- Zarabianie
- Praca online
Praca online (oferty, sposoby, pomysły na zarobek)
Pandemia wywróciła rynek pracy do góry nogami. Praca zdalna, do niedawna zarezerwowana dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, dzisiaj staje się praktycznie normą. Chcą jej pracownicy i pracodawcy.
Dlaczego możesz nam zaufać
Artykuły na HelloFinance są pisane na podstawie badań naukowych, danych ze stron rządowych oraz innych rzetelnych źródeł. Teksty powstają przy współpracy ze specjalistami ds. bankowości, finansów i ubezpieczeń. Artykuły są opiniowane przed publikacją oraz podczas znaczących aktualizacji.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na HelloFinance mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Z raportu opublikowanego przez McKinsey & Company wynika, że 30% pracowników gotowych jest zmienić pracę, jeżeli wymagany będzie stacjonarny model pracy. Pracodawcy muszą reagować na zmiany społeczne, jeżeli chcą w efektywny sposób prowadzić przedsiębiorstwa. Z tego powodu, coraz więcej ogłoszeń o pracę oferuje możliwość wykonywania jej zdalnie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Gdzie szukać pracy online.
- Które zawody są preferowane przez pracodawców do pracy niestacjonarnej.
- Jakie prace z domu może wykonywać mama.
- Jak zwiększyć skuteczność przy aplikowaniu o pracę.
Zobacz też:
- Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej
- Praca dodatkowa i praca dorywcza – gdzie szukać, ile zarobisz?
- Jak zarabiać na Instagramie
- Jak zarabiać w domu: przez Internet i nie tylko (12 pomysłów)
- Jak zarabiać w Internecie: jak zacząć, jak budować markę
- Jak zarobić pieniądze: na czym można zarobić szybko?
- Płatne ankiety online: ile można zarobić? Czy to bezpieczne?
- Wprowadzanie danych: co musisz umieć? Ile zarobisz?
- Uczciwa praca chałupnicza w domu
- Praca dodatkowa w domu: uczciwe oferty i na co uważać
- Praca w domu: jak zacząć + gdzie znaleźć uczciwe oferty
- Praca zdalna: jak znaleźć i w jakich branżach jest dostępna
- Praca zdalna bez doświadczenia: 9 pomysłów + poradnik
Praca online – lista zawodów z największą liczbą ofert
Niektóre branże szybciej zaadaptowały się do zdalnego modelu. Na popularnych portalach z ogłoszeniami najwięcej ofert pracy online dotyczy:
- Prac redakcyjnych
- Copywritingu
- Korekty tekstów
- Tłumaczeń tekstów
- Korepetycji
- Prac w IT
- Programowania
- Tworzenia stron www
- Testów oprogramowania
- Projektowania graficznego
- Branży e-commerce
Ze szczegółami każdej z tych prac i widełkami finansowymi możesz zapoznać się w moim tekście Jak zarabiać w domu.
Praca online dla mam
Wiemy, że często pracy online szukają mamy. Jeżeli wychowujesz dziecko i szukasz pracy dorywczej, znalezienie pracy przez Internet nie powinno być szczególnie trudne.
Wysoki wskaźnik zatrudnienia (tylko 3% bezrobocia) sprzyja szukaniu pracy, również tej wykonywanej online. Wystarczy wpisać „praca dla mam” na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami, aby otrzymać tysiące ofert adresowanych do osoby, która musi pogodzić wychowywanie dzieci z zarabianiem.
Oferty, które może rozważyć mama zajmująca się dziećmi to:
- agentka ubezpieczeniowa,
- wirtualna asystentka,
- konsultantka ds. sprzedaży,
- księgowa,
- prace redakcyjne np. prowadzenie bloga dla mam.
Pewnie zdajesz sobie sprawę, że łączenie obowiązków rodzica i pracy zawodowej to nie lada sprawdzian. Jednak dla kogoś, kto wychowuje dzieci, nie ma zbyt strasznych wyzwań. Pokaż, że mama potrafi.
Gdzie szukać pracy online
Każdego dnia w sieci pojawią się tysiące ofert pracy. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać. Najpopularniejszymi miejscami z ofertami pracy online są portale: pracuj.pl, praca.pl, Indeed, GoWork i coraz częściej portale z ogłoszeniami takie jak OLX i gratka.pl. Do wyspecjalizowanej pracy biurowej i branży IT adresowane są tzw. jobboardy. Wśród nich warto wymienić: Rocket Jobs, nofluffjobs.pl, Just Join IT i Bulldogjob.
Nowoczesne portale dają Ci możliwość filtrowania ofert. W każdym ze wspomnianych serwisów można posortować prace z podziałem na: stacjonarną, hybrydową i online. Ogłoszenia sortować można również, wpisując w wyszukiwarkę „praca online” lub „praca zdalna”.
Pracy coraz częściej szukamy w portalach społecznościowych. Najpopularniejszą platformą kariery z karierą jest LinkedIn. Znajdziemy w nim zakładkę praca z dziesiątkami ofert. Dużą zaletą portalu jest tzw. łatwe aplikowanie. Jeżeli mamy wgrane swoje CV na LinkedIna, na wybrane stanowisko czasem można aplikować dosłownie jednym kliknięciem.
Przeczytaj o wszystkich pracach dodatkowych, które można wykonywać z domu.
Pracę można również znaleźć na Facebooku. Dedykowana zakładka „Praca” jakiś czas temu została usunięta z serwisu. Wciąż jednak bardzo aktywne pozostają grupy, gdzie regularnie wrzucane są ogłoszenia o pracę. Największe społeczności z pracą na Facebooku to:
-
Praca w mediach(98,9 tys. członków)
-
Social media(72,5 tys. członków)
-
PRACA ZDALNA IT(48,9 tys. członków)
-
Praca Social Media Community Content Influencer Marketing (46,7 tys. członków)
-
SEO/SEM Polska (38,8 tys. członków)
-
Praca online (38,1 tys. członków)
-
Praca zdalna - oferty pracy w domu (26.2 tys. członków)
-
Zlecenia dla freelancerów(21,1 tys. członków)
-
Praca zdalna online - Oferty - Zarabianie w internecie (18,5 tys. członków)
-
COPYWRITERZY (15,7 tys. członków)
Ważne: Przeglądając oferty pracy online, radziłbym podchodzić z dystansem do tych, które wyglądają zbyt atrakcyjnie, by mogły być prawdziwe. W internecie roi się od oszustów. Zawsze starajmy się zweryfikować osobę wrzucającą ogłoszenie i pracodawcę, do którego zamierzamy aplikować.
Jak aplikować o pracę online
Jeżeli chcesz wyróżnić się pośród setek innych kandydatów, musisz umieć „sprzedać” swoje umiejętności. Jedno to mieć wyjątkowe talenty, drugie to umieć o nich opowiedzieć. Formą opowieści o twoim doświadczeniu zawodowym jest CV.
Sześć skutecznych sposobów na wyróżnienie się w trakcie rekrutacji:
- W CV napisz podsumowanie zawodowe na samej górze. Podkreśl, jakie są twoje główne umiejętności i doświadczenie.
- Napisz o swoim największym osiągnięciu zawodowym, poświęcając mu kilka zdań. Jeśli możesz, dodaj metryki, które dokumentują Twój sukces.
- Najwięcej napisz na temat swojego aktualnego lub ostatniego stanowiska pracy.
- CV powinno być konkretne i zwięzłe. Wymień kluczowe stanowiska i opisz, czym się zajmowałeś. Nikogo nie obchodzi twoja szóstka na maturze z Polskiego. Life is brutal.
- Spraw, aby CV było atrakcyjne wizualnie. Możesz na przykład podzielić je na dwie kolumny. W jednej umieść dane osobowe, kontaktowe i podsumowanie umiejętności. W drugiej doświadczenie zawodowe i zajmowane stanowiska.
- Do rozmowy rekrutacyjnej przygotuj się, przeprowadzając research na temat firmy, do której aplikujesz.
Oprócz rzeczy, które warto zrobić, jest też lista zachowań, których należy unikać, szukając pracy online.
Oto rzeczy, których nie powinieneś robić:
- CV powinno być pozbawione błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i być odpowiednio sformatowane (odpowiednia liczba enterów, brak podwójnych spacji itp.).
- Unikaj roszczeniowej postawy w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Nie mów, że pracujesz tylko dla pieniędzy.
- Nie wysyłaj samego CV bez kontekstu. Napisz kilka zdań w pierwszym kontakcie do osób, które prowadzą rekrutację. Podkreśl, dlaczego zwróciłeś uwagę na ogłoszenie.
- Nie krytykuj swojego poprzedniego szefa. Jest to nieeleganckie i mało profesjonalne.
- Nie przechodź na „ty” z własnej inicjatywy. Poczekaj, aż zaproponuje to osoba prowadząca rekrutację.
Zastosowanie powyższych rad zdecydowanie poprawi to, jak wypadasz w trakcie rekrutacji i zwiększy Twoje szanse na znalezienie pracy.
Może interesuje Cię założenie firmy? Sprawdź jakimi prawami rządzi się umowa B2B.
Podsumowanie
Pracodawcy rozumieją potrzeby współczesnego pracownika i nie mają problemu, żeby proponować pracę o charakterze hybrydowym lub online. Niezależnie czy jesteś mamą, która szuka pracy, czy informatykiem, który chce pracować z domu, portale z ogłoszeniami mają dla ciebie setki propozycji. Jeżeli będziesz pamiętać o kilku naszych radach, do których trzeba się stosować podczas rekrutacji, możesz mieć pewność, że upragniona praca czeka tuż za rogiem.
Też uważasz, że praca online jest wszystkim na rękę? Podziel się w komentarzu twoim doświadczeniem pracy zdalnej.
Redakcja
Poznaj zespółPoznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste
Zobacz inne treścilip 29
Praca dla nieletnich to wolność i niezależność. Sprawdź, od ilu lat można zarabiać i jak zacząć.
lip 28
Sprawdź, na czym polega praca chałupnicza i chałupnictwo z dowozem do domu. Uczciwa praca chałupnicza: co to znaczy i jak znaleźć najlepsze oferty?
lip 29
Praca zdalna bez doświadczenia to pomysł dla tych, którzy chcą dodatkowo zarobić, zaczynają lub zmieniają swoją karierę zawodową.