- Kredyty
- Kalkulator zdolności kredytowej
Kalkulator zdolności kredytowej 2023: aktualny i darmowy
Potrzebujesz jedynie dwóch minut i kilku podstawowych danych.
Dlaczego możesz nam zaufać
Artykuły na HelloFinance są pisane na podstawie badań naukowych, danych ze stron rządowych oraz innych rzetelnych źródeł. Teksty powstają przy współpracy ze specjalistami ds. bankowości, finansów i ubezpieczeń. Artykuły są opiniowane przed publikacją oraz podczas znaczących aktualizacji.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na HelloFinance mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Przede wszystkim pomyśl o tym:
- Ile gotówki potrzebujesz
- Jak długo chcesz spłacać kredyt
- Czy dysponujesz nadwyżką finansową
Kalkulator zdolności kredytowej
Wypełnij poniższe pola i zobacz, jaki kredyt będzie najkorzystniejszy dla Ciebie.
- PAMIĘTAJ: Kalkulator zdolności kredytowej pokazuje Ci dane szacunkowe. Wynik zdolności kredytowej dla danego produktu finansowego poznasz, gdy złożysz wniosek o kredyt w wybranym przez siebie banku.
Sprawdź nasze rankingi kredytów, pożyczek i najlepszych kont bankowych.
Zobacz też:
- Ranking kredytów gotówkowych
- Ranking kredytów hipotecznych
- Ranking pożyczek hipotecznych
- Porównywarka kredytów
- Ranking pożyczek dla zadłużonych
- Ranking kont oszczędnościowych
- Ranking kont osobistych
- Ranking lokat bankowych
- Ranking kont maklerskich
- Darmowe konto bankowe
Jaki kredyt będzie idealny dla Ciebie?
Znasz już swoją zdolność kredytową? Doskonale! Zobacz, jaki kredyt będzie idealny dla Ciebie.
Powiązane artykuły:
- Zdolność kredytowa – jak zwiększysz swoje szanse na kredyt?
- Kalkulator kredytu hipotecznego – oblicz ratę kredytu
- Kalkulator kredytu gotówkowego – oblicz wysokość raty
- Pożyczka hipoteczna: jak działa, czym różni się od kredytu hipotecznego i kiedy się opłaca?
FAQ
1. Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa, zgodnie z polskim prawem bankowym, określa czy kredytobiorca (czyli Ty) będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie (czyli pożyczaną kwotę powiększoną o odsetki) w wyznaczonym terminie. Zdolność kredytową wyraża kwota maksymalnego zobowiązania, które możesz zaciągnąć w danym banku.
Czytaj też: RRSO – co to jest? Czy niskie zawsze jest korzystne?
2. Co wpływa na zdolność kredytową?
Najważniejszy jest stosunek Twoich dochodów do tego, ile wydajesz. Bank analizując Twoją zdolność kredytową, sprawdza przede wszystkim, ile zarabiasz i jak stabilne są źródła Twojego dochodu (umowa zlecenie, samozatrudnienie, umowa o pracę na czas określony bądź nieokreślony).
Gdy bank analizuje Twoje wydatki, bierze pod uwagę także zobowiązania kredytowe, które masz względem niego, bądź innych banków. Przy czym najważniejsze jest nie to, jak wysokie są Twoje zobowiązania (choć to także istotna informacja), tylko, czy spłacasz je w terminie. Jeśli chcesz sprawdzić, jak prezentuje się historia Twoich zobowiązań kredytowych, pobierz raport BIK (płatny 39 zł).
Oczywiście, Twoja zdolność kredytowa jest weryfikowana inaczej, jeśli starasz się o niewielki kredyt online, a inaczej, jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny na 500 000 zł. W tym drugim przypadku bank analizuje Twoją zdolność kredytową bardziej drobiazgowo, a proces ten może trwać 4–6 tygodni.
Zobacz też: Kredyt hipoteczny: wkład własny. 10% wystarczy?
3. Jak korzystać z kalkulatora zdolności kredytowej?
Zaprojektowaliśmy nasz kalkulator, tak aby był maksymalnie intuicyjny i prosty w użyciu. Wpisz liczbę osób w gospodarstwie domowym, a następnie podaj dochód wszystkich osób, które dokładają się do utrzymania.
Następnie zsumuj raty wszystkich kredytów i limitów na kartach (swoje i osoby, z którą zamierzasz wziąć kredyt).
Na końcu policz wydatki – czyli wszystkie opłaty stałe (opłata za mieszkanie, prąd, gaz, internet, opłaty za żywność).
Czytaj też: Mieszkanie bez wkładu własnego: dla kogo + warunki
4. Liczba osób w gospodarstwie domowym – jak liczyć?
Osoby w gospodarstwie domowym to małżonkowie i ich dzieci. Nie chodzi więc o wszystkie osoby mieszkające pod jednym dachem – do gospodarstwa domowego nie wliczasz swoich dalszych krewnych, ani rodziców.
Jeśli pozostajesz w związku nieformalnym z osobą, z którą wspólnie wychowujesz dzieci – również tworzycie gospodarstwo domowe.
W przypadku rozwiedzionych małżonków każda z osób tworzy osobne gospodarstwo domowe, wraz ze wspólnymi dziećmi. Przy czym dzieci wliczają się do gospodarstwa domowego do 25. roku życia (chyba że posiadają orzeczenie o niepełnosprawności).
Czytaj też: Stopy procentowe – dlaczego rata kredytu tak rośnie?
5. Jak dzieci wpływają na zdolność kredytową?
Jeśli masz dzieci – Twoja zdolność kredytowa spada. Dzieje się tak dlatego, że Twoje pociechy generują wydatki – a nie dokładają się do dochodów gospodarstwa domowego. Jednak każdy bank traktuje tę kwestię nieco inaczej – niektóre instytucje biorą pod uwagę nie tylko liczbę, lecz także wiek dzieci.
Jeśli Twoje dzieci są pełnoletnie, uwzględnij je w składanym wniosku tylko, jeśli nadal pozostają na Twoim utrzymaniu.
Może Cię zainteresować: Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej online - jakie masz możliwości?
6. Czy muszę podawać we wniosku kredytowym, że jestem w ciąży?
Nienarodzone dzieci nie wpływają na zdolność kredytową. Bank nie ma prawa pytać Cię, czy jesteś w ciąży, a Ty nie masz obowiązku takiej informacji podawać. Oznacza to, że jeśli dziecko urodzi się po wydaniu decyzji o przyznaniu kredytu – bank nie ma prawa zmienić jego zasad.
7. Zdolność kredytowa, jeśli to kolejny kredyt – jest większa, czy mniejsza?
To zależy. Niespłacone kredyty i limity na kartach kredytowych obniżają Twoją zdolność kredytową. W najgorszej sytuacji są osoby, które zalegają ze spłatą rat obecnego kredytu – bank może albo odradzić zaciągnięcie nowego zobowiązania, albo udzielić kredytu, nakładając sobie bardzo wysoką marżę.
Z drugiej strony, wszystkie kredyty spłacone na czas wpływają korzystnie na Twoją historię kredytową, a co za tym idzie – zwiększają Twoją zdolność kredytową.
Sprawdź także: Kredyt konsolidacyjny: co to, jak dostać?
8. Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Jeśli planujesz kolejny kredyt (szczególnie kredyt hipoteczny) najlepiej, zamknij karty kredytowe, z których nie korzystasz (albo zmniejsz na nich limit) i spłać drobne kredyty gotówkowe.
Twoja zdolność kredytowa będzie większa, jeśli rozważysz kredyt ze współmałżonkiem (jeśli ma stałą, stabilną pracę i brak zobowiązań kredytowych) lub inną bliską osobą. Kredyt możesz wziąć praktycznie z każdym: zarówno osobą należącą do Twojej rodziny, jak i zupełnie obcą.
Kolejnym sposobem zwiększenia zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu spłaty. Dzięki temu zapłacisz mniejsze raty, które nie będą tak dużym ciężarem dla Twojego budżetu domowego. Pamiętaj jednak, że im dłuższy okres spłaty, tym więcej zapłacisz bankowi za obsługę zobowiązania.
Redakcja
Poznaj zespółPoznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste
Zobacz inne treścisty 10
Leasing konsumencki to coraz popularniejszy sposób finansowania zakupu samochodu. Leasing na auto jest bardziej elastyczny od kredytu, a rata w jego wypadku może być niższa.
gru 08
Porównaj ofertę banków i sprawdź jaki kredyt najbardziej Ci się opłaca. Zobacz, co polecają eksperci i na co trzeba uważać, żeby nie przepłacić.
sie 30
Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytu hipotecznego i oblicz ratę kredytu – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.