Praca dodatkowa i praca dorywcza – gdzie szukać, ile zarobisz?

Gdzie szukać pracy dodatkowej, ile można zarobić i jakie stanowiska są najczęściej oferowane?
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

9 min
Media o nas:
Spis treści:

Gaz, prąd, paliwo, jedzenie, usługi – wszystko zdrożało. Jeżeli szukasz pracy dodatkowej, bo nie spina Ci się budżet, podpowiadamy, czym można się zająć, gdzie szukać i ile można zarobić.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Kiedyś w poszukiwaniu pracy trzeba było odwiedzić powiatowy urząd pracy albo przeglądać ogłoszenia w gazecie. Dzisiaj wystarczy prześledzić najpopularniejsze portale z pracą i wybrać coś dla siebie.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Może Cię zainteresuje również:

Najwięcej ofert pracy dodatkowej można znaleźć w popularnych serwisach ogłoszeniowych. W pierwszej kolejności warto przeszukać strony takie jak:

Nowoczesne portale ogłoszeniowe mają wewnętrzne wyszukiwarki, które znakomicie rozpoznają intencje użytkownika. Żeby otrzymać listę prac dodatkowych, wystarczy w pasku wyszukiwarki wpisać odpowiednie sformułowanie.

Lista fraz, które można wpisać podczas szukania pracy dodatkowej na portalach ogłoszeniowych:

 • Praca dodatkowa
 • Praca dorywcza
 • Praca zdalna
 • Praca dodatkowa w domu
 • Praca dorywcza w domu
 • Praca online
 • Praca sezonowa
 • Kombinacja „praca dodatkowa” + „miasto, w którym szukasz pracy”
 • Kombinacja „praca dorywcza” + „miasto, w którym szukasz pracy”
 • Praca dodatkowa + filtr ustawiony na miasto/województwo, w którym szukasz pracy

Serwisy ogłoszeniowe powinny zwrócić tysiące ogłoszeń o pracy, z których każdy będzie mógł wybrać ogłoszenie dostosowane do swojej dostępności i talentów. Możesz też śmiało rozpocząć pracę zdalną bez doświadczenia.

Na co zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia o pracę

Zbytnia ufność wobec ogłoszeń w sieci stwarza pole do nadużyć. Znacznie łatwiej nas okłamać, nie patrząc nam prosto w oczy. Dodatkowo serwisy ogłoszeniowe takie jak Gratka czy OLX nie wymagają weryfikacji użytkowników przed dodaniem ogłoszenia. Dlatego aplikując o pracę, musisz być czujny.

Jak rozpoznać, które ogłoszenie może być oszustwem:

 • Dodający ogłoszenia nie podaje informacji o firmie.
 • Opis stanowiska jest bardzo ogólny. Nie padają szczegóły o charakterze pracy.
 • Wynagrodzenie jest zawyżone w stosunku do podobnych ofert.
 • Kontakt odbywa się jedynie drogą mailową.
 • Ogłoszeniodawca prosi o przesłanie skanu dowodu osobistego, prawa jazdy albo paszportu.
 • Ogłoszeniodawca prosi o przelanie sumy pieniędzy w celu weryfikacji, wysłanie płatnego SMS-a na podejrzany numer, odbycie szkolenia płatnego z góry.
 • NIP, REGON, lub nazwa pracodawcy nie figuruje w CEIDG.

Wiarygodna firma nie boi się publikować ogłoszeń pod własną nazwą. Firma powinna mieć stronę internetową, wizytówkę Google, stronę w mediach społecznościowych albo chociaż wpis do CEIDG.

Więcej na temat umowy B2B przeczytasz w naszym tekście.

Lista najpopularniejszych prac dodatkowych

Jeżeli szukasz pracy dodatkowej, oznacza to, że nie jesteś do dyspozycji w pełnym wymiarze godzinowym. Niezależnie czy jesteś studentem, czy masz inną pracę, kluczowy pozostaje nienormowany czas pracy. Są zawody, które nie wymagają pracy pięć dni w tygodniu, a grafik można ustalać elastycznie. Sprawdź naszą listę najpopularniejszych ogłoszeń o pracę pojawiających się online.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Praca dodatkowa i dorywcza w gastronomii

Praca w gastronomii pozostaje na szczycie listy najchętniej oferowanych prac dodatkowych. Łatwo znaleźć w niej zatrudnienie, a wymagania nie są wygórowane. Warto mieć świadomość, że obsługa klientów wymaga cierpliwości i uśmiechu. W lokalach gastronomicznych można wykonywać szereg prac. Najpopularniejsze z nich to: kelner, kucharz, pomocnik kucharza, sprzątacz.

Zarobki: Najprostsze prace gastronomiczne polegające na wydawaniu jedzenia typu fast food oferują od 15 zł brutto za godzinę. Jako kelner można zarobić od 20 zł do 30 zł brutto za godzinę plus napiwki, kucharz może liczyć na wynagrodzenie na poziomie od 20 do 30 zł brutto za godzinę.

Praca na ochronie

Pracę ochroniarza bez problemu można wykonywać weekendami. Do tego zawodu jednak niezbędny będzie Kurs Kwalifikowanego Pracownika Ochrony Fizycznej. Kurs trwa około 95 godzin szkoleniowych i kosztuje 1 500 zł. W zamian otrzymamy możliwość wykonywania pracy w zawodzie ochroniarza.

Zarobki: Stawki dla wykwalifikowanego pracownika ochrony zaczynają się od 15 zł brutto. Ochraniając imprezy masowe, można zarobić nawet do 30 zł brutto za godzinę.

Przewóz osób

Mobilny świat potrzebuje kierowców. Studenci jeżdżą do innych miast na uczelnie, pracownicy z całej polski zjeżdżają do metropolii, gdzie można znaleźć najlepsze warunki zatrudnienia. Ludzie coraz częściej rezygnują z samochodu na rzecz jeżdżenia taksówkami lub przewozem osób. Nic dziwnego. Auta są coraz droższe, miasta coraz bardziej zakorkowane, a samochód trzeba naprawiać, ubezpieczyć i gdzieś zaparkować.

W dużych miastach bez problemu można znaleźć pracę w przewozie osób. Uber, Bolt czy Taxify czekają na kierowców z otwartymi ramionami. To świetny sposób na dorobienie do pensji. Spokojnie możesz przewozić ludzi wieczorami lub w weekendy. Zresztą wtedy jest najwięcej zleceń.

Zarobki: Wynagrodzenie kierowcy będzie uzależnione od wielu czynników. Niejednokrotnie największym kosztem będzie poświęcenie własnego samochodu lub jego wypożyczenie (są profesjonalne firmy, które oferują wynajem samochodów pod przewóz osób). Po odjęciu kosztów, wynagrodzenie dla kierowców z kat. B oscyluje w granicach 20 zł brutto za godzinę.

Dostawca jedzenia

Jeżeli nie masz prawa jazdy, możesz spróbować pracy dodatkowej jako dostawca jedzenia. Większość firm takich jak Glovo, Uber Eats czy Pyszne.pl korzysta z usług osób dowożących jedzenie rowerami. Przyda się dobra kondycja!

Kurierzy często mają gwarantowane stawki godzinowe (jeśli wykonają odpowiednią ilość przejazdów) oraz napiwki. Należy nadmienić, iż kierowcom przysługują także bonusy pogodowe (dodatkowe wynagrodzenie za jeżdżenie w deszcz).

Zarobki: Na umowę zlecenie można znaleźć oferty, gdzie stawka za godzinę wynosi od 20 do 25 zł brutto. Są firmy, które płacą również za ilość dostarczonych dowozów, a także wypłacają bonusy za obsługę dużej ilości zleceń.

Kierowca

Klasyczni kierowcy bez wątpienia również potrzebni są na rynku pracy. Pomimo coraz silniejszej pozycji firm takich jak Pyszne.pl, Bolt, Glovo czy Uber Eats, restauracje wciąż chętnie szukają kierowców do tradycyjnego rozwożenia jedzenia. Jedynym wymaganiem jest zwykle prawo jazdy kategorii B i bycie niekaranym. Dodatkowym atutem będzie posiadanie własnego auta, którego eksploatacja oczywiście zostanie uwzględniona w wynagrodzeniu.

Zarobki: Kierowcy z prawem jazdy kategorii B mogą liczyć na wynagrodzenie zaczynające się od 20 zł brutto. Pracę tę można bez przeszkód wykonywać weekendami, kiedy restauracje mają najwięcej zamówień.

Może Cię zainteresować: Chwilówki online - co musisz o nich wiedzieć?

Praca na infolinii

Konsultanci telefoniczni potrzebni są nie tylko w godzinach pracy biurowej. Coraz więcej firm potrzebuje pracowników infolinii weekendami czy w późnych godzinach wieczornych. Jest to prosty sposób na pracę dodatkową, do której potrzebujemy tylko telefonu i kilku godzin szkolenia (na ogół gwarantowanego przez pracodawcę).

Zarobki: Wynagrodzenia za konsultacje telefoniczne zaczynają się od 20 zł brutto za godzinę, choć raz na jakiś czas można trafić na oferty nawet powyżej 30 zł brutto.

Opieka do dzieci

Kolejną pracą, w której można ustawić grafik pracy dostosowany do naszego stylu życia, jest opieka nad dziećmi. Rodzice potrzebują pomocy przy swoich pociechach w różnych okolicznościach. Czasami jest to wieczorne wyjście do restauracji, czasami wspólny weekend z dala od dzieci.

Zarobki: Na portalach ogłoszeniowych są setki ofert pracy dotyczących opieki nad dziećmi. Stawki dla opiekunek zaczynają się od 10 zł za godzinę brutto. Jest to praca chętnie wykonywana przez studentów. Doświadczona opiekunka może liczyć na zarobek w wysokości nawet na 25 zł brutto.

Dodatkowa praca zdalna

Jeżeli zastanawiasz się, które zawody dają możliwość dorobienia bez konieczności wychodzenia z domu, te propozycje powinny Cię zainteresować:

 • Prace redakcyjne
 • Copywriting
 • Korekta tekstów
 • Tłumaczenie tekstów
 • Korepetycje
 • Prace IT
 • Programowanie
 • Tworzenie stron www
 • Testowanie oprogramowania
 • Projektowanie graficzne
 • Branża e-commerce

Podstawą znalezienia pracy dodatkowej w tych branżach jest umiejętność potwierdzenia swoich umiejętności i znanie zasad zadaniowego rozliczania pracy. Ze szczegółami każdej z prac i widełkami finansowymi możesz zapoznać się w moim tekście Jak zarabiać w domu.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Sprawdź również:

Prace dodatkowe sezonowe

Wiosna i lato sprzyjają zatrudnieniu w rolnictwie i turystyce. Do najpopularniejszych prac należą zbiory (w kraju i za granicą), obsługa klientów w miejscowościach turystycznych (obsługa hoteli, pensjonatów i gastronomii), a także praca przy koncertach i wydarzeniach.

Praca przy zbiorach

Coraz mniej osób chce wykonywać pracę fizyczną. Mniejsza liczba rąk do pracy przekłada się na duże zapotrzebowanie wśród pracodawców. Maszyny jak na razie wciąż nie potrafią zbierać czosnku, ogórków czy truskawek. Dodatkowo zagraniczni rolnicy przy zbiorach chętnie zatrudniają pracowników z tańszych krajów UE.

Zarobki: Przy zbiorach w Polsce możemy liczyć na wynagrodzenie zaczynające się od 15 zł brutto. Niejednokrotnie można zobaczyć ogłoszenie oferujące nawet 25 zł brutto. Decydując się na pracę za granicą, w którymś z bardziej rozwiniętych państw UE, możemy oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 50 zł brutto (np. zbiory melona we Francji) czy 45 zł brutto (zbiory jabłek i gruszek w Belgii).

Praca w miejscowościach turystycznych

Uśpione jesienią nadmorskie i górskie miejscowości turystyczne, latem ożywają. Wtedy właśnie zjeżdżają do nich turyści z całej Polski, chętni do wydawania pieniędzy. Na miejscu potrzeba dodatkowych rąk do pracy. W miejscowościach turystycznych najwięcej będzie pracy w gastronomii i obsłudze klientów hotelowych. Często ogłoszeniodawcy oferują również zakwaterowanie dla osób, które przyjadą pracować w sezonie.

Zarobki: Wynagrodzenia za najprostsze prace zaczynają się od 20 zł brutto za godzinę. Bardziej wyspecjalizowane czynności, jak obsługa rezerwacji i kwaterowanie gości są wynagradzane od 30 zł brutto w górę.

Praca przy wydarzeniach

Koncerty, imprezy plenerowe, pikniki rodzinne, zloty food trucków. Gdy tylko sprzyja pogoda, letni plener to jest to! Pracy przy „eventach” jest mnóstwo, choć duża część stanowisk będzie miała znamiona pracy fizycznej. Scenę trzeba skręcić z elementów, nagłośnienie i oświetlenie trzeba przenieść i zainstalować.

Zarobki: Oferty prac przy wydarzeniach zaczynają się od 20 zł brutto za te najprostsze. Jeżeli mamy doświadczenie w prowadzaniu instalacji i kabli (do wideo albo audio), stawka zostanie podwojona. Specjalista od nagłośnienia może liczyć na wynagrodzenie na poziomie 40 zł brutto.

Podsumowanie

Jeżeli jesteś zdecydowany na podjęcie pracy dodatkowej, najwięcej ofert znajdziesz w popularnych internetowych serwisach ogłoszeniowych. W pierwszej kolejności warto przeszukać portale takie jak: GoWorkGratkaIndeedInfoPraca.plJoobleOLXPraca.pl i Pracuj.pl.

Najchętniej oferowane prace dodatkowe, prace dorywcze i prace sezonowe to:

 • Praca w gastronomii
 • Praca na ochronie
 • Przewóz osób
 • Dostawca jedzenia
 • Kierowca
 • Praca jako konsultant telefoniczny
 • Opieka nad dziećmi
 • Praca przy zbiorach
 • Praca w turystyce
 • Praca przy wydarzeniach

To ile zarobisz, zależeć będzie od Twoich umiejętności i doświadczenia. Wynagrodzenie za najprostsze prace zaczyna się od 15 zł brutto za godzinę, jednak wśród ofert pracy dorywczej nie brakuje również takich, które płacą nawet 30 zł brutto. Do dzieła!

Podobał Ci się mój tekst? Masz jakieś doświadczenie w wykonywaniu pracy dodatkowej? Podziel się nim w komentarzach poniżej.

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować

lip 29

Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować?

Praca dla nieletnich to wolność i niezależność. Sprawdź, od ilu lat można zarabiać i jak zacząć.

Uczciwa praca chałupnicza w domu w 2023 (oferty pracy z dowozem i bez)

lip 28

Uczciwa praca chałupnicza w domu 2023 [oferty pracy, porady]

Sprawdź, na czym polega praca chałupnicza i chałupnictwo z dowozem do domu. Uczciwa praca chałupnicza: co to znaczy i jak znaleźć najlepsze oferty?

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

lip 29

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

Praca zdalna bez doświadczenia to pomysł dla tych, którzy chcą dodatkowo zarobić, zaczynają lub zmieniają swoją karierę zawodową.