Portfel kryptowalut – jaki wybrać i co trzeba wiedzieć

Hot wallet? Cold wallet? A może paper wallet? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając portfel kryptowalut. Najlepsze portfele na telefon.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
6 min
Media o nas:
Spis treści:

Portfel kryptowalutowy służy do przechowywania, przesyłania i odbierania kryptowalut. Występuje w formie aplikacji na telefon, na komputer i w przeglądarce. Podpowiadamy, który portfel kryptowalutowy wybrać.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Kryptowaluty w zaledwie 13 lat od wynalezienia zdobyły serca ludzi na całym świecie. Niektóre źródła szacują (link na końcu artykułu), że co 7 osoba na Ziemi może być posiadaczem jakiejś części kryptowaluty. Technologia, która rzekomo ma uratować nas od polityki banków centralnych i inflacji, ciągle się rozwija. 

Jeżeli chcesz dołączyć do ruchu liczącego nawet miliard ludzi i stać się posiadaczem pierwszych kryptowalut, będziesz musiał założyć portfel na kryptowaluty.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Jak działa portfel kryptowalut

Portfel na kryptowaluty działa inaczej niż portfel, który znasz z codziennych wydatków. Portfel do przechowywania krypto to tak naprawdę zbiór adresów i kluczy, które służą do wysyłania i otrzymywania pieniędzy.

Kluczowym, nomen omen, elementem portfela są właśnie tzw. klucze prywatne. Klucz prywatny działa na zasadzie klucza do sejfu. Każdy, kto wejdzie w jego posiadania, ma dostęp do środków przechowywanych w depozycie. W tym przypadku sejfem jest aplikacją lub specjalny pendrive. 

Klucza prywatnego należy strzec jak oka w głowie, nikomu nie udostępniać i nie przetrzymywać, go na komputerze, bo czyni go podatnym na atak. Klucz prywatny dobrze zapisać na kartce papieru (a najlepiej dwóch), a następnie schować. 

Klucz prywatny służy do inicjowania transakcji i potwierdzania, że to Ty je zleciłeś. Proces ten nazywamy podpisywaniem. Klucz prywatny składa się z długiego ciągu znaków (który trochę się różni dla każdej z kryptowalut). Na szczęście nie musisz go przepisywać za każdym razem, jeżeli będziesz korzystał z portfela w formie aplikacji. Wystarczy zwykłe hasło, które ustawisz na początku, a aplikacja sama podpisze transakcję za Ciebie.

To, co może wydawać się problematyczne w codziennym użytkowaniu, może być też największym atutem. W momencie, gdy jedyną osobą, która posiada dostęp do klucza prywatnego, jesteś Ty, stajesz się własnym bankiem. Żaden organ państwowy, bez Twojego pozwolenia nie dostanie się do Twojego sejfu. 

Zakładając portfel kryptowalutowy, oprócz prywatnego klucza, którego powinieneś pilnie strzec, wygenerujesz również klucz publiczny. Taki klucz, będzie to nic innego jak Twój adres Bitcoin, który będzie służył do otrzymywania kryptowalut. 

Przykładowy publiczny adres dla portfela Bitcoin (BTC) lub Ethereum (ETH), może wyglądać następująco:

  • 1LP9oFbSFTrAddohSsCkgKMnSjXYPEk4gj
  • 0x3EDB96D427c860714343586Ea601a7eF498888C9

Jak pewnie zwróciłeś uwagę, adresy składają się z ciągu cyfr i znaków. Pomimo podobieństw, klucze publiczne BTC i ETH dla wytrawnego oka będą do odróżnienia niemal natychmiast.

Ważne!

Każdy rodzaj kryptowaluty wymaga osobnego adresu w portfelu. Nie przelejesz ETH na adres, który został wygenerowany dla Bitcoina albo Bitcoin Cash.

Kryptowaluty w aplikacji (hot wallet)

Jak już pewnie się zorientowałeś, portfel kryptowalut to nic innego, jak odpowiednio długi zapis składający się z cyfr i liczb. Klucz publiczny pozwoli Ci otrzymywać kryptowaluty, a klucz prywatny wydawać. Po co więc korzystać z aplikacji?

Odpowiedź jest prosta. Dla wygody. Najpopularniejsze portfele kryptowalut posiadają specjalny interfejs, który ułatwia korzystanie z nich na co dzień. 

Przykład

Aplikacja będzie przechowywała Twój klucz prywatny, dzięki czemu zrobisz przelew, używając hasła, które sam ustawiłeś albo przy pomocy biometrii. Aplikacja sama podpisze transakcję za Ciebie.

Dodatkowo, zamiast przepisywać cały ciąg znaków składający się na adres portfela, możemy wygenerować łatwy do zeskanowania kod QR.

Nie bez znaczenia jest, że aplikacje dają możliwość podejrzenia na bieżąco salda konta i ułatwiają transakcje, w miejscach, gdzie trudno się skupić. Pod tym względem przypominają bankowość internetową, z dostępem do konta i łatwymi przelewami. Ba, część aplikacji obsługuje płatności NFC i oferuje tradycyjne karty płatnicze do portfela krypto.

Dużą zaletą dla nowych użytkowników może być możliwość kupienia pierwszych kryptowalut, za ich pośrednictwem. Wystarczy jedynie podpiąć kartę, żeby móc się cieszyć po kilkunastu minutach zaksięgowaniem pierwszych kryptowalut na koncie.

Najpopularniejsze portfele kryptowalut na telefon:

Pamiętaj, że w przypadku portfeli w formie aplikacji, klucze prywatne przetrzymywane są w bazie danych aplikacji. Oczywiście nie oznacza to, że każdy ma do nich dostęp, jednak istnieją sposoby na wykradzenie prywatnych kluczy z bazy. W tym wypadku próba odzyskania środków nie będzie możliwa.

Zalety:

  • Łatwy w obsłudze
  • Dostęp do środków z poziomu telefonu
  • Zintegrowana możliwość kupna kryptowalut

Wady:

  • Podatny na włamania
  • Nie zalecany do przetrzymywania większych kwot

Kryptowaluty zabezpieczone sprzętem (cold wallet)

Bezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowalut są portfele w postaci urządzenia tzw. cold wallets. W uproszczeniu, jest to specjalnie zaprojektowany pendrive.

Dwa najpopularniejsze z nich to:

Cold wallet umożliwia przechowywanie kluczy prywatnych na specjalnie zaprojektowanych urządzeniach, do których dostęp możliwy jest tylko w momencie podłączenia do komputera. Urządzenia łączą się przy pomocy portu USB.

Cold wallety, również posiadają specjalne dedykowane oprogramowanie (pobierzesz je ze strony producenta), które ułatwia użytkownikowi dysponowanie środkami. Pod tym względem nie odbiegają od swoich odpowiedników w formie aplikacji.

Minusem tego rozwiązania jest jego koszt i konieczność noszenia urządzenia ze sobą. Obydwa modele zostały wycenione przez producentów w okolicach 100 dolarów.

Z drugiej strony, jeżeli zamierzasz zainwestować znaczną sumę w kryptowaluty, jest to zalecany sposób „przechowywania” krypto. Czym jest kilkaset złotych, wobec widma utraty kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy.

Zalety:

  • Bardzo bezpieczny
  • Stosunkowo łatwy w obsłudze

Wady:

  • Koszt urządzenia
  • Potrzeba podłączenia do komputera

Zapomniana trzecia opcja – paper wallet

Istnieje również papierowy portfel kryptowalutowy, który możesz wydrukować. Tak, dobrze to przeczytałeś! Adres portfela i prywatny klucz wygenerujesz np. na stronie internetowej bitcoinpaperwallet.com. Jak już przejdziesz całą procedurę, możesz wydrukować swój klucz prywatny i publiczny (również w formie kodu QR), a następnie schować go w bezpiecznym miejscu.

Zaletą tego portfela jest brak konieczności tworzenia konta, co oznacza, że możesz przesyłać i otrzymywać kryptowaluty anonimowo.

Niestety portfel papierowy posiada również kilka elementów, które czynią go podatnym na ataki. Drukowanie portfela krypto zostawia po sobie ślad w postaci fizycznego pliku. Dodatkowo kartka papieru na przestrzeni czasu może się porwać, a tusz wyblaknąć.

Ten rodzaj przechowywania kryptowalut nie jest zalecany dla większych kwot.

Zalety:

  • Bardzo łatwy w tworzeniu
  • Daje możliwość przechowywania kluczy w formie offline

Wady:

  • Uporczywy w obsłudze
  • Łatwo go zgubić
  • Podatny na przechwycenie zarówno w formie papieru, jak i pliku podczas drukowania
  • Papier albo atrament może nie przetrwać próby czasu
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie

Portfele kryptowalut nie służą do przechowywania kryptowalut w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zakładając którykolwiek ze wspomnianych portfeli, de facto generujesz klucz publiczny (służący do otrzymywania krypto) i klucz prywatny (służący do weryfikacji transakcji). Portfele w formie aplikacji i urządzeń tylko opakowują klucze w wygodny dla użytkownika interfejs.

Portfele kryptowalut dzielimy na:

  • Hot wallets – portfele w formie aplikacji z łatwą obsługą, szybkim dostępem do środków i możliwością kupowania kryptowalut.
  • Cold wallets – portfele w formie urządzenia podłączanego przez USB. Bezpieczne, rekomendowane do przechowywania znacznych sum.
  • Paper wallet – portfel, który możesz wygenerować online, a następnie wydrukować. Daje te same możliwości, co wspomniane wyżej portfele, jednak jego obsługa będzie bardziej uporczywa.

Interesują Cię kryptowaluty? Podobał Ci się mój tekst? Sprawdź nasze inne teksty o kryptowalutach, a jeżeli masz jakieś pytanie, zostaw je w komentarzu.

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Kryptowaluty – jak zacząć inwestować i czy jest to bezpieczne?

lis 14

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować i czy jest to bezpieczne?

Kryptowaluty przyciągają inwestorów perspektywą gigantycznych zysków. Kupienie kilku najpopularniejszych kryptowalut za część Twoich oszczędności może mieć sens. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka utraty większości zainwestowanego kapitału.

Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki?

sty 09

Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki

Najwygodniejszym sposobem inwestowania w Bitcoiny są giełdy i aplikacje. Zobacz, jak kupić pierwsze Bitcoiny za gotówkę.

8 najlepszych sposobów zarabiania na kryptowalutach w 2023 r.

sty 09

8 najlepszych sposobów zarabiania na kryptowalutach w 2023 r.

Kryptowaluty to dzisiaj istotny element rynku finansowego. Przeczytaj jak inwestować w kryptowaluty i jak czerpać korzyści z tej branży wartej obecnie miliardy dolarów.