Jak zarabiać w domu: przez Internet i nie tylko (12 pomysłów)

Jak zarabiać w domu? Zobacz nasze propozycje i sprawdź, ile możesz zarobić w różnych branżach.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

11 min
Media o nas:
Spis treści:

Otwierasz rano oczy, w przelocie łapiesz kawę, siadasz wygodnie na kanapie i włączasz laptopa. Możesz, bo zarabiasz w domu, bez konieczności prasowania koszuli i telepania się do biura.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Zarabiać w domu można na rozmaite sposoby. Szukasz pełnoetatowej pracy zdalnej? A może odprowadziłeś dzieci do przedszkola i masz chwilę wolnego, żeby dorobić? Serwisy z ogłoszeniami pękają w szwach od ofert pracy dostosowanych do potrzeb i możliwości każdego.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie szukać ogłoszeń pracy zdalnej.
  • Które zawody umożliwiają zarabianie z domu.
  • Ile można zrobić wykonując poszczególne prace z domu.
  • Jakie umiejętności są pożądane przez pracodawców.
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Zarabianie w domu (zagrożenia i okazje)

Z danych opublikowanych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w maju 2022 oficjalne bezrobocie wyniosło 3%. Taka sytuacja na rynku przekłada się na liczbę ofert. Dzisiaj bezrobotni są tylko ci, którzy nie chcą pracować (osoby pobierające rentę nie są liczone jako bezrobotne).

Portale oferujące zatrudnienie, uginają się od ofert pracy. Do najpopularniejszych należą: pracuj.pl,praca.plindeed,GoWork, a także coraz częściej OLX igratka.pl. Trzeba także wymienić portale branżowe takie jak:Rocket Jobs,No Fluff Jobs,Just Join IT iBulldog Jobs, adresowane do branży IT i wyspecjalizowanej pracy biurowej.

Pracę można także znaleźć na portalach społecznościowych. Najbardziej znaną witryną związaną z karierą jest LinkedIn, gdzie zakładka praca stanowi osobny podserwis.

Do niedawna również Facebook miał zakładkę „praca”, jednak 22 lutego opcja ta została wyłączona. Pozostały zamknięte grupy, gdzie regularnie wrzucane są ogłoszenia. Najpopularniejsze oferty pracy zdalnej można znaleźć na grupach:Praca w mediach,Zlecenia dla freelancerów,SEO/SEM Polska,COPYWRITERZY, a także lokalnych grupach typuPraca Warszawa,Praca Wrocław itd.

Wiesz już gdzie szukać pracy w internecie, sprawdźmy zatem jakie zawody mają największe szanse na znalezienie pracy z domu i ile można na nich zarobić. Niezależnie czy umiesz programować, czy masz pasję do pieczenia ciast, każdy znajdzie coś dla siebie.

Prace redakcyjne w domu

Jednymi z chętniej zlecanych prac, które umożliwiają zarabianie w domu, są prace związane z redakcją tekstu. Nic dziwnego. Praca z tekstem odbywa się sam na sam, łatwo ją rozliczyć (czy to za projekt, czy to za ilość znaków), a większość edytorów tekstowych umożliwia zostawianie komentarzy i sugestii.

Zleceniodawcy na ogół poszukują takich kompetencji jak:

  • znajomość zasad języka polskiego, 
  • lekkie pióro,
  • wykształcenie filologiczne czy dziennikarskie.

Może Cię zainteresowaćPraca zdalna bez doświadczenia: pomysły + poradnik.

Copywriting

Jeżeli czujesz, że masz zacięcie do języka polskiego, a twoja stalówka jest ostra jak brzytwa, możesz spróbować sił w copywritingu. Oferty dotyczące pisania tekstów wydają się nie kończyć. Trudno się dziwić. Każda strona internetowa potrzebuje „dobrego copy”, marki prowadzą blogi w ramach content marketingu, a produkty w sklepie internetowym potrzebują opisów.

Stawki za pisanie tekstów mogą znacząco się różnić. Wszystko zależeć będzie od umiejętności i portfolio copywritera.

Zarobki: Według portalu wynagrodzenia.pl mediana wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi 4 240 PLN brutto. Teksty copwriterskie można wyceniać różnie, w zależności od ich długości i skomplikowania. Za tekst opisujący produkt można zarobić od 8 do 30 złotych brutto za 1000 zzs (znaki ze spacjami), za artykuł ekspercki (ok. 2-3 znormalizowanych stron A4) stawki zaczynają się od kilkuset złotych.

Sprawdź teżPraca online: gdzie szukać i jak zwiększyć swoje szanse?

Korekta tekstu

Praca przy korekcie tekstu również bez problemu może być wykonywana w domu. Wśród kompetencji pożądane będą: umiejętność syntezy, bardzo dobra znajomość języka polskiego, a także wyczulenie na zasady interpunkcji i zasady „stylowania” tekstu.

Stawki za korektę tekstów są bardzo różne. Najlepiej płatna będzie korekta tekstów naukowych i badawczych.

Zarobki: Miesięczne wynagrodzenie korektora wynosi 4 940 PLN brutto. Cena za redakcję znormalizowanej strony (1 800 znaków ze spacjami) to od 10 do 30 zł brutto, w zależności od skomplikowania tekstu.

Zobacz, jak zarabiać w internecie.

Praca jako tłumacz

Globalny świat potrzebuje tłumaczy. Masowa migracja sprawiła, że w pracy używamy nie tylko polskiego i angielskiego. Coraz częściej zdarza się otrzymywać dokumentację po hiszpańsku, niemiecku czy francusku. Zapotrzebowanie na tłumaczy ciągle rośnie i niestraszne im coraz lepsze algorytmy tłumaczące.

Najlepsze wynagrodzenie dostaną tłumacze języka fińskiego, duńskiego, niderlandzkiego, niemieckiego czy chińskiego. Mniejsza liczba ekspertów, w połączeniu z rozwinięciem wspomnianych gospodarek sprawia, że zapotrzebowanie na nich ciągle rośnie.

Zarobki: Wykwalifikowani tłumacze na pełen etat zarabiają średnio 5 970 zł brutto. Pracę tłumacza można rozliczać też za pojedyncze teksty. Średnio za znormalizowany tekst 1 800 znaków ze spacjami, można zarobić od 20 zł (najpopularniejsze języki) do 70 zł (za tłumaczenie z chińskiego czy fińskiego).

Może Cię zainteresowaćIle wynosi średnia krajowa w Polsce?

Udzielanie korepetycji

Jeżeli byłeś szóstkowym uczniem albo jesteś nauczycielem, możesz spróbować sił w korepetycjach. Młodzież po dwóch latach nauki zdalnej przyzwyczaiła się do lekcji sprzed laptopa. Dzisiaj większość korepetycji udzielanych jest online.

Na rynku korepetycji decydujące może okazać się Twoje wykształcenie. Studiowanie biologii na Uniwersytecie czy mechatroniki na Politechnice sprawią, że Twoje ogłoszenie będzie wyglądało znacznie atrakcyjniej.

Zarobki: Możesz zastanowić się nad reklamą swoich usług na jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych OLX czy Gratka.Wynagrodzenie za godzinę korepetycji w większych miastach oscyluje w granicach 50 zł. Przedmioty ścisłe są lepiej wynagradzane o ok. 20–30%.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zarabianie z domu przez rękodzielnictwo

Przedmioty wykonane ręcznie wracają do łask. Meble, biżuteria, naczynia wykonane przez sprawnego rzemieślnika mają swój charakter – duszę, której ciężko szukać w przedmiocie kupionym w „sieciówce”. Ręcznie wykonane przedmioty to gwarancja niepowtarzalności. Przedmioty „handmade” są nie tylko wyjątkowe, ale również często przewyższają jakością produkty uznanych marek.

Internet pełen jest tutoriali, które pomogą ci zacząć przygodę z rękodziełem. Wystarczy trochę zapału i zanim się obejrzysz, nie będziesz mógł opędzić od zamówień.

Renowacja mebli

Meble wyrzucane na śmietnik – dla jednych rupiecie, dla innych okazja do zarobku. W dobie dobrobytu niejednokrotnie do kosza trafią krzesła i biurka, które wymagają kilku godzin pracy do odzyskania pełni blasku.

W sieci bez problemu znajdziesz kursy renowacji mebli. Do wyboru mamy darmowe kanały YouTube albo skondensowaną wiedzę w postaci kursu online „Renowacja i przeróbka mebli dla początkujących”.

Zarobki: W przypadku pracy rzemieślniczej, ciężko sprowadzić zarobki do stawki godzinowej. Artysta fornirów zażąda znacznie więcej, niż ktoś, kto papierem ściernym odświeży stare biurko.

Renowację mebli wycenia się według zakresu prowadzonych prac i rodzaju mebla. Znacznie więcej można zarobić, jeżeli do prac stolarskich dochodzą prace tapicerskie. Ceny profesjonalistów za renowację stołu zaczynają się od 1 000 zł, krzeseł 250 zł za szt., biurka 800 zł, a kanapy od 2 000 zł wzwyż.

Ciekawym pomysłem jest wyszukiwanie i naprawa mebli, których ktoś chce się pozbyć. Przy dzisiejszej modzie, na meblach art déco czy vintage PRL, można zarobić naprawdę duże pieniądze.

Biżuteria ręcznie robiona

Piękne kolczyki handmade, autorska bransoletka sznurkowa, niepowtarzalny drewniany pierścionek – ręcznie robiona biżuteria podbiła serca Polek. Moda na biżuterię rzemieślniczą trwa w najlepsze. Jeżeli czujesz, że masz zmysł artystki i smykałkę do dłubaniny, możesz spróbować zarabiać w domu, produkując biżuterię.

Kluczowe dla osiągnięcia sukcesu może okazać się odpowiednie wypromowanie twojego brandu. Jednak od czego są media społecznościowe? Instagram czeka, aby rzucić go na kolana zdjęciami twoich małych dzieł sztuki.

Zarobki: Zyski ze sprzedaży biżuterii artystycznej mogą być wysokie, ze względu na niski koszt produkcji. Dobrym przykładem mogą być drewniane kolczyki, których wytworzenie kosztuje od 50 groszy do złotówki, natomiast sprzedać można je za 5–10 zł.

Sprawdź koniecznie, jak można szybko zarobić pieniądze.

Zarabianie  w IT

Jak przystało na najbardziej innowacyjną gałąź gospodarki, branża IT znakomicie przystosowała się do zarabiania w domu. Wszystko dzięki dobrze zorganizowanej strukturze i dziesiątkom narzędzi dostępnych online. Wystarczy komputer z dostępem do internetu, aby móc oddać się kodowaniu czy testowaniu oprogramowania.

Do pracy w IT potrzebne jest przeszkolenie. Na szczęście, w sieci są setki kursów (w tym darmowych), które pomogą znaleźć pierwszą pracę w nowych technologiach. Chcesz kodować strony? Pracować z bazami danych? Testować oprogramowanie? Wyszukanie odpowiednich warsztatów nie powinno zająć więcej niż pięć minut.

Programowanie

Mówisz IT – myślisz programowanie. Serwisy ogłoszeniowe puchną od pracy dla programistów. Zapotrzebowanie na programistów nieustannie rośnie. W samym 2021 r. było o 236% więcej ogłoszeń o pracę dla programistów niż w 2020. Jeżeli myślisz o przebranżowieniu, to jest właściwa chwila. Ostrzegam jednak, że wbrew temu, co piszą niektórzy, kodowanie nie jest wcale bułką z masłem.

Zarobki: Nie od dzisiaj wiadomo, że stanowiska dla code developerów są jednymi z najlepiej opłacanych na rynku.Według serwisu Kodilla widełki zarobków dla doświadczonych developerów to 12 000–35 000 zł brutto miesięcznie na UoP. Zaczynający w tym zawodzie mogą liczyć na wynagrodzenie od 6 tys. zł brutto wzwyż.

Tworzenie stron www no-code/low-code

Dzisiaj stawianie stron internetowych wcale nie wymaga znajomości języków programowania. Istnieją tzw. rozwiązania no-code/low-code, które pozwalają tworzyć strony w specjalnych kreatorach bez konieczności znajomości kodu.

Najpopularniejsze kreatory stron internetowych no-code: 

Wystarczy wyspecjalizować się w jednym z nich, aby świat IT stanął przed nami otworem. Praca w kreatorach znacznie bardziej przypomina budowanie z klocków niż pisanie linijek kodu. Bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą pracować w IT, ale nie mają głowy do nauki języków.

Zarobki:Średni koszt stworzenia strony www na polskim rynku przez profesjonalnego wykonawcę może wynosić od 4 000 do 8 000 zł. Prosta strona internetowa to koszt zaczynający się od ok. 1 500 zł. Skomplikowane strony potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Bardziej rozbudowana strona internetowa dla średnich i dużych firm kosztuje od 2 500 zł do 6 000 zł, zaś sklep internetowy od 4 000 zł do 15 000 zł. Warto pamiętać, że twórca stron internetowych bierze odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie strony i wprowadzanie ewentualnych poprawek.

Sprawdź, jak inflacja wpływa na Twoje codzienne życie!

Tester oprogramowania

Z domu można zarabiać również jako tester oprogramowania. Tester odpowiada za prawidłowe działanie software’u lub systemu. W tym celu przeprowadza testy funkcjonalności, wykrywa błędy, a następnie raportuje je developerom.

Najczęściej zadaniem testera, jest sprawdzenie poprawności działania aplikacji, stron internetowych dostępnych na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Testerzy oprogramowania działają w określonych ramach (frameworkach). Z ich specyfikacją zapoznasz się na jednym z branżowych kursów.

Zarobki: Według raportu Sedlak&Sedlak z 2022 mediana zarobków testerów wynosi na poziomie juniorskim 4 890 zł brutto, tzw. midów (średni poziom zaawansowania) 6 840 zł brutto, a mediana płac seniorów to 10 080 zł brutto miesięcznie. Najwięcej można zarobić jako tester automatyzujący, jednak do tego stanowiska będzie potrzebna znajomość kodowania.

Projektowanie graficzne z domu

Grafik komputerowy to zawód, który wymaga kreatywności, zmysłu estetycznego oraz znajomości programów komputerowych. Rozwój techniki sprawił, że praca grafika uległa całkowitej zmianie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Szkicownik i przybory techniczne zastąpione zostały Photoshopem i innymi programami graficznymi. Ich sprawna obsługa pozwala zarabiać w domu.

Loga i grafiki do social mediów potrzebuje dzisiaj 90% wszystkich biznesów. W wielu przypadkach pełnoetatowy grafik w biurze nie jest potrzebny. Firmy chętnie zlecają pojedyncze prace graficzne. Duża część pracy grafików wykonywana jest na zasadach pracy freelancerskiej. Praca grafika komputerowego daje dużą swobodę i umożliwia zarabianie z domu.

Zarobki: Według ankiety branżowego magazynu grafmag.pl większość grafików zarabia w granicach 2 700–5 499 zł na rękę. Najliczniejszą grupą są ci zarabiający od 3 500 do 4 499 zł netto. Popularnym serwisem, gdzie graficy oferują swoją pracę jest Fiverr umożliwiający kontakt z klientami z całego świata. Zaprojektowanie logo wraz z księgą identyfikacji wizualnej kosztuje od 2 000 zł wzwyż.

Posiłki i wypieki w domu

Jeżeli twoi znajomi co chwilę chwalą, jak gotujesz, możesz spróbować dorobić przygotowując posiłki i wypieki w domu. Produkowanie żywności w kuchniach używanych głównie jako prywatne jest dopuszczone na podstawie przepisów prawa europejskiego. Pamiętaj, że taką domową kuchnię trzeba zgłosić do sanepidu.

Zarobki: Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile można zarobić, piekąc ciasta w domu.Mówi się, że w branży marże sięgają 20–30%. Warto jednak pamiętać, że gastronomia podlega różnym modom. Dobry cukiernik musi za nimi nadążyć. Ciekawym pomysłem może być wyspecjalizowanie się np. w tortach weselnych. Za taki tort na 120 osób trzeba zapłacić ok. 1 500 zł. Zysk z przygotowywania posiłków będzie bardzo mocno zależeć od tego, co gotujesz i jakich składników będziesz używać.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Przeczytaj również:

Lokalne ogłoszenia

Potrzebujesz dorobić i szukasz pracy po godzinach? A może zbierasz na wymarzone wakacje w Portugalii? Jeżeli chcesz znaleźć dodatkowy zarobek, dobrym pomysłem może być przeglądanie ogłoszeń z drobnymi pracami w twojej okolicy.

Wyprowadzanie psów, zajmowanie się dziećmi, sprzątanie ogrodów – zdziwiłbyś się, ile znajdziesz propozycji prac dodatkowych w najbliższym sąsiedztwie. W portalach z ogłoszeniami typu Gratka.pl czy OLX wystarczy w zakładce praca ustawić filtr zawężony do najbliższej okolicy, aby znaleźć setki ofert w okolicach twojego domu.

Zarobki: Najprostsze prace zaczynają się od 20 zł brutto za godzinę. Wyprowadzając psy przez dwie godziny dziennie, 5 dni w tygodniu, możemy miesięcznie dorobić nawet 1 000 zł. Opieka nad dziećmi może przynieść dochód w okolicach 25 zł brutto za godzinę, za drobne prace remontowe można dostać około 30 zł brutto za godzinę.

Podsumowanie

Rozgrzany rynek pracy sprawia, że znalezienie dodatkowego zajęcia zarobkowego w domu jest proste, jak nigdy wcześniej. Pomysłów na to, jak zarabiać w domu jest tyle ile ludzkich talentów. Nieważne czy skupiasz się na zdalnej pracy, mocno preferowanej przez branżę IT, czy szukasz dodatkowego zatrudnienia w najbliższej okolicy, znalezienie pracy z domu to praktycznie formalność. Nowoczesne portale z pracą oferują setki nowych ogłoszeń każdego dnia. Do roboty!

Podobały Ci się moje pomysły na to, jak zarabiać z domu? Masz inny pomysł, którego nie wymieniłem? Zostaw go w komentarzu!

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować

lip 29

Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować?

Praca dla nieletnich to wolność i niezależność. Sprawdź, od ilu lat można zarabiać i jak zacząć.

Uczciwa praca chałupnicza w domu w 2023 (oferty pracy z dowozem i bez)

lip 28

Uczciwa praca chałupnicza w domu 2023 [oferty pracy, porady]

Sprawdź, na czym polega praca chałupnicza i chałupnictwo z dowozem do domu. Uczciwa praca chałupnicza: co to znaczy i jak znaleźć najlepsze oferty?

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

lip 29

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

Praca zdalna bez doświadczenia to pomysł dla tych, którzy chcą dodatkowo zarobić, zaczynają lub zmieniają swoją karierę zawodową.