Kalkulator OC: prosty i darmowy. Kup pakiet OC/AC online

Skorzystaj z naszego kalkulatora OC i zobacz, ile możesz zaoszczędzić na składkach.
Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst

Agata Jach

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst
Agata Jach
Redaktorka HelloFinance

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
Redakcja:

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

5 min
Media o nas:
Spis treści:

Porównaj oferty ubezpieczeń AC/OC samochodu i wybierz najlepsze! 

Sprawdź także:

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej
Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

FAQ

Co warto wiedzieć, zanim kupisz OC/AC samochodu

Jak działa kalkulator OC?

Kalkulator OC to proste i intuicyjne narzędzie, które służy do obliczenia wysokości składki ubezpieczenia. Aby dowiedzieć się, ile możesz zaoszczędzić, podaj pojemność silnika oraz wysokość zniżki/zwyżki, jaką ma Twoje auto (w procentach). Kalkulator obliczy szacunkową wysokość rocznej polisy.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę nieco inne kryteria obliczania składek OC. Jednak najważniejsze pytanie dla ubezpieczyciela brzmi: jak wysokie jest ryzyko, że spowodujesz wypadek? Dlatego bardzo ważne dane, które bierze pod uwagę większość towarzystw (i nasz kalkulator OC) to:

  • Pojemność silnika – większa pojemność to większa moc i szybsze auto, a co za tym idzie – wyższe ryzyko wypadku. Dlatego większa pojemność silnika przekłada się często na wyższą składkę OC. Chyba że jeździsz bardzo bezpieczenie. O tym z kolei mówi drugi wskaźnik…
  • Zniżka/zwyżka – zniżka to rabat, jaki otrzymasz od ubezpieczyciela za bezwypadkową jazdę, zwyżka – nadpłata za spowodowanie kolizji. Większość towarzystw stosuje zasadę: za rok bezszkodowej jazdy obowiązuje 10% zniżki, za każdą kolizję lub wypadek – 10% zwyżki. Nie jest to jednak kwestia regulowana ustawowo.

     

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę nieco inne kryteria obliczania składek OC. Jednak najważniejsze pytanie dla ubezpieczyciela brzmi: jak wysokie jest ryzyko, że spowodujesz wypadek? Dlatego bardzo ważne dane, które bierze pod uwagę większość towarzystw (i nasz kalkulator OC) to: Pojemność silnika – większa pojemność to większa moc i szybsze auto, a co za tym idzie – wyższe ryzyko wypadku. Dlatego większa pojemność silnika przekłada się często na wyższą składkę OC. Chyba że jeździsz bardzo bezpieczenie. O tym z kolei mówi drugi wskaźnik… Zniżka/zwyżka – zniżka to rabat, jaki otrzymasz od ubezpieczyciela za bezwypadkową jazdę, zwyżka – nadpłata za spowodowanie kolizji. Większość towarzystw stosuje zasadę: za rok bezszkodowej jazdy obowiązuje 10% zniżki, za każdą kolizję lub wypadek – 10% zwyżki. Nie jest to jednak kwestia regulowana ustawowo.

Sprawdź również: Kredyt na samochód - czy to w ogóle się opłaca?

Czy kalkulator OC sprawdzi się także dla AC?

W kalkulatorze OC możesz sprawdzić szacunkowy koszt ubezpieczenia AC – ponieważ pojemność silnika i wysokość zniżki/zwyżki to dane, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy wycenie wysokości składki. Aby poznać szczegółową ofertę dla ubezpieczeń AC, skontaktuj się z wybraną firmą ubezpieczeniową.

Co mi daje ubezpieczenie OC, a co AC?

Ubezpieczenie OC chroni Cię przed odpowiedzialnością cywilną za szkody spowodowane w wyniku kolizji drogowej lub wypadku. Szczegółowy zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. OC to ubezpieczenie obowiązkowe – za jego brak grożą wysokie kary. AC, czyli Autocasco, to ubezpieczenie dobrowolne, które przyda Ci się w wypadku kradzieży lub konieczności naprawy Twojego auta. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w Polsce ubezpieczenie Autocasco ma tylko 6 milionów aut (na 24 miliony, które mają ubezpieczenie w ogóle). Zakres polisy różni się w zależności od ubezpieczyciela – dlatego przed zakupem porównaj ofertę kilku różnych firm.

Czy kalkulator podaje najtańsze OC?

Kalkulator OC podaje wysokość składki odpowiadającą danym, które podajesz w początkowym szybkim kwestionariuszu (pojemność silnika + zniżka/zwyżka). Kalkulator pokaże Ci najniższą możliwą składkę OC, którą możesz zapłacić. Dzięki temu dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić na swojej polisie.

Czy kalkulator OC bez podawania danych osobowych dobrze policzy składkę?

W niektórych kalkulatorach, aby poznać wysokość składki, musisz podać numer rejestracyjny auta i swoją datę urodzenia. Pozostałe informacje pobierane są z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Część osób nie chce jednak podawać tak wrażliwych danych na stronie internetowej. Szanujemy to, dlatego zdecydowaliśmy się na tzw. krótką ścieżkę. W naszym kalkulatorze polisy OC podajesz tylko dwie informacje – o pojemności silnika i ewentualnych zniżkach/zwyżkach. Pozwala to obliczyć szacunkową wysokość składki z dużą dokładnością. Skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń to pierwszy krok – szczegółową ofertę wysokości polisy poznasz, kontaktując się z wybranym ubezpieczycielem.

Czy warto wybrać najtańsze OC?

Zakres ubezpieczenia OC reguluje ustawa, oraz wytyczne KNF-u. Oznacza to, że niezależnie od tego, którego ubezpieczyciela wybierzesz, ma on obowiązek zapewnić poszkodowanej przez Ciebie osobie dokładnie taki sam zakres likwidacji szkód. Czy w takim razie przy wyborze OC warto kierować się wyłącznie ceną? Cena to zdecydowanie ważny czynnik, ale zwróć uwagę także na wiarygodność ubezpieczyciela i parametry pozapłacowe polisy. To pozwoli Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie, w sytuacji gdy cena będzie zbliżona.

Czy warto kupić ubezpieczenie OC/AC w pakiecie?

Takie rozwiązanie najczęściej się opłaca, ponieważ większość towarzystw ubezpieczeniowych przewiduje atrakcyjne zniżki dla osób, które decydują się na ubezpieczenie łączone. Często w ofercie znajdziesz także ubezpieczenie NNW i Assistance.

Czy ubezpieczenie OC/AC mogę kupić online?

Jak najbardziej. Gdy wybierzesz w naszej porównywarce polisę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, możesz kupić ją za pomocą jednego kliknięcia. Część ubezpieczycieli przewiduje zniżki, dla osób, które kupują ubezpieczenie online. Po udanej płatności polisa zostanie wysłana na podany przez Ciebie adres e-mail. Część towarzystw wysyła także numer polisy smsem – dokładna procedura zależy od ubezpieczyciela.

Jaka jest kara za brak OC/AC?

Za brak AC nie ma żadnej kary – jest to ubezpieczenie dobrowolne i to czy je wykupisz, zależy tylko od Ciebie. Inaczej sprawa wygląda z OC, które jest obowiązkowe. Kara za brak OC zależy od rodzaju pojazdu – za auto osobowe zapłacisz maksymalnie 6 020 zł (czyli równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia w bieżącym roku).

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance

Redaktorka HelloFinance

Agata Jach

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje i co obejmuje?

wrz 09

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ile kosztuje i co obejmuje?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala dostać się bez kolejek do lekarza specjalisty. Oferty polis zdrowotnych zaczynają się od 43 zł miesięcznie.

Ubezpieczenie AC – co to, co obejmuje + przegląd ofert 2023

maj 30

Ubezpieczenie AC – co to, co obejmuje + przegląd ofert 2023

„Mądry Polak po szkodzie” – brzmi znane porzekadło. Sztuką jest jednak być mądrym i przed szkodą, czyli właściwie się zabezpieczyć.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta online – UFG, CEPiK

sty 11

Jak i gdzie sprawdzić ubezpieczenie auta [online + za darmo]

Zobacz, jak szybko sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony i jakich danych potrzebujesz, żeby to zrobić. Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku?