- Kredyty
- Kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy – kalkulator i ranking ofert
Chcesz kupić wymarzony samochód, kamper lub motocykl? Oblicz wysokość raty kredytu samochodowego i zobacz, na jaki model możesz sobie pozwolić.
Dlaczego możesz nam zaufać
Artykuły na HelloFinance są pisane na podstawie badań naukowych, danych ze stron rządowych oraz innych rzetelnych źródeł. Teksty powstają przy współpracy ze specjalistami ds. bankowości, finansów i ubezpieczeń. Artykuły są opiniowane przed publikacją oraz podczas znaczących aktualizacji.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na HelloFinance mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Kalkulator kredytu samochodowego – oblicz ratę i koszt kredytu
Kalkulator kredytu na samochód to narzędzie intuicyjne w obsłudze. Pokaże orientacyjną kwotę rat kredytu, który chcesz zaciągnąć.
Powstał on przede wszystkim dla tych, którzy chcą świadomie planować swój budżet i wiedzieć, jakie zobowiązanie nie będzie nadto obciążać domowych finansów.
Pamiętaj!
Kalkulator kredytu na samochód pokaże szacunkową wysokość raty. Dokładną symulację otrzymasz w banku w czasie składania wniosku kredytowego.
Ranking kredytów samochodowych – wybierz mądrze!
Kredytem samochodowym sfinansujesz nie tylko zakup auta, ale też motocykla, quada, skutera, kampera, czy maszyn rolniczych. Sprawdź, jakie możliwości oferują teraz banki.
Przedstawione dane nie są ofertą w rozumieniu art. 66 kc – pokazują jedynie informacje zgodne z ofertą banku. O tym, czy dostaniesz kredyt gotówkowy, decyduje kredytodawca. Aby poznać ofertę przygotowaną dla Ciebie – skontaktuj się z wybranym bankiem.
Zanim zdecydujesz się na kredyt samochodowy, warto rozważyć wszystkie opcje i poznać swoje możliwości.
Zobacz też:
- Kredyt na samochód - czy się w ogóle opłaca?
- Ranking kredytów gotówkowych
- Kalkulator kredytu samochodowego
- Czym jest zdolność kredytowa?
- Kalkulator zdolności kredytowej
- Umowa kupna-sprzedaży samochodu [Wzór Umowy]
Jaki kredyt na samochód wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kredytów samochodowych. Różnią się one przede wszystkim wkładem własnym, wysokością oprocentowania i sposobem spłaty. Oczywiście nie bez znaczenia będzie też Twoja zdolność kredytowa.
Standardowy harmonogram rat
To najprostszy i najbardziej rozpowszechniony produkt. W zasadzie przypomina kredyt gotówkowy. Ustalając harmonogram spłat, wybierasz raty stałe lub malejące, które będziesz spłacać nawet przez 10 lat. Nie potrzebujesz żadnego wkładu własnego.
Spłata w jednej racie, czyli kredyt 50/50 lub 60/40
Jeśli rozważasz tę opcji, musisz być gotowy na wyłożenie dużych środków już na początku. Wkład własny to nawet 50 lub 60% wartości auta. Resztę spłacisz za rok lub dwa lata. Zazwyczaj oprocentowanie jest tu 0%, kusić może też niższy całkowity koszt kredytu. Ze względu na wysoki próg wejścia, tę opcję poleca się głównie osobom ze sporym zapasem gotówki, którzy w niedługim czasie uzbierają resztę kwoty.
Raty balonowe
Tak jak w przypadku kredytu jednoratowego, najczęściej spotkasz je w ofercie banków samochodowych powiązanych z konkretną marką lub markami aut, jak Volkswagen Bank (Volkswagen, ŠKODA, Audi, SEAT, Porsche) czy PSA Finance (Peugeot, Citroën i DS).
Spłaca się go zazwyczaj przez 3 do 5 lat, a procedura obejmuje trzy etapy:
Wkład własny (np. 20-35% wartości auta)
Spłata niskich rat (najczęściej obejmujących odsetki)
Spłata raty balonowej (obejmującej resztę wartości auta)
A co z kredytem gotówkowym?
Jeśli weźmiesz pod uwagę wyłącznie koszty kredytu, to kredyt samochodowy będzie lepszym rozwiązaniem niż gotówkowy.
Kiedy jednak bardziej zagłębisz się w tę sprawę i przeanalizujesz takie czynniki, jak:
- okres spłaty,
- wkład własny,
- rynek(pierwotny lub wtórny), z którego kupujesz samochód,
nie będzie to już tak jednoznaczne.
Na co się zatem zdecydować? Wszystko dokładnie opisałem w artykule: Kredyt samochodowy – czy to się w ogóle opłaca?
Najtańszy kredyt samochodowy – co ma wpływ na koszt kredytu samochodowego?
Całkowity koszt kredytu na samochód zależy od tak istotnych czynników, jak:
- Wiek samochodu
- Wartość auta
- Wkład własny
- Okres kredytowania
- Deklarowany limit kilometrów przejechanych w czasie spłacania
- Dodatkowe ubezpieczenia
Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?
Najważniejsze składowe, na które warto zwrócić uwagę, decydując się na kredyt samochodowy to:
- RRSO – Roczna Stopa Oprocentowania, zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, określa koszty, jakie poniesiesz w skali roku.
- Oprocentowanie – składa się z tzw. stopy referencyjnej i marży (sprawdź, dlaczego raty kredytu rosną).
- Prowizja – musisz być gotowy nawet na kilka procent od kwoty kredytu.
- Ubezpieczenia – mogą obejmować zarówno auto (np. OC/AC, NNW), jak i Ciebie. Banki mogą wymagać ubezpieczenia na życie czy od utraty pracy, które zabezpieczą je na wypadek problemów ze spłatą zobowiązania.
- Opłaty manipulacyjne – dotyczą najczęściej usług i obsługi kredytu, jak profesjonalna wycena auta, administracja czy przetwarzanie dokumentów.
Zobacz też:
- Ubezpieczenie samochodu – porównywarka i kalkulator
- Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu
- Ubezpieczenie NNW
- Porównywarka OC/AC
- Kalkulator OC
- Sprawdzenie OC
W wielu przypadkach instytucje finansowe uprościły formalności i ograniczyły do minimum wymagania, a do tego kuszą interesującymi benefitami, jak rabaty na tankowanie.
Pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić Tabelę Prowizji i Opłat, żeby nic nie zaskoczyło Cię przy podpisywaniu umowy!
Masz jakieś wątpliwości odnośnie kredytu samochodowego? Napisz je w komentarzu – odpowiem na wszystkie.
A teraz sprawdź, o co najczęściej pytają inni!
FAQ
Czy pożyczka na samochód to dobre rozwiązanie?
Jeśli nie masz innej możliwości sfinansowania zakupu auta, to skorzystanie z ofert banków wydaje się rozsądne – o ile będzie Cię stać na terminową spłatę swojego zobowiązania. Kredyt na samochód to nie jest jedyne wyjście. Możesz wybrać jeszcze takie produkty, jak leasing konsumencki, operacyjny lub finansowy czy wynajem długoterminowy z opcją wykupu.
Czy dostanę kredyt na używane auto?
Oczywiście, że tak! Banki stosują jednak widełki odnośnie wieku auta w momencie zakupu i spłaty ostatniej raty.
Czy wezmę kredyt samochodowy na firmę?
Tak. Na rynku istnieje kilka wariantów takich produktów. Różnią się one potencjalnymi kosztami, sposobami spłaty czy wysokością wkładu własnego. Banki często wprowadzają jedno ograniczenie: wiarygodne w oczach banku (a dokładnie zespołu oceny ryzyka) są firmy, które działają co najmniej 12 miesięcy. Bezpośrednio po założeniu działalności możesz mieć problemy, żeby dostać taki kredyt.
Redakcja
Poznaj zespółRedaktor HelloFinance
Pomaga ludziom podejmować lepsze decyzje finansowe, by mogli dzięki temu wieść szczęśliwsze życie. Pisząc artykuły w HelloFinance, buduje świadomość ekonomiczną i finansową. Oprócz tego pasjonuje się edukacją medialną i nowymi technologiami oraz ich wpływem na codzienność.
Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste
Zobacz inne treścisty 10
Leasing konsumencki to coraz popularniejszy sposób finansowania zakupu samochodu. Leasing na auto jest bardziej elastyczny od kredytu, a rata w jego wypadku może być niższa.
gru 08
Porównaj ofertę banków i sprawdź jaki kredyt najbardziej Ci się opłaca. Zobacz, co polecają eksperci i na co trzeba uważać, żeby nie przepłacić.
sie 30
Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytu hipotecznego i oblicz ratę kredytu – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.