Co to jest kryptowaluta? Jak zacząć i czy jest to bezpieczne?

Jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami? Podpowiadamy, jak kupić pierwsze Bitcoiny, gdzie je przechowywać i czy na pewno jest to w pełni bezpieczne.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Julia Wysocka - Fact-checker
Fact-checking

Julia Wysocka

Julia Wysocka - Fact-checker
Fact-checking
Julia Wysocka
Fact-checker

Julia Wysocka zajmuje się weryfikacją cytowanych źródeł i sprawdza, czy publikowane treści są zgodne z prawdą.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
9 min
Media o nas:
Spis treści:

Kryptowaluty od lat rozgrzewają wyobraźnie inwestorów. Technologia, która miała zrewolucjonizować świat finansów, na razie czeka na pierwsze realne zastosowanie. Jeżeli zastanawiasz się, czy opłaca się kupić kryptowaluty, warto żebyś zrozumiał jak działają.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Kryptowaluty mają być w pełni cyfrową alternatywą dla tradycyjnego pieniądza, która będzie odporna na inflację i dodruk. Jednocześnie, kryptowaluty bazują na tym samym założeniu co pieniądz fiducjarny (ang. fiat money) – na wartości umownej. Każdy pieniądz jest wart tyle, ile uzna społeczny konsensus. Właśnie dlatego popularyzatorzy technologii próbują przekonać, że kryptowaluty są przyszłością finansów.

Większość kryptowalut (Bitcoin, Ethereum, XRP), to zapis w cyfrowej bazie danych, zabezpieczony przez kryptografię (stąd nazwa kryptowaluty) w technologii blockchain. Transakcje w ramach blockchaina są publiczne, jednak nie oznacza to, że każdy może nimi dowolnie manipulować. 

Kupując kryptowalutę, wchodzisz w posiadanie cyfrowego klucza, który służy do szyfrowania I deszyfrowania zapisu, potwierdzającego posiadane przez Ciebie kryptowaluty. 

Tym, co ma wyróżniać kryptowaluty od tradycyjnych pieniędzy, jest brak udziału banków centralnych w ich emisji. W teorii ma to sprawić, że kryptowaluty są odporne  na manipulacje polityków i zmiany polityki fiskalnej.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Przeczytaj również:

Czy kryptowaluty to pieniądze?

Żeby zrozumieć, czym jest kryptowaluta, warto odpowiedzieć na pytanie czym są w ogóle pieniądze. Warto wiedzieć, że sam sposób funkcjonowania pieniędzy również zmieniał się wraz z biegiem historii. Do lat 70. XX wieku każdy dolar amerykański musiał mieć odzwierciedlenie w rezerwie złota. 

W ramach porozumienia Bretton Woods zaproponowano nowy system monetarny, w którym zerwano z pokryciem pieniędzy w złocie. Dzisiaj waluty narodowe znajdują odzwierciedlenie w gospodarkach krajowych. Im silniejsza gospodarka tym teoretycznie powinna być silniejsza waluta. 

Jak widać, pojęcie pieniądza zmienia się w czasie. Kiedyś wymienialiśmy na targu krowę na mąkę, a dzisiaj za samochód zapłacimy zbliżeniem plastikowej karty. Jest więc szansa, że krypto może zastąpić tradycyjne pieniądze, co może świadczyć o rewolucji technologicznej czekającej tuż za rogiem. Jeżeli chcesz zainwestować w swoje pierwsze kryptowaluty, podpowiadamy jak to zrobić.

Interesujesz się inwestycjami?

Sprawdź nasz tekst o tym w co inwestować pieniądze.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Pod względem technicznym, odpowiednio zabezpieczona kryptowaluta dostępna będzie tylko dla właściciela portfela kryptowalutowego. Zwolennicy krypto lubią podkreślać, że żaden organ państwowy nie będzie w stanie zająć Twojej cyfrowej własności.

Jednocześnie przechowywanie kryptowalut jest dość skomplikowane. Będziesz musiał poświęcić kilka godzin na naukę działania przelewów w ramach blockchainu i obsługę portfela kryptowalutowego. 

Portfele krypto dzieloną są na:

  • Hot wallets – portfele dostępne online. Szybkie w przesyłaniu pieniędzy i łatwe w obsłudze. Są jednak podatne na ataki hakerów.
  • Cold wallets – portfele dostępne offline. Cold wallet może być aplikacją na komputerze albo specjalnym pendrivem (np. Ledger), które działają wolniej (wymagają synchronizacji blockchaina, która czasem może trwać nawet kilka godzin). Jednocześnie ataki hakerskie na te portfele są praktycznie niemożliwe.

Gdy już opanujesz obsługę portfeli i przesyłania Bitcoinów, musisz zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak przechowywanie hasła offline i niekorzystanie z portfeli krypto w  miejscach publicznych. Pamiętaj, że przy tworzeniu portfela ustanowisz hasło i dostaniesz ciąg słów, które posłużą do odzyskania dostępu w razie kłopotów. Jeżeli zapomnisz tych haseł, odzyskanie środków będzie niemożliwe. Dlatego najlepiej jeśli hasła będziesz przechowywać offline.

Z drugiej strony, kupowanie kryptowalut wciąż jest inwestycją wysokiego ryzyka. Niejednokrotnie w historii kryptowalut byliśmy świadkami upadków tych projektów. Warto w tym miejscu przywołać historię „cudownej” kryptowaluty Luna. wyniku jej upadkuinwestorzy stracili 40 mld dolarów. Często dochodzi też do włamań na giełdy, na których inwestorzy trzymają duże środki. Do tego stopnia, że w internecie znajdziesz strony z rankingami największych włamań.

Dodatkowo kryptowaluty podatne są na bardzo duże wahania kursowe. Spadki po kilkanaście procent w ciągu jednego dnia przyjmowane są w tym środowisku jako coś normalnego. Warto jednak mieć świadomość, że Bitcoin nadal historycznie pozostaje aktywem o rekordowym wzroście wartości. Jeżeli uważasz, że nie masz stalowych nerwów, żeby radzić sobie z potencjalnymi stratami, inwestowanie w krypto może nie być dla Ciebie.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty działają na zasadzie rozproszonego rejestru publicznego zwanego blockchainem. Jest to aktualizowany na bieżąco zapis wszystkich transakcji oraz ich pełnej historii. 

Technologia Blockchain uniemożliwia podwójne wydatkowanie środków czy sfałszowanie posiadanej liczby kryptowalut. System zabezpiecza sieć rozproszonych superwydajnych komputerów, które potwierdzają prawdziwość transakcji.

Większość kryptowalut jest wydobywana w ramach tzw. procesu kopania bloków, a osoby kopiące nazywane są górnikami. Nie jest jednak tak, że ktokolwiek bierze kilof w dłoń w poszukiwaniu cyfrowego złota. Kopanie odbywa się na zasadach dostarczania mocy obliczeniowej do sieci. W tym celu górnicy używają koparek (wspomnianych już superwydajnych komputerów) do szyfrowania i deszyfrowania transakcji w ramach łańcuchów bloków. W zamian za moc obliczeniową, górnicy otrzymują wynagrodzenie w postaci „wykopanych” kryptowalut.

Jak kupić kryptowaluty?

Zwykły użytkownik internetu, który chce wejść w posiadanie kryptowalut, nie musi od razu inwestować fortuny w sprzęt do wydobywania Bitcoinów czy Ethereum. Jeżeli chcesz kupić pierwsze kryptowaluty, możesz skorzystać z giełdy kryptowalut, która pośredniczy w transakcjach. Po rejestracji na jednej z nich będziesz potrzebował karty kredytowej w celu przelania środków i dokumentu poświadczającego Twoją tożsamość.

O tym jak zacząć inwestować w kryptowaluty dowiesz się z naszego tekstu opublikowanego na HelloFinance.

Kupując kryptowalutę, nie otrzymasz niczego materialnego. Wydając pieniądze wejdziesz w posiadanie klucza służącego do zaszyfrowania i odszyfrowania Twojej transakcji, która pozwoli przenieść kryptowalutę do Twojego portfela.

Największe giełdy kryptowalut, gdzie możesz zacząć inwestować w wirtualne monety to:

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Kryptowaluty – najpopularniejsze rodzaje

Popularność kryptowalut przełożyła się na ogromną liczbę projektów krypto. Pierwszą i najbardziej popularną kryptowalutą do dzisiaj pozostaje Bitcoin, którego początek datuje się na 2009 rok. Dzisiaj największa giełda kryptowalut – Binance, daje możliwość inwestowania w ponad 1 700 różnych kryptowalut.

Początkujący inwestorzy powinni skupić się na największych kryptowalutach, ze względu na ich ugruntowaną pozycję i stabilniejszy kurs. W momencie, gdy zaczniesz rozumieć podstawy blockchaina i przelewania pieniędzy do portfela, możesz zacząć interesować się projektami bardziej egzotycznymi, licząc na większe zyski.

Największe kryptowaluty pod względem kapitalizacji wartości:

  1. Bitcoin (BTC)
  2. Ethereum (ETH)
  3. BNB (BNB)
  4. XRP (XRP)
  5. Cardano (ADA)
  6. Solana (SOL)
  7. Polkadot (DOT)
  8. Dogecoin (DOGE)
  9. Polygon (MATIC)

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty od początku swojego istnienia były aktywem bardzo podatnym na wahania kursowe. W ciągu zaledwie 8 lat kurs Bitcoina poszybował z 12 dolarów w 2013 r. do 70 tys. dolarów w listopadzie 2021 r. Obecnie za jednego Bitcoina trzeba zapłacić 20 tys. dolarów. Co ciekawe, nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, ile może kosztować za rok czy dwa.

Decyzję o inwestowaniu w kryptowaluty musisz podjąć sam. Pamiętaj, że są to bardzo ryzykowne aktywa i nie brakuje głosów, że być może cały rynek kryptowalut jest bańką spekulacyjną niewartą ani grosza. Zanim kupisz pierwszego Bitcoina albo Ethereum, weźpod uwagę, że możesz stracić dużą część zainwestowanych środków.

Z drugiej strony kryptowaluty w ujęciu historycznym dawały znakomicie zarobić inwestorom. Za każdego zainwestowanego dolara w 2013 r. dzisiaj otrzymałbyś 1 660 dolarów zysku po obecnym kursie Bitcoina. Są przykłady kryptowalut, które dawały jeszcze wyższy zwrot z inwestycji.

Sprawdź także:

Kryptowaluty kontrowersje – argumenty zwolenników i przeciwników

Najczęściej przytaczane argumenty zwolenników

Zwolennicy kryptowalut ich największy  atut widzą w zdecentralizowanym systemie, który ma być odporny na decyzje polityczne. Chodzi przede wszystkim  o dodruk pieniądza, który w przypadku niektórych kryptowalut (np. Bitcoina) ma być niemożliwy.

Często w rozmowach o krypto powtarzany jest argument, że mogą one funkcjonować całkowicie niezależnie od klasycznego systemu bankowego. Oznacza to, że dostęp do zgromadzonych kryptowalut jest poza zasięgiem instytucji państwowych. Znamy przecież przypadki sięgnięcia po prywatne środki, zgromadzone na indywidualnych kontach bankowych, w celu ratowania sytuacji ekonomicznej np. na Cyprze w 2013 r. 

Dodatkowo, dzięki technologii blockchain, kryptowalut nie da się podrobić, . Każda transakcja musi być potwierdzona w zaszyfrowanej publicznej bazie danych, co uniemożliwia podwójne wydatkowanie czy podrobienie. Nigdy nie zapłacisz walutą, której autentyczność zostanie podważona.

Gdyby adopcja kryptowalut postępowała odpowiednio szybko, moglibyśmy zapomnieć o konieczności przewalutowania podczas zagranicznych wycieczek. Wystarczyłaby komórka z portfelem kryptowalutowym, który działa dokładnie tak samo w Australii i Kanadzie.

Najczęściej powtarzane argumenty przeciwników

Przeciwnicy krypto zwracają z kolei uwagę na brak odzwierciedlenia wartości kryptowalut w realnej gospodarce. Jeżeli waluta nie ma żadnego punktu odniesienia, oznacza to, że nie przedstawia żadnej wartości. Bez punktu odniesienia, kryptowalutom można przypisać dowolną wartość, bowiem jest czysto teoretyczna.

Zwolennicy krypto mówią o odporności na dodruk, w praktyce jednak kryptowaluty mogą być „rozmydlane” poprzez tworzenie alternatywnych rozwidleń w sieci blockchain tzw. forków. Fork to rozwidlenie sieci, w wyniku której powstają dwa obiegi kryptowaluty – sprzed forka i po forku. Użytkownicy, migrując środki, decydują która sieć ma być tą obowiązującą. W praktyce nie ma jednak przeciwwskazań, żeby  obydwie funkcjonowały jednocześnie. Taka sytuacja trwa do dzisiaj w przypadku Ethereum i Ethereum Classic, które podzieliły się w 2015 r.

Kryptowaluty podatne są na kolejne bańki inwestycyjne (samonapędzający się proces niezrównoważonego wzrostu lub spadku cen dóbr na rynku)  i wahania wyceny. Kilkunastoprocentowe spadki nie są tutaj rzadkością i jeżeli nie masz doświadczenia z aktywami o dużej zmienności, możesz stracić nawet wszystkie zainwestowane pieniądze.

Jeżeli chcesz zainwestować pieniądze z gwarancją zysku, być może zainteresują Cię obligacje skarbowe

Sieci blockchain również nie są stabilne. W momencie, gdy w systemie jest jednocześnie wiele zleceń, długość potwierdzania tzw. bloków rośnie, a wraz z nimi czas przesyłki i opłaty transakcyjne. W takiej sytuacji przelew kryptowalut z jednego adresu na inny może trwać nawet kilka godzin.

Zrozumienie skomplikowanego systemu funkcjonowania kryptowalut jest znacznie trudniejsze niż bankowość internetowa. Trzeba wiedzieć jak działa blockchain, jak wyglądają przelewy kryptowalut, dlaczego opłaty transakcyjne są różne oraz jak obsłużyć portfel kryptowalutowy. Dodatkowo zgubienie lub zapomnienie haseł wiąże się z utratą wszystkich środków. 

Ekosystem krypto słynie z dużej liczby oszustów i częstych ataków na giełdy kryptowalutowe. Najsłynniejszym atakiem na giełdę był, jest upadek Mt Gox, kiedy to skradziono 850.000 Bitcoinów, wartych dzisiaj ponad 18 miliardów dolarów. Rozpoczynając swoją przygodę z kryptowalutami, musisz być podwójnie uważny. 

Zobacz nasz tekst

Jak zarabiać w Internecie: jak zacząć, jak budować markę.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie

Kryptowaluty miały zrewolucjonizować świat finansów w błyskawicznym tempie, ale jak na razie jest to raczej rewolucja powolna. Czy krypto rzeczywiście będzie pieniądzem przyszłości? Tego nie wiemy.

Z drugiej strony, w ujęciu historycznym, na kryptowalutach można było sporo zarobić. Dzisiaj za każdego dolara zainwestowanego w Bitcoina w 2013 r., można byłoby zarobić ponad 1 600 dolarów. Wielkie pieniądze przyciągają inwestorów, należy jednak pamiętać, że krypto podatne jest na wahania kursów, a technologia korzystania z całego systemu wymaga naprawdę dużo wiedzy.

Zalety kryptowalut:

  • w pełni cyfrowe
  • odpowiednio zabezpieczone są nie do złamania
  • ponadnarodowe
  • poza klasycznym obiegiem bankowym i państwowym
  • historycznie dawały bardzo dobrze zarobić inwestorom

Wady kryptowalut:

  • skomplikowane w korzystaniu
  • duże wahania kursów
  • giełdy podatne na ataki hakerskie
  • duża liczba graczy o nieczystych intencjach
  • wątpliwa wysoka wartość

Jeżeli masz pytania odnośnie kryptowalut zostaw je w komentarzu poniżej. Chętnie rozwiejemy wszystkie wątpliwości!

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Julia Wysocka - Fact-checker

Fact-checker

Julia Wysocka

Julia Wysocka zajmuje się weryfikacją cytowanych źródeł i sprawdza, czy publikowane treści są zgodne z prawdą.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Kryptowaluty – jak zacząć inwestować i czy jest to bezpieczne?

lis 14

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować i czy jest to bezpieczne?

Kryptowaluty przyciągają inwestorów perspektywą gigantycznych zysków. Kupienie kilku najpopularniejszych kryptowalut za część Twoich oszczędności może mieć sens. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka utraty większości zainwestowanego kapitału.

Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki?

sty 09

Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki

Najwygodniejszym sposobem inwestowania w Bitcoiny są giełdy i aplikacje. Zobacz, jak kupić pierwsze Bitcoiny za gotówkę.

8 najlepszych sposobów zarabiania na kryptowalutach w 2023 r.

sty 09

8 najlepszych sposobów zarabiania na kryptowalutach w 2023 r.

Kryptowaluty to dzisiaj istotny element rynku finansowego. Przeczytaj jak inwestować w kryptowaluty i jak czerpać korzyści z tej branży wartej obecnie miliardy dolarów.