Kalkulator zdolności kredytowej 2023: aktualny i darmowy

Skorzystaj z naszego kalkulatora zdolności kredytowej i zobacz, na jaki kredyt Cię stać. Porównaj oferty banków i wybierz kredyt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst

Agata Jach

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance
Tekst
Agata Jach
Redaktorka HelloFinance

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

07 marca, 2023
5 min
Media o nas:
Spis treści:

Potrzebujesz jedynie dwóch minut i kilku podstawowych danych. 

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Przede wszystkim pomyśl o tym:

  • Ile gotówki potrzebujesz
  • Jak długo chcesz spłacać kredyt
  • Czy dysponujesz nadwyżką finansową

Kalkulator zdolności kredytowej

Wypełnij poniższe pola i zobacz, jaki kredyt będzie najkorzystniejszy dla Ciebie.

  • PAMIĘTAJ: Kalkulator zdolności kredytowej pokazuje Ci dane szacunkowe. Wynik zdolności kredytowej dla danego produktu finansowego poznasz, gdy złożysz wniosek o kredyt w wybranym przez siebie banku. 

Sprawdź nasze rankingi kredytówpożyczek i najlepszych kont bankowych.

Zobacz też:

Jaki kredyt będzie idealny dla Ciebie?

Znasz już swoją zdolność kredytową? Doskonale! Zobacz, jaki kredyt będzie idealny dla Ciebie.

Powiązane artykuły: 

FAQ

1. Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, zgodnie z polskim prawem bankowym, określa czy kredytobiorca (czyli Ty) będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie (czyli pożyczaną kwotę powiększoną o odsetki) w wyznaczonym terminie. Zdolność kredytową wyraża kwota maksymalnego zobowiązania, które możesz zaciągnąć w danym banku.

Czytaj też: RRSO – co to jest? Czy niskie zawsze jest korzystne?

2. Co wpływa na zdolność kredytową?

Najważniejszy jest stosunek Twoich dochodów do tego, ile wydajesz. Bank analizując Twoją zdolność kredytową, sprawdza przede wszystkim, ile zarabiasz i jak stabilne są źródła Twojego dochodu (umowa zlecenie, samozatrudnienie, umowa o pracę na czas określony bądź nieokreślony). 

Gdy bank analizuje Twoje wydatki, bierze pod uwagę także zobowiązania kredytowe, które masz względem niego, bądź innych banków. Przy czym najważniejsze jest nie to, jak wysokie są Twoje zobowiązania (choć to także istotna informacja), tylko, czy spłacasz je w terminie. Jeśli chcesz sprawdzić, jak prezentuje się historia Twoich zobowiązań kredytowych, pobierz raport BIK (płatny 39 zł).

Oczywiście, Twoja zdolność kredytowa jest weryfikowana inaczej, jeśli starasz się o niewielki kredyt online, a inaczej, jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny na 500 000 zł. W tym drugim przypadku bank analizuje Twoją zdolność kredytową bardziej drobiazgowo, a proces ten może trwać 4–6 tygodni.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny: wkład własny. 10% wystarczy?

3. Jak korzystać z kalkulatora zdolności kredytowej?

Zaprojektowaliśmy nasz kalkulator, tak aby był maksymalnie intuicyjny i prosty w użyciu. Wpisz liczbę osób w gospodarstwie domowym, a następnie podaj dochód wszystkich osób, które dokładają się do utrzymania. 

Następnie zsumuj raty wszystkich kredytów i limitów na kartach (swoje i osoby, z którą zamierzasz wziąć kredyt). 

Na końcu policz wydatki – czyli wszystkie opłaty stałe (opłata za mieszkanie, prąd, gaz, internet, opłaty za żywność). 

Czytaj też: Mieszkanie bez wkładu własnego: dla kogo + warunki

4. Liczba osób w gospodarstwie domowym – jak liczyć?

Osoby w gospodarstwie domowym to małżonkowie i ich dzieci. Nie chodzi więc o wszystkie osoby mieszkające pod jednym dachem – do gospodarstwa domowego nie wliczasz swoich dalszych krewnych, ani rodziców. 

Jeśli pozostajesz w związku nieformalnym z osobą, z którą wspólnie wychowujesz dzieci – również tworzycie gospodarstwo domowe. 

W przypadku rozwiedzionych małżonków każda z osób tworzy osobne gospodarstwo domowe, wraz ze wspólnymi dziećmi. Przy czym dzieci wliczają się do gospodarstwa domowego do 25. roku życia (chyba że posiadają orzeczenie o niepełnosprawności). 

Czytaj też: Stopy procentowe – dlaczego rata kredytu tak rośnie?

5. Jak dzieci wpływają na zdolność kredytową?

Jeśli masz dzieci – Twoja zdolność kredytowa spada. Dzieje się tak dlatego, że Twoje pociechy generują wydatki – a nie dokładają się do dochodów gospodarstwa domowego. Jednak każdy bank traktuje tę kwestię nieco inaczej – niektóre instytucje biorą pod uwagę nie tylko liczbę, lecz także wiek dzieci. 

Jeśli Twoje dzieci są pełnoletnie, uwzględnij je w składanym wniosku tylko, jeśli nadal pozostają na Twoim utrzymaniu.

Może Cię zainteresowaćPożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej online - jakie masz możliwości?

6. Czy muszę podawać we wniosku kredytowym, że jestem w ciąży?

Nienarodzone dzieci nie wpływają na zdolność kredytową. Bank nie ma prawa pytać Cię, czy jesteś w ciąży, a Ty nie masz obowiązku takiej informacji podawać. Oznacza to, że jeśli dziecko urodzi się po wydaniu decyzji o przyznaniu kredytu – bank nie ma prawa zmienić jego zasad. 

7. Zdolność kredytowa, jeśli to kolejny kredyt – jest większa, czy mniejsza?

To zależy. Niespłacone kredyty i limity na kartach kredytowych obniżają Twoją zdolność kredytową. W najgorszej sytuacji są osoby, które zalegają ze spłatą rat obecnego kredytu – bank może albo odradzić zaciągnięcie nowego zobowiązania, albo udzielić kredytu, nakładając sobie bardzo wysoką marżę. 

Z drugiej strony, wszystkie kredyty spłacone na czas wpływają korzystnie na Twoją historię kredytową, a co za tym idzie – zwiększają Twoją zdolność kredytową. 

Sprawdź także: Kredyt konsolidacyjny: co to, jak dostać?

8. Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jeśli planujesz kolejny kredyt (szczególnie kredyt hipoteczny) najlepiej, zamknij karty kredytowe, z których nie korzystasz (albo zmniejsz na nich limit) i spłać drobne kredyty gotówkowe. 

Twoja zdolność kredytowa będzie większa, jeśli rozważysz kredyt ze współmałżonkiem (jeśli ma stałą, stabilną pracę i brak zobowiązań kredytowych) lub inną bliską osobą. Kredyt możesz wziąć praktycznie z każdym: zarówno osobą należącą do Twojej rodziny, jak i zupełnie obcą. 

Kolejnym sposobem zwiększenia zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu spłaty. Dzięki temu zapłacisz mniejsze raty, które nie będą tak dużym ciężarem dla Twojego budżetu domowego. Pamiętaj jednak, że im dłuższy okres spłaty, tym więcej zapłacisz bankowi za obsługę zobowiązania.

Agata Jach - Redaktorka HelloFinance

Redaktorka HelloFinance

Agata Jach

Zajmuję się tematyką finansową — w prosty, przystępny sposób wyjaśniam meandry polskiego prawa, aby pomóc Ci podjąć przemyślane i korzystne decyzje finansowe.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Kalkulator kredytu hipotecznego 2023 – oblicz ratę kredytu

sie 30

Kalkulator kredytu hipotecznego 2023 – oblicz ratę kredytu

Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytu hipotecznego i oblicz ratę kredytu – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.

Kredyt hipoteczny: jak działa, co to, jak wybrać [Ranking 2023]

wrz 06

Kredyt hipoteczny: co to jest, jak działa, jak wybrać [2023]

Jeżeli marzysz o własnym mieszkaniu, prawdopodobnie będziesz musiał pożyczyć pieniądze od banku. Dziś prawie połowa mieszkań w Polsce kupowanych jest na kredyt. Znaczący wpływ na to mają aktualne ceny nieruchomości.

Kredyt hipoteczny i wkład własny w 2023 (Czy 10% wystarczy?)

cze 20

Kredyt hipoteczny: wkład własny w 2023. 10% wystarczy?

Wkład własny do kredytu hipotecznego to nie tylko gotówka. Może to być również mieszkanie, działka lub papiery wartościowe. Zobacz jaki minimalny wkład własny musisz mieć, żeby wziąć kredyt hipoteczny w 2022 roku.