Kredyt odnawialny - czym jest i jak wybrać najlepszy?

Kredyt odnawialny ma wiele nazw – linia kredytowa, kredyt w koncie, kredyt rewolwingowy. To ten sam produkt, który gwarantuje dostęp dodatkowych środków przyznanych przez bank. Elastyczny produkt, który może pomóc w przypadku nieprzewidzianych wydatków.

Filip Żyro - Redaktor Hello Finance
Autor
Redaktor Hello Finance
5 min

Kredyt odnawialny to świetne rozwiązanie dla osób, które czasem potrzebują dostępu do dodatkowych pieniędzy. O przyznanie kredytu odnawialnego wnioskujesz razy i po pozytywnej weryfikacji przez bank, możesz cieszyć się dodatkowymi środkami na swoim koncie.

Dlaczego możesz nam zaufać
Informacja o reklamach

Spis treści:

 • Co to jest kredyt odnawialny?
 • Na ile przyznawany jest limit odnawialny?
 • Ile kosztuje kredyt odnawialny?
 • Czy kredyt odnawialny to debet?
 • Jak zamknąć kredyt odnawialny
 • Podsumowanie
 • FAQ

Otwórz kredyt odnawialny w rachunku osobistym, który pozwoli Ci cieszyć się dodatkowymi środkami w ramach rachunku bankowego. Odsetki zapłacisz tylko od pożyczonej kwoty!

Co to jest kredyt odnawialny?

Polacy na dobre przekonali się do kredytów odnawialnych. Z danych BIK wynika, że do października 2022 r. banki w ramach kredytów odnawialnych przyznały ponad 10 mld złotych.

Dostęp do linii kredytowej przyznawany jest w ramach podstawowego rachunku bankowego. Największą zaletą tego produktu jest możliwość wydania pieniędzy na dowolną potrzebę, bowiem nie jest to pożyczka celowa. Odsetki zapłacisz tylko od wydanych pieniędzy, która uszczupliła kredyt odnawialny, a nie od wysokości całej przyznanej Ci kwoty!

Przykład:

Wyobraź sobie taką sytuację. Na koncie masz zgromadzone 5 000 zł. Bank przyznał Ci linię kredytową na kolejne 5 000 zł. Oznacza to, że do dyspozycji masz łącznie 10 000 zł. Naprawa wspomnianego auta będzie kosztować Cię 8 000 zł. W pierwszej kolejności wydasz własne środki, a następnie w ramach kredytu odnawialnego pożyczysz od banku 3 000 zł. Odsetki zapłacisz jedynie od tych 3 000 pożyczonych złotych i jedynie za okres, na który pożyczyłeś.

Dodatkowe środki można wydać w razie nieprzewidzianych okoliczności jak zepsucie auta czy awaria sprzętu domowego. W takich wypadkach zależy Ci na czasie, a proszenie znajomych o pożyczkę bywa niezręczne. Warto zatem mieć otwartą linię kredytową w banku, nawet jeżeli w danym momencie nie planujesz jej ruszać. W razie niefortunnego zbiegu okoliczności nie musisz czekać, aż bank rozpatrzy Twój wniosek. Możesz od razu sięgnąć po środki w ramach linii kredytowej. 

Pamiętaj, że wpływy na konto w pierwszej kolejności pójdą na spłatę zadłużenia. W momencie wyrównania linii kredytowej przestaniesz spłacać odsetki, a bank uzna sprawę za rozliczoną. 

Na ile przyznawany jest limit odnawialny?

Limit przyznawany jest na okres 12 miesięcy, jednak za rozpatrzenie decyzji zapłacisz raz! Po upływie roku bank sprawdzi, jak wywiązywałeś się ze spłaty zadłużenia, przeanalizuje Twoją sytuację majątkową i za drobną opłatą przedłuży linię kredytową na kolejny rok.

Pamiętaj, że linia kredytowa powinna zostać rozliczona z ostatnim dniem obowiązywania umowy z bankiem.

Ile kosztuje kredyt odnawialny?

Na koszt kredytu odnawialnego składać się będzie:

 • Opłata przygotowywacza – jednorazowy koszt przygotowania umowy, który poniesie wnioskujący niezależnie, czy bank rozpatrzy jego decyzję pozytywnie, czy negatywnie. Im wyższa pożyczka, tym więcej przyjdzie nam zapłacić Treść pochodzi ze strony habza.com.pl
 • Prowizja – jednorazowy koszt otwarcia linii kredytowej. Im większy limit odnawialny, o który wnioskujesz, tym większą jednorazową prowizję zapłacisz.
 • Oprocentowanie kredytu – kwota odsetek, którą zapłacisz od pożyczonego kapitału
 • Opłata za prolongowanie umowy – jednorazowa opłata, którą poniesiesz za przedłużenie linii kredytowej w momencie, gdy wygasa stara umowa.

Alternatywą dla kredytu odnawialnego, może być pożyczka online, którą weźmiesz bez wychodzenia z domu.

Czy kredyt odnawialny to debet?

Nie. Kredyt odnawialny, jak sama nazwa wskazuje, jest kredytem. Oznacza to, że osoba wnioskująca musi przejść całą procedurą weryfikacji kredytowej. Wnioskujący z kolei zyskuje możliwość z korzystania środków w dowolnym momencie. Dodatkowo kwoty przyznawane w ramach kredytu odnawialnego potrafią sięgać nawet 100 tys. zł

Środki w ramach kredytu odnawialnego pojawią się na specjalnym subkoncie, jako saldo dodatnie. Bank nie określa dokładnie, jak masz spłacać odsetki, liczy się dla niego, tylko żeby kredyt odnawialny został rozliczony z ostatnim dniem obowiązywania umowy na kredyt odnawialny.

Debet na karcie kredytowej jest saldem ujemnym, które na ogół należy rozliczyć z ostatnim dniem miesiąca. Jeżeli posiadacz debetu tego nie zrobi, zaczyna płacić wysokie odsetki. Debet na karcie kredytowej z reguły jest niższy od kredytu odnawialnego.

Jak zamknąć kredyt odnawialny

W związku z zaostrzeniem polityki kredytowej coraz więcej Polaków ma kłopot z obsługą kredytu. Jeżeli czujesz, że kredyt odnawialny nie jest rozwiązaniem dla Ciebie, bo np. za łatwo sięgałeś po oprocentowane środki, możesz zamknąć go w każdej chwili. 

Oczywiście pod warunkiem, że rozliczyłeś wszystkie pożyczone pieniądze do wysokości przyznanego Ci limitu. Wystarczy, że złożysz w banku wniosek o nieprolongowanie umowy lub wydasz dyspozycję zamknięcia linii kredytowej.

Posumowanie

Kredyt odnawialny to elastyczny produkt bankowy, który daje Ci dostęp do dodatkowych środków w ramach linii kredytowej. Odsetki zapłacisz tylko od pożyczonej kwoty. Bank nie określa, kiedy dokładnie masz uregulować zadłużenie, ważne, żeby zrobić to do ostatniego dnia obowiązywania rocznej umowy. Kredyt odnawialny można traktować jak poduszkę bezpieczeństwa, w momencie, gdy przytrafi Ci się nieprzewidziany wydatek.

FAQ

Czy można wyrobić kartę do limitu odnawialnego?

Tak. Niektóre banki oferują możliwość wyrobienia tzw. karty wirtualnej do kredytu odnawialnego. Taka karta działa na podobnych zasadach, jak zwykła karta płatnicza.

Kredyt odnawialny a limit odnawialny?

To dokładnie te same produkty bankowe, które funkcjonują pod różnymi nazwami.

Kredyt odnawialny allegro

To specjalny kredyt oferowany przez banki przy współpracy z Allegro. Środki przyznane w ramach tego produktu, możesz przeznaczyć na zakupy w ramach serwisu Allegro. Często pożyczka na zakupy przyznawana jest w ramach tzw. rat zero procent. Nie zapłacisz od nich odsetek.

Kredyt gotówkowy a kredyt odnawialny

Kredyt gotówkowy przyznawany jest jednorazowo w ramach decyzji kredytowej. W przypadku kredytu gotówkowego odsetki naliczane są od całej kwoty, rozłożonej na równe raty przez cały okres. Bank przedstawi Ci harmonogram spłaty i wysokość stałych odsetek. 
Kredyt odnawialny jest bardziej elastyczną formą pożyczania pieniędzy w banku. Zapłacisz wyższe odsetki, ale tylko za czas, który upłyną do uregulowania spłaty.

Filip Żyro - Redaktor Hello Finance

Redaktor Hello Finance

Filip Żyro

Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0. W HelloFinance edukuje ludzi w tematach finansowych. Jego wykształcenie pozwala mu pisać prosto, na trudne tematy, które czytelnicy szybko przyswajają.

Oszczędzaj czas i pieniądze z Hello Finance

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste

Zobacz inne treści
Podobne artykuły
Pożyczka na fotowoltaikę 2022: dotacje, oferty banków, wysokość rat

lis 16

Pożyczka na fotowoltaikę 2022: dotacje, oferty banków, wysokość rat

Dowiedz się, jak wybrać najlepszy kredyt na fotowoltaikę.undefined

Kredyt konsolidacyjny: kalkulator zaktualizowany na rok 2022

paź 21

Kredyt konsolidacyjny: kalkulator zaktualizowany na rok 2022

Konsolidacja kredytu pozwala na ujarzmienie zaciągniętych zobowiązań. W poniższym tekście znajdziesz kalkulator kredytu konsolidacyjnego oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z procesem przekształcania wielu zobowiązań w jedno.undefined

Kalkulator zdolności kredytowej 2022: aktualny i darmowy

paź 12

Kalkulator zdolności kredytowej 2022: aktualny i darmowy

Skorzystaj z naszego kalkulatora zdolności kredytowej i zobacz, na jaki kredyt Cię stać. Porównaj oferty banków i wybierz kredyt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.undefined