Jak oszczędzać pieniądze? [Najlepsze sprawdzone sposoby]

Chciałbyś oszczędzać pieniądze, ale nie wiesz, jak zacząć? Sprawdź nasze pomysły!
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

11 min
Media o nas:
Spis treści:

Pieniądze umożliwiają realizację marzeń i zapewniają bezpieczeństwo. Można żyć z dnia na dzień, licząc, że uda się w końcu trafić szóstkę w totolotka. Lepiej jednak wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć regularnie oszczędzać.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Najpopularniejszym mitem jest przekonanie, że na oszczędzanie mogą pozwolić sobie tylko osoby bogate. Nic bardziej mylnego. Dzisiaj oszczędzać może praktycznie każdy.

W czasach, gdy bezrobocie wynosi 3%, pensje rosną, a odkładanie pieniędzy można zautomatyzować, oszczędzanie pieniędzy jest prostsze niż kiedykolwiek. Sprawdź nasze podpowiedzi, co zrobić, żeby więcej pieniędzy zostawało Ci w kieszeni, a upragnione wakacje przestały być tylko marzeniem.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Jak planować budżet
  2. Jak oszczędzać pieniądze w domu
  3. Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu
  4. Czym jest oszczędzanie w duchu zero waste
  5. Jak oszczędzać pieniądze w banku
  6. Jak działa automatyzacja oszczędzania
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Po pierwsze – planuj budżet!

Nie ma dróg na skróty. Wolność finansową można osiągnąć regularnym oszczędzaniem, podnoszeniem zarobków i kontrolą wydatków domowych. Zwiększenie swoich dochodów to podstawowy krok do skutecznego oszczędzania. Pojawia się jednak pewien problem – kiedy zaczynamy zarabiać więcej, często pozwalamy sobie też na większe wydatki.

Teoria jest bardzo prosta. Zapisuj wydatki domowe (może być w przybliżeniu), policz wszystkie wpływy i zacznij planować zakupy z wyprzedzeniem. Jest to pierwszy i najważniejszy z kroków na drodze do budowania poduszki finansowej.  

W internecie znajdziesz gotowe arkusze do prowadzenia domowego budżetu. Arkusze do planowania budżetu, które polecamy:

Więcej na temat jak zarabiać w internecie, przeczytasz w naszym tekście na HelloFinance.

Planuj budżet z wykorzystaniem metody 5 słoików

Nie przewidzisz, kiedy dokładnie zepsuje Ci się samochód i ile będzie kosztować naprawa, ale możesz spokojnie odłożyć pieniądze na taką okoliczność. Właśnie po to powinieneś zacząć prowadzić budżet.

Z pomocą może przyjść Ci metoda pięciu słoików – sposób oszczędzania znany już w starożytności. Polega na podzieleniu pieniędzy na kilka przysłowiowych „słoików” (lub koszyków).

Słoiki z pieniędzmi mogą wyglądać następująco:

  • Słoik 1, w którym będziesz trzymał 60% pieniędzy – tym słoikiem może być Twoje podstawowe konto bankowe. Największą sumę wszystkich comiesięcznych dochodów przeznaczasz na podstawowe potrzeby: jedzenie, środki czystości, opłaty stałe (gaz, prąd itp.), czynsz, podatki i komunikację. Z tego słoika finansuj swoje najważniejsze wydatki.

  • Słoik 2, w którym będziesz trzymał 10% swoich pieniędzy – z tego słoika sfinansujesz rozrywkę, wyjście do kina, teatru, do pubu czy na basen. Nie samym płaceniem rachunków człowiek żyje.

  • Słoik 3, w którym będziesz trzymał kolejne 10% swojej pensji – z tego słoika sfinansujesz większe zakupy i fanaberie jak luksusowe okulary, nowy telewizor czy wakacje.

  • Słoik 4, do którego trafi następne 10% – będziesz w nim trzymał pieniądze na nieprzewidziane wydatki jak naprawa samochodu czy zepsutej pralki. Amerykanie nazywają ten słoik „rainy day funds” (na czarną godzinę). Zobaczysz, jak szybko pokochasz ten słoik.

  • Słoik 5, w którym będziesz odkładał ostatnie 10%  pensji – tutaj będą oszczędności, których nie powinieneś dotykać, poza sytuacjami awaryjnymi. W tym słoiku chciałbyś trzymać fundusze, które wydasz na emeryturze, po stracie pracy albo w razie ciężkiej choroby. Ponieważ pieniądze z tego słoika praktycznie nie powinny być ruszane, możesz trzymać je na lokacie terminowej, koncie oszczędnościowym albo w funduszu inwestycyjnym.

Jest to tylko przykładowy podział pieniędzy. Każdy znajduje się w innej sytuacji życiowej, zarobkowej i ma inne nawyki zakupowe. Musisz sam określić, ile pieniędzy co miesiąc potrzebujesz na utrzymanie (pomoże Ci w tym prowadzenie budżetu), a następnie ustalić jaki procent swoich pieniędzy jesteś w stanie włożyć do każdego ze słoików.

Słoiki mogą być kontem bankowym, każdy w innym banku. W ten sposób trudniej będzie Ci wydać zgromadzone pieniądze. Banki oferują promocje dla nowych klientów, które będą mogły zostać dopisane do Twoich oszczędności. Więcej, na temat kont bankowych, dowiesz się z naszego tekstu.

Popularne przekonanie mówi, że oszczędzanie jest tylko do bogatych. To nie jest prawda i często osoby mniej zarabiające potrafią zaoszczędzić więcej niż te mające spore dochody. Oczywiście, to ile jesteśmy w stanie odłożyć pieniędzy, będzie uzależnione od tego ile zarabiamy, ale nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Wiadomo, że im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Procent składany połączony z mądrymi inwestycjami, w długiej perspektywie, potrafi ze zwykłej osoby, zrobić na starość osobę zamożną. Inwestowanie i oszczędzanie, najlepiej zacząć od odkładania nawet drobnej sumy wolnych pieniędzy w banku. W momencie, gdy zbudujemy poduszkę finansową, możemy zacząć myśleć, o lokowaniu kolejnych oszczędności w aktywach bardziej ryzykownych, jak akcje czy fundusze inwestycyjne.

Kinga Burcan Doradczyni finansowa

Jak oszczędzać pieniądze w domu

Ludzie, którzy oszczędny styl życia podnoszą do rangi sztuki, potrafią oszczędzać nawet na jedzeniu czy ogrzewaniu.

Jak oszczędzać na elektryczności

  • Wymień sprzęty na energooszczędne. Zacznij od wyrzucenia żarówek starego typu i zastąp je LED-owymi.

  • Wyłączaj światło w domu, kiedy tylko z niego nie korzystasz.

  • Używaj pralki i zmywarki, tylko gdy są pełne.

  • Aplikacja Electrical Cost pomoże Ci zrobić audyt zużycia prądu w domu i policzyć, na które urządzenia wydajesz najwięcej pieniędzy.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu

  • Nie przegrzewaj siebie i domu. Wietrz mieszkanie efektywnie, otwierając okna na oścież na krótko.

  • Zadbaj, aby okna i drzwi wejściowe były szczelne i dobrze izolowane.

  • Przyzwyczaj się do życia w niższej temperaturze, nawet nie wiesz, jak szybko przestaniesz zwracać uwagę na zmianę o 1 stopień Celsjusza. Zyska na tym Twoje zdrowie. WHO ustaliło optymalną temperaturę pomieszczenia dla osoby dorosłej na poziomie 18 stopni. To prawdopodobnie o kilka stopni mniej, niż wynosi aktualna temperatura w Twoim mieszkaniu!

  • Opcja dla ekstremistów oszczędzania na ogrzewaniu. Możesz przestawić się na zimne prysznice. Nie tylko zaoszczędzisz na kosztach grzania wody, ale też poprawisz swoje zdrowie.

Jak oszczędzić na wodzie

Nawet woda dzisiaj drożeje. Można oszczędzać wydatki na nią na kilka sposobów. 

  • Zamontuj perlatory, które spienią strumień z kranu i sprawią, że zużyjesz znacznie mniej wody podczas mycia rąk lub naczyń.

  • Bierz prysznic – zużywa znacznie mniej wody, niż kąpiel w wannie. 

  • Jeżeli nie masz zmywarki, zmywaj naczynia, napełniając komorę zlewu wodą, a nie pod strumieniem z kranu. 

  • Myśl o wodzie, jak o zasobie, które można wykorzystać ponownie, np. Wystudzoną wodą po makaronie możesz podlać rośliny.

Jeżeli szukasz dodatkowych sposobów na zarabianie pieniędzy, sprawdź nasz tekst z konkretnymi pomysłami.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Jak oszczędzać na jedzeniu

Zrezygnowanie z produktów o wysokich marżach, może być skutecznym sposobem oszczędzania. Ostatnio ich symbolem stała się kawa z amerykańskiej sieci kawiarni. Oszczędzanie poprzez ucięcie niepotrzebnych codziennych wydatków nazwano efektem latte. Na jedzeniu można oszczędzić spore sumy, trzeba jednak trzymać się kilku zasad.

Rób zakupy z listą

Ile razy zdarzyło Ci się coś kupić tylko dlatego, że była promocja? Chodzenie na zakupy z listą pozwala uniknąć kompulsywnych wydatków. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupisz wyłącznie produkty, których potrzebujesz, planuj posiłki z wyprzedzeniem i rób listy zakupowe. Jeżeli boisz się, że zabraknie Ci jakiegoś produktu, pamiętaj, że dzisiaj sklepy spożywcze są praktycznie na każdym rogu.

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

Planowanie posiłków łączy się w parę z tworzeniem listy zakupów. To prawda, myślenie o jedzeniu z wyprzedzeniem może być uciążliwe, jednak jeżeli chcesz widzieć efekty, musisz planować. Planowanie posiłków pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także ograniczyć marnowanie żywności, czyli de facto wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Nie chodź głodny na zakupy

Pójście do sklepu, w którym półki uginają się od produktów „na głodniaka” jest skrajnie nierozsądne. Możesz być praktycznie pewny, że wrócisz do domu z produktami, których nie potrzebujesz. Zjedzenie czegoś przed zakupami pozwoli Ci później uniknąć wyrzucania jedzenie, które niepotrzebnie kupiłeś.

Sprawdzaj cenę produktu w przeliczeniu na kilogramy

Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług art. 4 wprowadziła obowiązek podawania cen nie tylko za produkty, ale również w ujęciu jednostkowym (litry, kilogramy, metry).

W miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen.

Ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług

Zanim podejmiesz decyzję, który produkt jest tańszy, porównaj jego cenę w przeliczeniu na litry lub kilogramy. Producenci stosują mnóstwo różnych trików (wizualnie większe opakowania), żebyś sięgnął po ich produkty.

Unikaj jedzenia w restauracjach i kawiarniach

Żywienie na mieście może kosztować krocie. Mówi o nim, wspomniany wcześniej, efekt latte. David Bach (twórca terminu) zauważył, jak wiele osób kupuję kawę na mieście, płacąc za nią za każdym razem kilka dolarów. Kawę bez problemu można przygotować w domu za ułamek tej ceny i zabrać ją ze sobą w kubku termicznym.

Proste wyliczenie pokazuje, że rezygnując z kawy za 15 zł co drugi dzień, możesz zaoszczędzić aż 2,5 tys. zł rocznie. 

Podobnie rzecz się ma z jedzeniem w restauracjach. Gotowanie w domu to nie tylko oszczędność, ale też prosta droga do zdrowego odżywiania.

Oszczędzanie w duchu zero waste

Ciężko o skuteczniejszą motywację do oszczędzania, niż ratowanie naszej planety. Wysoka konsumpcja napędza efekt cieplarniany i może prowadzić do nieodwracalnych zmian na Ziemi. Jeżeli martwisz się o los planety, może połączyć dwa interesy w jeden.

Propagatorzy ruchu zero waste, przekonują, że wiele jednorazowych produktów, za które płacimy, można zastąpić tymi wielorazowego użycia. 

Jak oszczędzać w trosce o planetę:

  • Plastikowe torby na zakupy można zamienić na bawełniane wielorazowego użytku.

  • Butelkowaną wodę zastąp własnym bidonem na wodę. W większości przypadków kranówka nadaje się do picia. Nie tylko zredukujesz produkcję plastiku, ale również zaoszczędzisz pieniądze na wodzie kupnej.

  • Produkty chemiczne w dużych opakowaniach są tańsze i produkują mniej odpadów. Możesz je potem przepakować do dozowników wielorazowego użytku.

  • Kupuj produkty spożywcze, które się nie psują (makarony, kasze, konserwy) w dużych opakowaniach.

  • Nie wstydź kupować się ubrań z second handów. Przemysł odzieżowy jest wyjątkowo szkodliwy dla klimatu. Firmy ubraniowe kreują potrzebę wymieniania garderoby co kwartał, podczas gdy niesprzedane ubrania są specjalnie niszczone na kawałki i wyrzucane na śmietnik. 

Jak oszczędzać pieniądze w banku?

Możesz odkładać pieniądze do skarpety, jednak guru inwestowania Warren Buffet ma powiedzenie: 

Jeśli nie znajdziesz sposobu, by zarabiać, gdy śpisz, będziesz pracować do śmierci”. 

Banki oferują różne sposoby automatycznego odkładania i przechowywania oszczędności. Wybierz taki, który będzie uwzględniać interesującą Cię perspektywę czasową i tolerancję na ryzyko.

Wszystkiego na temat kont oszczędnościowych i konta osobistego dowiesz się z naszych tekstów opublikowanych na HelloFinance.

Automatyzacja oszczędzania i nowoczesna bankowość

Jeżeli uważasz, że nie masz głowy do oszczędzania, bo jest nudne i zajmuje dużo czasu, z pomocą przychodzi automatyzacja oszczędzania. Większość banków posiada szereg rozwiązań ułatwiających oszczędzanie, o których możesz nawet nie wiedzieć.

Automatyczne przelewy po wypłacie

Odkładanie części zarobków jest kluczem do bogactwa, możemy przeczytać w klasyce literatury finansowej Najbogatszy Człowiek w Babilonie.

Starożytni mieszkańcy Mezopotamii skazani byli na odkładanie pieniędzy do glinianych słoiczków. Ty bez problemu możesz zlecić automatyczny przelew za każdym razem, gdy na Twoje konto wpłynie pensja. Wystarczy, że ustawisz odpowiednie zlecenie w bankowości internetowej. Nawet nie zorientujesz się, kiedy uzbierasz na wymarzone egzotyczne wakacje.

Zobacz też:

Końcówki transakcji trafiające na osobne konto

W banku możesz ustawić również inny sposób sprytnego oszczędzania – odkładanie końcówek transakcji. 

Przykładowo, jeżeli za zakupy zapłaciłeś 46 zł, to bank zaokrągli transakcję do 50 zł. Z tej transakcji 4 zł trafią na osobne konto oszczędnościowe. Im więcej płacisz kartą, tym szybciej Twoje oszczędności zaczną rosnąć.

Odkładaj określoną kwotę od każdej transakcji

Podobnie działa opłata stała odprowadzana od każdej transakcji. Możesz ustawić dowolną kwotę (np. 5 zł) za każdym razem, gdy użyjesz karty. Twoje oszczędności nie tylko będą regularnie rosły, ale również zmusi Cię to do rozsądnego wydawania i zniechęci do zakupów pod wpływem emocji.

Oprocentowane konto oszczędnościowe

Pieniądze mogą pracować na siebie na oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Konto oszczędnościowe to specjalne konto, które w zamian za trzymanie na nim środków powiększone zostanie o odsetki. Możesz połączyć je z automatyzacją oszczędzania.

Jest jeden haczyk: darmowe transakcje na takim koncie są ograniczone. Tylko kilka pierwszych przelewów z konta będzie za darmo. 

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego rankingu kont oszczędnościowych.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Lokaty bankowe – pewny zysk, bez ryzyka

Bardziej restrykcyjną formą oszczędzania są lokaty. Lokata to rodzaj odwróconego kredytu. Ty pożyczasz bankowi pieniądze, a on w zamian zobowiązuje się oddać środki po czasie, powiększone o oprocentowanie. Najpopularniejsze lokaty zawierane są na 3, 6 i 12 miesięcy. Aktualnie po podwyżkach stóp procentowych płacą nawet 7.5% w skali roku.

Konta emerytalne bez podatku Belki

IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) to rodzaje kont, które nie tylko ułatwiają oszczędzanie, ale dodatkowo zwolnione są z tzw. Podatku Belki. Warunkiem jest niewypłacenie środków do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Pieniądze zgromadzone w IKE i IKZE możesz inwestować w różne instrumenty finansowe, w tym kupno akcji.

Pieniądze można trzymać również w Obligacja Skarbowych, o których przeczytasz w naszym tekście.

Fundusze inwestycyjne – agresywne inwestycje, z potencjałem wysokiego zwrotu

Fundusze to formy inwestowania podatne na wahania giełdowe. Fundusze dzielimy na zarządzane:

  • aktywnie

  • pasywnie

Fundusze zarządzane aktywnie prowadzone są przez specjalistów od giełdy. Fundusze pasywne to instrument finansowy, odzwierciedlający zachowanie całej grupy aktywów np. surowców.

Fundusze inwestycyjne przeznaczone są dla osób z zaawansowaną wiedzą finansową i nerwami odpornymi na zmiany kursów.

Jak inwestować pieniądze dowiesz się z naszego tekstu opublikowanego na HelloFinance.

Podsumowanie

Kluczem do skutecznego oszczędzania jest systematyczność. Najlepsze sposoby na oszczędzanie to:

  • zwiększanie zarobków
  • ograniczenie wydatków
  • prowadzenie budżetu domowego
  • automatyzacja oszczędzania
  • inwestowanie nadwyżek finansowych

Ograniczyć codzienne wydatki domowe pomoże Ci:

  • oszczędzanie energii np. poprzez wymianę żarówek na LED-owe
  • zmniejszenie średniej temperatury w domu o 1 Celsjusza (im więcej, tym większa oszczędność)
  • planowanie posiłków i robienie zakupów z listą
  • kupowanie ubrań z drugiej ręki

Skuteczne oszczędzanie sprowadza się do systematyczności i połączenia wielu małych elementów w całość. Jeżeli udać Ci się tę układankę poskładać, nawet nie zorientujesz się, kiedy procent składany zacznie działać na Twoją korzyść. W zamian za swoją wytrwałość dostaniesz nie tylko pieniądze, ale też bezcenny spokój ducha.

Podobał Ci się mój tekst o oszczędzaniu? Szukasz pomocy na drodze do wolności finansowej? Chcesz o coś dopytać? Zostaw swoje przemyślenia w komentarzu poniżej!

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować

lip 29

Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować?

Praca dla nieletnich to wolność i niezależność. Sprawdź, od ilu lat można zarabiać i jak zacząć.

Uczciwa praca chałupnicza w domu w 2023 (oferty pracy z dowozem i bez)

lip 28

Uczciwa praca chałupnicza w domu 2023 [oferty pracy, porady]

Sprawdź, na czym polega praca chałupnicza i chałupnictwo z dowozem do domu. Uczciwa praca chałupnicza: co to znaczy i jak znaleźć najlepsze oferty?

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

lip 29

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

Praca zdalna bez doświadczenia to pomysł dla tych, którzy chcą dodatkowo zarobić, zaczynają lub zmieniają swoją karierę zawodową.