Umowa B2B – co to jest, jakie są korzyści i na co uważać?

Co to jest umowa B2B? Sprawdź jakie korzyści daje podpisanie umowy B2B, jakie są jej wady i na co uważać sporządzając umowę łączącą przedsiębiorców.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
8 min
Media o nas:
Spis treści:

Umowa B2B (samozatrudnienie) często postrzegana jest jako najkorzystniejszy sposób świadczenia usług zarobkowych. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie są jej wady i zalety? Sprawdzamy.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

B2B (business-to-business) to nic innego jak umowa cywilnoprawna pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Umowę B2B możemy zaliczyć do umów nienazwanych, przy czym umowa B2B nie jest umową o pracę. Ten rodzaj kontraktu często potocznie nazywany jest samozatrudnieniem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może podpisać umowę B2B?
  • Jak założyć firmę?
  • Jakie są główne korzyści umowy B2B?
  • Jakie wady ma współpraca na zasadach B2B?
  • Co nie powinno znaleźć się w umowie B2B?
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Umowa B2B – co to?

Jak już ustaliśmy, umowa B2B jest umową cywilnoprawną. Przedmiot umowy B2B zależy od sytuacji. W każdej branży będzie on inny. W IT umowa B2B może dotyczyć np. projektowania stron www, a w mediach – pisania komunikatów prasowych. Istotne jest to, co zapiszemy w umowie o współpracy pomiędzy stronami. 

Pamiętajmy jednak, aby przedmiot umowy opisać precyzyjnie. Pomoże to uniknąć ewentualnych wątpliwości czy sporów w przyszłości. Co do zasady umowa nie powinna określać dokładnego miejsca świadczenia usług, godzin pracy czy hierarchii służbowej, a więc podstawowych elementów świadczących o zaistnieniu stosunku pracy. 

Stosowanie umowy B2B jest dopuszczalne na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego, a nie Kodeksu Pracy. Jeżeli organy kontrolne stwierdzą, że umowa B2B dotyczy umowy, która regulowana jest prawem pracy, może naliczyć z tego tytułu kary. 

Tak zwane umowy B2B (business to business) to umowy cywilnoprawne, które są zawierane pomiędzy dwoma firmami (przedsiębiorcami). W polskim systemie prawnym funkcjonują różne rodzaje umów, tj. umowy nazwane (np. umowa o dzieło), umowy nienazwane (np. umowa faktoringu) oraz umowy mieszane (które charakteryzują się tym, że zawierają w sobie elementy różnych umów, np. umowa o dzieło zawierająca w sobie elementy zlecenia). Umowy B2B to zazwyczaj nienazwane umowy współpracy, które zawierają w sobie elementy charakterystyczne dla umowy o dzieło lub umowy zlecenia (w zależności co jest jej przedmiotem), podpisane są jednak pomiędzy przedsiębiorcami. To właśnie przepisy dotyczące tych umów zazwyczaj będą miały najistotniejsze znaczenie.

mec. Radosław Kopytowski

Chcesz wiedzieć, jak zarabiać pieniądze? Zobacz nasz tekst z praktycznymi poradami.

Kto może podpisać umowę B2B?

Umowa B2B zawierana jest tylko i wyłącznie pomiędzy przedsiębiorcami (podmiotami prawnymi). Jedną ze stron takiego kontraktu może być osoba prowadząca działalność gospodarczą (często jednoosobową). Zdarzają się również umowy B2B podpisywane pomiędzy spółkami: w ich wypadku należy sprawdzić, czy osoba podpisująca umowę jest uprawniona do jej reprezentowania.

Firmę możesz założyć nawet w jeden dzień, chociaż jeżeli zdecydujesz się być tzw. VAT-owcem (doliczać i odprowadzać podatek VAT), procedura może trochę się wydłużyć.

Działalność gospodarczą z łatwością zarejestrujesz samodzielnie przez internet, za pośrednictwem oficjalnej strony rządowej. 

Korzyści z umowy B2B

Przedsiębiorcy decydujący się na podpisanie umowy B2B, wybierają tę formę współpracy ze względu na jej swobodę i wyższe wynagrodzenie. Zlecone zadania można wykonywać w dowolnym miejscu oraz czasie. Nie ma również przełożonego w dosłownym znaczeniu. Drugą stronę kontraktu interesuje jedynie wykonanie zadania w ramach ustalonych warunków współpracy. 

Lista głównych korzyści:

  • Swoboda działania w porównaniu do zatrudnienia na etacie. Zadania można wykonywać w dowolnym miejscu oraz czasie (nie trzeba dojeżdżać do pracy).
  • Brak przełożonego. Sam decydujesz, w jaki sposób realizujesz zadanie określone w umowie.
  • Wypowiedzenie umowy o charakterze B2B z reguły jest bardzo proste. Często umowę można rozwiązać ze skutkiem natychmiastowym.
  • Współpraca na zasadach kontraktu daje możliwość płacenia niższych podatków. Na przykład, jeżeli zdecydujesz się na zakup auta, do kosztów, oprócz VAT-u, będziesz mógł doliczyć wysokość raty kredytowej lub leasingu.

Umowa B2B gwarantuje swobodę działania i samodzielny wybór sposobu realizacji przedmiotu określonego w kontrakcie pomiędzy przedsiębiorstwami. Więcej o korzyściach pracy dla siebie znajdziesz w naszych tekstach Jak zarabiać w internecie i Praca zdalna.

Wady umowy B2B

Jako samozatrudniony musisz odprowadzać składki i rozliczać podatki. Nie posiadasz też pewnych przywilejów, które mają pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę: płatnego urlopu, albo ochrony stosunku pracy kobiety w ciąży Pamiętaj też, że ponosisz odpowiedzialność za wykonywaną pracę. W przypadku rażącego uchybienia możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Lista głównych wad:

  • Utrata przywilejów charakterystycznych dla pracowników, np. płatnego urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie, wypłaty wynagrodzenia chorobowego czy możliwości naliczania stażu pracy. 
  • Prowadzenie księgowości, wystawianie faktur i gromadzenie faktur kosztowych.
  • Samodzielne opłacanie składek ZUS (emerytalnej, rentowej, chorobowej i wypadkowej).
  • Opłacanie podatków (np. podatku dochodowego) i dodatkowych danin związanych z przedmiotem wykonywanej pracy,
  • Konieczność monitorowania zmian prawnych (przede wszystkim podatkowych) i znajomości obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy (np. Uzyskanie wpisu do rejestru BDO). 
  • Odpowiedzialność cywilnoprawna za prace określone w umowie.
  • Znalezienie miejsca do pracy i opłaty za media (na szczęście jest to koszt kwalifikowalny, który odliczysz od podstawy podatku dochodowego).

Pamiętaj: Polskie prawo nie przewiduje wakacji podatkowych dla przedsiębiorców. Jeżeli firma nie generuje dochodów, nadal musisz płacić składki ZUS. Działalność co prawda można zamknąć albo zawiesić, jednak nie będziesz mógł wtedy wystawiać faktur. 

Więcej o formach opodatkowania dowiesz się z mojego tekstu Progi podatkowe.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Co nie powinno znaleźć się w umowie B2B

Przedsiębiorcy w zawieranej pomiędzy sobą umowie o współpracy nie mogą wymagać, aby jeden z nich wykonywał ją w określonym, wskazanym przez drugiego miejscu. 

Przedsiębiorcy umawiają się co do zakresu robót, a nie tego, gdzie praca będzie wykonywana i w jaki sposób cele zostaną osiągnięte.

Każdy stosunek prawny może zostać uznany za umowę o pracę, w sytuacji, gdy praca jest wykonywana na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę, odpłatnie i osobiście przez pracownika. Co istotne wszystkie powyższe warunki muszą być spełnione łącznie, aby stosunek łączący strony mógł zostać uznany za umowę o pracę.

mec. Radosław Kopytowski

W umowie B2B unikaj:

  • Wyszczególnienia miejsca pracy.
  • Określenia liczby godzin wykonywania pracy.
  • Nazywania kierownictwa i ustalania hierarchii służbowej.

Jak założyć firmę w 6. krokach

Znasz już wszystkie zalety i wady umów B2B. Jeśli uważasz, że to korzystne rozwiązanie dla Ciebie, a nie prowadzisz jeszcze działalności gospodarczej, poniżej znajdziesz skrócony poradnik, jak założyć firmę.

Więcej o tym, jak zacząć zarabiać w internecie i zacząć budować własną markę, dowiesz się z naszego tekstu.

1. Wybierz formę prawną działalności gospodarczej 

Do wyboru będziesz mieć: 

  • Jednoosobową działalność gospodarczą, 
  • Spółkę cywilną, 
  • Spółki prawa handlowego, 
  • Spółkę jawną, 
  • Spółkę partnerską, 
  • Spółkę komandytową, 
  • Spółkę komandytowo-akcyjną, 
  • Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • Spółkę akcyjną. 

Każda forma prowadzenia działalności wiąże się z innymi obowiązkami prawnymi i księgowymi.

Sprawdź, w jakich branżach łatwo zacząć zarabiać pierwsze pieniądze.

2. Wybierz formę opodatkowania firmy

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej wybierają rozliczanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej (17% i 32%) lub na podstawie podatku liniowego – 19%. Alternatywną formą, rzadziej wybieraną, będą ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa lub podatek tonażowy.

3. Wybierz kody PKD

Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej (PKD) to zbiór różnych typów działalności z odpowiednio przyporządkowanymi kodami. Kody PKD służą do klasyfikacji podmiotów gospodarczych dla potrzeb rejestru REGON. Z pełną listą kodów PKD możesz zapoznać się na stronie GUS-u.

4. Zdecyduj czy będziesz prowadzić rachunkowość sam, czy z pomocą księgowego 

Księgowość możesz prowadzić samodzielne lub z pomocą księgowego. W obliczu częstych zmian prawnych w Polsce, w tym również prawa podatkowego, rozsądnym będzie zdecydowanie się na pomoc zaufanej księgowej lub księgowego.

5. Zarejestruj firmę – wypełnij wniosek CEIDG-1

Jeżeli chcesz zarejestrować firmę, będziesz musiał uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek CEIDG-1 możesz wypełnić on-line. Rejestracja firmy jest bezpłatna. Proces rejestracji spółek z o.o. i Spółek Akcyjnych wiąże się z koniecznością uzyskania wpisu w KRS.

Zobacz, w jakich branżach łatwo zaczniesz pracę zdalną bez doświadczenia.

6. Wybierz konto bankowe lub firmowe

Dla jednoosobowej działalności gospodarczej nie masz obowiązku zakładania nowego konta firmowego, możesz skorzystać z tego, które już masz. Konto firmowe pomoże Ci jednak w księgowości. Pamiętaj, że we wniosku CEIDG trzeba wskazać numer konta, za pośrednictwem którego będziesz rozliczał się z urzędami.

Jeżeli przy zakładaniu firmy powinie Ci się noga, zawsze możesz skorzystać z prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie

Umowa B2B jest wygodną formą współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, dającą swobodę sposobu wykonywania i miejsca pracy. Niejednokrotnie umowa B2B gwarantuje również wyższe wynagrodzenie (nawet po opłacaniu składek).

 

Jednocześnie przedsiębiorca zobowiązany jest do odprowadzania składek (niezależnie czy zarabia, czy nie). Traci również możliwość korzystania z przywilejów takich jak: płatny urlop, czy wypłacane przez pracodawcę wynagrodzenie chorobowe, a za wyrządzone szkody, osoba samozatrudniona odpowiada swoim majątkiem albo kapitałem spółki.

 

Sam musisz policzyć i zdecydować czy nawiązanie współpracy na zasadach B2B będzie dla Ciebie korzystne. Zastanów się, czy ważniejsza jest dla ciebie swoboda i elastyczność, czy stabilność i ochrona w postaci prawa pracy?

Masz pytania odnośnie do umów B2B? Zostaw je w komentarzu poniżej, postaramy się na nie odpowiedzieć. Najpierw jednak zapoznaj się z listą najczęściej zadawanych pytań – może odpowiedź na Twoje już tam jest.

FAQ

Jak wypowiedzieć umowę B2B?

Przedsiębiorcy mogą rozwiązać umowę na drodze porozumienia. Mogą ją także rozwiązać na tzw. drodze jednostronnego oświadczenia woli. Okoliczności rozwiązania umowy powinny być przewidziane w przepisach prawa lub w umowie.

Jednostronnym porozumieniem stron rozwiązującym umowę może być odstąpienie lub wypowiedzenie umowy. 

Zobacz, ile wynosi średnia krajowa.

Kto może podpisać umowę B2B?

Umowę B2B mogą zawrzeć między sobą tylko i wyłącznie przedsiębiorcy. Bardzo często jedną stroną będzie osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

Czasem może to być spółka. W takim wypadku upewnij się, że osoba, która podpisuje umowę, jest uprawniona do jej reprezentowania.

Czy przy umowie B2B przysługuje urlop?

Nie. Samozatrudnieni nie mają prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego. Osoba pracująca na podstawie kontraktu B2B może sama wyznaczyć sobie wolne. Nie zwalnia jej to jednak z obowiązku opłacenia wszystkich kosztów stałych. Wiąże się to zatem z niższym wynagrodzeniem.

Czy B2B to samozatrudnienie?

Nie. B2B to rodzaj umowy pomiędzy dwoma firmami. Współpraca z firmą na podstawie umowy o współpracę, w której występujesz już nie jako pracownik, a jako firma.

Samozatrudnienie to nic innego jak prowadzenie, jednoosobowej działalności gospodarczej, która wcześniej uzyskała wpis do CEiDG.

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Upadłość konsumencka 2023 – co to i jakie ma konsekwencje?

cze 20

Upadłość konsumencka 2023 – co to i jakie ma konsekwencje?

Upadłość konsumencka to procedura sądowa stworzona dla osób, których nie stać na spłatę długów. Pozwala na ustalenie realnego planu spłaty wierzycieli, a w wyjątkowych przypadkach całkowicie uwalnia od długów.

Jak mądrze przekazać 1,5% podatku? Jakie organizacje wybrać?

mar 13

Jak mądrze przekazać 1,5% podatku? Jakie organizacje wybrać?

Tłumaczymy, jak krok po kroku przekazać 1,5% podatku na Organizację Pożytku Publicznego i jak wybrać organizację, której chcesz pomóc.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu 2023 (wzór PDF gotowy do druku)

paź 14

Umowa kupna-sprzedaży samochodu 2023 [wzór pdf do druku]

Pobierz darmowy i aktualny wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu i nie martw się, że pominiesz jakikolwiek ważny szczegół.