Kalkulator lokat – oblicz odsetki i zysk z lokaty bankowej (2023)

RRSO, kapitalizacja odsetek, podatek Belki… Tyle pojęć, że trudno się połapać. Kalkulator pokaże Ci to, co najważniejsze – ile dokładnie zarobisz na lokacie.
Grzegorz Koper - Redaktor HelloFinance
Tekst

Grzegorz Koper

Grzegorz Koper - Redaktor HelloFinance
Tekst
Grzegorz Koper
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz INNPoland. W HelloFinance objaśnia zawiłości świata finansów i bankowości. Dzięki prawniczemu wykształceniu pomaga czytelnikom odnaleźć właściwą drogę w labiryncie stale zmieniających się przepisów i regulacji.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Michał Tomaszewski - Redaktor naczelny
Redakcja

Michał Tomaszewski

Michał Tomaszewski - Redaktor naczelny
Redakcja
Michał Tomaszewski
Redaktor naczelny

Michał Tomaszewski jest redaktorem z wieloletnim doświadczeniem w branżach kariery, sprzedaży B2B i finansów osobistych. W HelloFinance dba o to, aby treści które do Was trafiają pomagały Wam osiągnąć to, co w życiu finansowym najważniejsze – mieć więcej pieniędzy i wiedzieć, co z nimi zrobić.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Ludwik Jelonek - Fact-checker
Fact-checking

Ludwik Jelonek

Ludwik Jelonek - Fact-checker
Fact-checking
Ludwik Jelonek
Fact-checker

Ludwik Jelonek zajmuje się weryfikacją cytowanych źródeł i sprawdza, czy publikowane treści są zgodne z prawdą.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
8 min
Media o nas:
Spis treści:

Kalkulator lokat bankowych pozwala na obliczenie zysków, które uzyskasz z inwestycji. Dzięki niemu dowiesz się, ile możesz zarobić na lokacie i poznasz najważniejsze pojęcia z nią związane.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Lokaty są jednym ze sposobów inwestycji lub, przynajmniej częściowej, ochrony wartości pieniądza przed inflacją. W tym artykule skupimy się na obliczeniu, ile możesz uzyskać na lokacie.

Z tekstu dowiesz się:

 • Jak obliczyć zysk z lokaty?
 • Czym różnią się lokaty długo- od krótkoterminowych?
 • Kiedy warto wziąć konkretny rodzaj lokaty?

Na koniec doradca finansowy w kilku punktach przedstawi, o czym warto pamiętać, gdy wybiera się lokatę.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Kalkulator lokat bankowych – łatwo sprawdź, ile możesz zyskać

Kalkulator lokaty bankowej uwzględnia oprocentowanie w skali roku, sposób kapitalizacji oraz czas trwania lokaty.

Uwaga

Narzędzie nie kalkuluje podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki.

Żebyś mógł łatwo korzystać z kalkulatora, poniżej wyjaśniamy, co oznacza:

 • oprocentowanie lokat
 • podatek Belki
 • kapitalizacja odsetek

Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samych lokatach, zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu: Lokaty: co to i jak działają

Oprocentowanie lokaty

Oprocentowanie na lokacie to wysokość odsetek, które otrzymasz po upływie określonego czasu. Najczęściej wyrażane jest w skali roku. Im wyższy procent, tym więcej pieniędzy da bank za możliwość dysponowania naszymi środkami.

Podatek Belki

Dochody kapitałowe, do których należą też te z lokat, objęte są podatkiem Belki (art. 30a Ustawy o PITi). Chodzi o 19% daninę płaconą od odsetek. Przez to środki, które otrzymujemy z lokaty, są pomniejszone o tę właśnie kwotę.

Przykład

Lokata w wysokości 1000 zł, oprocentowana na 7% rocznie, przyniosła po upływie tego okresu 70 zł. Od tego należy odjąć 19% podatku Belki (13,30 zł). Finalny zysk z lokaty wyniesie więc 56,70 zł.

Zastanawiasz się, dlaczego tę daninę określa się takim mianem? Odpowiedź jest prosta. Podatek został wprowadzony w 2002 roku, gdy ministrem finansów był właśnie Marek Belka.

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja odsetek to dołączenie odsetek do kapitału początkowego. Lokata może trwać dłużej, niż wynosi okres kapitalizacji odsetek. Wówczas odsetki pojawiające się w trakcie są dopisywane do zgromadzonych środków, a więc pracują na zysk wraz z pierwotną sumą lokaty. Czy w szkole obił Ci się o uszy termin procent składany cit@tion? Jeśli tak, to właśnie kapitalizacja odsetek jest przykładem jego zastosowania.

Przykład

Na rocznej lokacie o wysokości 1000 zł odsetki kapitalizowane są co 6 miesięcy. Po pół roku odsetki wyniosły 40 zł. Po odjęciu podatku Belki (7,60 zł) zostały dopisane do kapitału początkowego. Dzięki temu kolejne odsetki zostaną naliczone od 1032,40 zł, zamiast od 1000 – tak jak na początku.

Dlaczego okres kapitalizowania jest ważny? Jak widać na przykładzie – im jest częstszy, tym szybciej rośnie kapitał na lokacie. Przez to mamy więcej pieniędzy.

Zobacz też:

Oferta lokat w 2023 r.

Wraz ze wzrostem stóp procentowych dokonanym przez RPP, lokaty stały się znacznie popularniejszei. Kilka miesięcy temu analitycy HRE Investment zauważyli, że w kwietniu saldo lokat wzrosło o prawie 9,5 mld złi. To najwyższa od grudnia 2008 różnica między środkami deponowanymi a wycofywanymi z banków.

Czy Ty też chciałbyś ulokować swoje pieniądze? Sprawdź, jakie oferty przygotowano dla Ciebie:

Jak obliczyć zysk z lokaty?

Zysk to kwota, którą otrzymasz po zakończeniu lokaty. 

Żeby obliczyć zysk z lokaty, musisz znać:

 • oprocentowanie w banku 
 • czas trwania lokaty
 • wysokość ulokowanej kwoty
 • stawkę podatku

Niezbędne obliczenia przedstawimy na przykładzie 1000 zł ulokowanego na 7% (0,07) rocznie na lokacie 6-miesięcznej.

1. Oprocentowanie lokat bankowych jest wyrażone w skali roku, więc trzeba przeliczyć wysokość oprocentowania na czas trwania lokaty.

Rok ma 365 dni, więc 0,5 roku (6 miesięcy) ma 182,5 dnia (182 w zaokrągleniu).

182 * 0,07/365 = ok. 3,5%

Uwaga

Upewnijmy się w banku, ile dni obejmuje lokata terminowa oraz ile wynosi tzw. rok bankowy. Zwykle do obliczania odsetek przyjmuje się, że rok ma 365 dni, jednak banki w Polsce mogą posługiwać się inną wartością np. 360 dni.

2. Teraz wyliczymy wysokość odsetek:

3,5% * 1000 zł = 35 zł

3. W celu obliczenia tego co z lokaty ostatecznie otrzymamy, musimy uwzględnić podatek Belki w wysokości 19%.

19% * 35 zł = 6,65 zł – tyle wynosi podatek

35 zł - 6,65 zł = 28,35 – to nasz zysk po potrąceniu daniny.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Lokaty długo- i krótkoterminowe

Wiesz już, jak obliczyć zysk z lokaty. Teraz rodzi się pytanie, czy lepiej wybrać lokatę krótko- czy długoterminową. Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytania: 

 • Jak szybko będziemy potrzebować pieniędzy?
 • Jak zarysowuje się perspektywa gospodarcza kraju?

Dlaczego te kwestie są tak ważne? Musimy pamiętać, że ulokowanymi środkami nie możemy swobodnie obracać. Dodatkowo w przypadku wzrostu oprocentowania lokat w bankach, może się okazać, że nasze pieniądze na lokacie ze stałym oprocentowaniem zarabiają mniej, niż mogłyby na nowej lokacie nawet o krótszym terminie. 

Ponadto w przypadku niewielkich zmian w oprocentowaniu, a wzroście inflacji, środki mogą nie pracować tak efektywnie, jak w przypadku innych metod lokowania kapitału.

Z drugiej jednak strony lokaty długoterminowe są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż ich krótsze odpowiedniki. Jeśli są na stałym oprocentowaniu, to w przypadku obniżki stóp procentowych przyniosą wyższe zyski niż nowo zakładane krótkie lokaty.

Pamiętaj

Średnie oprocentowanie lokat jest niższe niż inflacja (ta podana przez GUS wynosiła w marcu 16,1%i). Tym samym lokaty nie są zupełnym remedium na wzrost cen i spadek wartości pieniądza, natomiast mogą, przynajmniej w części, pomóc ograniczyć ich skutki.

Zalety lokat długoterminowych:

 • zazwyczaj wyższe oprocentowanie
 • są wygodne i nie wymagają częstych zmian
 • stale oprocentowane mogą przynieść większe zyski w przypadku obniżenia stóp procentowych przez NBP

Wady lokat długoterminowych:

 • mogą przynieść mniejsze zyski w przypadku podwyżki stóp
 • unieruchamiają środki na czas trwania lokaty.

Lokaty to niejedyny sposób pomnażania pieniędzy. Zobacz, jak jeszcze możesz ulokować pieniądze: W co inwestować pieniądze w 2023? Najważniejsze aktywa

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty? Odpowiada doradca finansowy.

Paweł Krzyżok, doradca finansowy i partner w Phinance S.A., opisał dla nas kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wybierania lokaty bankowej.

Stałe czy zmienne oprocentowanie?

Lokaty o zmiennym oprocentowaniu będą podążać za zmianami stóp procentowych. Natomiast te, których oprocentowanie jest stałe – utrzymają początkową wartość wskaźnika przez cały okres trwania. 

Jeśli spodziewamy się, że w najbliższym czasie stopy procentowe spadną, powinniśmy wybrać lokatę o stałym oprocentowaniu. Gdy zakładamy, że pojawią się podwyżki – wybierzmy tę o zmiennym.

Czas trwania lokaty

Na rynku dostępne są lokaty krótko (3–6 miesięcy) oraz długoterminowe (12 lub więcej miesięcy). Zazwyczaj rentowność stóp zwrotu wyższa będzie dla lokat długoterminowych. Jeśli jesteśmy pewni, że nie będziemy potrzebować inwestowanej kwoty, lepiej będzie wybrać lokatę długoterminową. 

Dodatkowo warto pamiętać o podatku od zysków kapitałowych. Przy lokatach krótkoterminowych nasz zysk częściej będzie pomniejszany o podatek niż w przypadku lokat długoterminowych.

Częstotliwość kapitalizacji

Przy wybieraniu lokaty, poza stopą zwrotu, warto też zwrócić uwagę na kapitalizację. Im częstsza, tym bardziej atrakcyjna. Raz naliczone odsetki będą generować kolejne zyski. Warto zatem szukać lokat z miesięczną kapitalizacją.

Warunki zerwania lokaty

Jeśli nie jesteśmy pewni czy środki z lokaty będą nam potrzebne przez okres jej trwania, możemy wybrać taką, która na wypadek rozwiązania pozwoli nam zachować, chociaż część zysku. Pamiętajmy jednak, że będzie ona cechować się niższym oprocentowaniem od tej, w której nasze odsetki przepadłyby w przypadku rezygnacji.

Dywersyfikacja

Zasady opisane powyżej wydają się bardzo proste. Jednakże gdy w grę wejdą realia rynkowe, znalezienie właściwego rozwiązania może być problematyczne. 

W takiej sytuacji optymalnym sposobem jest dywersyfikacja, czyli rozbicie kwoty, którą chcemy zainwestować na kilka różnych lokat. Dzięki temu jedna długoterminowa lokata może dać nam wyższą stopę zwrotu, druga – dająca możliwość zachowania zysku przy rezygnacji – stanowić poduszkę finansową, a trzecia – krótkoterminowa – wykorzystywać promocyjne oferty banków dla lokat 3-miesięcznych.

Za stosowaniem dywersyfikacji przemawia jeszcze poziom ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Pamiętajmy, że w konkretnym banku nasze środki są nią objęte do maksymalnie równowartości 100 tysięcy euro. Jeśli więc operujemy większymi kwotami, bezpieczniej jest lokować je w kilku różnych instytucjach.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie

 • Lokaty są sposobem na inwestowanie pieniędzy.
 • Kalkulator pozwala wygodnie obliczyć zysk z lokaty.
 • Ważna jest częstotliwość kapitalizacji odsetek.
 • Rynek oferuje lokaty krótko- i długoterminowe. Ich opłacalność zależy od sytuacji, w której się znajdujesz.
 • Kluczem do bezpieczeństwa finansowego jest dywersyfikacja sposobów lokowania pieniędzy.

Jeśli masz jakieś pytanie w kwestii inwestowania pieniędzy lub obliczania zysku z lokat, to pisz śmiało w komentarzu!

FAQ

Jak działa kalkulator lokat?

Aby skorzystać z kalkulatora lokat, wpisz kwotę depozytu, oprocentowanie, okres trwania lokaty oraz ewentualnie kapitalizację odsetek. Kalkulator obliczy zysk oraz wartość końcową inwestycji.

Jak obliczyć zysk z lokaty 3-miesięcznej?

Oblicz zysk z lokaty 3-miesięcznej, korzystając ze wzoru: `Kwota lokaty x Oprocentowanie / 100 x 3/12`. Wynik pomnóż kwotę lokaty przez oprocentowanie, podziel na 100, a następnie pomnóż przez 3/12.

Czy można stracić na lokacie bankowej?

Lokaty bankowe są stosunkowo bezpieczne, gdyż pieniądze są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do 100 000 EUR). Jednak realny zysk może maleć w przypadku inflacji, która przekracza oprocentowanie.

Co to jest realny zysk z lokaty?

Realny zysk z lokaty to wartość odsetek zarobionych na lokacie po uwzględnieniu wpływu inflacji na siłę nabywczą pieniędzy. Oblicza się go według wzoru: [(1 + Zysk_nominalny) / (1 + Wskaźnik_inflacji)] – 1.

Ile odsetek zarobię na 250 tys. złotych?

Odsetki z lokaty na kwotę 250 000 zł można obliczyć za pomocą wzoru: 250 000 x Oprocentowanie / 100. Ostateczny wynik zależy od oprocentowania oferowanego przez daną instytucję.

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby żyć z odsetek?

Aby żyć z odsetek, podziel swoje roczne wydatki przez oprocentowanie netto lokaty, a następnie przelicz na procenty. Przykład: Jeśli roczne wydatki wynoszą 40 000 zł, a oprocentowanie danej lokaty to 4%, na lokacie musisz mieć 1 000 000 zł (`40 000 / 0,04`).

Jak obliczyć miesięczny zysk na koncie oszczędnościowym?

Żeby obliczyć miesięczny zysk, pomnóż kwotę oszczędności przez oprocentowanie, podziel na 100 i następnie pomnóż przez 1/12 (ilość miesięcy w stosunku do roku). Wzór: Kwota oszczędności x Oprocentowanie / 100 x 1/12.

Źródła

Zobacz wszystkie

Archiwum podstawowych stóp procentowych NBP od 1998. (b.d.). Narodowy Bank Polski - Internetowy Serwis Informacyjny. Pobrano 25 maj 2023, z https://nbp.pl/podstawowe-stopy-procentowe-archiwum/

Procent składany—Zintegrowana Platforma Edukacyjna. (b.d.). Pobrano 25 maj 2023, z https://zpe.gov.pl/a/procent-skladany/DcV6vN47s

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych. (b.d.). Pobrano 25 maj 2023, z https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19910800350

Założyliśmy najwięcej lokat od ponad 13 lat—Heritage Real Estate. (b.d.). Pobrano 25 maj 2023, z https://heritagere.pl/analizy/zalozylismy-najwiecej-lokat-od-ponad-13-lat/153

Grzegorz Koper - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Grzegorz Koper

Dziennikarz z doświadczeniem w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz INNPoland. W HelloFinance objaśnia zawiłości świata finansów i bankowości. Dzięki prawniczemu wykształceniu pomaga czytelnikom odnaleźć właściwą drogę w labiryncie stale zmieniających się przepisów i regulacji.

Michał Tomaszewski - Redaktor naczelny

Redaktor naczelny

Michał Tomaszewski

Michał Tomaszewski jest redaktorem z wieloletnim doświadczeniem w branżach kariery, sprzedaży B2B i finansów osobistych. W HelloFinance dba o to, aby treści które do Was trafiają pomagały Wam osiągnąć to, co w życiu finansowym najważniejsze – mieć więcej pieniędzy i wiedzieć, co z nimi zrobić.

Ludwik Jelonek - Fact-checker

Fact-checker

Ludwik Jelonek

Ludwik Jelonek zajmuje się weryfikacją cytowanych źródeł i sprawdza, czy publikowane treści są zgodne z prawdą.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły