Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

Praca zdalna bez doświadczenia to pomysł dla tych, którzy chcą dodatkowo zarobić, zaczynają lub zmieniają swoją karierę zawodową.
Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Tekst

Mateusz Podlecki

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Tekst
Mateusz Podlecki
Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

15 min
Media o nas:
Spis treści:

Myślisz, że praca zdalna bez doświadczenia to wymysł stworzony dla życiowych leni, którzy nie chcą wziąć się do prawdziwej roboty? Bardzo się mylisz! I zaraz się o tym przekonasz!

Praca zdalna bez doświadczenia – wiele osób o niej marzy. Zarówno tacy, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, jak ci, którzy chcą zmienić swoje życie zawodowe o 180 stopni. 

Nieważne, czy na początek chcesz tylko trochę dorobić, czy interesuje Cię zdalna praca na pełen etat w branży, w której nie masz kompletnie doświadczenia – ten tekst jest stworzony dla Ciebie. 

Z artykułu dowiesz się:

 • Jakie prace zdalne bez doświadczenia możesz wykonywać (i ile na nich zarobisz).
 • Gdzie szukać najlepszych ofert.
 • Jak bronić się przed scamem i oszustami.
 • Co zrobić, żeby zdobyć zdalną pracę bez doświadczenia.

Poznasz również historie ludzi, którzy – tak jak Ty – zaczęli pracować zdalnie. I teraz dzielą się swoimi doświadczeniami i wskazówkami, by ułatwić Ci start. 

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Praca zdalna święci triumfy – dlaczego jest tak popularna?

Praca zdalna w ciągu ostatnich kilku lat przestała być traktowana jak przywilej pracowniczy. Stała się normą. Dostrzegli to pracodawcy, którzy coraz chętniej w swoich ogłoszeniach dają możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. 

Ma ona wiele zalet dla każdej ze stron. I nie mam na myśli tutaj tylko oszczędności czasu na dojazdach. 

Badanie LiveCareer jasno pokazuje, jakie są największe zalety pracy zdalnej dla pracownika. Są to:

 • elastyczny czas pracy (82%),
 • poczucie bezpieczeństwa (75%),
 • zachowanie work–life balance (59%),
 • zdobycie nowych kompetencji i umiejętności (58%),
 • zwiększona produktywność (52%). 

Co ważniejsze, dzięki pracy zdalnej pracownicy są bardziej zadowoleni ze swojej pracy, jak i życia rodzinnego. 

Powyższe dane potwierdzają osoby, które na co dzień pracują w tym trybie. 

Od początku zależało mi na pracy w 100% zdalnej, ponieważ zauważyłam zdecydowanie większą produktywnosć, gdy wykonywałam zadania we własnej przestrzeni. Zdecydowanie łatwiej mi jest się tak skupić. Dodatkowo, przez lata nabyłam nowe umiejętności i potrzebne kompetencje, które pomagają mi jeszcze lepiej organizować codzienną pracę.
Ania Górska

Content manager i założycielka AG Creative Agency

No dobrze, ale czy istnieje praca online dla osób bez doświadczenia? Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo. 

Jakie prace zdalne bez doświadczenia możesz wykonywać? 9 sprawdzonych pomysłów

Nie wiem dokładnie, jakiej pracy online szukasz: czy będzie to praca dodatkowa z domu, czy chcesz z daną profesją związać się na dłużej. 

Zrobiłem dla Ciebie listę najpopularniejszych obecnie zawodów. Są wśród nich takie, które możesz wykonywać praktycznie od zaraz, jak i te, do których trzeba się trochę przygotować. 

 • Copywriter
 • Wirtualna aystentka/wirtualny asystent
 • Chałupnictwo
 • Obsługa klienta
 • Wprowadzanie danych
 • Tester oprogramowania
 • Zdalne korepetycje
 • Wypełnianie ankiet online
 • Sprzedaż internetowa

1. Copywriter

Myśląc o pracy zdalnej bez doświadczenia w ciągu ostatnich kilku lat, wiele osób wskazuje jeden zawód: copywriter. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, nie jest to osoba, która „ładnie pisze”. Pisanie będzie tu ostatnim etapem. 

Znając zasady języka polskiego, prawa rządzące tworzeniem treści (nie tylko) internetowych, mając nieco pojęcia o marketingu, psychologii i sprzedaży, możesz zacząć rozwijać się w copywritingu. 

Na początek będą to zapewne proste teksty do wpisów socialowych czy na blog firmowy. Z czasem zlecenia mogą zacząć obejmować opracowanie treści do kampanii reklamowych, a nawet pracę przy tworzeniu newsletterów, stron sprzedażowych czy całych serwisów internetowych. 

Stawki i sposoby rozliczenia są różne: od rozliczania za liczbę znaków, po rozliczanie za cały tekst czy projekt. Za najsprawiedliwsze uważam rozliczenie projektowe, które będzie wypadkową Twoich umiejętności, a także czasu i wysiłku włożonych w tworzenie treści. 

Ofert dla juniorów i osób bez doświadczenia szukaj w branżowych portalach dla freelancerów, jak czy UsemeGood Content czy Fiverr. Warto również zajrzeć do popularnych grup na Facebooku: COPYWRITERZYCopywriter poszukiwany – zlecenia dla copy lub Copywriter Oferty (MARKET)

Cieszę się, że nie zaczynałam od szukania zleceń na grupach na FB lub serwisach-pośrednikach, bo tam zazwyczaj są niskie stawki, a ja zawsze chciałam zarabiać na pisaniu dużo. To nie znaczy, że nie polecam na początek poszukać właśnie tam. Uczulam tylko, że cena za tekst czy jakąkolwiek inną usługę jest taka, jaką ktoś jest w stanie zapłacić właśnie Tobie. Kombinuj, żeby była coraz wyższa. Jeśli zaczynasz od niskich stawek, to nie poprzestawaj na nich
Dominika Migryt

Copywriterka i współwłaścicielka Agencji Słowa Pisanego

2. Wirtualna asystentka/Wirtualny asystent

To idealny pomysł na dodatkową pracę dla osób wysoce zorganizowanych. Do Twoich obowiązków należeć będą na pewno administracja korespondencji, pilnowanie grafiku i kalendarza, odpisywanie na maile czy egzekwowanie prostych zadań zleconych przez pracodawcę. 

W internecie znajdziesz wiele ogłoszeń dla wirtualnych asystentów, w których wymagania będą dostosowane do specyfiki firmy i branż. Dokładnie czytaj treści ofert! 

Średnie zarobki wirtualnej asystentki oscylują w granicach około 40–90 zł netto za godzinę

3. Chałupnictwo

Prace chałupnicze w domu nie wymagają (poza kilkoma wyjątkami) większych kwalifikacji. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zwyczajnie dorobić sobie po godzinach. 

Praca chałupnicza z dowozem do domu stała się prawdziwym hitem. Na popularnych serwisach z ogłoszeniami o pracę jest prawdziwy wysyp ofert, które aż krzyczą: „Prosta praca – bez opłat – nawet 4000 na rękę!”. 

Wszystko wspaniale się zapowiada…

Tylko, czy rzeczywiście jest tak różowo jak w ogłoszeniach? Przekonasz się po lekturze tekstu Agaty Jach: Praca chałupnicza (w domu): jak poznać uczciwe oferty? 

4. Obsługa klienta 

Wiele firm handlowych, produktowych czy usługowych potrzebuje do pracy zdalnej osób, które zajmą się szeroko pojętym wsparciem klienta. Do Twoich zadań będą należały m.in. kontakt telefoniczny lub mailowy, obsługa składanych zamówień, aktualizacja danych, dbałość o odpowiedni przepływ informacji czy dokumentów. 

Dodatkowym atutem w rekrutacji będzie znajomość języków obcych. 

Według danych serwisu Wynagrodzenia.pl na tym stanowisku – jako młodszy specjalista – możesz liczyć na pensję w granicach 2900 zł netto miesięcznie

5. Wprowadzanie danych

To jeden z zawodów okołoinformatycznych, do których nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy technicznej. 

Do Twoich obowiązków należeć może: indeksacja dokumentów, przepisywanie ręcznie wypełnionych dokumentów, uzupełnianie baz danych czy przygotowanie i skanowanie dokumentów. 

Praca przy wprowadzaniu danych może okazać się naprawdę dobrym pomysłem na uczciwie zarobione pieniądze. Ile zarobisz? O tym (i nie tylko) dowiesz się z tekstu Filipa Żyro: Wprowadzanie danych – co trzeba umieć? Ile można zarobić?.

6. Tester oprogramowania

Praca w IT bez doświadczenia jest możliwa. Brak doświadczenia nie oznacza tutaj braku umiejętności czy kompetencji. Według danych Eurostat w branży IT w 2021 roku pracowało blisko 5% zatrudnionych w Polsce. 

Mimo to rynek jest wciąż chłonny i atrakcyjny. Niech świadczy o tym fakt, że na popularnych jobboardach jak Just Join ITNo Fluff Jobs, czy BulldogJob  cały czas przybywa ogłoszeń – także na staże i stanowiska juniorskie. Tak samo jak w największych grupach na Facebooku, np. w PRACA ZDALNA IT.

Stabilność zatrudnienia, stosunkowo wysokie zarobki od początku i ciągła możliwość rozwoju – nie powinno nikogo dziwić, że coraz więcej ludzi myśli o przebranżowieniu. Jak wynika z raportu SDA (Software Development Academy) najpopularniejsze kierunki kursów to Java Developer i właśnie Tester oprogramowania, który jako junior może liczyć pensję od 4000 zł netto miesięcznie na start

7. Zdalne korepetycje

Jesteś świetny z matematyki i fizyki? A może w małym palcu masz jeden czy dwa języki obce? Wykorzystaj to! Dzieciaki w podstawówce, młodzież przygotowująca się do matury, studenci podchodzący do egzaminów, dorośli, którzy chcą nadrobić braki w edukacji lub potrzebują języka obcego do pracy – chętnych z pewnością nie zabraknie. 

Wystarczy tylko komputer, narzędzie do spotkań i pracy online (np. Zoom, Google Meet, Skype czy Microsoft Teams), a także odrobina wolnego czasu, by zacząć zarabiać na własnej wiedzy. 

Jeszcze niedawno „standardem” były stawki w okolicach 30–50 zł za godzinę lekcyjną lub zegarową. Teraz średnie stawki oscylują wokół 50–70 zł za godzinę, a zajęcia bardziej specjalistyczne kosztują nawet 100–150 zł

Zlecenia na korepetycje zdalne znajdziesz m.in. w serwisie e-korepetycje

8. Wypełnianie ankiet online

Tego typu ogłoszeń znajdziesz w internecie całe mnóstwo – wystarczy przejrzeć chociażby OLX.  

Oferty kuszą atrakcyjnymi stawkami, praca wydaje się lekka i przyjemna. Przeklikiwanie się przez kwestionariusze czy formularze nie powinno kryć w sobie żadnych niebezpieczeństw, prawda? Wszystko sprawdziła i opisała Agata Jach w swoim tekście – Płatne ankiety online: ile można zarobić? Czy to bezpieczne?

9. Sprzedaż internetowa

Tutaj możesz rozwijać się dwojako. Z jednej strony możesz sprzedawać własne wyroby (np. kubki, koszulki z nadrukiem, biżuterię, rękodzieło) lub prowadzić sprzedaż swoim zleceniodawcom. 

Obsługa własnego sklepu internetowego lub zarządzanie sprzedażą na takich serwisach, jak Allegro, Etsy, OLX, ebay czy Amazon – nie wspominając o sklepach w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram czy Pinterest) – to mnóstwo obowiązków. Przyjmowanie i realizacja zamówień, bieżąca korespondencja, zarządzanie stanami magazynowymi, tworzenie opisów produktów… To tylko kilka zadań, jakie na Ciebie czekają. 

W zależności od tego, czy traktować będziesz to jako pracę dodatkową, czy pełnoprawny „etat”, zarobki będą się znacząco różniły. Znajdziesz ogłoszenia ze stawką 500 zł netto, ale też 4500–5500 zł brutto miesięcznie. Wybór należy do Ciebie. 

Oczywiście, to tylko kilka przykładów. Możliwości pracy zdalnej bez doświadczenia, także dla osób nieletnich, jest o wiele więcej. 

Może w tym momencie nie do końca wiesz, czym chcesz się zająć i jaka praca kręci Cię najbardziej. W takim razie sprawdź, jakie ogłoszenia znajdziesz na najpopularniejszych grupach na Facebooku: 

Koniecznie odwiedź też znane portale i zastosuj odpowiednie filtry wyszukiwania, a zobaczysz oferty pracy zdalnej bez doświadczenia w poszczególnych branżach.

Tym razem zrobiłem to za Ciebie. Wystarczy kliknąć: 

Bieżących środków ani oszczędności nie warto trzymać na jednym koncie. Znasz wszystkie rodzaje kont i ich możliwości?

Zobacz też:

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Praca zdalna bez doświadczenia: jak uniknąć scamu i oszustów?

Może Ci się teraz wydawać, że skoro w internecie znajdziesz mnóstwo ogłoszeń, to wszystkie są one całkowicie bezpieczne, a wszyscy pracodawcy czekają na Ciebie z otwartymi ramionami (i portfelami). 

Rzeczywistość jest jednak inna, co pokazuje chociażby historia Ludwika: 

Swoją przygodę z pracą zdalną bez doświadczenia rozpocząłem w wakacje, gdy skończyłem 18 lat. Chciałem zacząć zarabiać swoje pierwsze pieniądze. Mieszkam na wsi, więc nie było wielkiego wyboru wśród „klasycznych” ofert pracy – stąd moja decyzja o szukaniu pracy zdalnej. Już po paru minutach poszukiwań zalała mnie fala różnego rodzaju oszustw. Znalezienie pracy zdalnej bez doświadczenia wydawało mi się wtedy całkowicie niemożliwe.
Ludwik Jelonek

Content Specialist w Natu.Care

Niestety, podobnych historii jest o wiele więcej! 

Co zatem zrobić, żeby szukając ofert pracy uniknąć oszustów? 

Przez lata scamerzy rozwinęli się w swoim „fachu” i trzeba nie lada czujności i roztropności, by nie paść ich ofiarą. 

Nagłówki i treści ogłoszeń „żerują” zazwyczaj na prostych ludzkich pragnieniach: duża kasa + lekka praca. 

Mam dla Ciebie kilka wskazówek:. 

 1. Jeśli wydaje Ci się, że praca online, którą rozważasz, jest zbyt dobra i piękna, żeby mogła być prawdziwa, to na 99,9% będzie to próba oszustwa lub wyłudzenia. Na pewno mignęły Ci w internecie oferty typu: „Pracuj 4 godzinny w tygodniu – zarób 1000 zł”. Ignoruj je i scrolluj dalej. 

 2. Unikaj ogłoszeń, w których wymaga się „wkładu własnego” albo opłaty rekrutacyjnej za szkolenie czy zapas produktów. Jeśli zostaniesz poproszony o zapłacenie jakiejś kwoty za towar, który będziesz sprzedawać, to wiedz, że to oszustwo, wstęp do nielegalnej piramidy finansowej lub MLM (marketing wielopoziomowy). W takim przypadku na zarobki poczekasz naprawdę długo albo nie zobaczysz ich wcale, bo ktoś wyżej postawiony od Ciebie zgarnie całą pulę. Jeśli marzy Ci się kariera sprzedawcy, szukaj ogłoszeń renomowanych firm.

 3. Nie ufaj nigdy stwierdzeniom typu: „zostało już tylko x miejsc w moim zespole”, „pracuj z telefonu”, „zostań swoim własnym CEO”, „pracuj z domu przez 2 godziny dziennie i zarabiaj 1500 zł”. 

 4. Ostrożnie podchodź też do ofert chałupniczych czy związanych z wypełnianiem ankiet online. Bądźmy realistami – nie zarobisz tam wiele. Oczywiście, nie musisz ich unikać jak ognia. Być może akurat szukasz po prostu pracy dodatkowej, która nie wymaga większego zaangażowania i chcesz dorzucić kilka dodatkowych złotych do swojego budżetu. Wtedy warto spróbować (na własną odpowiedzialność).

Oszustów w internecie nie brakuje, dlatego mam nadzieję, że teraz będziesz bardziej czujny i ostrożny. 

Jak znaleźć pracę zdalną bez doświadczenia? Poradnik ekspertów

Historie ludzi, które tu czytasz, pokazują jedną bardzo ważną rzecz. 

Znalezienie pracy zdalnej bez doświadczenia – nieważne, czy dopiero wchodzisz na rynek pracy, czy potrzebujesz zawodowych zmian – nie jest niemożliwe. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy tyle możliwości, a coraz więcej firm traktuje pracę zdalną lub hybrydową jako standard. Tak naprawdę nie musisz się zbytnio wysilać, by dowiedzieć się, jak zacząć zarabiać w domu. 

Mimo wszystko chcemy pomóc Ci wystartować. Dlatego, bazując na doświadczeniu wspomnianych osób i ekspertów kariery, którzy z pracą zdalną są za pan brat, mam dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci znaleźć zdalne zatrudnienie. 

Jak znaleźć pracę zdalną bez doświadczenia?

 1. Stwórz profil na LinkedIn
 2. Podkreśl swoje wykształcenie, umiejętności miękkie i kompetencje przydatne w nowej pracy
 3. Dopasuj swoje CV do konkretnego ogłoszenia i branży
 4. Zacznij od stażu i mniej płatnych zajęć
 5. Sonduj rynek i zdobądź pożądane kompetencje dzięki kursom i certyfikatom
 6. Nie ograniczaj się – kontaktuj się też z firmami, które aktualnie nie prowadzą rekrutacji 
 7. Zacznij z networkingiem
 8. Proś o feedback

1. Stwórz profil na LinkedIn

LinkedIn to popularna platforma do budowania swojej marki osobistej, profesjonalnej sieci kontaktów i zawodowego profilu. Wyeksponujesz tam swoje wykształcenie, kwalifikacje, umiejętności czy zainteresowania. Wszystko po to, by jak najlepiej zaprezentować się rekruterom i potencjalnym pracodawcom, którzy – jak wynika z badań PARP – coraz bardziej cenią sobie efektywność pracy zdalnej (92% z nich ocenia ją jako dobrą lub bardzo dobrą). 

Co bardzo ważne, możesz skorzystać także z LinkedIn Learning, by podnieść swoje kwalifikacje potrzebne do zdobycia wymarzonej pracy. 

LinkedIn to również kopalnia ofert pracy. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut na ustawienie odpowiednich filtrów, a otrzymywać będziesz powiadomienia ze spersonalizowanymi ogłoszeniami. 

O przydatności LinkedIna w poszukiwaniu pracy niech świadczy historia Kasi Surowik, która jest obecnie content managerem w dużej firmie kosmetycznej. Swoją obecną pracę zdobyła właśnie na tym portalu – rekruterka sama się do niej odezwała. 

Oto kilka rad od Kasi: 

Cały czas buduj swoje portfolio – nawet jeśli będzie opierać się na początku na małych zleceniach. Systematycznie aktualizuj swoje konto na LinkedIn: udzielaj się tam jako twórca, ale też i obserwator. Nie bój się kontaktu z dużymi firmami, by oferować im swoje usługi. Poznaj swoją wartość i nigdy nie oferuj zaniżonych stawek.

 

2. Podkreśl swoje wykształcenie, umiejętności miękkie i kompetencje przydatne w nowej pracy

Kiedy jesteś na początku swojej kariery, Twoje wykształcenie jest Twoim doświadczeniem zawodowym – zwłaszcza jeśli dotyczy ono branży, do której aplikujesz. Jeśli możesz pochwalić się sukcesami w tej materii (np. wygrane konkursy, przeprowadzone projekty, konferencje naukowe i prestiżowe staże), po prostu rób to.

Zawrzyj to w swoim CV, w mediach społecznościowych, opowiadaj o tym na rozmowach kwalifikacyjnych. Być może masz już jakieś doświadczenie zawodowe – pokaż, że Twoje dokonania pomogą odnieść sukces całej organizacji. 

Wbrew pozorom, w aplikowaniu do pracy zdalnej (niezależnie od doświadczenia), niezwykle istotne będą kompetencje miękkie. Dzięki nim rekruterzy i pracodawcy będą mogli określić, czy pasujesz do ich organizacji i sprawdzisz się w nowej roli. 

Do najważniejszych kompetencji miękkich należą: 

 • Komunikatywność,
 • Organizacja pracy własnej,
 • Zarządzanie sobą w czasie,
 • Design Thinking i rozwiązywanie problemów,
 • Dbałość o szczegóły,
 • Umiejętności interpersonalne,
 • Kreatywność,
 • Elastyczność,
 • Zdolności liderskie i przywódcze.

Zanim zaczniesz wpisywać je do swojego CV, zrób rekonesans w branży i wśród stanowisk, które Cię interesują. Oczywiście, nie umieszczaj tam nic, co nie jest zgodne z prawdą – wszystko wyjdzie w trakcie rekrutacji. 

3. Dopasuj swoje CV do konkretnego ogłoszenia i branży

Każda branża ma swoją specyfikę i wymagania. Ogłoszenia na pozornie to samo stanowisko w różnych firmach czy organizacjach mogą się od siebie różnić, ponieważ każdy pracodawca ma inne potrzeby i oczekiwania. 

Kiedy ubiegasz się o pracę bez doświadczenia, zawsze wnikliwie czytaj każde ogłoszenie. Zwiększysz swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną gdy dostosujesz swoje CV i resztę dokumentów aplikacyjnych do danej oferty. 

Wolisz wysłać 100 identycznych aplikacji i otrzymać jedną odpowiedź czy 20 dopasowanych i zgarnąć 5 zaproszeń? Odpowiedź jest oczywista. 

Przede wszystkim, dostosuj CV do wymagań zawartych w konkretnych ofertach pracy. Dzięki temu zaprezentujesz się jako kandydat skrojony na miarę danego stanowiska. Ważna jest także znajomość narzędzi do pracy zdalnej – ważne, żeby móc o nich swobodnie opowiadać podczas rozmów rekrutacyjnych
Ania Górska

 

4. Zacznij od stażu i mniej płatnych zajęć

Stojąc u progu swojej kariery lub zmieniając ją całkowicie, nie spodziewaj się, że od razu będziesz zarabiać wielkie pieniądze. Na nie przyjdzie czas.

Nie mając doświadczenia w konkretnej branży, rozpocznij od praktyk, stażu czy stanowisk juniorskich, które idealnie sprawdzą się w przypadku studentów. To pierwszy krok do tego, by osiągać kolejne sukcesy na swojej ścieżce zawodowej i zmierzać do wyznaczonego wcześniej celu. 

5. Sonduj rynek i zdobądź pożądane kompetencje dzięki kursom i certyfikatom

Wraz ze stale rozwijającymi się branżami, zmieniającymi się technologiami czy coraz to dalej idącymi innowacjami, kluczowe staje się stałe podnoszenie swoich kwalifikacji. 

Twoje CV czy profil na LinkedInie będą zdecydowanie lepiej wyglądać, kiedy zaprezentujesz w nich ukończone szkolenia i zdobyte certyfikaty

Na rynku dostępnych jest mnóstwo kursów (także online), które pomogą Ci się wyspecjalizować. Potraktuj je jako inwestycję w siebie, a wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Kto wie, może to właśnie one sprawią, że zostawisz w tyle konkurencję. 

6. Nie ograniczaj się – kontaktuj się też z firmami, które aktualnie nie prowadzą rekrutacji 

Będzie to dla Ciebie opłacalne z kilku powodów. Po pierwsze: mniejsza konkurencja. Skoro nie ma otwartej rekrutacji, to śmiało możesz założyć, że aplikacji też nie będzie lub będzie ich o wiele mniej. Po drugie: nie wiesz dokładnie, w jakim momencie rozwoju jest dana firma i kiedy będą potrzebować nowych członków zespołu – także na poziomie stażowym czy juniorskim. 

W każdym z tych przypadków będziesz na wygranej pozycji. Unikniesz konkurencji i wykażesz się proaktywną postawą, która jest zawsze w cenie.

7. Zacznij z networkingiem

Networking pomaga w nawiązywaniu kontaktów, relacji oraz w interakcjach z różnymi specjalistami w branży, na której Ci zależy. Silna i szeroka sieć kontaktów zwiększy Twoją widoczność w sieci, dzięki czemu bardziej wyeksponujesz swoją wiedzę czy umiejętności. 

Platformą stworzoną do networkingu jest LinkedIn. Jak wynika z raportu WeAreSocial i Hootsuite, w styczniu 2022 roku na całym świecie korzystało z niego ponad 808 milionów użytkowników. Według danych NapoleonCat w Polsce na co dzień używa go ponad 5 milionów osób. 

Warto również dołączyć do tematycznych grup na Facebooku i działąć aktywnie na zdobywającej coraz większą popularność Quorze, gdzie możesz pomóc rozwiązać problemy konkretnych użytkowników. To sprawdzony sposób na budowanie swojej marki i zwiększenie ekspozycji wiedzy oraz kompetencji. 

8. Proś o feedback

Niezależnie od etapu rekrutacji czy wyniku rozmowy kwalifikacyjnej, zawsze proś o informację zwrotną. Nawet jeśli nie zostaniesz zatrudniony, dowiesz się, co możesz poprawić na przyszłość, by stać się jeszcze lepszym kandydatem na dane stanowisko. A o to przecież chodzi, prawda? By każdego dnia stawać się chociaż o 1% lepszym niż wczoraj. 

Oczywiście nie obiecuję, że już w pierwszym podejściu zdobędziesz idealną pracę. 

Wykorzystaj nasze porady, a z pewnością zwiększysz swoje szanse i konkurencyjność na rynku pracy

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie: praca zdalna bez doświadczenia to nie tylko pomysł na dodatkowy zarobek! 

Jak widzisz, praca zdalna bez doświadczenia daje ogromne możliwości praktycznie na każdym etapie kariery zawodowej. Nieważne, czy dopiero zaczynasz, czy potrzebujesz zmian, zawsze możesz spróbować sił w nowym zawodzie. Zwłaszcza, że galopująca inflacja w Polsce coraz bardziej zjada Twoje pieniądze. Copywriter bez doświadczenia, praca w IT, a może praca w korporacji bez doświadczenia? W dobie internetu praktycznie wszystko jest możliwe! 

 • Oferty pracy bez doświadczenia znajdziesz zarówno na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę, jak i na branżowych grupach na Facebooku.
 • Z pewnością natkniesz się na scam i potencjalnych oszustów – uważnie czytaj ogłoszenia i nie daj się nabrać na oferty w stylu: „3000 zł na rękę w 3 dni”.
 • Obecnie najlepszą ścieżką na zmianę branży jest przejście do IT – na rynku wciąż brakuje programistów, testerów czy osób związanych z cyberbezpieczeństwem.
 • Nawet jeśli nie masz doświadczenia w konkretnej branży, możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie – wystarczy trochę popracować nad swoim profilem na LinkedInie, dostosowaniem CV do konkretnego ogłoszenia i podniesieniem swoich kwalifikacji. Nie zapomnij też o networkingu.

Dziękuję Ci za poświęcony czas i mam nadzieję, że teraz wiesz już wszystko o pracy zdalnej bez doświadczenia i jej poszukiwaniu. Masz pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach. Razem z naszymi ekspertami odpowiemy na wszystkie. 

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować

lip 29

Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować?

Praca dla nieletnich to wolność i niezależność. Sprawdź, od ilu lat można zarabiać i jak zacząć.

Uczciwa praca chałupnicza w domu w 2023 (oferty pracy z dowozem i bez)

lip 28

Uczciwa praca chałupnicza w domu 2023 [oferty pracy, porady]

Sprawdź, na czym polega praca chałupnicza i chałupnictwo z dowozem do domu. Uczciwa praca chałupnicza: co to znaczy i jak znaleźć najlepsze oferty?

Wprowadzanie danych: co musisz umieć? Ile zarobisz?

sie 03

Wprowadzanie danych: co musisz umieć? Ile zarobisz?

Wprowadzanie danych – Sprawdź, czy ta praca zdalna jest dla Ciebie i gdzie ją znaleźć!