Jak sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony? Sprawdź status ubezpieczenia NFZ i ZUS online

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia Cię do korzystania z usług państwowej ochrony zdrowia. Z założenia jest powszechne, co oznacza, że obejmuje całość społeczeństwa. Jednak w praktyce 2 miliony osób w Polsce pozostaje poza systemem.

6 min

Zasada jest prosta: jeśli odprowadzasz składki zdrowotne, to masz prawo do ubezpieczenia. Jeśli masz umowę o pracę, składki powinien odprowadzać za Ciebie pracodawca. Jeśli nie pracujesz – masz prawo do opieki zdrowotnej jako bezrobotny. Ubezpieczyć może Cię też członek rodziny. 

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje składki trafiają do ZUS-u, albo po prostu chcesz potwierdzić swoje prawo do świadczeń – możesz to zrobić w prosty sposób przez internet. Jest na to kilka sposobów. 

Z artykułu dowiesz się:

 • jak krok po kroku sprawdzić stan ubezpieczenia w Systemie eWUŚ, IKP i PUE
 • a także co możesz zrobić, jeśli system pokaże czerwone światło – czyli brak ubezpieczenia zdrowotnego. 

Powiązane artykuły:

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony – system eWUŚ

eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to rządowy system, w którym szybko i łatwo potwierdzisz swoje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Dane w systemie aktualizowane są codziennie, na podstawie informacji dostarczonych przez ZUS i KRUS.

Aby potwierdzić swoje prawo do świadczeń w systemie eWUŚ:

 • Udaj się do placówki medycznej (przychodni lub szpitala).
 • Podaj numer PESEL w rejestracji. 
 • Potwierdź swoją tożsamość za pomocą: dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy. Dzieci do 18. roku życia mogą potwierdzić swoją tożsamość za pomocą legitymacji szkolnej. 

System eWUŚ ma jedną podstawową wadę – dostęp do niego mają jedynie pracownicy ochrony zdrowia. Żeby z niego skorzystać, musisz więc albo udać się do placówki medycznej, albo skontaktować z kimś, kto ma dostęp do systemu. 

Jednak istnieje prostszy sposób na potwierdzenie prawa do świadczeń – i możesz z niego skorzystać bez wychodzenia z domu. 

Sprawdź też: Ubezpieczenie NNW: dziecka, samochodu, indywidualne – czy warto?

Jak potwierdzić prawo do świadczeń w IKP

IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta daje możliwość potwierdzenia prawa do ubezpieczenia zdrowotnego przez internet. 

Jak to zrobić krok po kroku?

 • Zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta – możesz w tym celu skorzystać z profilu zaufanego, e-dowodu, lub bankowości elektronicznej.
 • Wejdź w zakładkę „Moje konto” > „Twoje ubezpieczenie zdrowotne”
 • Znajdziesz tu informację o statusie Twojego ubezpieczenia. 
 • W tym miejscu sprawdzisz też datę zgłoszenia do ubezpieczenia, oraz dane pracodawcy, który opłaca Twoje składki. Zobaczysz  też datę ostatniej zarejestrowanej składki. 

Jeśli Twój pracodawca opłaca za Ciebie składki terminowo, ostatnia zarejestrowana składka będzie miała datę z poprzedniego miesiąca. 

Może Cię zainteresować: Ubezpieczenie na życie – ile kosztuje, jak wybrać najlepsze?

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony w ZUS-ie

Status swojego ubezpieczenia możesz też sprawdzić na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS-u). Wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne (czyli składki emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne) trafiają najpierw do ZUS-u, który jest organem odpowiedzialnym za ich pobieranie. 

Aby sprawdzić status swoich składek na stronie ZUS-u:

 • Zaloguj się na platformie PUE (Platformie Usług Elektronicznych) – możesz użyć Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej. 
 • Wejdź w zakładkę „Ubezpieczony”, następnie przejdź do „Ubezpieczenia i płatnicy”.
 • W zakładce znajdziesz informację o statusie ubezpieczenia (oprócz ubezpieczenia zdrowotnego możesz tam zweryfikować wszystkie ubezpieczenia społeczne), oraz nazwie pracodawcy, który opłaca składki. 

Na profilu znajduje się jedynie informacja o statusie ubezpieczenia. Jeśli chcesz poznać wysokość swoich składek zdrowotnych – skorzystaj z profilu na IKP.

Zobacz: Ubezpieczenie turystyczne: czy warto? Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne?

Co w przypadku braku ubezpieczenia?

Jeśli musisz pilnie skorzystać z pomocy państwowej służby zdrowia, a NFZ nie potwierdzi Twojego prawa do świadczeń – nie martw się. Pomoc i tak zostanie Ci udzielona. W takiej sytuacji pracownicy służby zdrowie poproszą Cię o okazanie:

 • Dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń – na przykład legitymacji emeryta, druku ZUS RMUA (to druk potwierdzający, ze pracodawca płaci za Ciebie składki).
 • Pisemnego oświadczenia o przysługującym Ci prawie do świadczeń. 

Jeśli NFZ nie potwierdza prawa do świadczeń, a masz pewność, że Twoje składki są odprowadzane, jak najszybciej skontaktuj się z płatnikiem składek, aby wyjaśnić sytuację. Może to być:

 • Pracodawca – jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, lub umowy zlecenia. 
 • ZUS – jeśli jesteś emerytem lub rencistą.
 • Szkoła lub uczelnia – jeśli masz status ucznia lub studenta.
 • Urząd pracy – jeśli jesteś zarejestrowany jako bezrobotny. 

W przypadku, gdy pracujesz na umowę o dzieło, lub nie pracujesz i nie masz statusu bezrobotnego – nie przysługuje Ci powszechne ubezpieczenie zdrowotne. W takim wypadku możesz wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Musisz się jednak liczyć ze sporym kosztem (obecnie składka miesięczna wynosi 590,95 zł). 

Podsumowanie: Jak sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony?

Potwierdzenie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego nie jest trudne. Możesz to zrobić online w kilka minut, albo przejść się do najbliższej placówki służby zdrowia. 

 

Istnieją 3 platformy, na których możesz łatwo sprawdzić stan ubezpieczenia:

 • eWUŚ – aby potwierdzić prawo do świadczeń, wystarczy podać numer PESEL i potwierdzić swoją tożsamość ważnym dokumentem (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymacja szkolna). Z tego rozwiązania możesz skorzystać tylko w placówce służby zdrowia.
 • IKP – Internetowe Konto Pacjenta pozwala potwierdzić prawo do świadczeń online. Wystarczy zalogować się do systemu, żeby zobaczyć stan swoich składek, oraz termin ostatniej wpłaty. 
 • PUE – Platforma Usług Elektronicznych to narzędzie ZUS-u, na którym łatwo sprawdzisz stan wszystkich swoich ubezpieczeń społecznych (oprócz zdrowotnego także emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe). Możesz skorzystać z niego online, logując się za pomocą profilu zaufanego, e-podpisu lub bankowości elektronicznej. 

Udało Ci się sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony? A może znasz jeszcze jakiś sposób na sprawdzenie stanu swojego ubezpieczenia albo masz jakieś dodatkowe pytania? Jeśli tak – koniecznie podziel się nimi w komentarzach. 

FAQ

O co pytali inni?

1. Jak sprawdzić ubezpieczenie dziecka?

Najłatwiej sprawdzisz, czy Twoje dziecko jest ubezpieczone w systemie EWU-ś. Pamiętaj, że dziecko należy zgłosić do ubezpieczenia u swojego pracodawcy. Jeśli nie masz ubezpieczenia, Twojemu dziecku przysługuje prawo do świadczeń, jednak musisz je najpierw zgłosić w odpowiednim oddziale ZUS-u. 

2. Ile mam czasu po narodzeniu dziecka, aby zgłosić je do ubezpieczenia?

Zgłoszenie nowo narodzonego dziecka do ubezpieczenia to Twój ustawowy obowiązek. Masz na to 7 dni od momentu narodzin. Zgłoś dziecko do ubezpieczenia u podmiotu, który odprowadza za Ciebie składki (czyli u pracodawcy, w ZUS-ie lub urzędzie pracy). 

3. Kto może wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne może wykupić osoba, zamieszkała na terenie Polski, która nie ma ubezpieczenia z żadnego innego tytułu (i nie jest ubezpieczona w żadnym kraju Unii Europejskiej, ani kraju Porozumienia o Wolnym Handlu – EFTA). 

W praktyce, na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego najczęściej decydują się osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, aktywnie poszukujące pracy (i niezarejestrowane w urzędzie pracy) oraz obcokrajowcy zamieszkali w Polsce.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Sprawdzenie OC: jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

paź 14

Sprawdzenie OC: jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Przeczytaj, jak sprawdzić OC pojazdu online.undefined

Najlepsze oferty ubezpieczenia samochodu (OC i AC): porównywarka i kalkulator

paź 12

Najlepsze oferty ubezpieczenia samochodu (OC i AC): porównywarka i kalkulator

Zobacz, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu (OC i AC) i czym się kierować przy wyborze polisy. Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?undefined

Broker ubezpieczeniowy i firmy brokerskie: definicja, praca, zarobki

paź 11

Broker ubezpieczeniowy i firmy brokerskie: definicja, praca, zarobki

Broker ubezpieczeniowy to osoba, która reprezentuje klientów na rynku ubezpieczeń. W tym tekście opowiemy więcej o specyfice tego zawodu.undefined