Uczciwa praca chałupnicza w domu w 2023 (oferty pracy z dowozem i bez)

Sprawdź, na czym polega praca chałupnicza i chałupnictwo z dowozem do domu. Uczciwa praca chałupnicza: co to znaczy i jak znaleźć najlepsze oferty?
Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst

Agata Jach

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst
Agata Jach
Redaktorka HelloFinance

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

8 min
Media o nas:
Spis treści:

Praca chałupnicza nie jest opisana przez Kodeks pracy, ani Kodeks cywilny – co stwarza spore pole do nadużyć. Zobacz, jakie masz prawa, jeśli pracujesz w tym systemie. 

Wpisujesz w okienko wyszukiwarki „praca chałupnicza” z nadzieją, że szybko znajdziesz konkretne propozycje. I… BAM! – zalewa Cię fala ofert, typu: „Łatwa praca chałupnicza, bez opłat, 7 000 – 9 000 tys. zł na rękę”. Zapala Ci się czerwona lampka? I dobrze. Taka oferta jest najpewniej próbą oszustwa! 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile realnie możesz zarobić na chałupnictwie.
 • Jak rozpoznać nieuczciwe oferty pracy.
 • Jakie informacje powinna zawierać umowa o pracę nakładczą.
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Praca chałupnicza – co warto wiedzieć?

Chałupnictwo nie jest szczegółowo opisane w Kodeksie pracy, jednak niektóre zawarte w nim zalecenia dotyczą również tej formy wykonywania obowiązków. Zobacz, które zajęcia kwalifikują się jako praca chałupnicza i w jaki sposób chałupnictwo jest regulowane przez prawo. 

Co to jest chałupnictwo?

Chałupnictwo to potoczna nazwa pracy nakładczej. To pojęcie oznacza różne proste zajęcia manualne, które możesz wykonywać z domu. 

Co wyróżnia pracę chałupniczą?

 • Pracujesz z domu w dowolnych godzinach.

 • Osoba zlecająca pracę (nakładca) nie nadzoruje Cię i nie może wydawać Ci poleceń służbowych.

 • Nakładca dostarcza Ci wszystkie niezbędne materiały i narzędzia .

 • Miarą wykonanego zadania jest dostarczenie finalnego produktu, który spełnia wymogi, określone przez umowę.

 • Nakładca ma obowiązek dostarczyć Ci wystarczająco dużo materiałów, aby zapewnić Ci określoną ustawowo najniższą krajową pensję (jeśli to Twoje jedyne źródło utrzymania). 

Prace chałupnicze gwarantują swobodę czasu i miejsca ich wykonywania – dlatego są dobrą opcją dla osób, które chcą dorobić parę groszy z domu, bez szefa, który co chwilę zerka przez ramię. Jednak aby zarobić, musisz pracować szybko – ponieważ to właśnie z ilości wykonanych produktów będziesz się rozliczać. 

Chałupnictwo z dowozem do domu

Często oferty pracy chałupniczej dotyczą składania różnych przedmiotów (różańców, zabawek, ramek), pakowania kosmetyków, szycia, malowania, lutowania lub klejenia. Do tego typu czynności potrzebujesz materiałów – które powinien dostarczyć Twój zleceniodawca.

Niestety takie zasady przyciągają oszustów jak magnes. Jak grzyby po deszczu pojawiają się oferty pracy, w których, aby dostać materiały, musisz wpłacić kaucję. Pamiętaj – przy pracy nakładczej dostarczenie materiałów do pracy, nie jest dobrą wolą nakładcy. To jego obowiązek!  

Jeśli wymaga od Ciebie zaliczki czy kaucji, najpewniej chce po prostu wyłudzić pieniądze. Gdy natrafisz na takie ogłoszenie – zgłoś je natychmiast do administratora portalu.

Może Cię zainteresować: Pożyczka dla zadłużonych: na co możesz liczyć?

Praca chałupnicza – dla kogo?

Chałupnictwo to kusząca opcja dla osób, które chcą dorobić po godzinach i dla tych, którzy cenią sobie elastyczne godziny pracy. Dlatego prac chałupniczych często podejmują się:

 • młode mamy

 • emeryci

 • osoby z ograniczoną mobilnością

 • opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych

Prace chałupnicze z reguły nie wymagają żadnych szczegółowych kwalifikacji. Są oczywiście wyjątki – jak szycie na maszynie, szydełkowanie czy lutowanie. W tym wypadku warto mieć doświadczenie w danej dziedzinie, ponieważ w chałupnictwie bardzo ważne są szybkość i dokładność. 

Jeśli pracujesz zbyt wolno – zarabiasz mało. Jeśli pracujesz niedokładnie – możesz nie zarobić w ogóle, ponieważ nakładca ma prawo nie przyjąć produktu, który nie spełnia określonych w umowie norm jakości.

Zobacz też: Jak zarobić pieniądze: na czym zarobisz szybko?

Status prawny – umowa o pracę nakładczą

Gdy decydujesz się na pracę chałupniczą, nie nawiązujesz stosunku pracy. Ale chałupnictwo podlega pewnym regulacjom. Status prawny pracy nakładczej został szczegółowo opisany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 roku (zaktualizowanym w 1996 roku). 

Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek pracy – podpisz umowę o pracę nakładczą. To bardzo ważne, ponieważ w wypadku ewentualnych kwestii spornych, umowa będzie gwarantem Twoich praw. 

Umowa o pracę nakładczą reguluje:

 • Rodzaj wykonywanej pracy.

 • Podstawowe warunki wykonywania obowiązków.

 • Termin rozpoczęcia pracy.

 • Wysokość i zasady wynagrodzenia. 

Umowę o pracę nakładczą możesz podpisać na okres próbny (nie dłużej, niż 3 miesiące), na czas określony lub nieokreślony, albo tylko na okres wykonywania konkretnego zlecenia. 

Jeśli Ty lub pracodawca zdecydujecie się na rozwiązanie umowy, obowiązuje Cię okres wypowiedzenia:

 • Dwutygodniowy – podczas okresu próbnego.

 • Miesięczny – przy umowach na czas nieokreślony. 

W ramach umowy o pracę nakładczą podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniu rentowemu, emerytalnemu i zdrowotnemu. Nie masz natomiast prawa do ubezpieczenia chorobowego (brak prawa do zasiłku w wypadku choroby) i wypadkowego (za wypadki w pracy odpowiadasz Ty, a nie nakładca). 

Sprawdź też: Umowa B2B – co to jest, jakie są korzyści i na co uważać?

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Ile możesz zarobić na chałupnictwie?

W rozporządzeniu o pracy nakładczej jasno określono, jakie mogą być Twoje minimalne zarobki.

 • Jeśli dana praca chałupnicza jest Twoim jedynym źródłem utrzymania – nakładca ma obowiązek zapewnić Ci wystarczająco dużo pracy do zarobienia najniższej krajowej pensji (obecnie 3 490 zł brutto czyli ok. 2 709 zł netto).

 • Jeśli traktujesz chałupnictwo jako pracę dodatkową – masz prawo zarabiać co najmniej 50% pensji minimalnej (czyli 1 745 zł brutto czyli ok. 1 370 zł netto).

To, ile zarobisz na chałupnictwie, zależy głównie od Twojej wydajności i rodzaju wykonywanej pracy. Przeglądając ogłoszenia, kieruj się jednak zdrowym rozsądkiem i prawami rynku. 

Jeśli pracodawca proponuje 7 000 zł na rękę za prostą pracę manualną, która nie wymaga żadnego doświadczenia – najprawdopodobniej mocno mija się z prawdą. A jeśli do tego wymaga wpłacenia kaucji i nie podaje nazwy firmy, zamiast odpowiadać na ogłoszenie, zgłoś je do administratora portalu – bo masz do czynienia z oszustem.

Może Cię zainteresować: Średnia krajowa: ile wynosi netto i brutto?

Praca chałupnicza – jakie oferty znajdziesz w internecie?

Chałupnictwo najczęściej łączy się z prostą pracą manualną – szyciem, składaniem malowaniem. Przedmiotem umowy może być gotowy produkt albo półprodukty. 

Oto najczęstsze oferty pracy chałupniczej:

 • składanie zabawek, 
 • składanie długopisów,
 • składanie różańców,
 • składanie ozdobnych pudełek,
 • wykonanie ozdób bożonarodzeniowych,
 • pakowanie kosmetyków,
 • szycie pomponów,
 • szycie pościeli,
 • szycie pieluch,
 • szycie maseczek,
 • ręczne malowanie drobnych przedmiotów (magnesów na lodówkę, wazoników),
 • ręczne adresowanie kopert,
 • lutowanie płytek,
 • szydełkowanie,
 • składanie kopert,
 • robienie prostej biżuterii,
 • naprawianie zepsutych sprzętów.

Nową formą chałupnictwa jest praca online: zajęcia takie jak wypełnianie ankiet online, wprowadzenie danych, przepisywanie tekstów. Rozporządzenie o pracy nakładczej nie stawia żadnych konkretnych ograniczeń odnośnie do pracy, jaką mogą wykonywać chałupnicy. 

Zastanawiasz się, jak możesz dorobić po godzinach? Inspiracje znajdziesz w artykule: Praca dodatkowa w domu: uczciwe oferty i na co uważać

Uczciwa praca chałupnicza – jak nie dać się oszukać?

Niestety internet jest pełen ogłoszeń, które tylko pozornie oferują dobrze płatną pracę chałupniczą – a faktycznie są próbą wyciągnięcia od Ciebie danych lub pieniędzy. Albo jednego i drugiego.

Ale spokojnie – istnieją jasne sygnały, po których poznasz, że masz do czynienia z oszustem. 

Coś jest ewidentnie nie w porządku jeśli nakładca:

 • Wymaga kaucji lub zaliczki – to prawie na pewno scam. Uczciwy pracodawca płaci Tobie – nigdy odwrotnie. Jeśli nakładca chce od Ciebie kasy – zgłoś go do administratora portalu i skup się na osobach, które dadzą Ci zarobić. 

 • Chce koniecznie poznać Twój numer PESEL – pod żadnym pozorem mu go nie podawaj! Chyba że chcesz za miesiąc dostać komornicze wezwanie do spłaty cudzej pożyczki, albo dowiedzieć się o mandacie, który ktoś wziął na Twoje nazwisko. 

 • Podaje w ogłoszeniu tylko swoje imię – to nie portal randkowy. Jeśli ktoś nie chce podać Ci nazwy swojej firmy to albo w ogóle nie ma biznesu, albo ma tak złe opinie, że woli pozostać incognito.

 • Oferuje 10 000 zł za skręcanie długopisów – zastanów się: kto tyle płaci za pracę bez kwalifikacji? Tylko oszuści. 

Jeśli w ogłoszeniu podana jest nazwa firmy – koniecznie sprawdź ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To rejestr działających na terenie Polski przedsiębiorstw, prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju. Jeśli po wpisaniu nazwy firmy w okienko wyszukiwarki, nie otrzymasz żadnych wyników – podana firma najpewniej nie istnieje, an ogłoszenie jest próbą oszustwa.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Potrzebujesz gotówki? - alternatywy dla pracy chałupniczej: oferty pożyczek online dla każdego [Ranking 2023] 

Porównaj dostępne oferty i wybierz najlepszą dla Ciebie. 

Podsumowanie: wady i zalety pracy chałupniczej

Praca chałupnicza to wygodny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy – szczególnie jeśli zależy Ci na elastycznej godzinowo pracy, którą możesz wykonywać z domu. Niestety za wieloma ofertami pracy chałupniczej kryją się próby wyłudzenia danych, lub pieniędzy. O czym warto pamiętać, żeby nie dać się oszukać?

 • Podpisz umowę o pracę nakładczą – która reguluje wysokość wynagrodzenia, czas wykonywania zlecenia i precyzuje warunki wykonywania pracy. Zapewnia Ci także opłacanie składak emerytalnych, rentowych i zdrowotnych.
 • Nie podawaj żadnych wrażliwych danych (numer PESEL, numer dowodu osobistego), ani nie wysyłaj rzekomemu nakładcy pieniędzy. Jeśli takie wymagania znajdują się w ogłoszeniu – nie odpowiadaj na nie.
 • Kieruj się zdrowym rozsądkiem – jeśli intuicja podpowiada Ci, że ogłoszenie brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe – najprawdopodobniej tak właśnie jest.

Dzięki za przeczytanie tego artykułu! Jeśli masz jakieś pytania – możesz zadać je w komentarzach. 

FAQ

O co pytali inni?

Czy praca chałupnicza liczy się do emerytury?

Jak najbardziej – od umowy o pracę nakładczą odprowadzane są składki emerytalne, które są liczone do późniejszej emerytury. Jeśli już jesteś na emeryturze, opłacanie składek jest dobrowolne.

Czy za pracę nakładczą przysługuje urlop?

Tak, za pracę nakładczą przysługuje urlop w tym samym wymiarze, jak w umowie o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik nie wykona pracy z własnej winy. Wtedy urlop ulega skróceniu o 1/12 za każdy miesiąc, w którym obowiązki nie zostały wykonane prawidłowo.

Czy za chałupnictwo dostanę świadectwo pracy?

Tak, zaraz po rozwiązaniu umowy, pracodawca ma obowiązek wydać Ci świadectwo pracy nakładczej. W przypadku niewydania świadectwa, stosuje się przepisy określone w art. 99 Kodeksu pracy (możliwość odszkodowania).

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance

Redaktorka HelloFinance

Agata Jach

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować

lip 29

Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować?

Praca dla nieletnich to wolność i niezależność. Sprawdź, od ilu lat można zarabiać i jak zacząć.

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

lip 29

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

Praca zdalna bez doświadczenia to pomysł dla tych, którzy chcą dodatkowo zarobić, zaczynają lub zmieniają swoją karierę zawodową.

Wprowadzanie danych: co musisz umieć? Ile zarobisz?

sie 03

Wprowadzanie danych: co musisz umieć? Ile zarobisz?

Wprowadzanie danych – Sprawdź, czy ta praca zdalna jest dla Ciebie i gdzie ją znaleźć!