- Bankowość
- Kantor online
Kantor online – jak działa, gdzie najtaniej wymienisz walutę
Kantor online to najtańszy sposób na wymianę złotówek na walutę obcą. Jeśli spełnisz jeden warunek, będziesz mógł cieszyć się pieniędzmi na koncie nawet w 15 minut. Sprawdź jaki!
Kantor online to popularny sposób wymiany złotówek na walutę obcą. Niezależnie czy potrzebujesz euro do wyjazdu za granicę, czy musisz kupić coś za dolary, to właśnie w internetowym kantorze znajdziesz najlepsze oferty kupna i sprzedaży waluty obcej.
Dlaczego możesz nam zaufać
Artykuły na HelloFinance są pisane na podstawie badań naukowych, danych ze stron rządowych oraz innych rzetelnych źródeł. Teksty powstają przy współpracy ze specjalistami ds. bankowości, finansów i ubezpieczeń. Artykuły są opiniowane przed publikacją oraz podczas znaczących aktualizacji.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na HelloFinance mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Kantor online pozwala kupić walutę obcą za pośrednictwem internetu. Na polskim rynku funkcjonuje kilka prywatnych firm, umożliwiających zakup walut obcych dzięki nowoczesnym serwisom transakcyjnym.
Kantory online dają dostęp do handlu najpopularniejszymi parami walut 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Najniższe prowizje i najlepsze ceny na parach walutowych znajdziesz właśnie tu.
Najpopularniejsze kantory internetowe
Pięć najpopularniejszych kantorów online działające w Polsce to:
Wystarczy przejść proces rejestracji, żeby dostać dostęp do platformy transakcyjnej. Część kantorów online, nawet nie wymaga potwierdzenia tożsamości w postaci skanu dowodu osobistego. Wystarczy połączyć konto w kantorze, z kontem walutowym w banku, a przelew w walucie obcej może dotrzeć nawet w 15 minut.
Wymienione serwisy posiadają konta bankowe w najpopularniejszych bankach, dzięki czemu klienci mogą cieszyć się szybkim zaksięgowaniem pieniędzy. Pamiętaj, że warunkiem koniecznym do otrzymania pieniędzy jest posiadanie konta walutowego (w wybranej walucie). W przeciwnym wypadku bank po prostu dokona ponownego przewalutowania i zamieni pieniądze z powrotem w złotówki, a Ty zapłacisz podwójnie.
Istnieje również możliwość kupna waluty obcej w ramach bankowości tradycyjnej. Pamiętaj jednak, że najczęściej banki oferują znacznie gorszy kurs kupna i sprzedaży.
Masz opory przed powierzeniem większej sumy serwisowi, który działa tylko w internecie i nie jest objęty nadzorem bankowym? Słusznie. Zawsze, gdy chodzi o pieniądze, powinieneś być podwójnie uważny. W tym wypadku nie masz się czym martwić – działalność kantorów internetowych jest regulowana szeregiem praw.
Prawo regulujące działalność kantorów internetowych:
- Prawo dewizowe
- Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej
- Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną
- Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
- Kodeks Cywilny
Ponadto wszystkie Twoje dane będą chronione przez:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO)
- Ustawa o ochronie danych osobowych
Co więcej, wymienione wyżej kantory to firmy o ugruntowanej pozycji. Dlatego możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze nie znikną po drodze. Wciąż nie zalecałbym trzymania znacznych sum w ramach kantoru online. W momencie, gdy zamienisz środki, przelej je na swoje konto bankowe.
Może Cię zainteresuje!
Jeżeli interesuje Cię inwestowanie, być może zaciekawi Cię mój tekst: W co inwestować pieniądze?
Kantor online – najlepsze ceny walut
Kantory internetowe działają na trochę innych zasadach niż te stacjonarne. W przeciwieństwie do tradycyjnych, kantory online nie zarabiają na różnicy kursowej i koszcie przewalutowania, a jedynie na prowizjach od transakcji pomiędzy innymi użytkownikami serwisu. Z tego powodu, całkowite koszty transakcji są znacznie niższe, a spready (różnica między ceną kupna a sprzedaży) mniejsze.
Dodatkowo kurs nie wynika bezpośrednio z tabeli kursowej NBP, tylko ustalany jest przez użytkowników, którzy wystawiają oferty kupna i sprzedaży. Oczywiście ich kurs uzależniony jest od wyceny walut na rynkach międzynarodowych, jednak proces kształtowania ceny odbywa się bardziej dynamicznie, niż ma to miejsce w przypadku danych publikowanych przez NBP, które aktualizowane są tylko raz dziennie.
Godziny aktualizacji kursów walutowych przez NBP:
- Tabela (najpopularniejszych) kursów średnich walut obcych aktualizowana w każdy dzień roboczy, między godziną 11:45 a 12:15.
- Tabela (mniej popularnych) kursów średnich walut obcych aktualizowana jest w każdą środę, między godziną 11:45 a 12:15.
W kantorach internetowych system umożliwia handel parami walut 24 godziny na dobę. Jeżeli obracasz dużymi sumami, kantor internetowy daje możliwość kupna walut w najlepszych cenach o każdej porze dnia i nocy.
Jak zacząć kupować waluty obce w kantorze online?
Żeby kupić pierwsze waluty, musisz założyć konto na jednym z wymienionych wyżej portali. Proces rejestracji będzie wymagał od Ciebie podania jedynie e-maila i numeru telefonu, na który będą wysyłane sms-y z potwierdzeniem logowania.
Transakcje i waluty możesz robić w ramach serwisu, jednak do wypłaty będziesz potrzebował konta walutowego, na który zostanie przelana waluta obca. Otrzymane waluty można przelewać również na konto osoby trzeciej.
W niektórych wypadkach administratorzy kantorów online mogą poprosić Cię o uzupełnienie dodatkowych informacji osobistych i potwierdzenie danych skanem dokumentu tożsamości.
Za co zapłacisz w kantorze online?
Na to ile finalnie zapłacisz za kupno waluty obcej, składać się będzie kilka czynników. Pamiętaj, że kantory online w swoim mechanizmie przypominają giełdy. Oznacza to, że potrzebne są dwie strony do realizacji transakcji:
- Sprzedający
- Kupujący
Do transakcji dochodzi, tylko w momencie, gdy obydwie strony zgodzą się co do ceny. Dodatkowo niektóre serwisy pobiorą 1% od całej transakcji, który przeznaczony zostanie na zaokrąglenie waluty obcej do pełnej sumy. Jedynym kosztem stałym w wypadku kantorów online jest prowizja serwisu, która wynosi około 0,2% od każdej transakcji.
Ile czeka się na przelew z kantoru internetowego?
Wymieniona waluta odsyłana jest na rachunek, który wskazałeś w ustawieniach kantoru walutowego. Przelewy zwrotne realizowane są na rachunki polskie lub zagraniczne. To ile czasu upłynie do momentu, kiedy otrzymasz pieniądze na konto, zależne jest od tego,czy wybrany kantor posiada konto w tym samym banku co Ty.
Większość kantorów stara się być konkurencyjna i posiada rachunki w największych bankach. Oznacza to, że przelew dostaniesz nawet w ciągu 15 minut od jego zlecania. Jeżeli jednak kantor nie ma rachunku w tym samym banku co Ty, będziesz musiał poczekać. Ile? Tyle samo co na standardowy przelew. Banki mówią często o 3 dniach roboczych, choć z reguły pieniądze powinny być zaksięgowane następnego dnia.
Pamiętaj również, że za przelewy do zagranicznych banków z reguły nałożona jest dodatkowa opłata.
Przeczytaj więcej o koncie osobistym z możliwością otwarcia konta walutowego.
Podsumowanie
Kantory internetowe to najtańszy sposób wymiany walut. Dużym atutem mogą być też szybkie przelewy, pod warunkiem że posiadasz konto walutowe w banku obsługiwanym przez kantor.
Kantory online działają na zasadzie giełdy, gdzie do kupna lub sprzedaży waluty potrzebne są dwie strony transakcji. Dzięki tak skonstruowanemu systemowi, wymiana waluty może odbywać się 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu.
Zalety kantoru online:
- Najniższy spread walutowy (różnica między ceną sprzedaży, a kupna)
- Handel walutami przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu
- Możliwość kupna/sprzedaży waluty bez konieczności wychodzenia z domu
- Przelew na konto nawet w 15 minut (pod warunkiem posiadania konta walutowego w tym samym banku)
- Łatwa i szybka rejestracja w serwisie (czasem wystarczy tylko mail i numer telefonu)
- Niskie prowizje
Wady kantoru online:
- Nie jest zalecane przechowywanie większych kwot na platformach online
- Uczestnictwo w transakcji finansowej podmiotu, który nie jest bankiem
- Konieczność posiadania rachunku walutowego we własnym banku
- Potrzebna druga strona transakcji (czasem ciężko sprzedać/kupić znaczną część waluty albo dokonać transakcji w walucie mniej popularnej)
Podobał Ci się mój tekst o kantorach online? A może masz jakieś pytania, które chciałbyś zadać? Daj znać w komentarzu, co o nim myślisz.

Poznaj sprawdzone sposoby na finanse osobiste
Zobacz inne treści
cze 20
Jeżeli kiedykolwiek robiłeś przelew za granicę, na pewno spotkałeś się z numerem IBAN. Numer IBAN można ustalić w prosty sposób, a jego prawidłowe przepisanie jest niezbędne do przelewu międzynarodowego.

cze 20
Zobacz, które banki w Polsce są największe i czy wielkość zawsze przekłada się na stabilną sytuację. Czy według prognoz specjalistów któremuś z polskich banków grozi upadłość w 2022 roku?

cze 20
Przez lata marzyliśmy o błyskawicznych i łatwych w realizacji przelewach. Dzisiaj jest to możliwe dzięki opcji przelewu na numer telefonu. Sprawdź jak go wykonać i ile to kosztuje.