Kryptowaluty – jak zacząć inwestować i czy jest to bezpieczne?

Kryptowaluty przyciągają inwestorów perspektywą gigantycznych zysków. Kupienie kilku najpopularniejszych kryptowalut za część Twoich oszczędności może mieć sens. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka utraty większości zainwestowanego kapitału.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
8 min
Media o nas:
Spis treści:

Chcesz zainwestować w krypto, bo ciągle słyszysz o szalonych wzrostach na tym rynku? Nie wiesz jednak jak się za to zabrać, bo ekosystem wydaje się dla Ciebie skomplikowany? W tym tekście dowiesz się jak zainwestować pierwsze pieniądze zrobić i na co uważać.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Wszystkiego o kryptowalutach dowiesz się z mojego tekstu Co to jest kryptowaluta

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Spis treści:

 • Zanim zaczniesz: czy warto inwestować w kryptowaluty?
 • Gdzie kupić kryptowaluty?
 • Ile trzeba zainwestować?
 • Jaką kryptowalutę wybrać na początek?
 • Jak zacząć kopać kryptowaluty?
 • Czy warto kupować bitcoina w 2022

Zanim zaczniesz: co warto wiedzieć o kryptowalutach?

Kryptowaluty od początku swojego istnienia były aktywem bardzo podatnym na wahania kursowe. 

Nie sposób przejść obojętnie wobec gigantycznych wzrostów. W październiku 2021 roku kurs bitcoina osiągnął historyczne szczyty. Wtedy jego cena sięgała niemal 70 tys. dolarów.

Z drugiej strony w momencie pisania tego artykułu bitcoin wyceniany jest na 20 tys. dolarów – a więc oscyluje w okolicach wyceny z roku 2017. Oznacza to, że w 9 miesięcy stracił ponad 60% swojej wartości.

Decyzję o inwestowaniu w kryptowaluty musisz podjąć sam, mając na uwadze ryzyko utraty dużej części zainwestowanej kwoty. Praktyka pokazuje, że inwestowanie w kryptowaluty najlepiej zacząć, kupując mniejsze części w różnych odstępach czasowych. Pomoże to uśrednić cenę zakupu tego bardzo zmiennego aktywa.

Każda kryptowaluta różni się swoją specyfiką. Więcej na temat wybranego projektu krypto przeczytasz w white paper, prospekcie, który opisuje najważniejsze założenia i technologię.

Prospekty projektów krypto, mogą wyglądać tak:

Kryptowaluty różnią się technologią wykopywania. Dwie najpopularniejsze z nich to:

 • Proof-of-work – tą technologią wykopywany jest bitcoin (BTC). Wykorzystuje moc obliczeniową sieci blockchain i komputerów (koparek) w niej pracujących.
 • Proof-of-stake – tę technologię wykorzystuje Ethereum (ETH). Transakcje w sieci blockchain potwierdzane są na podstawie posiadanej liczby kryptowalut.

Warto również zrozumieć, jak działa blockchain i na czym polega wykopywanie bloków. Podstawy bardzo dobrze przedstawia kanał Simply Explained.

Pamiętaj,

że kupione kryptowaluty należy przechowywać w portfelu, a nie na giełdzie. Portfele dzielimy na hot wallet (dostępne online) i cold wallet (pamięć do trzymania krypto offline).

Popularne portfele kryptowalut:

Środowisko krypto każdego dnia proponuje nowe rozwiązania dla swojej technologii. Jeżeli chcesz zainwestować swoje pieniądze, powinieneś poszerzać wiedzę o kryptowalutach. Zrozumieć podstawy inwestowania i technologii, pomogą Ci strony branżowe, bazy wiedzy i kursy prowadzone przez giełdy kryptowalut:

Gdzie kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty można kupić za pośrednictwem specjalnych giełd, których działania są coraz dokładniej regulowane. Niestety nadzór finansowy wymusił konieczność potwierdzenia swojej tożsamości. Czasy, w których można było anonimowo obracać kryptowalutami, odeszły do przeszłości. 

Jeżeli chcesz kupić pierwsze kryptowaluty, zacznij zakupy na renomowanych giełdach, które przez lata działalności potwierdziły swoją wiarygodność.

Giełdy kryptowalut z długą historią i ugruntowaną pozycją to:

Dinozaury krypto być może pamiętają czasy, w których bitcoiny można było kupić bezpośrednio od innych w sposób anonimowy. Pomóc w tym miały portale takie jak Local Bitcoins czy Paxful, które powoli zaczynają odchodzić do lamusa. Niestety zaangażowanie w transakcję gotówki wiązało się z potencjalnym ryzykiem. Z tego powodu wspomniane wyżej strony lata świetności mają za sobą.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty?

Wszystko zależy od Twojego nastawianie do kryptowalut. Jeżeli traktujesz je jako sposób na szybki zarobek i chcesz czysto spekulować – zacznij od małych kwot. Jeżeli uważasz, że jest to technologia przyszłości, możesz zastosować taktykę tzw. „kup i zapomnij”. Co do zasady, eksperci mówią, że nie powinno to być więcej niż 10% całego Twojego kapitału, jaki posiadasz na inwestycje. Ale oczywiście zrobisz, jak sam uważasz.

Inwestując pierwsze pieniądze, pamiętaj, że jest to środowisko bardzo podatne na zmianę kursów. Inwestycję warto rozciągnąć w czasie i podzielić na mniejsze kwoty. Pozwoli to uniknąć sytuacji, że pierwsze kryptowaluty kupisz w najmniej korzystnym czasie, aby w kilka dni po Twojej inwestycji kryptowaluty zaczęły lecieć na łeb na szyję. Najesz się wtedy stresu i zrazisz się na dobre.

Pamiętaj,

że kryptowaluty można dzielić do odległych miejsc po przecinku, co oznacza, że teoretycznie minimalną część krypto kupisz nawet za kilkadziesiąt groszy. Przykładowo każdy bitcoin składa się ze 100 000 000 Satoshich (od pseudonimu twórcy Satoshiego Nakamoto). 

0,00000001 BTC to dokładnie jeden Satoshi i jest to minimalna wartość bitcoina, jaką możesz posiadać.

Niestety w praktyce, minimalny zakup często określony jest przez regulamin giełdy. Zanim zainwestujesz pierwsze środki, zapoznaj się z jej polityką. Dla przykładu jedna z najstarszych giełd kryptowalutowych Coinbase minimalny zakup określiła na poziomie 2 dolarów. Przy obecnym kursie pozwoliłby Ci na zakup 0,000090356 bitcoina.

Wybierając giełdę, zwróć uwagę na koszty transakcyjne, które mogą uniemożliwić Ci przesyłanie tak małej ilości kryptowalut. Pamiętaj, że każde przesyłanie kryptowaluty obarczone jest opłatą, której wysokość zależy od aktualnego obciążenia blockchaina.

Jaką kryptowalutę wybrać na początek?

W internecie można znaleźć tysiące kryptowalut. Każda z nich w swoim prospekcie opisywana jest jako zbawienna rewolucja świata finansów. Szukając idealnej kryptowaluty do inwestowania, łatwo stracić rozeznanie, która jest najlepsza.

Ponieważ kryptowaluty traktowane są jak grupa aktywów jednego rodzaju, warto zacząć od inwestowania w najpopularniejsze projekty. Poza tym historycznie, gdy następowały duże przeceny bitcoina, dochodziło również do przecen niemal na wszystkich innych kryptowalutach.

Dziesięć największych kryptowalut (z wyłączeniem kryptowalutowych odpowiedników dolara) pod kątem kapitalizacji to:

 1. Bitcoin (BTC)
 2. Ethereum (ETH)
 3. BNB (BNB)
 4. XRP (XRP)
 5. Cardano (ADA)
 6. Solana (SOL)
 7. Polkadot (DOT)
 8. Dogecoin (DOGE)
 9. Polygon (MATIC)
 10. Shiba Inu (SHIB)

Jeżeli nie zadowala Cię kupowanie samego bitcoina, swój portfel kryptowalut możesz powiększać o kolejne kryptowaluty z listy i nie tylko.

Sprawdź:

Jak zacząć kopać kryptowaluty?

Jeżeli interesujesz się inwestycjami w krypto, być może zaciekawi Cię sam proces ich wydobywania. Większość z nich otrzymywana jest w procesie tzw. kopania bloków, a osoby kopiące nazywane są górnikami. Żaden z nich nie dzierży jednak kilofa. Górnik kryptowalut uzbrojony jest w specjalne komputery nazywane koparkami. 

W przypadku bitcoina koparki oparte są na możliwościach specjalnego procesora, który szyfruje i deszyfruje transakcje w ramach blockchaina. Taka koparka wymaga odpowiedniej konfiguracji i środowiska pracy. Koparki bitcoina pobierają dużą ilość prądu i jednocześnie generują bardzo dużo ciepła za pośrednictwem rozgrzanych procesorów. Ten proces nazywany jest fachowym terminem proof-of-work.

Inne kryptowaluty, takie jak Ethereum, zmieniły mechanizm potwierdzania operacji. Od 6 września 2022 ETH wykorzystuje technologię proof-of-stake. Dzięki niej posiadacze tej kryptowaluty mogą wykorzystywać ją do potwierdzania operacji, w zamian otrzymując nagrodę w postaci odsetek od transakcji.

Górnicy wykopują kolejne bloki blockchaina i weryfikują transakcje w nim zawarte. Wiąże się to z nagrodą dla górnika, któremu pomaga to uniknąć fałszerstw i podwójnego wydatkowania. Jednocześnie sieć pozostaje utrzymana w ciągłym ruchu.

Musisz, jednak wiedzieć, że na ogół kopanie wiąże się ze skomplikowaną procedurą dołączania do innych górników. Dzisiaj nie masz praktycznie możliwości samemu wykopać całego bitcoina, dlatego górnicy zrzeszają się w tzw. poole (ang. basen), łącząc swoją moc obliczeniową i dzieląc wykopanymi kryptowalutami.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Pamiętaj również,

że koparki kryptowalut pochłaniają ogromną ilość energii elektrycznej – z tego powodu kopanie często jest nierentowne (zwłaszcza wobec prognozowanych wzrostów cen energii). Dodatkowo sprzęt generuje dużo ciepła i wymaga odpowiedniego środowiska pracy.

Czy warto kupować bitcoina (i inne kryptowaluty) w 2022

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Bitcoin w ujęciu historycznym gwarantował gigantyczne zwroty, szczególnie osobom, które zainteresowały się nim na początku drogi na szczyty.

Musisz pamiętać, że kurs bitcoina i innych skorelowanych kryptowalut, potrafi z dnia na dzień spaść nawet o 20%. W ciągu 6 miesięcy 2022 r. największa kryptowaluta straciła połowę swojej wyceny, a od rekordowych szczytów wymazała 2 biliony dolarów swojej wartości.

To, co dla jednych będzie przestrogą przed inwestowaniem dla innych może być niepowtarzalną okazją do kupna. Zanim zainwestujesz swoje pieniądze w kryptowaluty, pamiętaj jednak, że jest to rynek podatny na zawirowania. Musisz liczyć się z tym, że możesz stracić dużą część pieniędzy. 

Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie przetrzymać dołki w oczekiwaniu na hossę, być może kryptowaluty są właśnie dla Ciebie.

Podsumowanie

Kolejne hossy kryptowalut sprawiły, że te na dobre przedarły się do masowej świadomości. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze do niedawna mówili o nich nawet Twoi rodzice podczas kolacji wigilijnej, nieśmiało podpytując: A może warto zainwestować w nie jakieś pieniądze? 

Dzisiaj, po kilku miesiącach spadków, szum wokół krypto przycichł, ale bardzo możliwe, że jedynie do czasu kolejnego okresu wykładniczych wzrostów.

Jeżeli nie zraża Cię obecna gorsza koniunktura, możesz wrzucić kilka złotych w ten dynamicznie zmieniający się rynek. 

Co powinieneś wiedzieć, zanim się zdecydujesz:

 • Poświęć kilka godzin na naukę. Zanim kupisz pierwszą kryptowalutę, powinieneś zrozumieć technologię jej działania.
 • Pierwszego zakupu dokonasz za pośrednictwem giełdy.
 • Bitcoina można dzielić do ósmego miejsca po przecinku. 0,00000001 BTC to dokładnie jeden Satoshi, czyli najmniejsza jednostka tej kryptowaluty.
 • Kryptowaluty przechowywane są w specjalnych portfelach. Rozróżniamy dwa rodzaje portfeli: hot wallet i cold wallet.
 • Inwestycje zacznij od kryptowalut o ugruntowanej pozycji. Z czasem możesz zacząć się interesować projektami niszowymi.

Jeżeli masz pytania o pierwsze inwestycje w kryptowaluty, zostaw je w komentarzu poniżej!

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki?

sty 09

Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki

Najwygodniejszym sposobem inwestowania w Bitcoiny są giełdy i aplikacje. Zobacz, jak kupić pierwsze Bitcoiny za gotówkę.

8 najlepszych sposobów zarabiania na kryptowalutach w 2023 r.

sty 09

8 najlepszych sposobów zarabiania na kryptowalutach w 2023 r.

Kryptowaluty to dzisiaj istotny element rynku finansowego. Przeczytaj jak inwestować w kryptowaluty i jak czerpać korzyści z tej branży wartej obecnie miliardy dolarów.

Co to jest kryptowaluta? Jak zacząć i czy jest to bezpieczne?

sty 09

Co to jest kryptowaluta? Jak zacząć i czy jest to bezpieczne?

Jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami? Podpowiadamy, jak kupić pierwsze Bitcoiny, gdzie je przechowywać i czy na pewno jest to w pełni bezpieczne.