Gdzie kupić złoto i jak zacząć inwestować

Złoto. Przez wieki było podstawą systemu monetarnego. Dziś chroni przed inflacją i kryzysami w gospodarce. Gdzie kupić złoto i jak zacząć inwestowanie? Czy to w ogóle bezpieczne?
Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Tekst

Mateusz Podlecki

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance
Tekst
Mateusz Podlecki
Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
10 min
Media o nas:
Spis treści:

Rzadko występuje w przyrodzie i, choć już dziś żadna waluta się na nim nie opiera, to wciąż uznawane jest za jedną z najbardziej stabilnych form lokowania kapitału. Niestraszne są mu kryzysy i hurraoptymistyczna hossa. Chroni kapitał przed inflacją. Złoto inwestycyjne wciąż jawi się jako bezpieczny port dla wszystkich, którzy chcą zachować i pomnożyć swój majątek.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie formy złota inwestycyjnego możesz kupić?
 • Gdzie kupić złoto?
 • Czy warto inwestować w złoto i jakich stóp zwrotu możesz oczekiwać?
 • Czy inwestowanie w złoto jest naprawdę bezpieczne?
Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Złoto inwestycyjne – co możesz kupić?

Złoto inwestycyjne jest stopem o niezwykle wysokiej zawartości tego szlachetnego metalu. W myśl Ustawy o Podatku od Towarów i Usług o złocie inwestycyjnym możemy mówić w dwóch przypadkach: 

 • Sztabki lub płytki o próbie co najmniej 0,995 – stop musi mieć przynajmniej 99,5% czystego złota
 • Monety o próbie co najmniej 0,900 – stop zawiera przynajmniej 90% czystego złota

Chcesz inwestować i pomnażać swój kapitał?

Zobacz też:

Sztabki złota – rodzime i od zagranicznych dostawców

W Polsce możesz nabyć sztabki i płytki złota rodzimej produkcji, jak i te od cenionych producentów z zagranicy. Do dyspozycji masz całą paletę gramatur: od 1 do 1000 g. Każda sztabka oznaczona jest specjalnymi znakami probierczymi z logiem producenta i informacjami o gramaturze i zawartości złota. Zagraniczne sztabki mają również wybite oznaczenie dostawcy, które stanowi potwierdzenie ich autentyczności. 

Złote monety bulionowe

Monety bulionowe kupisz zarówno od polskich, jak i zagranicznych producentów. 

Aby monety były uznane za złoto inwestycyjne, oprócz odpowiedniej zawartości złota (próba co najmniej 0,900) muszą spełniać jeszcze trzy kryteria:

 • Zostały wybite po 1800 roku.
 • Są nadal lub były środkiem płatniczym w kraju pochodzenia.
 • Są sprzedawane po cenie, która nie przekracza 80% rynkowej wartości złota.

Możesz kupić monety najwyższej próby, jak i te z domieszką miedzi lub srebra. Sprzedawane są pojedynczo lub w zestawach. Popularne bulionówki to istne dzieła sztuki numizmatycznej – stanowią nie tylko lokatę kapitału; są też po prostu piękne. Najpopularniejsze serie to: 

 • Krugerrandy
 • Kanadyjskie Liście Klonowe
 • Filharmonicy Wiedeńscy
 • Amerykański Orzeł
 • Britannia
"Jeśli monety są dobrze zabezpieczone, nie mają rys, a najlepiej są w oryginalnym opakowaniu, są bardzo łatwo zbywalne – kupujący będzie mieć pewność, że to rzeczywiście oryginał, a nie podróbka."

Paweł Bartnik ekspert finansowy

Monety historyczne

Zazwyczaj pochodzą z rynku wtórnego. Ich największym atutem jest związana z nimi historia, przez co nabywają szczególnej wartości kolekcjonerskiej. A jak wiadomo, im coś bardziej niedostępne, tym większą chęć zakupu generuje. 

Z perspektywy czysto inwestycyjnej nie są one dobrym wyborem – najlepszą opcją są sztabki i monety bulionowe. Są one prostsze w wycenie i monitorowaniu wartości kruszcu, a także w uzyskiwaniu regularnych zysków. Monety kolekcjonerskie potraktuj raczej jako okazję do złotego strzału niż pomysł na inwestowanie.

Gdzie bezpiecznie kupować złoto: online czy stacjonarnie?

Jeszcze do niedawna w Polsce można było kupić złoto inwestycyjne tylko w Narodowym Banku Polskim i w Mennicy Polskiej. Dziś zrobisz to zarówno w punktach stacjonarnych, jak i przez internet. Pamiętaj jednak, żeby nie dać się oszukać.

Zakup złota w mennicy

W Polsce najbardziej zaufanym dystrybutorem złota inwestycyjnego jest Mennica Polska, która istnieje od 1766 roku. Oferuje zakupy w kilku punktach stacjonarnych i online. Co ważne, Mennica ma w swojej ofercie zarówno własne monety, jak i te pochodzące od renomowanych zagranicznych producentów.

W sieci możesz natknąć się na inne podmioty, które tytułują się mennicami. Są one jednak nimi tylko z nazwy.

Zakup złota w banku

ofercie polskich banków znajdziesz sztabki o różnej gramaturze. Najmniejsze ważą 1 g, choć można kupić znacznie większe sztabki: 250, 500, a nawet 1000 g.

Najbezpieczniej będzie skorzystać z usług oficjalnych partnerów Mennicy Polskiej, czyli PKO BP, a także kilku banków spółdzielczych. Złoto inwestycyjne możesz kupić też w innych bankach, np. w Alior Banku. Minusem takich zakupów może być dość wysoka marża.

Zakup złota u dealera

Dealerzy czy firmy obracające złotem mogą kusić ofertami i niższymi marżami. Za każdym razem sprawdzaj wiarygodność partnera transakcji. Porównuj ceny u pośredników, by wybrać najlepszą opcję. Nie zapomnij sprawdzić też opinii klientów i wpisów w KRS – wszystko po to, żeby nie dać się oszukać.

Alternatywne formy inwestowania w złoto

Jeśli nie chcesz kupować złota fizycznego, możesz spróbować inwestować w instrumenty finansowe, które pozwolą Ci zarabiać na zmianach cen kruszcu. Trzy najpopularniejsze produkty to: 

 • Fundusze ETF
 • Akcje spółek wydobywających złoto
 • Giełdowe kontrakty krótkoterminowe

Do rozpoczęcia swojej przygody z papierowym złotem konieczne będzie otwarcie rachunku maklerskiego lub konta forex. Operacje nie różnią się zbytnio od tych na giełdzie papierów wartościowych. 

Pamiętaj

Choć te formy inwestowania w złoto mają relatywnie niski próg wejścia, to jednak obarczone są sporym ryzykiem i bez znajomości rynku oraz mechanizmów makroekonomicznych możesz szybko stracić swoje pieniądze. 

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zdecydowanie bezpieczniejsze będzie inwestowanie w sztabki i monety bulionowe.

WAŻNE

Zarówno sztabkę, jak i monety bulionowe najlepiej kupować od dystrybutorów i producentów, którzy mają akredytację LBMA (London Bullion Market Associaton). Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszczów przygotowuje specjalną listę zaufanych producentów. To od nich warto kupić złoto inwestycyjne, aby mieć pewność, że w przyszłości się na nim zyska. 

Co ważne, ani Mennica Polska (jako producent), ani inna polska firma nie figuruje tam w obszarze złota. Do tej pory jedynym przedstawicielem naszego kraju jest KGHM, który produkuje srebro. W Mennicy Polskiej możesz kupić złoto od producentów z akredytacją LBMA. Są to:

 • Perth Mint
 • Heraeus
 • Umicore

Pamiętaj

Na cenę składa się spot (cena bazowa po kursie) i marża sprzedawcy. Jeśli planujesz większe zakupy, zawsze możesz spytać o rabat.

Bieżących środków i swoich oszczędności nie warto trzymać na jednym koncie. Ich dywersyfikacja jest konieczna. Znasz wszystkie rodzaje kont i ich możliwości?

Zobacz też:

Czy warto kupić złoto inwestycyjne?

Szalejąca inflacja w Polsce, niepewna sytuacja gospodarcza, utrata wartości pieniądza papierowego. To wszystko zachęca, aby włączyć złoto do swojego portfela inwestycyjnego. Bo przecież tylko dobrze zdywersyfikowany portfel, który będzie zawierał aktywa różnej klasy, jak obligacje czy nieruchomości, będzie w stanie poradzić sobie z zawirowaniami i krachami na rynkach, a w dłuższej perspektywie przyniesie satysfakcjonujące zyski.

Do inwestowania w złoto można podejść dwojako. Z jednej strony będzie to typowa, krótkoterminowa spekulacja – kupuję po niższej cenie i sprzedaję z zyskiem. Z drugiej, w portfelu inwestycyjnym pełnić może rolę składnika średnio- i długoterminowego. Przez pokolenia będzie stanowiło gwarant stabilnej wartości, którą można wykorzystać w czasie kryzysu.

Paweł Bartnik ekspert finansowy

Jeśli do inwestowania w złoto chcesz podejść naprawdę na poważnie i profesjonalnie zdecyduj się na zakup złota u jednego z producentów z listy LMBA, jak choćby od australijskiego Perth Mint, niemieckiego Aurubis czy szwajcarskiego Argor Heraeus.

Możliwe stopy zwrotu i historyczne notowania

Mimo że polskie złoto nie cieszy się światową renomą, nie powinieneś mieć problemu z jego sprzedażą. Zasadniczo możesz zrobić to na dwa sposoby – stacjonarnie lub online.

Odradzam Ci wędrówkę po lombardach, kantorach, jubilerach i innych punktach obracających złotem. Przede wszystkim ze względu na niską marżę. Ewentualnie możesz spróbować upłynnić swoje złoto w sklepach numizmatycznych. Choć skupują one głównie monety historyczne czy kolekcjonerskie, niektóre z nich mogą odkupić też sztabki czy monety bulionowe. Jednak marża nie zwali Cię z nóg – chyba że zadowolisz się 5–6% w zależności od Twojego drygu do negocjacji.

Nawet jeśli jesteś w posiadaniu polskiego złota, warto zrobić rekonesans wśród polskich firm i sprawdzić, jaką cenę zaproponują. Mennica Polska, Tavex, Goldenmark, Mennica Skarbowa czy Mazovia – to tylko kilka adresów, które ewentualnie możesz odwiedzić.

Możesz spróbować sprzedać złoto na serwisach aukcyjnych, jak Allegro czy eBay. Ma to jednak swoje wady – zwłaszcza w aspekcie formuły sprzedaży.

 • Możesz je wystawić w stałej cenie przez dany okres, np. 10 dni. Jednak w tym czasie cena uncji złota może drastycznie się zmienić, co przyniesie dwojakie konsekwencje. Albo stracisz na transakcji (jeśli kurs spadnie), albo będziesz miał problemy ze sprzedażą (jeśli kurs mocno podskoczy).
 • Drugim rozwiązaniem jest wystawienie go na licytację. To również dość ryzykowny zabieg. Cenę minimalną musisz ustalić na takim poziomie, by zapewniła Ci godziwy zysk. Może to jednak zniechęcić potencjalnych nabywców. Zamiast płacić za złoto cenę rynkową i marżę, pójdą do zaufanego dystrybutora, zamiast kupować złoto od osoby prywatnej w ramach internetowej aukcji.

Wybór sposobu sprzedaży zależeć będzie też od jakości złota, które masz w posiadaniu. Z racji niezbyt światowej renomy, polskie złoto możesz odsprzedać w miejscu zakupu. A jeśli jesteś w posiadaniu złota z certyfikatem LMBA nie powinieneś mieć problemu ze zbytem – także na zagranicznych portalach aukcyjnych.

Jeśli chodzi o kształtowanie się cen złota za uncję, rok 2022 otwarto ceną w granicach 1810 USD, a w październiku 2022 kształtuje się ona na poziomie około 1670 USD. Po drodze przekroczono też magiczną granicę 2 000 USD za uncję. Wahania mogą wydawać się spore, dlatego warto na bieżąco śledzić notowania.

Wszystkie historyczne i aktualne notowania cen złota sprawdzisz na stronie World Gold Council.

Pamiętaj

Nawet minimalny ruch w cenach złota przy słabnącej giełdzie traktuj jako sygnał do zakupu.

Czy inwestowanie w złoto jest bezpieczne?

Od lat to właśnie złoto jest remedium na wszelkie tąpnięcia i kryzysy gospodarcze. To do niego zawsze wracają inwestorzy, gdy na giełdach robi się gorąco i w oczy zagląda widmo spadków. Złoto jest fizyczne i namacalne – nie można go dodrukować jak pieniądza, nie splajtuje jak spółka giełdowa.

Pogłębiająca się inflacja, recesja gospodarcza i niepewna sytuacja na rynkach finansowych sprawiają, że coraz więcej małych i dużych inwestorów będzie skłaniało się bardziej ku bezpiecznym przystaniom, jakimi są kruszce i metale szlachetne – w tym złoto. To dobra okazja, żeby zabezpieczyć swój kapitał przed utratą wartości. Może być to opłacalny ruch – zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie

 • Złoto uważane jest za jedną z najbardziej stabilnych form inwestowania, dlatego warto dodać je do swojego portfela inwestycyjnego.
 • Najlepsze złoto inwestycyjne to sztabki i monety bulionowe.
 • Możliwe są również alternatywne formy inwestowania w złoto (fundusze ETF, akcje spółek wydobywczych, kontrakty krótkoterminowe).
 • W Polsce złoto możesz kupić w Mennicy Polskiej, w banku, u dealerów – stacjonarnie lub online.
 • Najlepiej kupować złoto od producentów z akredytacją LBMA – żaden z polskich producentów nie widnieje na tej liście. Jest tam tylko KGHM w kategorii srebra.

FAQ

Ile kosztuje gram złota?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najważniejsze czynniki, które wpływają na wartość złota, to:

 • Aktualny kurs złota w złotówkach – zależy on od kursu dolara amerykańskiego, jak i ceny kruszcu w Londynie (LBMA Gold Price), którą ogłasza się w ciągu tygodnia roboczego dwa razy dziennie.
 • Forma sprzedawanego złota (sztabki, monety, etc.).
 • Cena poszczególnych prób złota (im więcej złota w złocie, tym więcej za nie zapłacisz).

Śledź aktualne ceny i sprawdzaj kurs złota, np. na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Jak kupić złoto inwestycyjne anonimowo – czy jest to legalne?

Zgodnie z art. 125 ustawy o Podatku od Towarów i Usług dystrybutorzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży kruszców. Powinna ona zawierać dane nabywcy, które umożliwią jego identyfikację. Z racji tego w pełni anonimowy zakup złota nie jest możliwy, ani legalny.

Kupiłem złoto – czy zapłacę podatki?

W świetle polskiego prawa złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT.

Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych – zyski ze sprzedaży złota również mu nie podlegają, pod warunkiem że dokonasz sprzedaży minimum 6 miesięcy po jego zakupie. W takich okolicznościach nie musisz odprowadzać podatku na zasadach ogólnych, ani podatku Belki. Instytucje skarbowe traktują zakup złota nie jako nastawienie na zysk, ale jako przechowanie majątku.

Jak kupić złoto z opcją odkupu?

Chcąc sprzedać złoto, możesz zwrócić się do instytucji, w której je nabyłeś. Możesz to zrobić np. w Mennicy Polskiej. Musi być ono oryginalnie zapakowane, w przeciwnym razie mennica może odmówić odkupienia. Wartość Twojego złota wyrażona w kwocie za 1 g, składa się z ceny z LBMA Gold Price wyrażonej w złotówkach i pomniejszonej o 2%.

Jak i gdzie przechowywać kupione złoto?

Nigdy nie kupuj złota fizycznie, jeśli nie masz planu na jego przechowanie. Nie wkładaj go do skarpety ani pod łóżko! Oto kilka sposobów na to, żeby bezpiecznie przechować Twoje złoto:

 • Skrytki depozytowe – polskie i zagraniczne: działają podobnie do przechowalni bagażu i są konkurencją dla skrytek bankowych. Najpopularniejsze skrytki zagraniczne mieszczą się w Szwajcarii. Pamiętaj, że transport kruszcu zawsze wiąże się z opłatami celnymi.
 • Skrytki bankowe – w czasie pokoju i braku kryzysu gospodarczego to jeden z najlepszych sposobów przechowywania złota. Skrytka bankowa nie jest jednak całkowicie Twoja. Na mocy przepisów prawa i wyroków sądowych bank ma obowiązek udostępnić zawartość m.in. Straży Granicznej, Policji, Służbie Celnej, prokuraturze czy komornikowi. Nie każdy bank ma własne skrytki, a ich liczba jest ograniczona – przeznaczone są one zazwyczaj dla klientów premium.
 • Domowy sejf na złoto – trzymanie kosztowności i oszczędności w domowym zaciszu to raczej rozwiązanie na trudne czasy. Własny sejf wysokiej klasy to wydatek rzędu kilku–kilkunastu tysięcy złotych. Odpowiednie zabezpieczenia i miejsce wmurowania go w domu wystarczą, żeby złoto nie trafiło w niepowołane ręce.
 • Mennica – usługę przechowywania oferują także krajowe mennice. Cena uzależniona jest przede wszystkim od ilości zakupionego kruszcu.

Powyższy artykuł nie stanowi rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

 

Mateusz Podlecki - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Ranking lokat bankowych: najwyższe oprocentowanie (maj 2023)

maj 31

Ranking lokat bankowych: najwyższe oprocentowanie (maj 2023)

Ranking lokat pozwoli Ci poznać oferty banków oraz dowiedzieć się, jak wybrać najlepszą.

Ranking kont maklerskich 2023. Wybierz najlepszy rachunek inwestycyjny

gru 13

Ranking kont maklerskich. Znajdź najlepsze biuro w 2023

Ranking najlepszych kont maklerskich i aplikacji do inwestowania.

W co inwestować pieniądze w 2023 (Najważniejsze aktywa)

cze 20

W co inwestować pieniądze w 2023 [Najważniejsze aktywa]

W dobie szalejącej inflacji nasze oszczędności z dnia na dzień są warte coraz mniej. Wszyscy zastanawiamy się, gdzie ulokować pieniądze, żeby zachowały swoją wartość.