Jak zarabiać w Internecie: jak zacząć, jak budować markę

Chciałbyś zarabiać w internecie? Myślisz o wypełnianiu ankiet online albo o inwestycjach w kryptowaluty? Mamy dla Ciebie inną propozycję. Zacznij budować własną markę.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

9 min
Media o nas:
Spis treści:

Branża kreatywna jest na fali, a twórcy internetowi mają swoje pięć minut. Duża w tym zasługa platform, które ułatwiły publikowanie treści. Twitch, Instagram, YouTube, TikTok, własny sklep internetowy… To jedne z wielu sprytnych sposobów na  zarabianie w Internecie.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Branże kreatywne odpowiadają za 13% wzrostu gospodarczego w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie w tych sektorach wynosi o ponad 30 proc. więcej niż średnie wynagrodzenie w całej gospodarce. Usługi kreatywne stanowią aż jedną piątą całkowitego eksportu usług w naszym kraju (w latach 2010–2018 ich wartość wzrosła prawie trzykrotnie: z 4,8 do 13,9 mld dol.).

Coraz częściej mówi się również o ekonomii twórców. Jest to przekonanie, że najlepiej opłacane będą zawody w branży kreatywnej – najcięższej do automatyzacji. Wielkość globalnego rynku influencerów wzrosła ponad dwukrotnie od 2019 roku. W 2021 r. rynek został wyceniony na rekordową kwotę 13,8 mld USD według portalu Statista.

Nieważne czy tworzysz let’s playe, nagrywasz poradniki na YouTube, malujesz obrazy czy projektujesz meble. Przyszłość należy do tzw. mikroinfluencerów – ludzi, którzy tworzą i dzielą się efektami swojej pracy w internecie. 

Z artykułu dowiesz się:

 • Czy wypełnianie ankiet za pieniądze ma sens.
 • Czy warto inwestować w kryptowaluty.
 • Jak zarabiać poniżej 18 roku życia.
 • Jak budować swoją rozpoznawalność.
 • Ile trwa rozkręcenie firmy.
 • Jak wyróżnić swoją markę.
 • Jakie są najczęstsze błędy podczas budowania biznesu.
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Sprawdź:

Wypełnianie ankiet i inwestycje w kryptowaluty – czy to ma sens?

Wśród popularnych poradników, mówiących o zarabianiu w internecie bardzo często pojawia się kwestia wypełniania ankiet on-line lub inwestowania w kryptowaluty. Ciężko o większe skrajności. Z jednej strony praca, która płatna jest poniżej 5 zł za godzinę. Z drugiej – ryzykowne aktywa, które wymagają zainwestowania sporej sumy pieniędzy i mogą wiązać się z utratą kapitału.

Wypełnianie ankiet nie należy do najbardziej lukratywnych aktywności zawodowych. Maksymalnie można zarobić na nich [...]. W praktyce na współpracy z jedną firmą zarobisz maksymalnie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Zakładając, że dana firma oferująca zarabianie na ankietach jest wiarygodna, osiągnięcie minimalnego progu do wypłaty może zająć nawet kilka miesięcy.

Kryptowaluty z kolei są aktywem niezwykle podatnym na wahania ceny. Jeśli chcesz inwestować w krypto, przyda Ci się silna psychika, duża wiedza i tolerancja na straty. W tym ekosystemie nierzadko dochodzi też do nadużyć. Warto wspomnieć spektakularny krach popularnego projektu Luna, który w przeciągu 2 tyg. wymazał 40 mld dolarów wyceny przez nieuczciwość założyciela.

Jeżeli szukasz mądrego sposobu na pomnażanie pieniędzy, zapoznaj się z moim artykułem W co inwestować pieniądze. Znajdziesz w nim podsumowanie wszystkich aktywów inwestycyjnych dostępnych na rynku.

Jak zarabiać poniżej 18 roku życia

Jeżeli jesteś niepełnoletni i chciałbyś zacząć zarabiać pierwsze pieniądze, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. W Polsce nawet osoby poniżej 15 roku życia mogą wykonywać pracę na rzecz podmiotu prowadzącego działalność:

 • kulturalną,
 • artystyczną,
 • sportową,
 • reklamową.

Do tego będzie jednak potrzebna zgoda przedstawiciela ustawowego lub opiekuna nieletniego, a także zezwolenie właściwego inspektora pracy. Wydaje się, że platformy, takie jak Instagram, YouTube czy Twitch są stworzone do tego, by młodzi ludzie mogli spróbować zarabiać.

W imieniu dzieci poniżej 13. roku życia umowy zawierają ich ustawowi przedstawiciele – najczęściej rodzice lub opiekunowie. 

Jeżeli chcesz zarabiać jako twórca na Twitchu, a nie masz skończonych 18 lat, Twój rodzic lub opiekun będzie musiał zgodzić się na warunki umowy Towarzysza. Poproś go, aby był z Tobą podczas składania wniosku o monetyzację.

W przypadku YouTube’a sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, jednak nadal wytyczną nadrzędną nad regulaminem portalu, pozostaje polskie prawo. Możesz zatem założyć konto YouTube przez rodzica i również za jego pośrednictwem wypłacać środki.

Jeśli myślisz o zarabianiu na Instagramie, potrzebne będzie przekształcenie konta w profesjonalne. W ustawieniach konta zaznacz opcję "przełącz na konto profesjonalne". Z listy, która się wyświetli, wybierz kategorię najlepiej pasującą do Twojej planowanej działalności. Potem pozostaje znalezienie reklamodawców, którzy stwierdzą, że warto reklamować się za pośrednictwem Twojego profilu. Jeżeli chcesz zarabiać na Instagramie, a nie masz skończonych 18 lat, obowiązywać Cię będą przepisy krajowe. Z ich szczegółami możesz zapoznać się na oficjalnej stronie Ministerstwa.

Chcesz wiedzieć więcej o pracy dla niepełnoletnich? Sprawdź artykuł Mateusza Podleckiego: Praca dla nieletnich – 17 pomysłów + poradnik.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Jak zbudować rozpoznawalność w sieci

Jeżeli myślisz na poważnie o zarabianiu w Internecie, zacznij budować własny brand. Nieważne, czy jesteś fotografem, początkującym filmowcem, nagrywasz filmy z poradnikami do gier, restaurujesz meble, czy chciałbyś otworzyć sklep internetowy – znajdź swoją niszę i bądź w niej rozpoznawalny. 

Zobacz też: Praca online. Gdzie jej szukać i jak zwiększyć swoje szanse?

Od czego zacząć?

Początki zawsze są trudne, szczególnie gdy w grę wchodzą pieniądze. Własna firma wymaga podjęcia szeregu ważnych decyzji, które będą niosły za sobą konsekwencje. 

Najważniejsze kroki, na drodze budowania własnej marki:

 1. Określ, co chcesz robić. Jakie kroki podejmiesz podczas realizacji wizji?
 2. Jaki masz pomysł na realizację swoich założeń?
 3. Zbadaj potencjał rynkowy. Jak wygląda konkurencja, jaką masz przewagę?
 4. Określ grupę docelową. Czy wiesz, kto jest Twoim odbiorcą?
 5. Zadbaj o identyfikację wizualną. Żadna firma nie obejdzie się bez nazwy, loga i spójnych grafik.
 6. Wybierz sposób komunikacji. Np. jeżeli będziesz nagrywał filmy z gier, również dla osób niepełnoletnich, powinieneś unikać przeklinania i kontrowersji.
 7. Bądź konsekwentny. Nie zrażaj się pierwszymi porażkami. Budowanie marki jest maratonem, a nie sprintem.

Sukces osiągniesz wyłącznie dzięki połączeniu wytrwałości i ciężkiej pracy. Coś do powiedzenia w tej kwestii ma Luiza Niechoda, która od 4 lat rozwija swój biznes pod marką Luiza Creates.

Luiza zaczynała jako graficzka komputerowa. Dzisiaj głównie kojarzona jest z brandem, który stworzyła od podstaw.

Rozpoczynając swoją przygodę, polegałam głównie na Instagramie, który już wtedy był mocno przesycony, a algorytmy zmieniały się na mało przyjazne. Bardzo pomogła mi dywersyfikacja social mediów. Zaczęłam udzielać się w wielu miejscach: na Instagramie, na Facebooku, na TikToku, Pintereście, Reddicie. Z biegiem czasu ruch z pojedynczych kropelek, przerodził się w prawdziwy strumień zainteresowanych.

Luiza Niechoda Właścicielka Luiza Creates

Ile trwa rozkręcenie brandu?

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, chyba że chcemy użyć ulubionego sformułowania wszystkich specjalistów: „To zależy”. 

Niektórym zajmuje to kilka tygodni, inni walczą o to latami. 

Według portalu o przedsiębiorczości Mała Wielka Firma, minimalna poduszka finansowa powinna umożliwiać przeżycie sześciu miesięcy bez żadnych przychodów. Zdrowy rozsądek i doświadczenie podpowiadają, że powinno to być raczej 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Trzeba pamiętać, że start, gdy znajdujemy się pod kreską, bywa wyjątkowo stresujący. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że uda nam się osiągnąć sukces, musimy umieć odpędzić od siebie myśli o zarabianiu. Przynajmniej na początku.

Początki były trudne i stresujące, ale byłam zdeterminowana, żeby osiągnąć sukces. Pierwszy rok wymagał pracy non-stop, a mimo to często brakowało mi pieniędzy. Uważam, że szkoła i studia bardzo mocno ograniczają naszą wizję tego, co moglibyśmy w życiu robić. Nie każdy chce rozwijać swoje umiejętności pionowo, szlifując kompetencje w jednej dziedzinie do perfekcji. Ja lubię się uczyć i próbować nowych rzeczy i mój biznes aktualnie mi na to pozwala.

Luiza Niechoda Właścicielka Luiza Creates

Jak się wyróżnić? Problemy, z którymi mierzy się każdy twórca

Własny brand to marzenie tysięcy ludzi. Każdego dnia w Polsce zakładanych jest około 1 000 firm. Co roku setki tysięcy nowych podmiotów walczą o uwagę i portfele Polaków. Jednym z najtrudniejszych wyzwań na drodze twórcy jest wyróżnienie się na tle innych.

Nie istnieje magiczna recepta na rozpoznawalność. Mogę podrzucić Ci za to siedem pomysłów, jak wyróżnić brand lub markę osobistą:

 1. Oryginalność przede wszystkim. Wybierz oryginalny sposób komunikacji i trzymaj się go.
 2. Prostota się opłaca. Im coś jest prostsze, tym łatwiej to zrozumieć. Nie ma potrzeby kombinowania na siłę.
 3. Działaj na wspólnym obszarze potrzeb klientów i marki. Dostarczaj produkt, którego inni potrzebują, jednocześnie realizując własne cele.
 4. Warto być wiarygodnym. Tylko będąc autentycznym, pozostaniesz spójny pod względem komunikacji i wartości firmy.
 5. Śledź zmiany rynkowe i dostosowuj się do nich. Świat się zmienia, twoja konkurencja również. Jeżeli chcesz pozostawać na topie, cały czas musisz dostosowywać swoją taktykę.
 6. Optymalizuj procesy i własne działania. Powtarzaj działania, które przyniosły Ci sukcesy, zaniechaj tych, które stanowił wyłącznie koszty.
 7. Nie przestawaj się uczyć.
Największym problemem był tłum w mediach społecznościowych! Uzbieranie grupki osób zainteresowanych Twoimi poczynaniami wymaga czasu i cierpliwości. Ponadto chwilę mi zajęło zaznajomienie się z wszystkimi social mediami i tym, jak faktycznie działają. Na początku nie do końca wiedziałam nawet, jak działa hashtag. W tym świecie trzeba cały czas się uczyć i adaptować.

Luiza Niechoda Właścicielka Luiza Creates

Jakich błędów unikać budując wizerunek?

Błędów w życiu nie da się uniknąć. Sztuka polega na tym, aby się na nich uczyć. Dobra wiadomość jest taka, że możesz również uczyć się na błędach, które przed Tobą popełnili inni.

Oto pięć najczęstszych:

 1. Brak przejrzystego planu działania. Tylko określenie celu pozwala go realizować.
 2. Kiepski marketing albo jego brak. W budżet planie zarezerwuj pieniądze na reklamę albo wymyśl sprytny sposób, jak reklamować się bez wydawania pieniędzy. Możesz np. robić poradniki na Instagramie, które będą kojarzone z Twoim brandem.
 3. Brak wiedzy o potencjalnym kliencie. Musisz znać swoją publikę, żeby wiedzieć, co jest dla niej interesujące.
 4. Kierowanie się emocjami, a nie liczbami. Emocje potrafią racjonalizować błędy, tabelki nie wybaczają. W biznesie lepiej kierować się twardymi danymi.
 5. Nieznajomość podstawowych zagadnień prawnych i podatkowych. Nie bój się skorzystać z porady prawnika lub doradcy podatkowego. Kilkaset złotych wydanych na początku działalności, może długoterminowo zaoszczędzić tysiące.

Nie pozwól, żeby lęk przed błędami Cię paraliżował. Wszyscy, którzy odnieśli sukces, podkreślają, jak ważne jest eksperymentowanie i wyciąganie wniosków na podstawie własnych porażek. 

Popełnianie błędów ma charakter edukacyjny, który potwierdzony został przez naukowców. W 2018 roku zespół edukatorów w Toronto zbadał, które metody uczenia są związane z lepszymi wynikami w nauce. Osoby, które popełniały błędy i miały czas na ich analizę, w dłuższej perspektywie osiągały lepsze wyniki. Warto się mylić, ale nie bezrefleksyjnie.

Błędów była masa, ale ich nie żałuję. Przez ten pierwszy rok rób tyle błędów, ile możesz. Wyrzuć perfekcjonizm przez okno, próbuj nowych rzeczy, twórz produkty, które się nie sprzedadzą, nagrywaj głupie filmy na TikToka.

Luiza Niechoda Właścicielka Luiza Creates

Zobacz jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy online.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie

W skrócie

Przeszukując Google’a, natkniesz się na wiele porad jak zarabiać w internecie: wypełnianie ankiet, inwestycje w kryptowaluty, oglądanie reklam. Większość z nich to wymysły copywriterów. Realny dochód może zagwarantować zbudowanie własnego brandu, który z czasem zacznie generować zysk. W wielu wypadkach nawet bez Twojego czynnego udziału. Zastanów się, jakie talenty w tobie drzemią i powołaj je do życia. Internet wynagradza twórców.

Dzięki za przeczytanie mojego tekstu! Masz inne pomysły, w jaki sposób można zarabiać w sieci? Podziel się nimi w komentarzu!

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować

lip 29

Praca dla nieletnich: 17 pomysłów + od ilu lat można pracować?

Praca dla nieletnich to wolność i niezależność. Sprawdź, od ilu lat można zarabiać i jak zacząć.

Uczciwa praca chałupnicza w domu w 2023 (oferty pracy z dowozem i bez)

lip 28

Uczciwa praca chałupnicza w domu 2023 [oferty pracy, porady]

Sprawdź, na czym polega praca chałupnicza i chałupnictwo z dowozem do domu. Uczciwa praca chałupnicza: co to znaczy i jak znaleźć najlepsze oferty?

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

lip 29

Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik

Praca zdalna bez doświadczenia to pomysł dla tych, którzy chcą dodatkowo zarobić, zaczynają lub zmieniają swoją karierę zawodową.