- Ubezpieczenia
- Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę
Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę
Urlop to wyczekiwany czas relaksu i boskiego nicnierobienia. Zapewnij sobie niezakłócony odpoczynek odpowiednim przygotowaniem się do wyjazdu za granicę. Oprócz olejku do opalania i ulubionych szortów zadbaj o ubezpieczenie auta.
Dlaczego możesz nam zaufać
Artykuły na HelloFinance są pisane na podstawie badań naukowych, danych ze stron rządowych oraz innych rzetelnych źródeł. Teksty powstają przy współpracy ze specjalistami ds. bankowości, finansów i ubezpieczeń. Artykuły są opiniowane przed publikacją oraz podczas znaczących aktualizacji.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na HelloFinance mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Sprawdź ofertę ubezpieczeń auta na wyjazd za granicę! Ubezpieczenie auta pozwoli Ci cieszyć się w pełni odpoczynkiem, a Ty będziesz miał pewność, że nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów w razie kolizji.
Zobacz też:
- Ubezpieczenie turystyczne
- Ubezpieczenie na wyjazd za granicę
- Ubezpieczenie samochodu – porównywarka i kalkulator
- Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu
- Kalkulator OC
- Porównywarka OC
- Ubezpieczenie na życie
- Ubezpieczenie NNW
- Ubezpieczenie domu i mieszkania
- Home Assistance
- Ubezpieczenie zdrowotne
- Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
- Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
- Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony
Polisa OC wydawana na podstawie zawartej w Polsce umowy ubezpieczeniowej jest ważna we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w kilku krajach spoza niej.
Kraje spoza UE, gdzie obowiązuje Twoje OC:
- Andora
- Bośnia i Hercegowina
- Czarnogóra
- Islandia
- Norwegia
- Serbia
- Szwajcaria
- Wielka Brytania i Irlandia Północna
Jeżeli nie chcesz mieć kłopotów w razie kontroli policji w którymkolwiek z Państw UE i innych krajów europejskich, gdzie honorowane jest Twoje ubezpieczenie, powinieneś wziąć ze sobą potwierdzenie ważnego OC.
Dodatkowo Twoje ubezpieczenie może obowiązywać również w innych krajach europejskich, pod warunkiem że wyrobisz sobie Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, zwany potocznie Zieloną Kartą. Ubezpieczyciel powinien wydać Ci ten dokument w wersji elektronicznej na adres mailowy bez żadnych dodatkowych opłat.
Kraje, w których będzie obowiązywać OC po wydaniu Zielonej Karty:
- Albania
- Azerbejdżan
- Białoruś
- Iran
- Izrael
- Macedonia
- Maroko
- Mołdawia
- Rosja
- Tunezja
- Turcja
- Ukraina
W razie kolizji otrzymasz pomoc na takich samych zasadach jak w Polsce. O zdarzeniu drogowym możesz poinformować swojego ubezpieczyciela pod specjalnym numerem do zgłaszania szkody. W przypadku bariery językowej być może nie obejdzie się bez interwencji policji.
Po pierwsze Assistance
Przed wyjazdem za granicę, najważniejszym, na co powinieneś zwrócić uwagę, jest zakres Twojego ubezpieczenia assistance. Możesz żyć w przekonaniu, że Twój pakiet chroni Cię przed wszystkimi nieszczęściami związanymi z awarią auta. Niestety ochrona, jaką obejmuje assistance, może różnić się ze względu na ubezpieczycieli i pakiet, na jaki się zdecydowałeś.
Dokładnie zapoznaj się z zakresem swojego pakietu, by uniknąć zaskoczenia. Często zdarza się, że pakiet assistance nie obejmuje wyjazdów za granicę albo ma ograniczoną liczbę kilometrów. Lepiej uniknąć naprawy auta w niemieckim warsztacie, który wstawi Ci fakturę w euro.
W ramach najtańszego pakietu assistance ubezpieczyciel może oferować holowanie tylko do najbliższego warsztatu, dlatego upewnij się, że Twój pakiet będzie nieograniczony albo chociaż zagwarantuje kilkaset kilometrów jazdy na lawecie.
Pamiętaj, że assistance możesz wykupić w każdym momencie wykupić do swojej podstawowej polisy.
Na co zwrócić uwagę w pakiecie assistance:
- Czy masz zagwarantowane holowanie auta?
- Ile kilometrów holowania masz zagwarantowane?
- Czy obejmuje holowanie poza granicami kraju?
- Czy w razie awarii masz zagwarantowany transport do miejsca docelowego?
- Czy pakiet obejmuje uszkodzenia opon?
- Czy pakiet obejmuje pęknięcie lub stłuczenie szyb?
Wszystkiego o ubezpieczeniach assistance dowiesz się w naszym artykule na HelloFinance.
A jeżeli nie posiadasz assistance w Polsce…
Ubezpieczyciele oferują czasowe ubezpieczenie assistance na wyjazd za granicę. Możesz wykupić pomoc ubezpieczyciela na minimum 7 dni, które będzie obowiązywało w większości krajów europejskich. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź, czy kraj, do którego się wybierasz, jest objęty obowiązywaniem assistance.
Dokładnie zapoznaj się z zakresem pakietu, jaki oferuje ubezpieczyciel. W większości wypadków powinieneś otrzymać pomoc w postaci holowania auta do Polski w wybrane miejsce i pomoc w transporcie dla Ciebie.
Największą zaletą czasowego ubezpieczenia assistance jest niższy koszt, w przeciwieństwie do ubezpieczenia, które obowiązuje przez cały rok.
Może Cię zainteresuje:
Czy AC za granicą zadziała?
Kolejną nieoczywistą sprawą, jest ubezpieczenie autocasco (AC).Czy obowiązuje za granicą? Co do zasady AC może, ale nie musi obowiązywać poza terytorium Polski. Ubezpieczyciele mają zwyczaj stosować zastrzeżenie, że w niektórych krajach (tych uznawanych za niebezpieczne) AC nie będzie obowiązywać.
Ubezpieczenie AC będzie obowiązywać na terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli podróżujesz do kraju spoza UE, sprawdź w OWU (ogólnych warunkach umowy), które tereny są objęte ochroną AC dla Twojego pojazdu. Polityka obowiązywania AC może różnić się w zależności od ubezpieczyciela.
Często ubezpieczyciele nie oferują ochrony AC w krajach, w których dochodzi do częstych kradzieży i wypadków.
Wyłączeniem AC często objęte są:
- Rosja
- Białoruś
- Ukraina
- Mołdawia
Pamiętaj, że ubezpieczenie od kradzieży gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko do kwoty określonej w umowie.
Co sprawdzić wyjeżdżając za granicę autem?
Przede wszystkim upewnij się dwa razy, że masz ważne ubezpieczenie i sprawdź do kiedy obowiązuje. Nie chcesz w panice przedłużać ubezpieczenia w momencie, gdy zaplanowałeś sobie nocleg na bezludnej plaży z dala od zasięgu internetu.
Przy zagranicznych wojażach własnym autem niezwykle istotny jest stan techniczny Twojego pojazdu. Pamiętaj, że żadne ubezpieczenie Ci nie pomoże, jeśli Twoje auto jest zaniedbane. Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku, przed wyjazdem sprawdź stan techniczny swojego pojazdu.
Powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na:
- Czy auto ma ważny przegląd techniczny
- Stan opon
- Stan hamulców i tarcz hamulcowych
- Elementy zawieszenia (słynne nic nie puka nic nie stuka)
- Poziom najważniejszych płynów: chłodniczego, oleju i spryskiwaczy
- Czy deska świecą się kontrolki na desce rozdzielczej informujące o usterce
Pamiętaj, że w różnych krajach UE obowiązują inne przepisy ruchu drogowego. Ze szczegółami możesz zapoznać się na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Podsumowanie
Ubezpieczenie auta za granicą pozwoli Ci cieszyć się odpoczynkiem, bez zaprzątania sobie głowy niepotrzebnymi problemami.
Przed wyjazdem za granicę:
- Upewnij się, że ubezpieczyciel gwarantuje ochronę w kraju, do którego jedziesz.
- Sprawdź, co dokładnie obejmuje Twój pakiet assistance i rozszerz go w razie potrzeby.
- Zanim ruszysz w trasę, sprawdź stan techniczny Twojego auta.
- Trzymaj w schowku oświadczenie o kolizji w wersji angielskiej i polskiej.
Zebraliśmy dla Ciebie najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu za granicą. Nie widzisz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Napisz pytanie w komentarzu – chętnie na nie odpowiemy.
FAQ
Ubezpieczenie turystyczne a ubezpieczenie auta – czym się różnią?
Obydwa ubezpieczenia mają zagwarantować spokój w trakcie zagranicznych wycieczek. Podstawowe ubezpieczenie turystyczne gwarantuje przede wszystkim zwrot kosztów leczenia, odpowiedzialność cywilną, konsekwencje NNW.
Ubezpieczenie auta z kolei chroni nas przed wszystkimi nieprzewidzianymi sytuacjami dotyczącymi zdarzeń drogowych i uszkodzenia auta. Ubezpieczyciele często oferują obydwa ubezpieczenia w pakiecie, co powinno obniżyć ich finalny koszt.
Jak zgłosić szkodę za granicą?
Jeżeli nie chcesz, żeby cokolwiek Cię zaskoczyło podczas kolizji za granicą, dobrze wziąć ze sobą oświadczenie o kolizji w wersji polsko-angielskiej. Jeżeli nie będzie potrzebna interwencja policji, szkodę wraz z oświadczeniem należy zgłosić do Twojego ubezpieczyciela.
Jeżeli nie jesteś w stanie porozumieć się z osobą biorącą udział w zdarzeniu z powodu bariery językowej albo ktoś ucierpiał w wyniku zdarzenia, wezwanie policji będzie obowiązkowe.
Jak długo ważna jest Zielona Karta?
Zielona Karta może obowiązywać od 15 dni do nawet 12 miesięcy, ale nie dłużej niż do końca umowy ubezpieczenia OC.
Ile kosztuje wydanie Zielonej Karty?
Wydanie Zielonej Karty nie powinno nic kosztować. Musisz jedynie wypełnić odpowiedni wniosek do swojego ubezpieczyciela.
Redakcja
Poznaj zespółPoznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste
Zobacz inne treściwrz 09
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala dostać się bez kolejek do lekarza specjalisty. Oferty polis zdrowotnych zaczynają się od 43 zł miesięcznie.
maj 30
„Mądry Polak po szkodzie” – brzmi znane porzekadło. Sztuką jest jednak być mądrym i przed szkodą, czyli właściwie się zabezpieczyć.
sty 11
Zobacz, jak szybko sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony i jakich danych potrzebujesz, żeby to zrobić. Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku?