- Kryptowaluty
- Co to jest Bitcoin (BTC)? Pierwsza i najstarsza kryptowaluta
Co to jest Bitcoin (BTC)? Pierwsza i najstarsza kryptowaluta
Bitcoin to pierwsza i najstarsza kryptowaluta opracowana w 2008 r. przez enigmatycznego twórcę kryjącego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W ciągu ostatniej dekady kryptowaluty stały się jedną z najbardziej interesujących technologii.
Dlaczego możesz nam zaufać
Artykuły na HelloFinance są pisane na podstawie badań naukowych, danych ze stron rządowych oraz innych rzetelnych źródeł. Teksty powstają przy współpracy ze specjalistami ds. bankowości, finansów i ubezpieczeń. Artykuły są opiniowane przed publikacją oraz podczas znaczących aktualizacji.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na HelloFinance mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Dekadę temu Bitcoiny nie miały prawie żadnej wartości. 22 maja 2010 roku Laszlo Hanyecz, entuzjasta kryptowalut, zapłacił 10 000 Bitcoinów (aktualnie warte około 190 milionów dolarów) za dwie pizze. Do dziś, symbolicznie, ta transakcja jest uznawana za pierwszy analogowy zakup zrealizowany w bitcoinach.
Ale czym dokładnie jest bitcoin i jak wyglądała jego droga do osiągnięcia dzisiejszej wartości? O tym przeczytasz poniżej w artykule.
Może Cię również zainteresować:
- Co to jest kryptowaluta?
- Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki?
- 8 najlepszych sposobów zarabiania na kryptowalutach
- Kryptowaluty – jak zacząć inwestować i czy jest to bezpieczne?
- Portfel kryptowalut – jaki wybrać i co trzeba wiedzieć
Co to jest Bitcoin, kiedy powstał i jak działa
Bitcoin (skrótowo zapisywany jako BTC) to w pełni cyfrowy, zdecentralizowany (nie ma jednego emitenta w postaci banku centralnego) pieniądz, a zarazem system płatniczy. Jego wydatkowanie możliwe jest dzięki technologii blockchain – rozproszonej sieci uwierzytelniającej transakcje zabezpieczone kryptografią (stąd nazwa kryptowaluty). Zwolennicy Bitcoina przekonują, że jego zasadniczą przewagą nad tradycyjnymi walutami fiat (czyli fiducjarnymi) jest uniezależnienie systemu od banku centralnego.
Maksymalna liczba bitcoinów jakie kiedykolwiek mogą powstać – 21 milionów – została zapisana w 2009 r., w dokumencie założycielskim Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Jego autorem jest tajemniczy twórca, ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Odgórnie ustalona maksymalna liczba bitcoinów ma sprawić, że waluta będzie odporna na inflacje i dodruk. Powstanie bitcoina zbiegło się idealnie w czasie z kryzysem zaufania do banków, w wyniku pęknięcia bańki na rynku nieruchomości.
Jak działa blockchain?
Blockchain to technologia umożliwiająca przesyłanie bitcoinów. Jest to rozproszona sieć superkomputerów, w której zapisywane są informacje o wszystkich transakcjach. Komputery potrzebne są do szyfrowania, deszyfrowania i wzajemnego potwierdzania tych transakcji. Cały proces zabezpieczony jest przez kryptografię (skomplikowane równanie matematyczne, które trzeba rozwiązać).
Maszyny obliczeniowe w ramach sieci blockchain to tzw. koparki, a osoby, które je obsługują, nazywane są górnikami. Górnicy przy pomocy swoich superwydajnych urządzeń potwierdzają transakcje, z których składa się sieć blockchain. W zamian za swoją pracę otrzymują Bitcoiny (lub inne kryptowaluty).
Za rozszyfrowanie każdego bloku górnicy dostają dokładnie 6.25 BTC do podziału.
Blockchain porównuje się często do cyfrowej księgi, w której zawarta jest historia wszystkich transakcji. Za każdym razem, gdy nowa transakcja pojawia się w blockchainie, jej zapis dodawany jest do publicznie dostępnej bazy danych.
Zaszyfrowane informacje, które znajdują się w jednym bloku w ramach łańcucha blockchain to:
- Kwota
- Data
- Czas
- Adres nadawcy
- Adres odbiorcy
- Identyfikator giełdy (jeżeli Bitcoin został kupiony za jej pośrednictwem)
Problemy Bitcoina
Koparki kryptowalut pochłaniają ogromne ilości prądu, a coraz bardziej skomplikowane równanie kryptograficzne w ramach blockchaina, sprawia, że kopanie w domowych warunkach stało się praktycznie niemożliwe. W momencie, gdy do blockchaina trafia duża liczba transakcji na raz, sieć się zapycha, a użytkownicy czekają godzinami na przelanie bitcoinów z jednego portfela kryptowalutowego na drugi. Dodatkowo koszty transakcyjne za przesyłanie BTC rosną czasem do kuriozalnych sum. W zeszłym roku, w okresie maksymalnej paniki na rynkach kryptowalut w za jeden przelew trzeba było zapłacić nawet 60 dolarów.
Oprócz tego, system, który miał być u swoich podstaw zdecentralizowany, coraz bardziej się konsoliduje. Górnicy zrzeszają się w ramach tzw. pooli, a nieliczna grupa posiadaczy dużej ilości bitcoinów zwana wielorybami krypto podejrzewana jest o manipulacje kursem.
Jak korzystać z Bitcoina
Według pierwotnych założeń bitcoin miał być walutą. Po 13 latach od jego wynalezienia, wciąż ciężko uznać go za powszechnie akceptowalny środek płatniczy. Nawet sklepy internetowe, na co dzień chętnie korzystające z innowacyjnych rozwiązań, rzadko oferują możliwość płacenia w bitcoinach. Sprzedawcy e-commerce obawiają się wahań kursów i długiego czasu potrzebnego na potwierdzenie transakcji.
Obecnie większość ludzi dostrzega w bitcoinie możliwości zarobku, nazywając go cyfrowym złotem. Historyczny wzrost wartości w połączeniu z ciekawą technologią sprawia, że jest to interesująca opcja dywersyfikacji portfolio inwestycyjnego. Inwestorzy często wychodzą z założenia: „Kupię BTC za kwotę, którą ewentualnie mogę stracić. Potrzymam przez jakiś czas, a potem zobaczymy, co się stanie”. Ciężko w takim rozumowaniu znaleźć logiczną lukę.
W momencie, gdy zdecydujesz się na kupno pierwszego bitcoina, najprawdopodobniej będziesz chciał skorzystać, z jednej z popularnych giełd kryptowalut. To najwygodniejszy sposób kupowania bitcoina. Zanim przeprowadzisz pierwszą transakcję, będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość.
Zobacz też:
- Jak kupić Bitcoin? Gdzie bezpiecznie kupisz BTC za złotówki?
- Portfel kryptowalut – jaki wybrać i co trzeba wiedzieć
Lista najpopularniejszych giełd kryptowalutowych:
Chcesz dowiedzieć się, jak inwestować pierwsze pieniądze w krypto?
Przeczytaj nasz tekst Kryptowaluty: jak zacząć?
Specjaliści zgodnie powtarzają, że bitcoinów nie należy trzymać na giełdzie. Jak tylko staniesz się szczęśliwym posiadaczem cyfrowego złota, przelej je na Twój portfel kryptowalut. Innym sposobem na kupienie kryptowalut są aplikacje na urządzenia mobilne. Wystarczy podpiąć kartę płatniczą, żeby po kilkunastu minutach móc cieszyć się zaksięgowaniem pierwszych kryptowalut na swoim koncie.
Najpopularniejsze portfele kryptowalut na telefon:
- Guarda Wallet (aplikacja na telefon)
- Exodus Wallet (aplikacja na telefon)
- Electrum BTC (aplikacja na telefon i na komputer)
- MetaMask ETH (aplikacja na telefon i na komputer)
- Mycelium (aplikacja na telefon)
- Coinbase Wallet (aplikacja na telefon i na komputer)
Podsumowanie
Bitcoin w ciągu 13 lat przeszedł długą drogę, a jego wartość z kilkunastu centów, w listopadzie 2021 r. poszybowała do kilkudziesięciu tysięcy dolarów Dzisiaj, w związku ze słabszymi notowaniami, temat trochę ostygł. Grono osób, które wierzą, że pewnego dnia BTC zastąpi tradycyjne pieniądze, wciąż jest szerokie.
Jeżeli chcesz inwestować w kryptowaluty, powinieneś poznać ich historię i zrozumieć technologię blockchain. Dodatkowo musisz uzbroić się w stalowe nerwy – wahania kursu po kilkanaście procent w ciągu dnia są w przypadku bitcoina normą.
Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz pierwsze bitcoiny:
- Przeczytaj white paper (dokument założycielski) BTC.
- Zrozum podstawy działania blockchain.
- Załóż portfel BTC i naucz się go obsługiwać.
- Zarejestruj się na jednej z wymienionych giełd.
Podobał Ci się mój artykuł o cyfrowym złocie? Masz jakieś pytania o technologii blockchain albo działaniu portfela kryptowalut? Zostaw je w komentarzu!
Redakcja
Poznaj zespółPoznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste
Zobacz inne treścilis 14
Kryptowaluty przyciągają inwestorów perspektywą gigantycznych zysków. Kupienie kilku najpopularniejszych kryptowalut za część Twoich oszczędności może mieć sens. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka utraty większości zainwestowanego kapitału.
sty 09
Najwygodniejszym sposobem inwestowania w Bitcoiny są giełdy i aplikacje. Zobacz, jak kupić pierwsze Bitcoiny za gotówkę.
sty 09
Kryptowaluty to dzisiaj istotny element rynku finansowego. Przeczytaj jak inwestować w kryptowaluty i jak czerpać korzyści z tej branży wartej obecnie miliardy dolarów.