • Właściciel lub pełnomocnik firmy – do której należy auto.
 • Pełnomocnik autoryzowanego salonu – jeśli kupujesz nowe auto, możesz upoważnić salon, aby zarejestrował auto za Ciebie.
 • Wyznaczony przez Ciebie pełnomocnik – aby poznać szczegółowe zasady udzielania pełnomocnictwa, skontaktuj się z wydziałem komunikacji swojego urzędu.

Ciekawostka

Jeśli nie masz czasu, aby zająć się rejestracją auta osobiście, możesz upoważnić pełnomocnika, który załatwi za Ciebie wszelkie formalności. Opłata skarbowa za udzielenie pełnomocnictwa wynosi 17 zł. Do tej ceny trzeba doliczyć kwotę, pobieraną przez pełnomocnika za usługę.

Ile masz czasu na rejestrację auta?

Na rejestrację samochodu masz 30 dni od momentu podpisania umowy sprzedaży. Jednak dzięki nowym przepisom, nie masz już obowiązku wymiany tablic auta używanego, kupionego w Polsce – wystarczy, że w ciągu 30 dni poinformujesz odpowiedni urząd o zakupie auta i wniesiesz stosowną opłatę.

Obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych jest wciąż aktualny dla aut używanych kupionych za granicą.

Gdzie zarejestrować auto?

Samochód należy zarejestrować w miejscu zamieszkania. Co w przypadku, gdy jest ono różne od adresu zameldowania? Urząd może wtedy wymagać od Ciebie okazania dowodu, że mieszkasz we wskazanym miejscu. Może to być na przykład:

 • Umowa najmu mieszkania.
 • Umowa o pracę.
 • Deklaracja PIT – jeśli odprowadzasz podatki w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Auto rejestrujesz w urzędzie komunikacji, właściwym dla miejsca zamieszkania. W praktyce najczęściej oznacza to najbliższy:

 • Urząd starostwa powiatowego.
 • Urząd miasta – jeśli miasto, w którym mieszkasz, ma status powiatu.
 • Urząd dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie.

Ważne

Jeśli nie masz pewności, w którym urzędzie załatwisz swoją sprawę – sprawdzisz to szybko w rządowym formularzu. Wystarczy podać adres zamieszkania i nazwę urzędu, który chcesz zlokalizować.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Koszt rejestracji auta zależy od kilku czynników:

 • Czy chcesz wymienić tablice rejestracyjne – po wejściu w życie nowych przepisów nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych używanego auta.
 • Rodzaju pojazdu – inny jest koszt rejestracji auta, motocykla, motoroweru i przyczepki.
 • Statusu pojazdu – koszt rejestracji auta zabytkowego różni się od kosztu rejestracji nowego pojazdu.

Po wejściu w życie nowych przepisów z 4 września 2022 roku nie masz już obowiązku  płacenia za wydanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Wszystkie konieczne dane znajdują się w internetowej bazie, nie musisz więc mieć tych dokumentów.

Co składa się na cenę rejestracji auta?

 • Opłata za dowód rejestracyjny – w wysokości 54 zł.
 • Opłata za tablice rejestracyjne – w zależności od rodzaju pojazdu: 80 zł za tablice samochodowe, 40 zł za tablice motocyklowe, 30 zł za tablice motorowerowe, 1 000 zł za tablice indywidualne (jeśli chcesz mieć na nich konkretną kombinację cyfr i znaków). Jest to opłata za 2 tablice.
 • Pozwolenie czasowe – umożliwia jazdę na czasowych tablicach rejestracyjnych przez okres 30 dni (do momentu odbioru właściwych tablic rejestracyjnych pojazdu). Opłata wynosi 26 zł.
 • Opłata dodatkowa – za auto zabytkowe wynosi 20 zł.
 • Opłata ewidencyjna – za wydanie dowodu rejestracyjnego i nowych tablic pojazdu. Opłata jest stała i wynosi 1,50 zł.

Ile zapłacisz za rejestrację auta?

 • 161,50 zł – za rejestrację nowego samochodu (zarówno kupionego w Polsce, jak i za granicą) oraz za rejestrację auta używanego (kupionego w Polsce lub sprowadzonego z zagranicy).
 • 1 081,50 – za rejestrację auta ze spersonalizowanymi tablicami rejestracyjnymi.
 • 181,50 – za rejestrację samochodu zabytkowego.
 • 81 zł – za rejestrację auta bez zmiany tablic rejestracyjnych (z wydaniem pozwolenia czasowego).
 • 67 zł – za rejestrację auta bez zmiany tablic i bez wydania pozwolenia czasowego.
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Ważne

W przypadku niektórych aut sprowadzonych z zagranicy przed rejestracją pojazdu konieczne jest dodatkowe badanie techniczne, które kosztuje 98 zł. Dotyczy to pojazdów, które nie mają aktualnych badań technicznych z kraju pochodzenia.

Gdzie uiścisz opłaty?

 • W kasie urzędu, w którym rejestrujesz pojazd.
 • Przelewem na konto urzędu, w którym planujesz dokonać rejestracji.

Pamiętaj

Jeśli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, nie zapomnij, aby w momencie rejestracji mieć przy sobie dowód uiszczenia opłaty.

Jak długo trwa proces rejestracji auta?

Sama wizyta w urzędzie nie powinna trwać dłużej, niż 30 minut. Jednak wizytę trzeba umówić – a z terminami bywa ciężko. Wizytę we właściwym dla siebie urzędzie komunikacji możesz zarezerwować:

 • telefonicznie
 • przez internet
 • osobiście – pobierając numerek z automatu na wyznaczony dzień i godzinę.

Podczas pierwszej wizyty w urzędzie złożysz podanie o rejestrację auta i dostaniesz czasowe tablice rejestracyjne (jeśli zdecydujesz się na wymianę). Właściwy proces rejestracji pojazdu może trwać do 30 dni (najczęściej to jednak 10-14 dni). Gdy Twoje docelowe tablice będą gotowe, dostaniesz od urzędu powiadomienie (najczęściej sms). Tablice możesz odebrać bez umawiania terminu.

Ważne

Wizytę w urzędzie najlepiej umówić zaraz po zakupie auta – terminy oczekiwania w niektórych miastach to nawet kilka tygodni. Jeśli wybierasz się po numerek osobiście, najlepiej celuj w godziny poranne. Możesz także upoważnić zawodowego pośrednika, który załatwi za ciebie cały proces.

Jaka kara grozi za brak rejestracji auta?

W myśl art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym masz obowiązek powiadomić starostę (w praktyce najczęściej wydział komunikacji w swoim miejscu zamieszkania) o kupnie/sprzedaży auta. Masz na to 30 dni. W przypadku auta używanego nie musisz go przerejestrować – wystarczy więc zgłoszenie auta i wniesienie odpowiedniej opłaty.

Przez długi czas za brak powiadomienia o zmianie właściciela nie obowiązywały żadne kary. Zmieniły to przepisy z 1 stycznia 2020 roku (art. 140 ustawy Prawo o ruchu drogowym), w myśl których za:

 • brak zawiadomienia starosty o kupnie-sprzedaży pojazdu kupionego na terenie Polski,
 • niezarejestrowanie w Polsce auta kupionego poza granicami,

zapłacisz karę w wysokości od 200 do 1 000 zł.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu

Zestaw dokumentów potrzebnych do rejestracji auta różni się w zależności od tego, czy samochód jest nowy, czy używany, a także czy został kupiony w Polsce, czy za granicą. Nieco innych formalności musisz także dopełnić w przypadku samochodu zabytkowego.

Podstawowy zestaw dokumentów

 • Wniosek o rejestrację pojazdu – który znajdziesz na stronie urzędu.
 • Dokument własności pojazdu – może to być umowa kupna-sprzedaży auta, umowa przewłaszczenia, darowizny, dożywocia lub zamiany albo faktura VAT za zakup pojazdu.
 • Potwierdzenie wniesienia opłat – jeśli płacisz w kasie urzędu, zachowaj paragon, jeśli opłatę wnosisz przez internet – wydrukuj potwierdzenie przelewu.
 • Dowód rejestracyjny – jeśli auto było wcześniej zarejestrowane. Gdy nie masz dowodu rejestracyjnego, wystarczy Twoje podpisane oświadczenie o braku dowodu.
 • Dowód zapłaty podatku VAT – wysokość podatku jest inna dla aut nowych i używanych.
 • Dowód ubezpieczenia – aby poruszać się po polskich drogach, auto musi mieć ważne OC. Ważność OC warto sprawdzić już w momencie zakupu auta używanego. W przypadku nowego auta masz 14 dni na kupno polisy.

Ważne

W momencie złożenia wniosku o przerejestrowanie auta, musisz zdać stare tablice rejestracyjne samochodu. Pamiętaj, że dzięki nowym przepisom nie musisz już zmieniać tablic rejestracyjnych pojazdu.

Znajdź najlepszą polisę dla swojego auta: Kalkulator OC: prosty i darmowy. Kup pakiet OC/AC online

Rejestracja nowego auta

Jeśli kupujesz auto z salonu, oprócz podstawowego zestawu dokumentów, wymienionych powyżej, potrzebujesz:

 • Świadectwo zgodności WE – czyli świadectwo homologacji. To oświadczenie producenta, że samochód spełnia konieczne normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska, aby mógł zostać dopuszczony do ruchu. Świadectwo może być krajowe albo ważne we wszystkich krajach UE.

Pamiętaj

Od 4 czerwca 2021 roku możesz upoważnić salon, w którym kupujesz auto, aby zarejestrował samochód za Ciebie. Nie dotyczy to aut z leasingu.

Rejestracja samochodu z zagranicy

Oprócz standardowego zestawu dokumentów przygotuj:

 • Dowód odprawy celnej przywozowej – w przypadku auta sprowadzonego spoza krajów UE.
 • Świadectwo zapłaty akcyzy – lub dokument potwierdzający brak takiego obowiązku.
 • Dowód badania technicznego pojazdu – nie dotyczy to aut pochodzących z krajów UE, Konfederacji Szwajcarskiej i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, które są zarejestrowane za granicą i mają aktualne badania techniczne, które da się potwierdzić.

Ważne

Musisz zadbać o przetłumaczenie dokumentów w języku obcym na język polski. Może to zrobić tłumacz przysięgły lub właściwy konsul. Nie musisz tłumaczyć świadectwa homologacji i dowodu rejestracyjnego wydanego w UE (jeśli zawiera oznaczenia kodów, zgodne z polskimi wzorcami).

Rejestracja samochodu zabytkowego

Oprócz standardowych dokumentów potrzebujesz:

 • Kopię decyzji o wpisaniu pojazdu do rejestru zabytków – lub kopię potwierdzającą wpisanie auta do inwentarza muzealiów, lub wojewódzkiej ewidencji zabytków.
 • Zaświadczenie badania technicznego pojazdu – potwierdzające, że auto może być dopuszczone do ruchu.

W skrócie

 • Wykup ubezpieczenie OC – masz obowiązek wykupić polisę OC najpóźniej w dniu rejestracji – najlepiej jednak zrobić to wcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów. Jeśli kupujesz auto używane, najpewniej jest ono objęte OC poprzedniego właściciela – wystarczy, że przed rejestracją sprawdzisz do kiedy ubezpieczenie obowiązuje. W przypadku nowego auta i pojazdu sprowadzonego z zagranicy musisz wykupić nową polisę.
 • Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty – w przypadku auta sprowadzonego z zagranicy pamiętaj o potwierdzeniu opłacenia akcyzy i przeprowadzenia przeglądu technicznego auta (jeśli nie ma ważnego przeglądu z kraju pochodzenia).
 • Dokonaj wszystkich koniecznych opłat – i przygotuj potwierdzenia do wglądu urzędnika urzędu komunikacji.
 • Umów wizytę w urzędzie komunikacji – najlepiej zrób to zaraz po zakupie auta, bo czas oczekiwania w niektórych urzędach sięga nawet kilku tygodni. Wizytę możesz umówić telefonicznie, online lub przez pobranie numerka w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania urzędzie (celuj w pełne godziny poranne).
 • Złóż dokumenty w urzędzie – w niektórych urzędach istnieje możliwość złożenia dokumentów online. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie wybranej instytucji.
 • Odbierz dowód czasowy + tablice – jeśli decydujesz się na wymianę tablic rejestracyjnych. Na czasowych tablicach możesz poruszać się przez 30 dni – w tym czasie Twoje auto zostanie zarejestrowane na stałe. Gdy właściwe tablice i dokumenty będą gotowe – dostaniesz informację od urzędu.
 • Odbierz właściwy dowód rejestracyjny pojazdu + tablice – możesz to zrobić bez umawiania kolejnej wizyty w urzędzie. W większości urzędów obowiązuje osobna kolejka dla osób, które zgłaszają się po odbiór tablic.

A jakie są Twoje doświadczenia z rejestracją samochodu? Wszystko poszło szybko i sprawnie, czy pojawiły się jakieś trudności? A może znasz jakiś sprawdzony sposób na przyspieszenie procesu? Jeśli tak, koniecznie podziel się nim w komentarzu – pomożesz w ten sposób innym osobom w podobnej sytuacji.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

FAQ

Zobacz, o co pytali inni!

1. Czy mogę zarejestrować używane auto bez zmiany tablic, jeśli pochodzi z innego województwa?

Tak, od 31 stycznia 2022 roku nie masz obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych używanego auta – nawet jeśli oznaczenia na tablicach są niezgodne z Twoim miejscem zamieszkania. Miejsce zamieszkania zmieni się tylko w dowodzie rejestracyjnym. Musisz wymienić tablice, jeśli pojazd nie był wcześniej zarejestrowany w Polsce, tablice są nieczytelne lub niezgodne z obowiązującym wzorcem.

2. Czy da się zarejestrować auto online?

Rejestracja samochodu przez internet jest możliwa – ale tylko w niektórych wydziałach komunikacji. Możesz to zrobić na stronie rządowej, logując się za pomocą profilu zaufanego. Pamiętaj, że jeśli wymieniasz tablice i tak czeka Cię wyprawa do urzędu, albo odesłanie starych „blach” przesyłką kurierską (na Twój koszt).

3. Czy jest jakaś osobna procedura rejestracji auta dla cudzoziemców?

Jeśli osoba z innego kraju planuje pobyt w Polsce na okres krótszy niż 6 miesięcy – nie musi rejestrować auta w naszym kraju. Przy pobytach przekraczających pół roku, rejestracja auta w Polsce jest konieczna. W tym celu cudzoziemiec musi przedstawić dowód stałego pobytu w danym miejscu (umowa najmu mieszkania, umowa o pracę).

Pozostała część procedury rejestracji auta jest taka sama, jak w przypadku obywateli Polski. Do kosztów trzeba jedynie doliczyć przetłumaczenie dokumentów pojazdu przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula.

4. Gdzie płacę podatek VAT w przypadku zakupu używanego auta – w miejscu kupna czy rejestracji samochodu?

Podatek VAT za auto kupione za granicą należy zapłacić w kraju rejestracji.

5. Jak dokonać rejestracji pojazdu po śmierci właściciela?

Jeśli odziedziczysz auto po bliskiej osobie, w pierwszej kolejności musisz je przerejestrować na siebie. Procedura rejestracji jest standardowa – zamiast umowy kupna-sprzedaży samochodu musisz po prostu dostarczyć do urzędu dowód własności auta, który otrzymasz po przeprowadzeniu procedury spadkowej.

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance

Redaktorka HelloFinance

Agata Jach

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Upadłość konsumencka 2023 – co to i jakie ma konsekwencje?

cze 20

Upadłość konsumencka 2023 – co to i jakie ma konsekwencje?

Upadłość konsumencka to procedura sądowa stworzona dla osób, których nie stać na spłatę długów. Pozwala na ustalenie realnego planu spłaty wierzycieli, a w wyjątkowych przypadkach całkowicie uwalnia od długów.

Jak mądrze przekazać 1,5% podatku? Jakie organizacje wybrać?

mar 13

Jak mądrze przekazać 1,5% podatku? Jakie organizacje wybrać?

Tłumaczymy, jak krok po kroku przekazać 1,5% podatku na Organizację Pożytku Publicznego i jak wybrać organizację, której chcesz pomóc.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu 2023 (wzór PDF gotowy do druku)

paź 14

Umowa kupna-sprzedaży samochodu 2023 [wzór pdf do druku]

Pobierz darmowy i aktualny wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu i nie martw się, że pominiesz jakikolwiek ważny szczegół.