8 najlepszych sposobów zarabiania na kryptowalutach w 2023 r.

Kryptowaluty to dzisiaj istotny element rynku finansowego. Przeczytaj jak inwestować w kryptowaluty i jak czerpać korzyści z tej branży wartej obecnie miliardy dolarów.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Grzegorz Koper - Redaktor HelloFinance
Fact-checking

Grzegorz Koper

Grzegorz Koper - Redaktor HelloFinance
Fact-checking
Grzegorz Koper
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz INNPoland. W HelloFinance objaśnia zawiłości świata finansów i bankowości. Dzięki prawniczemu wykształceniu pomaga czytelnikom odnaleźć właściwą drogę w labiryncie stale zmieniających się przepisów i regulacji.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
7 min
Media o nas:
Spis treści:

Kryptowaluty kojarzą się z ogromnymi pieniędzmi. Bitcoin jeszcze 10 lat temu był warty mniej od bułki w sklepie. Dzisiaj kryptowaluty to potężny ekosystem finansowy, w którym wiele osób szuka sposobów na zarabianie. Podsumowaliśmy te najlepsze.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Zanim zainwestujesz pieniądze, musisz mieć świadomość, że środowisko kryptowalut jest bardzo podatne na wahania kursów. Wartość bitcoina potrafi rosnąć miesiącami, aby następnie w ciągu kilku godzin stracić 20% wartości. Inwestycja w krypto powinna być przemyślana, a najgorsze co może Ci się udzielić to tzw. FOMO (fear of missing out). Zanim wydasz pierwsze złotówki, przygotuj plan inwestowania i trzymaj się go.

A tymczasem zobacz, w jaki sposób można zarabiać na kryptowalutach i wybierz metodę, która odpowiada Ci najbardziej.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Kup i trzymaj (buy and hold)

To najlepsza i jednocześnie najprostsza metoda, jeżeli dopiero poznajesz świat kryptowalut. Wybierz interesujący Cię projekt, a następnie zdecyduj jaką sumę chcesz w niego zainwestować. Jeżeli jesteś pewien, że kryptowaluty mają przed sobą przyszłość, inwestycje zacznij od najpopularniejszych projektów, jak bitcoin czy Ethereum. Mniejsze projekty mają tendencje do składania wielkich obietnic, które często okazują się dobre jedynie w teorii. Inwestorzy zostają potem z workiem kryptowalut, których nikt nie chce od nich odkupić.

Kryptowaluty pod względem kapitalizacji:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • BNB (BNB)
 • XRP (XRP)
 • Cardano (ADA)
 • Solana (SOL)
 • Polkadot (DOT)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Polygon (MATIC)
 • Shiba Inu (SHIB)

Gdy już wybierzesz projekt, który jest warty Twoich pieniędzy, kup kryptowaluty i zapomnij. Pierwsze transakcje pomogą Ci oswoić się z tym specyficznym ekosystemem, poznasz, jak działają mechanizmy giełdowe i jak można przechowywać kryptowaluty w portfelu.

Pamiętaj, że kursy wszystkich kryptowalut zmieniają się przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Na początku będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość i zaczniesz zauważać dziwne uczucie w żołądku, zarówno podczas kolejnych pików cenowych, jak i gwałtownych spadków. Pamiętaj jednak, że kupiłeś kryptowaluty, bo wierzysz w ich powodzenie.

Stosując taktykę: kupuj i trzymaj (buy and hold) możesz dokupować kolejne części kryptowalut w odstępach czasowych. Pozwoli to uśrednić kurs kupna i zredukuje ryzyko inwestycji w dołku cenowym, a Tobie zaoszczędzi nerwów.

Czy na kopaniu kryptowalut można zarobić?

Najbardziej organicznym sposobem zarabiania na kryptowalutach od zawsze było kopanie. Większość kryptowalut otrzymywana jest w procesie kopania bloków, a osoby wydobywające kryptowaluty nazywane są górnikami. Przy pomocy specjalnych komputerów (koparek) szyfrują i deszyfrują transakcje w ramach blockchaina.

Górnicy weryfikują transakcje zawarte w kolejnych blokach blockchaina, w zamian otrzymując nagrodę w kryptowalutach. Niestety z biegiem czasu kopanie kryptowalut stało się coraz trudniejsze, droższe i bardziej skomplikowane.

Musisz, jednak wiedzieć, że na ogół kopanie wiąże się ze złożoną procedurą łączenia sił z innymi górnikami. Trzynaście lat temu przeciętny górnik wykopywał 500 bitcoinów dziennie, co przy obecnym kursie oznaczałoby zarobek na poziomie 10 milionów dolarów. Dziś nie masz praktycznie możliwości samemu wykopać całego bitcoina, dlatego górnicy zrzeszają się w tzw. poole, łącząc swoją moc obliczeniową i dzieląc się uzyskanymi kryptowalutami według mocy obliczeniowej dostarczonej do sieci.

Jeżeli będziesz chciał zacząć kopać kryptowaluty, musisz uzbroić się w koparki, które wymagają podłączenia do sieci i konfiguracji. O ile samo kupno i konfiguracją nie powinny stanowić kłopotu, o tyle problematyczne jest zużycie energii (przy obecnych cenach prądu) przez koparki i ciepło jakie przy tym generują (duże procesory pracujące na pełnych obrotach strasznie się grzeją).

Kopanie staje się trudniejsze z dnia na dzień, a ceny prądu dodatkowo utrudniają osiąganie zysków na dłuższą metę. Jeżeli dołożysz do tego wahania kursowe najpopularniejszych kryptowalut, okaże się, że jest to skomplikowana operacja, na której nie tak łatwo zarobić.

To może Cię również zainteresować:

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Praca w kryptowalutach

Kryptowaluty stały się jedną z ulubionych technologii w świecie start-upowym. Rozwój kolejnych projektów w ramach blockchaina wymaga zatrudnienia specjalistów od kryptografii, programowania i promowania projektów krypto. Co więcej, wiele projektów w trakcie ostatnich rekordowych notowań, zgromadziło pokaźne zapasy gotówki, które są w stanie przeznaczyć na rozwój, często płacąc w dolarach. 

Umiejętności poszukiwane w firmach kryptowalutowych:

 • Kryptografia
 • Programowanie
 • Marketing internetowy
 • Analiza danych
 • Pisanie nt. Zagadnienń technicznych

Jak działa staking (stakowanie)

Staking umożliwia zarabianie dzięki przetrzymywaniu określonych kryptowalut w portfelu, które posłużą do weryfikacji transakcji. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi proof-of-stake. Zamrożone w portfelu waluty posłużą do walidacji transakcji, dzięki mechanizmowi konsensusu. W zamian osoba przetrzymujące walutę otrzymuję nagrodę, na podobnych zasadach jak górnicy kopiący bitcoina. Ten sposób przetrzymywania kryptowalut jest w pełni bezpieczny.

Najpopularniejsze waluty, które umożliwiają staking:

 • Tezos
 • Cosmos
 • Ethereum
 • Cardano
 • Polkadot
 • Polygon
 • Binance
 • Solana
 • BitDAO

W tym miejscu należy wspomnieć, że bitcoin nie posiada mechanizmu stakingu, ponieważ transakcje w ramach jego blockchaina wykonywane są na zasadzie proof-of-work – im mocniejsza maszyna obliczeniowa, tym większa szansa na „wykopanie” bitcoina.

Jest jednak prosty sposób, aby skorzystać ze stakingu, będąc jednocześnie posiadaczem bitcoina. Możesz wymienić BTC na WBTC (ang. wraped bitcoin, ze względu na opakowanie go w inną technologię) i stakować go na kilku platformach wspierających ten mechanizm.

Pamiętaj, że mechanizm stakowania wymaga zamrożenia środków na jakiś czas, a procedura wycofywania może zając nawet kilka tygodni.

Co to jest yield farming (farmienie odsetek)

Yield farming to metoda zarabiania z odsetek poprzez wpłacanie kryptowalut do puli z innymi użytkownikami. Zgromadzone środki są wykorzystywane do realizacji inteligentnych kontraktów, takich jak pożyczki kryptowalutowe na procent. Mechanizm często porównywany jest do odsetek wypłacanych przez emitenta obligacji.

Platformy umożliwiające yield farming:

Czy trading jest łatwy?

W teorii trading wydaje się dość prosty. Kryptowaluty zmieniają swoje ceny, a Ty na tych ruchach możesz zarobić. W praktyce trading jest najbardziej ryzykownym i najtrudniejszym sposobem zarabiania pieniędzy na kryptowalutach. Przystępując do tradingu krypto, będziesz rywalizować z najlepszymi traderami na całym świecie, którzy pokonają Cię nie tylko doświadczeniem, ale i wiedzą.

Jednym z głównych czynników, powodujących, że ludzie tracą pieniądze, są emocje. Uwierz mi, w momencie, gdy zaczniesz tracić tysiące albo dziesiątki tysięcy złotych, rozpocznie się spirala złych decyzji.

Dodatkowo inwestowanie w kryptowaluty umożliwia wykorzystanie mechanizmu dźwigni finansowej, która potęguje zarówno zyski, jak i straty.

Jeżeli jednak chcesz podjąć rękawicę, możesz spróbować handlować kryptowalutami, na platformach internetowych zajmujących się tradingiem, i na giełdach kryptowalut. Zanim jednak zawrzesz pierwszą transakcję, postaraj się zrozumieć instrument finansowy, w który inwestujesz i przeczytaj jego dokumentację na platformie.

Platformy do tradingu:

Giełdy kryptowalut umożliwiające trading:

Sprawdź mój tekst W co inwestować pieniądze?

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Jak działa arbitraż giełdowy?

Arbitraż to skomplikowana metoda tradingu, która polega na wyszukiwaniu różnic kursowych na giełdach kryptowalut. W momencie, gdy zauważysz różnicę w cenie, znacznie odbiegającą od reszty, możesz dokonać arbitrażu. Niedowartościowany instrument należy kupić, a przewartościowany sprzedać. Z czasem ich cena wyrówna się w myśl zasady efektywnego kształtowania ceny.

Dzisiaj w arbitrażu wykorzystywane są specjalne skrypty, które pomagają wyszukiwać okazji cenowych. Jeżeli myślisz, że uda Ci się znaleźć super okazje tylko dzięki siedzeniu przed komputerem i patrzeniu na giełdy, to niestety mam złą wiadomość: program komputerowy będzie szybszy.

Czym są gry play to earn?

Ten sposób zarabiania w kryptowalutach należy na razie potraktować jak ciekawostkę. W teorii użytkownicy mają zarabiać, grając w gry na komputerze lub urządzeniach mobilnych. Model  p2e (play to earn) zakłada, że im więcej czasu spędzisz na wirtualnej rozgrywce, tym większe wynagrodzenie w kryptowalutach dostaniesz.

Twórcy gier mają nadzieję, że ten model wraz ze wzrostem popularności stanie się prawdziwym fenomenem społecznym. Pieniądze, które zarabiasz w grach, będzie mógł wymieniać na popularne kryptowaluty, takie jak bitcoin czy Ethereum.

Gry w modelu pay to earn:

Podsumowanie

Początkującym inwestorom, którzy są pewni tego, że chcą zainwestować w kryptowaluty, zalecałbym taktykę kup i trzymaj. Wybierz projekt krypto, który Cię interesuje i kupuj mniejsze części w odstępach czasowych.

Trading i arbitraż w wykonaniu nowicjuszy przypomina bardziej hazard niż rozsądną metodę zarabiania. Jeżeli jednak czujesz, że za wszelką cenę chcesz spróbować, pamiętaj, żeby przeczytać dokładnie opis produktu finansowego, którym zamierzasz handlować. Zacznij od małych kwot i zobacz, jak łatwo stracisz pierwsze pieniądze.

Kopanie aktualnie jest coraz trudniejsze, kosztochłonne i nie gwarantuje zysków. Być może lepszą alternatywą jest yield farming i staking, w ramach walut, które wykorzystują mechanizm proof-of-stake do potwierdzania transakcji na blockchainie.

A może wierzysz w p2e (pay to earn)? Pamiętaj, że to dopiero pierwsze próby wdrożenia tego modelu w życie, więc bierz pod uwagę, że poza miło spędzonym czasem na graniu, nie dostaniesz nic w zamian.

Jeżeli masz pytania co do kryptowalut, zostaw je w komentarzach, które chętnie czytamy i uczestniczmy w dyskusjach!

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Grzegorz Koper - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Grzegorz Koper

Dziennikarz z doświadczeniem w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz INNPoland. W HelloFinance objaśnia zawiłości świata finansów i bankowości. Dzięki prawniczemu wykształceniu pomaga czytelnikom odnaleźć właściwą drogę w labiryncie stale zmieniających się przepisów i regulacji.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Kryptowaluty – jak zacząć inwestować i czy jest to bezpieczne?

lis 14

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować i czy jest to bezpieczne?

Kryptowaluty przyciągają inwestorów perspektywą gigantycznych zysków. Kupienie kilku najpopularniejszych kryptowalut za część Twoich oszczędności może mieć sens. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka utraty większości zainwestowanego kapitału.

Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki?

sty 09

Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki

Najwygodniejszym sposobem inwestowania w Bitcoiny są giełdy i aplikacje. Zobacz, jak kupić pierwsze Bitcoiny za gotówkę.

Co to jest kryptowaluta? Jak zacząć i czy jest to bezpieczne?

sty 09

Co to jest kryptowaluta? Jak zacząć i czy jest to bezpieczne?

Jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami? Podpowiadamy, jak kupić pierwsze Bitcoiny, gdzie je przechowywać i czy na pewno jest to w pełni bezpieczne.