Kredyt dla firm 2023 [kalkulator i najlepsze oferty]

Oblicz ratę kredytu firmowego i sfinansuj inwestycje potrzebne do rozwoju firmy. Nasz kalkulator pozwoli policzyć wysokość raty oraz maksymalną kwotę, o jaką możesz wnioskować.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst

Filip Żyro

Filip Żyro - Redaktor HelloFinance
Tekst
Filip Żyro
Redaktor HelloFinance

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym

22 grudnia, 2023
8 min
Media o nas:
Spis treści:

Każdy, kto prowadził firmę, wie, że do skalowania działalności potrzebne są inwestycje. Kredyt możesz przeznaczyć na rozwój, badania, lub kupno nowoczesnych narzędzi. Słowem – wszystko, co pozwoli Ci zbudować przewagę konkurencyjną.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Czasem kredyt pozwala utrzymać firmę na powierzchni, gwarantując płynność finansową. W momencie, gdy Twoi kontrahenci spóźniają się z płatnościami faktur, warto rozważyć wzięcie kredytu na obsługę bieżących zobowiązań takich jak pensje czy czynsz.

Pieniądze najbezpieczniej i najtaniej pożyczysz w banku. Sprawdź nasz kalkulator kredytu dla firm i sfinansuj swój rozwój!

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Kalkulator kredytu firmowego – znajdź najlepszą ofertę dla swojej firmy!

 • PAMIĘTAJ: Przedstawione powyżej symulacje nie są ofertą w rozumieniu art. 66 kc. – pokazują jedynie informacje o tym, jak może kształtować się rata dla kredytu firmowego. O tym, czy dostaniesz kredyt firmowy, zdecyduje bank. Porównaj oferty różnych banków i skontaktuj się z tym, który proponuje najatrakcyjniejsze warunki.

Z jakich produktów kredytowych możesz jeszcze skorzystać?

Zobacz też:

Spis treści:

 • Co to jest kredyt firmowy
 • Jak wybrać najlepszy kredyt dla firm
 • Rodzaje kredytów firmowych
 • Od czego zależy finalny koszt kredytu
 • Jakie dokumenty będą potrzebne do wniosku
 • FAQ

Co to jest kredyt firmowy?

Kredyt firmowy to specjalny rodzaj kredytu przeznaczony dla klientów biznesowych. Podobnie jak w przypadku kredytu indywidualnego, aby go uzyskać potrzebne będzie przejście przez procedurę kredytową. 

O kredyt na firmę mogą starać się:

 • osoby prowadzące działalność gospodarczą 
 • rolnicy

Kredyty firmowe skierowane są również do przedsiębiorstw posiadających osobowość prawną takich jak: 

 • Spółka akcyjna
 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Dodatkowo o kredyt firmowy mogą ubiegać się tzw. jednostki organizacyjne niewyposażone przez prawo w osobowość prawną, którym przysługuje zdolność prawna czyli:

 • Spółka jawna
 • Spółka partnerska
 • Spółka komandytowa
 • Spółka komandytowo-akcyjna

Jak wybrać najlepszy kredyt firmowy

Ofert kredytów firmowych nie brakuje na rynku. Sprawdź, jakimi kryteriami wyboru powinieneś się kierować, aby wybrać najkorzystniejszą dla Twojej firmy opcję.

 • Najważniejszym kryterium wyboru każdego kredytu jest jego koszt, czyli kwota, jaką finalnie będziesz musiał oddać do banku. Ile faktycznie kosztuje kredyt, pomoże Ci policzyć wskaźnik RRSO, który uwzględnia oprocentowanie, marżę, prowizję i ubezpieczenie.
 • W następnej kolejności weź pod uwagę prostotę procedury kredytowej. Najłatwiej będzie wziąć kredyt w banku, w którym posiadasz rachunek firmowy. Bardzo możliwe, że wszystkie formalności załatwisz online, bez wychodzenia z domu.
 • Przed podjęciem decyzji sprawdź, jaki jest maksymalny okres kredytowania. Im dłuższy, tym niższa miesięczna rata. Dla przedsiębiorców znaczenie może mieć również czas wypłaty środków na konto.
 • Na koniec zwróć uwagę na formalności związane z kredytem i na to, czy oferta dostosowana jest do Twojego rodzaju działalności. Czasem banki mają inne propozycje dla spółek z o.o., a inne dla jednoosobowych działalności. 
 • Sprawdź też, czy bank oferuje kredyt dla nowych firm. Z reguły instytucje bankowe wymagają minimum rocznego prowadzenia działalności, choć raz na jakiś czas można spotkać ofertę dla firm po 6 miesiącach prowadzenia działalności.
"Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i rozważasz zaciągniecie kredytu firmowego to powinieneś sprawdzić, czy tańszym rozwiązaniem nie okaże się uzyskanie kredytu jako konsument. Banki wychodzą z założenia, że biznes może płacić za finansowanie więcej, a oferta dla konsumentów jest często bardziej konkurencyjna. Co więcej, jako indywidualnym konsumentom będą przysługiwały nam dodatkowe prawa.  Z drugiej strony biorąc kredyt firmowy, jako spółka nie odpowiadasz prywatnym majątkiem za zobowiązania firmy. To, na jaki kredyt się zdecydujesz, powinno zależeć od charakteru działalności, kwoty i celu preznaczenia środków."

Romuald PilitowskiWiceprezes Zarządu Salomon Finance

Chcesz zwiększyć swoje szanse na dodatkowe finansowanie?

Zobacz też

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Rodzaje kredytów firmowych – na co można wydać pieniądze?

To zależy, który z trzech rodzajów kredytów firmowych zdecydujesz się zaciągnąć. Najpopularniejsze kredyty firmowe to:

 • Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym
 • Kredyt hipoteczny dla firm
 • Kredyt inwestycyjny dla firm

Być może zainteresuje cię również, jak działa umowa B2B.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym

To sposób finansowania bieżącej działalności firmy. Przedsiębiorcy często muszą mierzyć się z opóźnionymi płatnościami. W momencie, gdy sterta nieopłaconych faktur zaczyna rosnąć, mogą pojawić się kłopoty z płynnością. Gdy firma nie ma pieniędzy na wypłaty dla pracowników czy opłacenie czynszu, problemy mogą zacząć się nawarstwiać.

Kredyt obrotowy może pomóc wyjść z takiej sytuacji, dając dostęp do dodatkowej puli środków. Jego maksymalna wysokość zależeć będzie od przychodów, kosztów i zysków firmy. 

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym może także funkcjonować jako odnawialna linia kredytowa.

Taki kredyt przyznawany jest na określoną kwotę. Powiedzmy, że przedsiębiorca wnioskuje o dodatkowe środki w wysokości 100 tys. zł i pozytywnie przejdzie weryfikację banku. Osoba prowadząca działalność dostanie dostęp do środków na tym pułapie, ale nie będzie płaciła odsetek do momentu, kiedy nie sięgnie po te środki. 

Przyjmijmy, że ze 100 tys. zł, które zostały Ci przyznane, potrzebujesz tylko 20 tys. Wysokość raty zostanie wyliczona tylko na podstawie środków, które wykorzystasz.

Kredyt hipoteczny dla firm

Firmowy kredyt hipoteczny działa podobnie do konsumenckiego kredytu hipotecznego. W momencie, gdy firma chce przeznaczyć środki na kupno nowej siedziby, działki pod działalność lub modernizację nieruchomości, w której prowadzi firmę, może sięgnąć po kredyt hipoteczny przeznaczony dla firm. 

Kredyt zabezpieczony hipoteką należy do tańszych kredytów. Bank kalkulując ryzyko, weźmie pod uwagę zabezpieczenie w postaci nieruchomości lub działki.

Wszystkiego o kredytach hipotecznych dowiesz się z naszego tekstu opublikowanego na HelloFinance.

Kredyt inwestycyjny dla firm

Kredyt inwestycyjny to kredyt celowy. Oznacza to, że przyznane środki  mogą zostać wydane wyłącznie na cel określony we wniosku kredytowym. Może to być zakup samochodów potrzebnych do działalności firmy, budowa linii produkcyjnej, zakup środków trwałych (np. laptopów), a nawet zatrudnienie nowych pracowników lub kupno patentu.

W przypadku tego kredytu bank będzie wymagał wkładu własnego na poziomie 10%–20% wartości inwestycji. Kredyt inwestycyjny jest zobowiązaniem długoterminowym i może być udzielany nawet na 20 lat.

Sprawdź nasze rankingi kredytów, pożyczek i najlepszych kont bankowych.

Zobacz też:

Od czego zależy finalny koszt kredytu?

Oferty banków mogą się różnić pod względem marży, prowizji, oprocentowania, kosztów dodatkowych i ubezpieczenia. Zsumowanie kosztów pozwala policzyć RRSO i całkowity koszt kredytu.

 • Wysokość RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania informuje o tym, ile finalnie zapłacisz za kredyt. RRSO zawiera oprocentowanie, prowizję banku, ubezpieczenie i marżę. Dzięki niemu będziesz wiedział, ile naprawdę kosztuje udzielenie kredytu.
 • Całkowity koszt kredytu – podawany jest w postaci kwoty nominalnej, którą będziesz musiał oddać do banku na przestrzeni lat. Na całkowity koszt kredytu wpływ będą miały wszystkie wspomniane koszty wyrażone kwotowo. Niech nie przerazi Cię jednak wysoka suma. Inflacja działa na korzyść pożyczającego. 100 000 zł będzie warte znacznie, znacznie mniej za 10 lat.
 • Marża – zależeć będzie od sytuacji finansowej wnioskodawcy. Im lepsza sytuacja przedsiębiorstwa, tym ryzyko dla banku mniejsze, marża niższa, a kredyt tańszy.
 • Ubezpieczenie – banki mogą poprosić o ubezpieczenie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie lub zarządzanie firmą, która będzie występowała o kredyt. Wysokość ubezpieczenia zostanie doliczona do miesięcznej raty.
 • Oprocentowanie – kredyt firmowy może być oprocentowany na dwa sposoby: zmienne i stałe. Wybierając oprocentowanie zmienne, będziesz uzależniony od decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W momencie, gdy stopy procentowe będą obniżane, spadnie wysokość raty; jeśli podnoszone – wzrośnie. Biorąc kredyt ze stałym oprocentowaniem, od początku do końca możesz liczyć na taką samą wysokość raty.

Może Cię zainteresować: Zdolność kredytowa: jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Jakie dokumenty będą potrzebne do kredytu firmowego

Najważniejszym wymogiem będzie kryterium dochodowe.

Procedury kredytowe mogą różnić się w zależności od banku. W momencie, gdy wybierzesz ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb, zapoznaj się ze szczegółami.

Chcesz zacząć inwestować i pomnażać swój kapitał?

Zobacz też:

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Zobacz, co może zrobić dla Twojego zdrowia i urody Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg

Natu.Care Kolagen Premium 5000 mg, mango-marakuja

Natu.Care Kolagen Premium dla zdrowia stawów, skóry, paznokci i włosów. Najlepsza przyswajalność. Optymalna dawka 5 000 lub 10 000 mg. Przebadany przez niezależne laboratorium.

Zobacz więcej
@Milena Dlugosz
Efekty zaczęłam dostrzegać po około 5 tygodniach. Włosy są nawilżone, przestały też wypadać. Moja wrażliwa cera przestała się przesuszać. Plus za pyszny smak!
@Milena Dlugosz
Zobacz więcej

Podsumowanie

W zależności od Twojej sytuacji kredyt firmowy pomoże Ci sfinansować inwestycje, rozpocząć budowę nowej siedziby albo przetrwać problemy związane z płynnością finansową. Zanim zdecydujesz się pożyczyć od banku, sprawdź RRSO i wszystkie informacje o tym, na jakich zasadach udzielane są kredyty.

Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy rodzaje kredytów firmowych:

 • Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym
 • Kredyt hipoteczny dla firm
 • Kredyt inwestycyjny dla firm

Kredyty te różnią się przeznaczeniem i wysokością odsetek. 

Przedsiębiorcy chętnie wybierają kredyt obrotowy, ponieważ nie trzeba tłumaczyć się w banku, na co wydają pieniądze. Oprócz tego, w razie problemów z płynnością, kredyt obrotowy gwarantuje natychmiastowy dostęp do dodatkowych środków.

Wiesz już wszystko o kredytach firmowych? A może chciałbyś o coś dopytać? Wątpliwościami możesz podzielić się w komentarzach, ale najpierw sprawdź nasz FAQ.

FAQ

Czy można wziąć kredyt firmowy w walucie obcej?

Tak. Banki rozumieją, że niektóre firmy robią interesy międzynarodowe. Jednym z większych wyzwań związanych z eksportem i importem jest tzw. ryzyko kursowe. Jeżeli prowadzisz interes związany ze sprowadzaniem towarów zza granicy, możesz potrzebować kredytu w euro lub dolarach. Pozwoli to uniknąć kosztów przewalutowania.

Czy można wziąć kredyt na firmę ze stałym oprocentowaniem?

Tak. Banki rozszerzając ofertę kredytów ze stałym oprocentowaniem, coraz częściej oferują to rozwiązanie firmom. W biznesie najważniejsza jest przewidywalność, którą kredyt ze stałym oprocentowaniem zapewnia. 

Co to jest faktoring?

Jeżeli wystawiasz regularnie faktury i chcesz mieć stuprocentową pewność, że spóźnialscy kontrahenci nie wykoleją Twojego biznesu, powinieneś zainteresować się faktoringiem. 

Faktoring polega na wciągnięciu w transakcje trzeciego podmiotu (firmy finansowej albo banku), które wypłacą Ci pieniądze zaraz po wystawieniu faktury. W transakcji udział będą brali:

Faktorant – czyli po prostu przedsiębiorca, który wystawi fakturę obciążeniową i przekaże ją do banku lub instytucji finansowej (faktora).

Faktor – instytucja, która sfinansuje faktury klienta i wypłaci środki za faktury bezpośrednio na konto firmowe klienta. W razie kłopotów bierze odpowiedzialność za odzyskanie zobowiązania.

Kontrahent – podmiot zobowiązany do dokonania płatności za fakturę na konto faktora. 

W praktyce działa to następująco: 

 • Kopię wystawionej faktury wysyłasz do banku. 
 • Bank wypłaca Ci pieniądze natychmiastowo, zaś przelew kontrahenta trafia do banku w późniejszym terminie. 
 • Możesz podzielić ryzyko nieopłacenia faktury z bankiem, który będzie odpowiedzialny za ściągnięcie wierzytelności z niepłacącego kontrahenta.
Filip Żyro - Redaktor HelloFinance

Redaktor HelloFinance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Leasing konsumencki na auto – jak wybrać najlepszy i najtańszy

sty 10

Leasing konsumencki na auto – jak wybrać najlepszy i najtańszy

Leasing konsumencki to coraz popularniejszy sposób finansowania zakupu samochodu. Leasing na auto jest bardziej elastyczny od kredytu, a rata w jego wypadku może być niższa.

Najlepsze kredyty w 2022 – porównaj ofertę online i wybierz kredyt na miarę Twoich potrzeb!

gru 08

Najlepsze kredyty w 2022 – porównaj oferty online

Porównaj ofertę banków i sprawdź jaki kredyt najbardziej Ci się opłaca. Zobacz, co polecają eksperci i na co trzeba uważać, żeby nie przepłacić.

Kalkulator kredytu hipotecznego 2023 – oblicz ratę kredytu

sie 30

Kalkulator kredytu hipotecznego 2023 – oblicz ratę kredytu

Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytu hipotecznego i oblicz ratę kredytu – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.