Leasing konsumencki na auto – jak wybrać najlepszy i najtańszy

Leasing konsumencki to coraz popularniejszy sposób finansowania zakupu samochodu. Leasing na auto jest bardziej elastyczny od kredytu, a rata w jego wypadku może być niższa.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

Emilia Moskal - Fact-checker
Fact-checking

Emilia Moskal

Emilia Moskal - Fact-checker
Fact-checking
Emilia Moskal
Fact-checker

Emilia Moskal zajmuje się weryfikacją cytowanych źródeł i sprawdza, czy publikowane treści są zgodne z prawdą.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

11 kwietnia, 2024
6 min
Media o nas:
Spis treści:

Leasing konsumencki to coraz popularniejszy sposób finansowania kupna samochodu, który jeszcze niedawno był dostępny tylko dla firm. Klientów przyciągają niższe raty i łatwiejsza procedura. Nie należy, mylić go z kredytem na samochód, bowiem są między nimi pewne różnice. 

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Przedsiębiorcy od lat bardzo chętnie korzystali z leasingów na samochód. Cenili sobie łatwość uzyskania, możliwość odliczenia od podatków i rozłożenie płatności na raty. Od 2011 roku wraz ze zmianą prawa, mogą z niego korzystać również osoby prywatne.

Wybierz najlepszy leasing konsumencki, który pozwoli Ci kupić wymarzony samochód. Ustaw dogodną wysokość raty i procent wkładu własnego!

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Jak wybrać najlepszy leasing konsumencki

Leasing konsumencki od 2011 r. oferowany jest zarówno przez prywatne firmy leasingowe, banki, jak i samych producentów samochodów (leasing fabryczny). Zanim podejmiesz decyzję, poproś o przygotowanie oferty w kilku miejscach i porównaj warunki, jakie zostaną Ci zaproponowane.

Pierwszym i najważniejszym, na co powinieneś zwrócić uwagę, jest wysokość comiesięcznej raty zależna od RRSO. Rata, podobnie jak w przypadku kredytu, będzie składać się z części kapitałowej i odsetkowej. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem stóp procentowych, wzrośnie również wysokość raty na Twój samochód.

Zwróć uwagę na limit kilometrów w umowie leasingowej. Standardowo firmy określają go na poziomie 20 000 km rocznie. W momencie, gdy go przekroczysz, wysokość twojej raty pójdzie w górę.

Następnie wybierz okres trwania leasingu, który Cię interesuje. Im dłuższy, tym mniejsza rata. Maksymalny okres leasingu samochodu większość leasingodawców określa na pięć lat (60 rat). 

Pamiętaj, że oprócz raty leasingu, w umowie zostanie określona również kwota wykupu. Masz prawo zrezygnować z wykupu, dzięki czemu obniżysz swoją ratę, jednak auto nigdy nie stanie się Twoją własnością.

Na końcu sprawdź, co obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC/AC/NNW, oferowane przez leasingodawcę. Jeżeli w ofercie nie ma ubezpieczenia GAP (od utraty wartości samochodu), w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, wysokość ubezpieczenia AC może nie pokryć całej spłaty leasingu.

Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniach samochodu:

Jak działa leasing konsumencki

Leasing konsumencki to umowa cywilnoprawna, pomiędzy Tobą a leasingodawcą. Z zapisów umowy będą wynikały prawa i obowiązki obydwu stron. Nadrzędną przesłanką każdej umowy leasingowej jest to, że w zamian za Twój podpis i ustaloną comiesięczną ratę do spłaty, leasingodawca zobowiązuje się dostarczyć Ci samochód w wybranej konfiguracji.

Pamiętaj jednak, że zawierając umowę leasingu, przez cały okres jej trwania (do czasu ostatniej raty i uiszczenia kwoty wykupu) właścicielem samochodu pozostaje firma udzielająca leasingu. W zamian za comiesięczną ratę zyskujesz jedynie prawo do jego użytkowania.

Aktualnie możesz skorzystać z leasingu fabrycznego, oferowanego na nowe auta przez producenta albo zwykłego leasingu oferowanego przez instytucje i banki. Korzystając z tego drugiego, będziesz mógł sfinansować kupno auta używanego. 

Pamiętaj, że do momentu spłaty ostatniej raty i wpłacenia kwoty wykupu, właścicielem auta pozostaje leasingodawca. Nawet jeżeli kwota wykupu została określona, nie oznacza to, że masz obowiązek z tej opcji skorzystać. Możesz z niej zrezygnować, a leasingodawca ma obowiązek zachować auto w ramach rozliczenia.

Zalety leasingu konsumenckiego

Coraz więcej osób decyduje się na leasing konsumencki, ze względu na korzyści, które oferuje. 

Wśród głównych plusów wymienia się:

  • Uproszczoną procedurę w porównaniu do kredytu
  • Niższe raty w stosunku do kredytu
  • Elastyczne zapisy umowy
  • Rozłożenie płatności na raty (w tym również kosztów ubezpieczenia OC/AC/NNW)

Leasing konsumencki – prostsza procedura

W stosunku do umowy kredytowej procedura finansowania samochodu za pomocą leasingu konsumenckiego jest znacznie prostsza. Do zawarcia umowy leasingowej, na ogół wystarczą:

  • dowód
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach
  • umowa leasingowa

Firmy leasingowe nie mają obowiązku sprawdzania zdolności kredytowej, co przekłada się na łatwiejsze uzyskanie finansowania.

Niższe raty i elastyczne zapisy umowy

W przeciwieństwie do kredytu leasingobiorca może określić wysokość wkładu własnego za samochód (10%, 20%, 30% i więcej). Może również zrezygnować z opcji wykupu samochodu. Wysokość miesięcznej raty będzie zależała od tego, na czym zależy leasingobiorcy.

Dodatkowo leasingobiorca sam może zdecydować czy skorzysta z opcji wykupu.

Wady leasingu konsumenckiego

Pomimo licznych zalet, leasing konsumencki posiada również kilka wad, które czasem mogą być dokuczliwe.

Do wad leasingu konsumenckiego, należy zaliczyć to, że:

  • Właścicielem pojazdu pozostaje firma udzielająca finansowania
  • Ogranicza Cię roczny limit kilometrów
  • W razie kradzieży odszkodowanie zostanie wypłacone firmie leasingowej

Brak własności leasingowanego pojazdu

Największą wadą tego rozwiązania jest kwestia dotycząca własności auta. Do momentu spłaty ostatniej raty leasingu, właścicielem pojazdu pozostaje firma udzielająca leasingu.

Dodatkowo w razie kradzieży auta odszkodowanie zostanie wypłacone w całości leasingodawcy, Ty zostaniesz bez auta, a opłacane raty przepadną.

Pamiętaj również, że z tego tytułu nie będziesz gromadził zniżek za bezszkodową jazdę. Polisa ubezpieczeniowa również będzie wystawiona na firmę pośredniczącą w finansowaniu samochodu.

Finansowanie pojazdu z limitem kilometrów

W znacznej części umów leasingowych obowiązuje zapis mówiący o rocznym limicie kilometrów, które możesz przejechać autem. Najczęściej spotykany jest limit na poziomie 20 000 km. Gdy go przekroczysz, leasingodawca podniesie Twoją ratę.

Leasing konsumencki a kredyt na samochód – różnice

Te dwie metody finansowania są bardzo do siebie podobnie, jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Większość różnic wynikać będzie z prawa własności pojazdu. 

W przypadku kredytu na samochód umowa kupna zostanie sporządzona na Twoje dane. Po sfinalizowaniu transakcji stajesz się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Możesz decydować jakie ubezpieczenie wybierzesz i ile kilometrów przejedziesz samochodem. W razie jakiejkolwiek szkody pieniądze z ubezpieczalni trafią na Twoje konto. 

W każdym momencie możesz również zdecydować o sprzedaży auta. Nie zapominaj jednak, że będziesz musiał uregulować swoją należność w banku.

Wybierając kredyt, będziesz musiał przejść procedurą kredytową. Zanim bank wypłaci Ci środki, najpierw dokładnie zweryfikuje Twoją zdolność kredytową.

Zanim zdecydujesz się na kredyt samochodowy, warto rozważyć wszystkie opcje i poznać swoje możliwości

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Zobacz też:

Podsumowanie

Leasing konsumencki to ciekawe rozwiązanie dla osób prywatnych, które szukają sposobu sfinansowania zakupu samochodu. Pamiętaj, że decydując się na zakup za pomocą leasingu, właścicielem auta do czasu ostatniej raty pozostaje firma leasingowa. 

Z drugiej strony procedura leasingowa jest prostsza niż w przypadku kredytu i daje możliwość indywidualnego ustalenia wysokości raty.

Zalety leasingu konsumenckiego:

  • Prosta procedura
  • Możliwość ustalenia wysokości raty i wkładu własnego
  • OC/AC/NNW rozłożone na raty

Wady leasingu konsumenckiego:

  • Firma leasingowa pozostaje właścicielem pojazdu do ostatniej raty 
  • W razie kradzieży odszkodowanie zostanie wypłacone firmie leasingowej
  • Roczny limit kilometrów w większości ofert

Dzięki za przeczytanie mojego tekstu. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące leasingu konsumenckiego, podziel się nimi w komentarzu.

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Emilia Moskal - Fact-checker

Fact-checker

Emilia Moskal

Emilia Moskal zajmuje się weryfikacją cytowanych źródeł i sprawdza, czy publikowane treści są zgodne z prawdą.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Najlepsze kredyty w 2022 – porównaj ofertę online i wybierz kredyt na miarę Twoich potrzeb!

gru 08

Najlepsze kredyty w 2022 – porównaj oferty online

Porównaj ofertę banków i sprawdź jaki kredyt najbardziej Ci się opłaca. Zobacz, co polecają eksperci i na co trzeba uważać, żeby nie przepłacić.

Kalkulator kredytu hipotecznego 2023 – oblicz ratę kredytu

sie 30

Kalkulator kredytu hipotecznego 2023 – oblicz ratę kredytu

Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytu hipotecznego i oblicz ratę kredytu – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.

Kredyt hipoteczny: jak działa, co to, jak wybrać [Ranking 2023]

wrz 06

Kredyt hipoteczny: co to jest, jak działa, jak wybrać [2023]

Jeżeli marzysz o własnym mieszkaniu, prawdopodobnie będziesz musiał pożyczyć pieniądze od banku. Dziś prawie połowa mieszkań w Polsce kupowanych jest na kredyt. Znaczący wpływ na to mają aktualne ceny nieruchomości.