- Kredyty
- Kalkulator kredytowy: zobacz symulację kredytu, oblicz raty
Kalkulator kredytowy: zobacz symulację kredytu, oblicz raty
PAMIĘTAJ: Kalkulator kredytu pokazuje Ci szacunkową wysokość Twojego zobowiązania i przewiduje wysokość raty. Aby dowiedzieć się, jaką ofertę przygotował dla Ciebie bank – skontaktuj się z wybraną instytucją.
Dlaczego możesz nam zaufać
Artykuły na HelloFinance są pisane na podstawie badań naukowych, danych ze stron rządowych oraz innych rzetelnych źródeł. Teksty powstają przy współpracy ze specjalistami ds. bankowości, finansów i ubezpieczeń. Artykuły są opiniowane przed publikacją oraz podczas znaczących aktualizacji.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na HelloFinance mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Sprawdź także nasz kalkulator kredytu hipotecznego i kalkulator kredytu gotówkowego i dowiedz się, ile wyniesie rata kredytu.
Zobacz także, jaka jest maksymalna kwota kredytu, który możesz otrzymać, zobacz nasz kalkulator zdolności kredytowej!
Oferty kredytów, które mogą Cię zainteresować:
PAMIĘTAJ: Przedstawione powyżej dane nie są ofertą w rozumieniu art. 66 kc – pokazują jedynie informacje zgodne z ofertą banku. O tym, czy otrzymasz kredyt, decyduje kredytodawca. Aby poznać ofertę przygotowaną dla Ciebie – skontaktuj się z wybranym bankiem.
Z jakich produktów kredytowych możesz skorzystać?
Zobacz też:
- Ranking kredytów gotówkowych
- Ranking pożyczek hipotecznych
- Kredyt hipoteczny
- Porównywarka kredytów
- Kredyt konsolidacyjny
- Karty kredytowe
- Kredyt odnawialny
- Kredyt obrotowy
- Kredyt ze stałym oprocentowaniem
- Kredyt pod zastaw mieszkania
- Kredyt na samochód
- Leasing konsumencki
Co to jest kalkulator kredytowy?
Kalkulator kredytowy to proste i intuicyjne narzędzie, z którego możesz skorzystać online – za darmo. Jeśli planujesz wzięcie kredytu i chcesz przewidzieć wysokość raty, albo zastanawiasz się, czy bardziej opłaca Ci się wybrać raty równe, czy malejące – kalkulator kredytowy pomoże Ci w podjęciu najlepszej dla Ciebie decyzji.
- Wskazówka: Kalkulator kredytowy będzie dla Ciebie najbardziej pomocny, jeśli chcesz porównać konkretne oferty banków, sprawdzić koszty, obliczyć wysokość raty i zobaczyć, który kredyt bardziej Ci się opłaca. Jeśli nie masz jeszcze na oku żadnego kredytu – zerknij do naszej porównywarki i wybierz najlepszą ofertę dla siebie.
W naszym kalkulatorze możesz obliczyć raty dowolnego kredytu: hipotecznego, gotówkowego, samochodowego. To narzędzie pozwoli Ci na oszacowanie rat i kosztów kredytu. To, jaką ofertę przedstawi Ci bank, zależy od zasad konkretnej instytucji.
Bieżących środków ani oszczędności lepiej nie trzymać na jednym koncie. Znasz wszystkie rodzaje kont i ich możliwości?
Zobacz też:
- Ranking kont oszczędnościowych
- Ranking kont osobistych
- Ranking lokat bankowych
- Ranking kont maklerskich
- Konto walutowe
- Darmowe konto bankowe
- Wspólne konto bankowe
- Konto dla młodych
- Konto dla dziecka
- Konto dla studenta
Jak korzystać z kalkulatora kredytowego krok po kroku?
Nasz kalkulator kredytowy jest prosty w użyciu i intuicyjny – korzystanie z niego nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że wypełnisz pola tekstowe – a otrzymasz kompleksowe informacje o kosztach kredytu.
Oto jak skorzystać z kalkulatora krok po kroku:
1. Wpisz kwotę zadłużenia
Czyli całą kwotę, którą chcesz pożyczyć od banku. Chodzi tylko o pieniądze, których potrzebujesz – czyli kapitał kredytu. Odsetki i wszystkie koszty pozaodsetkowe policzy dla Ciebie nasz kalkulator.
2. Wpisz okres kredytu
Czyli czas, w którym planujesz spłacać pieniądze. Możesz porównać, o ile wzrośnie rata kredytu, jeśli skrócisz czas kredytowania i o ile zmaleje, jeśli go wydłużysz.
3. Podaj oprocentowanie
No dobrze, ale skąd masz znać oprocentowanie kredytu? Najlepiej nie podawaj tu oprocentowania swoich marzeń, tylko sprawdź konkretne oferty banków i na tej podstawie porównaj kredyty w kalkulatorze.
4. Wybierz rodzaj rat
Do wyboru masz raty równe lub malejące. Jeśli wybierzesz raty równe – w początkowym okresie kredytowania będziesz spłacać głównie odsetki. Jeśli zdecydujesz się na raty malejące – spłatę zobowiązania zaczniesz od części kapitałowej (czyli właściwej kwoty, którą pożyczasz od banku). Warto porównać ile wyniesie szacowana pierwsza rata kredytu przy każdej z tych wariacji.
5. Kliknij „oblicz ratę kredytu”
I dowiedz się, ile będzie kosztował Cię kredyt w wybranej przez Ciebie wysokości.
Oto jakie informacje uzyskasz:
- Wysokość raty – czyli całości miesięcznego zobowiązania, jakie zapłacisz.
- Część kapitałowa pierwszej raty – czyli jaką część kwoty, którą pożyczasz od banku, spłacisz w skali miesiąca.
- Część odsetkowa pierwszej raty – czyli ile odsetek spłacisz w ramach pierwszej raty w skali miesiąca.
- Suma kosztów odsetkowych za cały okres kredytowania – czyli kwotę odsetek, którą musisz oddać bankowi przez cały okres spłaty kredytu.
Na podstawie powyższego schematu możesz porównać różne kredyty – prześledzić jak zmieni się wysokość raty w zależności od czasu kredytowania i ile wyniesie pierwsza rata kredytu przy ratach rosnących i malejących. Zawsze zwracaj uwagę na sumę kosztów odsetkowych za cały okres kredytowania – ponieważ ta wartość mówi Ci o całkowitym koszcie kredytu.
Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować Twoja pożyczka lub kredyt i jak wysokie raty zapłacisz? Zobacz też:
- Kalkulator pożyczki
- Kalkulator zdolności kredytowej
- Kalkulator kredytu gotówkowego
- Kalkulator kredytu hipotecznego
- Kalkulator kredytu samochodowego
- Kalkulator kredytu konsolidacyjnego
- Kalkulator kredytu dla firm
Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny – czym się różnią?
Zobacz, jakie są podstawowe różnice między kredytem gotówkowym i hipotecznym oraz który najlepiej nada się na sfinansowanie Twoich potrzeb. Oto najważniejsze różnice między tymi dwoma typami kredytów:
- Cel kredytu – kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe, co w prostych słowach oznacza, że możesz z niego sfinansować tylko zakup nieruchomości (która dla banku będzie gwarantem w razie Twojej niewypłacalności). Kredyt gotówkowy możesz zaciągnąć na dowolny cel).
- Kwota zobowiązania – zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, maksymalna kwota kredytu gotówkowego (który zalicza się do kredytów konsumenckich) to 255 550 zł. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, górna kwota nie jest regulowana przez prawo. Wszystko zależy od Twojej zdolności kredytowej.
- Czas kredytowania – kredyt gotówkowy to najczęściej zobowiązanie na kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy, kredyt hipoteczny – nawet na kilkadziesiąt lata. Ustawowo, okres maksymalny kredytowania kredytu gotówkowego wynosi 10 lat. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, KNF ograniczyła maksymalny okres kredytowania do 35 lat.
- Procedura przyznawania – kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata – dlatego, zanim bank Ci go przyzna, musi dokładnie sprawdzić Twoją zdolność kredytową i zabezpieczenie. Kredyt gotówkowy, szczególnie na niższe kwoty możesz często dostać od ręki (kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń to żaden problem jeśli masz stałe dochody i masz konto w wybranym banku).
- Koszt kredytu – koszt kredytu hipotecznego jest zazwyczaj niższy od kosztu kredytu gotówkowego (mówimy oczywiście o porównaniu kosztu kredytów na ten sam czas i kwotę). Powód jest prosty: w przypadku kredytu hipotecznego Twoja nieruchomość jest zabezpieczeniem dla banku. Kredyt gotówkowy to dla instytucji większe ryzyko – a za większe ryzyko musisz zapłacić.
Który kredyt w takim razie bardziej się opłaca: gotówkowy czy hipoteczny?
To zależy, na co potrzebne Ci są pieniądze. Jeśli masz już większość środków na zakup nieruchomości i brakuje Ci 10–20%, a za część środków planujesz np. naprawić auto – możesz wziąć na ten cel kredyt gotówkowy.
Z kolei, jeśli masz tylko niewielką część kapitału, a planujesz zakup domu czy mieszkania – kredyt hipoteczny będzie dla Ciebie bardziej opłacalny – bo zapłacisz za niego mniej i raty możesz rozłożyć na dłuższy czas.
Sprawdź, jakie możliwości finansowe da Ci pożyczka hipoteczna.
Dzięki za przeczytanie mojego artykułu – jeśli wciąż coś nie jest dla Ciebie jasne, zapraszam do komentowania.
Zobacz, o co pytali inni:
FAQ
1. Jak obliczyć całkowity koszt kredytu?
Całkowity koszt kredytu określa wartość RRSO, które bank musi podawać we wszystkich ofertach handlowych. Wskaźnik RRSO informuje Cię o wszystkich kosztach (odsetki + prowizje + dodatkowe opłaty), jakie musisz ponieść w skali roku. RRSO wyrażone jest w procentach i podaje wszystkie koszty odsetkowe i pozaodsetkowe.
2. Od czego zależy oprocentowanie kredytu?
Na oprocentowanie kredytu składa się marża banku i stopa referencyjna, ustalana przez NBP. Przy oprocentowaniu stałym stopa procentowa ustalana jest raz i nie zmienia się przez cały okres obowiązywania kredytu. Przy oprocentowaniu zmiennym – stopa procentowa zmienia się w zależności od stóp procentowych NBP.
3. Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca?
Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Wiele osób zastanawia się nad takim rozwiązaniem przez rosnące stopy procentowe, a co za tym idzie – rosnące raty kredytu. W bardzo dobrej sytuacji są osoby, które spłacają kredyt ze stałym oprocentowaniem – które nie zmienia się na przestrzeni lat.
Jeśli spłacasz kredyt ze zmiennym oprocentowaniem i Twoje raty rosną dynamicznie nadpłata lub całkowita spłata kredytu mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.
4. Co wpływa na zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa to parametr, który bank bada, gdy ubiegasz się o kredyt hipoteczny. Najprościej mówiąc, chodzi o to, czy dysponujesz nadwyżką finansową, która pozwoli Ci spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Aby to sprawdzić, najlepiej skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej.
Na zdolność kredytową wpływają:
- zarobki,
- wydatki,
- liczba osób na utrzymaniu,
- liczba osób w gospodarstwie domowym,
- historia kredytowa.
5. Czy da się zmienić oprocentowanie kredytu hipotecznego ze zmiennego na stałe?
W sytuacji, gdy stopy procentowe rosną dynamicznie, przez co rośnie też rata kredytu, zmiana sposobu oprocentowania kredytu ze zmiennego na stałe wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Żeby to zrobić, musisz złożyć wniosek do banku – od decyzji instytucji zależy, czy oprocentowanie Twojego kredytu zostanie zmienione.
Redakcja
Poznaj zespółPoznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste
Zobacz inne treścisty 10
Leasing konsumencki to coraz popularniejszy sposób finansowania zakupu samochodu. Leasing na auto jest bardziej elastyczny od kredytu, a rata w jego wypadku może być niższa.
gru 08
Porównaj ofertę banków i sprawdź jaki kredyt najbardziej Ci się opłaca. Zobacz, co polecają eksperci i na co trzeba uważać, żeby nie przepłacić.
sie 30
Skorzystaj z naszego kalkulatora kredytu hipotecznego i oblicz ratę kredytu – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.