Praca zdalna: jak znaleźć i w jakich branżach jest dostępna

Praca zdalna jeszcze kilka lat temu była wyjątkowym przywilejem. Obecnie, po dwóch latach pandemii, w wielu zawodach to już standard. Zobacz, w jakich branżach bez problemu znajdziesz oferty pracy zdalnej oraz jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie.
Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst

Agata Jach

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst
Agata Jach
Redaktorka HelloFinance

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Fact-checking

Mateusz Podlecki

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Fact-checking
Mateusz Podlecki
Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:
Recenzja:
Fact-checking:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

15 min
Media o nas:
Spis treści:

Jeśli codzienny dojazd do siedziby firmy to dla Ciebie udręka, small talk w windzie przyprawia Cię o gęsią skórkę, a współpracownicy nie pozwalają Ci się skupić – mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Już niedługo praca zdalna na stałe wejdzie do polskiego Kodeksu pracy.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Z artykułu dowiesz się:

 • Gdzie szukać pracy zdalnej (adresy stron z ofertami).
 • Jak zacząć pracę zdalną bez doświadczenia.
 • Jakie obowiązki ma wobec Ciebie pracodawca, gdy pracujesz z domu.
 • Jakie są opinie osób, które regularnie pracują zdalnie.
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Przeczytaj też:

Praca zdalna w Polsce

Praca zdalna do niedawna obowiązywała w polskim prawie pracy w oparciu o tzw. ustawę covidową. 24 maja rząd przyjął projekt ustawy, która na stałe wprowadza pracę z domu do Kodeksu pracy. 

Co to jest praca zdalna?

Praca zdalna, znana do niedawna jako telepraca, polega na świadczeniu przewidzianych w umowie usług poza biurem pracodawcy. „Home office” – jak niektórzy nazywają pracę zdalną – możesz świadczyć z domu lub kawiarni. Możesz też stać się „cyfrowym nomadem” i wykonywać swój zawód z dowolnego miejsca na świecie.

Oczywiście nie każdy zawód nadaje się do pracy zdalnej. O ile bez problemu da się pisać z domu teksty, tworzyć strony internetowe czy robić projekty graficzne, o tyle dla urzędników państwowych, bibliotekarzy czy górników taka praca jest niemożliwością. 

W moim przypadku praca zdalna nie ma sensu. Książki zdalnie nie wypożyczysz, magazynu zdalnie nie ogarniesz. Owszem, niektóre zadania można robić z domu. Ale mam wątpliwości, czy zespół pracuje wtedy wydajniej. Na pewno komunikacja jest gorsza – dużo czasu schodzi na maile i telefony. A w pracy tradycyjnej po prostu podchodzisz do kolegi z biurka obok i mówisz, o co chodzi.

Marek Kierownik biblioteki

Praca zdalna a pandemia

Jak wynika z danych udostępnionych przez GUS w okresie największego zagrożenia epidemiologicznego nawet 11% Polaków pracowało z domu (w stosunku do ogólnej liczby pracujących). Pracę zdalną wykonywały częściej osoby z dużych miast (głównie z obszaru aglomeracji warszawskiej), zatrudnione w firmach powyżej 49 osób. 

W jakich branżach najwięcej osób przeszło na pracę zdalną (dane dla II kwartału 2021 r.)?

 • Informacja i komunikacja: 57%.
 • Działalność finansowa i ubezpieczenia: 27%.
 • Działalność profesjonalna, naukowa, techniczna: 27%.
 • Administrowanie i działalność wspierająca: 10%.
 • Edukacja: 8%.

Najłatwiej o pracę zdalną było w zawodach związanych z przetwarzaniem danych i komunikacją (marketing, IT). Osoby zatrudnione w przemyśle wydobywczym, służbie zdrowia, budownictwie czy gastronomii przechodziły na zdalne zatrudnienie bardzo rzadko. 

Zobacz też: Praca online: gdzie jej szukać i jak zwiększyć swoje szanse

Praca zdalna – zawody z największą liczbą ofert

Załóżmy, że myślisz luźno o zmianie zawodu na taki, który umożliwia pracę zdalną. Zobacz, które branże obfitują w oferty pracy z domu – a przy tym mają na tyle wysokie zarobki, że nie pozwolą Ci umrzeć z głodu. 

Copywriter

Jeśli masz „lekkie pióro”, zasady ortografii i interpunkcji nie są Ci straszne i lubisz zabawę słowem – możliwe, że przed Tobą świetlana przyszłość w zawodzie copywritera. Copywriter może pracować z każdego miejsca na świecie, a praca zdalna to w tym zawodzie to w większości firm standard. 

No dobrze, ale czym właściwie zajmuje się copywriter?

 • Tworzy warstwę tekstową stron internetowych.
 • Pisze reklamy prasowe.
 • Pisze scenariusze do reklam, krótkich spotów internetowych czy radiowych.
 • Wymyśla nazwy produktów.
 • Pisze teksty SEO.
 • Tworzy teksty ulotek, folderów, ebooków.
 • Zajmuje się proofreadingiem (czyli po prostu sprawdzaniem poprawności językowej tekstów).
 • Przygotowuje oferty handlowe.
 • Tworzy treści do mediów społecznościowych (Facebook, LinkedIn, Instagram).
 • Tworzy teksty umów.
 • Pisze mailingi i newslettery.

Słowem – copywriter odpowiada za warstwę tekstową reklamy. Może pracować w różnych miejscach: agencji reklamowej, employer brandingowej, lub wewnątrzfirmowym zespole marketingu. 

WAŻNE!

Bezcenne w zawodzie copywritera jest rozumienie potrzeb czytelnika i umiejętność wejścia w jego buty. Zanim napiszesz swój pierwszy tekst, zastanów się, do kogo mówisz i czy podane przez Ciebie informacje są dla tej osoby ciekawe i przydatne.

 

Gdzie znajdziesz oferty pracy zdalnej dla copywritera?

Możesz zajrzeć też na strony z bardziej ogólnym ofertami:

Jeśli to Twoja pierwsza praca w copywritingu, zajrzyj na grupy facebookowe, które oferują zlecenia w branży:

Zarobki w zawodzie copywritera różnią się w zależności od stażu pracy i rodzaju tekstów, które będziesz tworzyć. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto to około 3 000 zł miesięcznie (według portalu Wynagrodzenia.pl).

Jestem copywriterką, więc moja praca nigdy nie wymagała obecności w biurze, bo powiedzmy szczerze – teksty można pisać nawet na łące. Pierwsze doświadczenia pracy z domu to była to euforia: wstawanie o dowolnej porze, luźny strój, brak dojazdów oraz rozpraszaczy. Jednak z czasem pojawiały się też wady. Przede wszystkim doskwierała samotność, tęsknota za ludźmi, interakcją.

Basia Copywriterka

Praca z językiem angielskim

Jak wynika z raportu Pracuj.pl, w niektórych kategoriach przynajmniej 80% ofert zawiera wymóg znajomości języka angielskiego. Są to:

 • Zakupy: 87%
 • IT Administracja 83%
 • Public Relations 83%
 • IT Rozwój oprogramowania 82%
 • Doradztwo/konsulting 82%

Jeśli marzy Ci się praca zdalna, płynna znajomość angielskiego może ułatwić Ci poszukiwania. Jakie konkretne oferty pracy znajdziesz, jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę: „praca zdalna z angielskim”?

 • Specjalista(ka) obsługi klienta
 • Obsługa klienta w e–commerse
 • Specjalista(ka) ds. zamówień
 • Doradca(czyni) klienta
 • Copywriter(ka) z językiem angielskim
 • Project manager(ka)

Jeśli nawet nie masz kierunkowego wykształcenia – nie przejmuj się. Zarówno duże firmy, jak i osoby prywatne szukają osób z bardzo dobrą znajomością języka do obsługi klientów lub pisania tekstów. Niektórzy pracodawcy zaznaczają nawet w ogłoszeniu, że nie wymagają perfekcyjnej znajomości języka.

Oferty pracy zdalnej z angielskim znajdziesz na stronach:

Znajomość angielskiego podwyższa Twoje widełki płacowe. Mediana wynagrodzeń osób, które znają angielski biegle, wynosi 5400 zł brutto na miesiąc. Jeśli jest to znajomość zaawansowana mediana skacze do 6 900 zł brutto. Jak wynika z badania portalu Wynagrodzenia.pl poziom znajomości języka angielskiego ma zdecydowanie większe znaczenie w organizacjach z przewagą zagranicznego kapitału. 

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

IT

Aby rozpocząć karierę w zawodzie programisty, nie musisz mieć kierunkowego wykształcenia. Tak naprawdę wszystkiego możesz nauczyć się z domu. Coraz więcej osób porzuca swój dawny zawód na rzecz kariery w IT – bo to się po prostu opłaca. 

Jeśli jednym z Twoich priorytetów jest możliwość pracy zdalnej – IT to wymarzona branża dla Ciebie. Jak wynika z danych GUS-u, podczas pandemii Covid-19 prawie 70% osób zatrudnionych w ICT (ang. Information and Communication Technologies) pracowało zdalnie – a trend ten utrzymuje się do dziś. 

Jakie możliwości zawodów masz na horyzoncie?

 • Frontendowiec – to osoba, która dba o to, co widzą użytkownicy na stronie lub w aplikacji. Używa języków: HTML, CSS i JavaScript.
 • Backendowiec – to człowiek odpowiedzialny za całe „zaplecze techniczne” stron. Dba o to wszystko, czego nie widać gołym okiem, ale co sprawia, że aplikacja czy strona mają określone funkcjonalności. Używa języków: PHP, Ruby czy Python.
 • Full Stack Developer – łączy w sobie „moce” frontendowca i backendowca.

Niektóre firmy oferują programistom pracę zdalną już od początku współpracy. Pracę bez przeszkód można wykonywać z domu po wstępnym wdrożeniu. Oprócz tego, programistów po prostu brakuje na rynku. Pracodawcy wychodzą więc z siebie, aby ich oferta była konkurencyjna. 

Zaufane platformy, które pomogą Ci znaleźć pracę zdalną w IT to:

Sprawdź także na stronach ogólnych:

Zarobki w IT zależą od stażu pracy i tego czym konkretnie się zajmujesz. W porównaniu do innych opisywanych możliwości pracy zdalnej, jest to zdecydowanie najlepiej opłacany sektor. Mediana zarobków w IT wynosi 18 000 zł brutto miesięcznie. 

Grafik

Zawód grafika to wymarzona praca zdalna. Grafik komputerowy projektuje wszelkiego rodzaju materiały, które zamówi klient. Mogą to być:

 • Materiały graficzne wykorzystywane do identyfikacji wizualnej marki (np. logotyp, księga znaku firmy).
 • Grafiki na potrzeby stron internetowych, aplikacji mobilnych, sklepów online i blogów.
 • Projekty ulotek, folderów, plakatów, wizytówek.

Jako grafik możesz także wyspecjalizować się w grafice 3D i tworzyć wizualizacje przestrzenne budynków i gry komputerowe. 

Głównym narzędziem pracy grafika są specjalistyczne programy:

 • Adobe Photoshop
 • Adobe Ilustrator
 • Corel Draw
 • InDesign
 • 3ds Max (projektowanie 3D)
 • SketchUp (projektowanie 3D)
 • Blender (animacje 3D)

Pracy zdalnej jako grafik możesz szukać pracy na stronach:

Spróbuj też na stronach ogólnych:

Mediana zarobków na stanowisku grafika komputerowego wynosi 3 500 zł brutto na miesiąc. 

Pracuję jako grafik 3D. Tworzę modele, które wykorzystywane są do wirtualnych makiet nieruchomości. W czasie pandemii pracowałam zdalnie, teraz wróciliśmy do biura. Tęsknię za pracą z domu. W biurze dużo się dzieje i to mnie rozprasza, a poza tym droga do pracy zajmuje mi 1,5 godzin.

Kamila Graficzka 3D

Księgowość

Po pandemii koronawirusa coraz więcej ogólnopolskich biur rachunkowych proponuje pracę zdalną dla księgowych. W I kwartale 2020 roku nieco ponad 10% osób zatrudnionych w finansach wykonywało pracę z domu. 

Wcześniej księgowi rzadko pracowali zdalnie ze względu na konieczność kontaktu z klientem. Okazało się jednak, że za pomocą popularnych komunikatorów (Skype, Zoom, Google Meet) można przedyskutować większość problemów. 

Głównym narzędziem pracy księgowych są wyspecjalizowane programy rachunkowe, które jeszcze do niedawna dostępne były tylko z biura. Podczas pandemii również to się zmieniło – na rynku pojawiły się programy rachunkowe dostępne online (np. Taxomatic).

Dlatego również po pandemii wielu księgowych wybiera pracę z domu. Według portalu Accountingweb praca zdalna w księgowości ma ogromną przyszłość ze względu na postępujący rozwój technologiczny i globalizację (międzynarodowe korporacje chętnie outsourcują usługi księgowe).

Oferty pracy zdalnej w księgowości znajdziesz na popularnych serwisach:

To ile zarobisz w księgowości, zależy od stażu pracy i zajmowanego stanowiska. Mediana miesięcznych zarobków to nieco ponad 5 800 zł. 

Praca zdalna jako dodatkowa

Jeśli szukasz mało wymagającej pracy, aby dorobić po godzinach, albo po prostu chcesz się przekonać, czy praca z domu to rozwiązanie dla Ciebie – możesz wypróbować któreś z poniższych rozwiązań.

Wprowadzanie danych do ankiet

To prosta i stosunkowo mało wymagająca praca, którą możesz wykonywać z domu. Nie łudź się jednak, że zarobisz w ten sposób na zagraniczne wakacje. Wprowadzanie danych do ankiet to stosunkowo mało płatne zajęcie. Wysokość wynagrodzenia zależy głównie od Twojego zaangażowania – większość pracowni badawczych płaci pracownikom od ilości wypełnionych ankiet. 

Oferty pracy przy wypełnianiu ankiet znajdziesz na stronach:

Jak wygląda taka praca?

 • Rejestrujesz się w panelu ankietowym.
 • Wypełniasz ankiety, które dostajesz na maila (dotyczą najczęściej badań rynku konsumenckiego).
 • Za każdą wypełnioną ankietę dostajesz punkty lub złotówki.

Wypełnienie jednej ankiety nie powinno zająć Ci więcej, niż 10 minut. Kwota, jaką w ten sposób to najczęściej kilkanaście groszy, na pewno nie więcej, niż kilka złotych. 

Takie zajęcie może się sprawdzić jako praca zdalna dla ucznia lub studenta albopraca zdalna bez doświadczenia – jeśli jednak masz wykształcenie kierunkowe zdecydowanie szkoda na to Twojego czasu. 

Zobacz więcej: Płatne ankiety online: ile można zarobić? Czy to bezpieczne?

Praca w social mediach

Jeśli jesteś „facebookowym zwierzęciem” a pod każdym Twoim postem serduszka sypią się gradem – spróbuj pracy w social mediach. Taką pracę możesz z powodzeniem wykonywać zdalnie – jako dodatkową albo w weekendy. 

Prowadzenie social mediów to również doskonała wprawka do zawodu copywritera i cenna umiejętność, którą możesz potem pochwalić się w CV. 

Co będziesz robić w takiej pracy?

 • Planować kalendarz wpisów na Facebooka, Instagrama i LinkedIna.
 • Moderować dyskusję na kanałach społecznościowych.
 • Optymalizować strategię działań.

Jak znaleźć taką pracę? Bardzo pomocne mogą być grupy tematyczne na Facebooku, np. Praca w social media.

Sprawdź również na:

Mediana zarobków social media managera to około 4 000 zł brutto na miesiąc (przy pracy w pełnym wymiarze). 

Zobacz też: Jak zarabiać na Instagramie: ile możesz zarobić i jak zacząć

Praca zdalna dla mam

Czy praca zdalna to dobre rozwiązanie dla mamy? Wszystko zależy od tego, w jakim wieku są Twoje dzieci i jaki typ pracy będziesz wykonywać. Praca zdalna z jednej strony pozwala na dużą elastyczność godzinową (szczególnie jeśli masz wolny zawód). Z drugiej, praca z dzieckiem na kolanach jest daleka od marzeń wielu matek, które nie mogą wtedy skupić się na żadnej z ról. 

Praca w domu z maluchami była dla mnie ogromnym wyzwaniem (moje dzieci miały wtedy rok i 3 latka). Tak naprawdę pracowałam efektywnie tylko w czasie popołudniowej drzemki lub gdy dzieci poszły spać. A tak to ciągle był stres, że moi synkowie zaleją firmowy sprzęt sokiem, zrzucą go z kanapy czy edytują superważny mail do klienta, gdy odwrócę się na 5 minut.

Ewa Project Managerka

Praca zdalna a kodeks pracy

Już niedługo praca zdalna zostanie na stałe wpisana do kodeksu pracy. 24 maja 2022 roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, zaproponowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Co to oznacza w praktyce?

Obowiązki pracowawcy

Kodeks pracy będzie nakładał na pracodawcę określone obowiązki w związku z pracą zdalną. 

Pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną, gdy składa go:

 • kobieta w ciąży
 • pracownik wychowujący dziecko do 4. roku życia
 • rodzic dziecka z niepełnosprawnością
 • pracownik, który opiekuje się niepełnosprawnym członkiem rodziny

Pracodawca może odmówić pracy zdalnej w powyższych przypadkach tylko, jeśli jej wykonywanie nie będzie możliwe (musi podać powód).

Ponadto, pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić pracownikowi:

 • Urządzenia techniczne, potrzebne do wykonywania pracy zdalnej
 • Pokrycie kosztów energii elektrycznej
 • Pokrycie kosztów usług telekomunikacyjnych (internet i telefon)

Może Cię zainteresować: Umowa B2B – co to jest, jakie są korzyści i na co uważać?

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Praca zdalna – opinie

Czujesz, że praca zdalna może być rozwiązaniem dla Ciebie? W terorii wszystko brzmi idealne, jednak co z praktyką? Zobacz, jakie są doświadczenia osób, które od dawna pracują zdalnie!

Zalety pracy zdalnej

Wiele osób, które zaczęły podczas pandemii pracować z domu już nigdy nie wróciło do biura. Co najbardziej doceniają w pracy zdalnej?

Małgorzata zwraca uwagę na oszczędność czasu i pieniędzy:

Nie muszę skracać porannych rytuałów, ani biegać po domu z zegarkiem w ręku. Mniej wydaję na paliwo, ciuchy czy kosmetyki. Modna fryzura, gustowne fatałaszki, biżuteria, szpilki i hybrydy na paznokciach przestały mieć znaczenie. Wystarczy usiąść w dresie przed komputerem, żeby stać się pełnoetatowym pracownikiem firmy.

Małgorzata Copywriterka

Justyna docenia możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie:

Mogę pracować skądkolwiek chcę, o ile w miarę zgadza mi się strefa czasowa. Kiedyś pracowałam tydzień z Hiszpanii, następne workation planuję z Portugalii, potem być może gdzieś z Azji. Myślę też o szukaniu zleceń poza Polską: po co mam się ograniczać, skoro i tak jestem tylko korpo avatarem?

Justyna Project Managerka

Basia uważa, że praca zdalna jest bardziej efektywna:

Niewątpliwym plusem jest łatwiejsze skupienie, większa wydajność. W biurze to wiadomo – kawka ze znajomymi, ktoś przyniesie ciasto, ktoś inny ma chore dziecko i pyta o porady. A w domu siadam do pracy i piszę. Dodatkowo, jak już pracuję z domu, to mam silne przeświadczenie, że muszę być wydajna i osiągać dobre wyniki.

Basia Copywriterka

Jednak praca zdalna ma też swoje ograniczenia. Bolączką, na którą zwraca uwagę część osób jest zaburzenie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Co jeszcze im przeszkadza w pracy z domu?

Wady pracy zdalnej

Cały dzień potrafiłam pracować w piżamie z łóżka, tygodniami nie malować się i nie zakładać normalnych ubrań, trudno mi było też odgraniczyć domowe i ‘pracowe’ godziny. Wszystko się zacierało, a ja czułam się cały czas przytłoczona i zmęczona, nie potrafiłam odpoczywać w swoim domu, nie była to już dla mnie przyjazna i bezpieczna przestrzeń.

Justyna Project Managerka

Małgorzata zwraca uwagę na samotność podczas pracy z domu:

Mniej więcej po 2 miesiącach zatęskniłam za ludźmi. To, co wydawało się szczęściem zaczęło mi doskwierać. Jako zespół rzuciliśmy się na komunikatory internetowe. Każdego dnia na Facebooku przedłużaliśmy nasze relacje. Szybko poczułam, że to jedynie namiastka „obecności” i słaba proteza rzeczywistości.

Małgorzata Copywriterka

A co na temat pracy zdalnej sądzą eksperci? Poznaj opinię Piotra Sosnowskiego, który zbudował od podstaw zespół 150 profesjonalistów i zarządzał nim zarówno w „pandemicznych” czasach pracy zdalnej, jak i w dobie pracy z biura i pracy hybrydowej. 

Pandemia sprawiła że praca zdalna nie jest traktowana jako benefit – a raczej standard każdego ogłoszenia. Większość potencjalnych pracowników liczy na to, że pracodawcy będą elastycznie podchodzić do grafiku pozwolą wybrać dni, w które można pracować zdalnie. 

Pracodawcy coraz bardziej ufają członkom swoich zespołów w tym, że da się solidnie wykonywać swoje obowiązki z domu.Ta zmiana podejścia do elastyczności, nawet wśród najbardziej oldschoolowych pracodawców to największa zdobycz smutnego czasu pandemii.

Jeśli Twoja praca wymaga skupienia a pracujesz na klasycznym open space, na pewno Twoja produktywność będzie większa w domu, gdzie nie rozprasza Cię tak dużo bodźców. Jeśli świetnie organizujesz swój czas i wiesz, jak go kontrolowaćmożliwe, że z domu zrobisz dużo więcej, niż z biura. 

Z drugiej strony budowanie spójnej i silnej kultury firmy jest o wiele trudniejsze, jeśli większość pracowników wybiera pracę zdalną. To, co w biurze można załatwić w 5 minut przy kawie, w trybie zdalnym urasta do rangi półgodzinnego calla.

To powoduje problemy w komunikacji w zespole – a sporo rzeczy może umknąć. Obserwując kulturę remote first u pracodawców, widzę, że ich zespoły nie mają ze sobą tak silnych więzi jak te budowane w biurze. Zoomy i Google Meety nie dają możliwości dobrego zrozumienia drugiej osoby, bo odczłowieczają kontakty międzyludzkie. 

Odpowiedzią, która moim zdaniem godzi te różne potrzeby, jest praca hybrydowa. Docenią ją zarówno osoby, które cenią pracę zdalną, jak i te, które potrzebują otaczać się ludźmi.

Piotr Sosnowski

Piotr Sosnowski Ekspert kariery, Chief People&Culture Officer w More Growth

Może Cię zainteresować: Praca dla studenta: stawki, gdzie szukać, jaka umowa

Podsumowanie

Czy praca zdalna to rozwiązanie dla Ciebie?

Jak widzisz, praca zdalna ma blaski i cienie. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań, sposobu organizacji i rodzaju wykonywanej pracy. 

 • Pracy zdalnej szukaj na portalach dedykowanych danej branży – dzięki temu unikniesz przedzierania się przez gąszcz ogłoszeń, które nie są dla Ciebie interesujące
 • Po wpisaniu pracy zdalnej do Kodeksu pracy pracodawcy będązobowiązani pokrywać rachunki za prąd i internet wykorzystane w miejscu pracy.
 • Praca zdalna dobrze sprawdzi się jako dodatkowa – jeśli szukasz sposobu na dorobienie po godzinach, albo chcesz sprawdzić, czy taka forma zatrudnienia jest dla Ciebie.

Dzięki za przeczytanie mojego artykułu! Jeśli masz pytania – zostaw je w komentarzu. 

FAQ

Zobacz, o co pytali inni:

Chciałabym zacząć przygodę z copywritingiem, ale nie mam doświadczenia. Czy są jakieś kursy, od czego zacząć?

W tym zawodzie praktyka czyni mistrza, więc nie musisz mieć żadnych specjalistycznych kursów. Możesz zacząć od czegoś prostego – na przykład ogarniania mediów społecznościowych klientów. Przydatne kursy tematyczne znajdziesz na UdemySprawny MarketingPasja Pisania.

Ile można zarobić na wypełnianiu ankiet w internecie?

W każdej firmie wygląda to trochę inaczej, zwykle nie są to jednak wysokie zarobki. Wszystko zależy od tego, ile wypełnisz ankiet (za wypełnienie jednej ankiety firmy płacą od kilkunastu groszy do kilku złotych).

Kiedy praca zdalna zostanie wpisana do prawa pracy?

Rząd przyjął projekt ustawy 24 maja 2022 roku. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance

Redaktorka HelloFinance

Agata Jach

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować

lip 29

Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować?

Praca dla nieletnich to wolność i niezależność. Sprawdź, od ilu lat można zarabiać i jak zacząć.

Uczciwa praca chałupnicza w domu w 2023 (oferty pracy z dowozem i bez)

lip 28

Uczciwa praca chałupnicza w domu 2023 [oferty pracy, porady]

Sprawdź, na czym polega praca chałupnicza i chałupnictwo z dowozem do domu. Uczciwa praca chałupnicza: co to znaczy i jak znaleźć najlepsze oferty?

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

lip 29

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

Praca zdalna bez doświadczenia to pomysł dla tych, którzy chcą dodatkowo zarobić, zaczynają lub zmieniają swoją karierę zawodową.